دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نشانه‎های کمتر شناخته شده ابتلاء به سرطان ریه - تشریح و تصویر

سرطلن ریه، خس خس سینه، درد قفسه سینه، سرطان ریه سلول کوچک، سرطان ریه سلول بزرگ، چربی‌دارتر شدن نوک انگشت،  مشکلات ناحیه شکم، مشکلات سلامت روانی، درد پشت یا شانه، خستگی مفرط،  از دست دادن حالت تعادل، تغییر وزن، مشکلات چشم، تورم پستان در مردان، سردرد،  مشکلات قلب، پف کردن صورت، گردن، یا بازوها، ضعف و رنجوری، لخته‌های خون، ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی

در مراحل اولیه خود، سرطان ریه به طور معمول دارای نشانه‌های قابل رویت یا لمس نیست.

مقالات سرطان

• دکتر ملیندا رتینی
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


در مراحل اولیه خود، سرطان ریه به طور معمول دارای نشانه‌های قابل رویت یا لمس نیست. در مراحل بعد این نوع سرطان اغلب سبب ایجاد سرفه، خس خس، و درد قفسه سینه می‎شود. اما اثرات دیگر و کمتر شناخته شده‌ای می‎توانند بروز یابند آن هم در جاهایی که ممکن است کسی انتظارش را نداشته باشد. البته سرطان ریه تنها اختلالی نیست که می‎تواند علامت‌های مورد اشاره را ایجاد کند.

[در این مقاله:]
چربی‌دارتر شدن نوک انگشت
• مشکلات ناحیه شکم
• مشکلات سلامت روانی
درد پشت یا شانه
خستگی مفرط
• از دست دادن حالت تعادل
• تغییر وزن
• مشکلات چشم
• تورم پستان در مردان
سردرد
• مشکلات قلب
• پف کردن صورت، گردن، یا بازوها
• ضعف و رنجوری
• لخته‌های خون: ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی

چربی‌دارتر شدن نوک انگشت
برخی تومورهای ریه مواد شیمیایی شبه هورمون تولید می‎کنند. یکی از آنها باعث جریان یافتن مقدار بیشتری از خون و مایع به بافت‎های نوک انگشتان می‎شود، بنابراین آنها زمخت‌تر یا بزرگ‎تر از معمول به نظر می‎رسند. پوست مجاور ناخن‎ها ممکن است حالت صیقلی پیدا کند یا زمانی که فرد از پهلو به ناخن‎ها نگاه می‎کند ممکن است آنها خمیده‎تر از حالت نرمال به نظر برسند. این مورد شایع نیست، اما حالت چماقی پیدا کردن انگشت قویاً با سرطان ریه مرتبط شده است: در حدود 80 درصد افراد دچار این اختلال در عین حال به سرطان ریه مبتلاء هستند.

مشکلات ناحیه شکم
از هر 10 نفر مبتلاء به سرطان ریه 1 تا 2 نفر دچار افزایش میزان کلسیم می‎شوند، اختلالی که هیپرکلسیمی نامیده می‎شود. وجود میزان زیاد کلسیم در خون می‎تواند باعث ایجاد درد در ناحیه شکم شود و در بیمار درد یا یبوست ایجاد کند. فرد ممکن است احساس کند که انگار غذا نمی‎خورد و در عمل تشنه باشد. دیگر ماده شبه هورمونی که ممکن است توسط برخی تومورها تولید شود باعث آلودگی کلیه‌ها و مسبب ایجاد کرامپ و تهوع می‎شوند.

مشکلات سلامت روانی
در یک مطالعه در دانمارک، نسبت تشخیص ابتلاء به سرطان ریه سلول کوچک در مردمی که برای بیماری‎هایی مثل اضطراب، افسردگی، و زوال عقل برای نخستین در طول یک سال گذشته به پزشک مراجعه کرده بودند بیشتر بود. این وضعیت ممکن است به دلیل نوع تأثیراتی باشد که سرطان ریه بر سیستم ایمنی یا هورمون‌ها بر جا می‎گذارد، یا ممکن است به دلیل گسترش آن به مغز باشد. مقدار بالای کلسیم مرتبط به سرطان نیز می‎تواند باعث ایجاد گیجی، اغتشاش فکری، و افسردگی شود.

درد پشت یا شانه
تومور پنکاست نوعی سرطان ریه است که در قسمت فوقانی ریه رشد کرده و به ناحیه دنده‎ها، مهره‌های ستون فقرات، عصب‌ها، و عروق خونی گسترش پیدا می‌کند. به دلیل محل رشد این تومورها، آنها به ندرت سبب آسیب دیدن سیستم تنفسی بیمار می‎شوند. در مورد این تومورها ایجاد درد در ناحیه کتف، قسمت فوقانی پشت و ناراحتی بازو بیشتر محتمل است.

خستگی مفرط
کاهش تعداد سلول‌های قرمز خون یا آنمی، یکی از اثرات شایع سرطان ریه محسوب می‎شود. آنمی باعث ایجاد خستگی مفرط در بیمار می‎شود زیرا در این وضعیت دیگر خون غنی از اکسیژن به میزان کافی در اختیار بافت‌های بدن قرار نمی‎گیرد. و همان گونه که عموماً در موردش صحبت می‎شود، سلول‎های سرطانی علاقمند به تغذیه از مواد مغذی هستند که فرد برای حفظ نیرو در طول روز به آنها نیاز دارد. بنابراین وقتی کسی دچار سرطان ریه باشد، ممکن است احساس کند که به زور دارد بار جسم خود را می‎کشد.

از دست دادن حالت تعادل 
سرطان‎های ریه سلول کوچک به سیستم ایمنی بدن می‌گویند که به سیستم عصبی بیمار حمله کند، که این می‎تواند بر چگونگی عملکرد عضلات تأثیر منفی بگذارد. ممکن است برای بیمار برخاستن از حالت نشسته دشوار باشد یا احتمال دارد که بدن وی حالت ناپایدار پیدا کند. همچنین بیمار ممکن است بر اثر آنمی یا در نتیجه پشتیبانی ونا کاوای فوقانی (سیاهرگ بزرگ بالایی)، ورید بزرگی که خون را از مغز به قلب برمی‌گرداند، در صورتی که این رگ توسط یک تومور در قسمت فوقانی ریه راست دچار انسداد شده باشد، به حالت گیجی مبتلاء شود.

تغییر وزن
برخی از مبتلایان به سرطان ریه سلول کوچک ممکن است به سندرم کوشینگ دچار شوند. سرطان ممکن است بدن را وادار به ساختن هورمونی به نام ACTH کند، که باعث افزایش میزان کورتیزول می‎شود. این وضعیت به احتباس مایع و افزایش وزن منجر می‎گردد. بیمار در عین حال به آسانی دچار کبودی شده و احساس خواب‎آلودگی می‏‌کند.
از سوی دیگر، هیپرکلسیمی و SIADH، اختلالی هورمونی که به کلیه‎ها آسیب می‎زند، باعث از دست رفتن اشتها در بیمار می‎شوند، بنابراین بیمار ممکن است بدون هیچ تلاشی برای کاستن از وزن خود دچار کاهش وزن شود.

مشکلات چشم
تومورهای پنکاست در عین حال ممکن است به عصب‎های چشم و بخشی از صورت آسیب برسانند. این وضعیت زیر عنوان سندرم هورنر شناخته می‎شود. علایم شامل کوچک شدن مردمک چشم در یکی از چشم‎ها بدون افتادگی پلک چشم است. بیمار در عین حال ممکن است قادر به تعریق در سمت آسیب دیده صورت نباشد.
سرطان ریه سلول کوچک که باعث تحریک سیستم ایمنی بر علیه سیستم عصبی بیمار شود می‎تواند به شکل مشکلات بینایی بروز یابد.

تورم پستان در مردان
مورد نادری است که سرطان ریه باعث ژنیکوماستی شود، اما امکان آن وجود دارد. سرطان ریه سلول بزرگ می‎تواند باعث برهم خوردن تعادل هورمونی شده و سبب فروافتادگی و تورم بافت پستان در مردان گردد.

سردرد
وجود تومور در محل درست خود می‎تواند باعث فشرده شدن ونا کاوای بالایی شده، آن را باریک نماید به طوری که رسیدن به آن برای خون دشوار شود. این خون به جا مانده می‎تواند باعث ایجاد حالت کوبش در سر شود. بیمار حتی ممکن است از حال برود. مقدار بالای کلسیم اغلب سبب سردرد پراکنده نیز می‎شود.
بروز سردردهای تازه یا ایجاد تغییر در الگوی سردرد دلیلی برای مراجعه به پزشک محسوب می‎شود.

مشکلات قلب
هم هیپرکلسیمی و هم آنمی می‎توانند علایمی مثل تند یا بی‌نظم شدن ضربان قلب ایجاد کنند. اگر مشکلات قلب ناشی از هیپرکلسیمی باشد، احتمال شدت گرفتن آنها وجود دارد، و بیمار ممکن است دچار حمله قلبی شود یا به حالت کما (کوما) فرو برود. آنمی شدید نیز می‎تواند درد قفسه سینه و تنگی نفس ایجاد کند.

پف کردن صورت، گردن، یا بازوها
وقتی ونا کاوای بالایی توسط تومور به حالت خفگی دچار می‎شود خون برگشته از قسمت بالای بدن دیگر جایی برای رفتن ندارد. در این وضعیت احتمال ورم گردن، بازوها، و صورت بیمار بر اثر تجمع زیاد مایعی که در انتظار ورود به سیستم است، وجود دارد. بیمار در عین حال ممکن است در ناحیه پوست قفسه سینه خود رنگی سرخابی ببیند.

ضعف و رنجوری
وقتی سرطان پستان گسترش پــیدا می‎کند (متاستاز)، سلول‌های سرطانی اغلب از طریق جریان خون وارد استخوان‎ها شده و تومورها یا ضایعات جدید تشکیل می‎دهند. این ضایعات معمولاً به استخوان‎های بیمار لطمه می‎زنند و آنها را شکننده‎تر و دردناک می‎کنند. عدم تعادل مواد معدنی ناشی از هیپرکلسیمی یا SIADH می‎تواند فرد را ضعیف و مداوماً رنجور کند. اگر سرطان به سیستم عصبی آسیب برساند، می‎تواند عضلات را تضعیف کند به طوری که بیمار در حرف زدن یا بلعیدن غذا دچار مشکل شود.

لخته‌های خون: ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی
فرد دچار سرطان ریه بیشتر محتمل است که در ناحیه ساق پا یا بازوها دچار لخته شدن خون شود که ترومبوز ورید عمقی نامیده می‎شود و همین موضوع در مورد ریه‎ها یا آمبولی وریدی (آمبولی پولمونری) مصداق دارد. علم پزشکی علت دقیق این موضوع را نمی‎داند. سرطان ریه می‎تواند باعث ایجاد التهاب شود که محرک فرآیند لخته شدن خون می‎شود یا مواد شیمیایی ناشی از خود تومور ممکن است سبب ایجاد لخته‎ها شوند. در صورتی که فرد دچار لخته شدن خون و دیگر علایم سرطان مثل کاهش وزن ناخواسته باشد نیز پزشک ممکن است آزمایش‎هایی انجام دهد./


Source:
WebMD
Surprising Signs You Might Have Lung Cancer
Reviewed by Melinda Ratini, DO, MS
on April 02, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

اُمگا – 3 از آسم دوران کودکی پیشگیری می‌کند

مصرف یک بسته سیگار در روز برای 1 سال معادل 150 جهش در سلول‌های ریه است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.