دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

این کیست است یا تومور؟ چگونه تفاوت میان کیست و تومور را تشخیص دهیم

کیست، تومور، خوش‌خیم، بدخیم، کیست تخمدان، کیست اپیدرموئید، کیست رنال، کیست کلیه، کیست هپاتیک، کیست فیبروئید، سارکوما، لیپوما،  اپی‎تلیال گلاندولر

هر کسی که از بابت توده شکل گرفته در بدن خویش دچار نگرانی است باید به پزشک مراجعه کند.

مقالات سرطان

• ریچل نل، دکتر سوزان فالک
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

تومورها و کیست‎ها دو نوع توده محسوب می‎شوند. آنها ممکن است به لحاظ نمای ظاهری شبیه به هم باشند اما علل متفاوتی دارند. برای تعیین این که فردی دچار تومور یا کیست است، پزشکان باید از تکنیک‎های تصویربرداری یا بیوپسی استفاده کنند.
در این مقاله در مورد تفاوت‎های میان کیست و تومور بحث خواهد شد.

[مطالب این مقاله:]
• کیست‎ها و تومورها
• اختلالات مسبب ایجاد کیست
• اختلالات مسبب ایجاد تومور
• تشخیص
• چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما

کیست‎ها و تومورها
کیست یک کیسک بافت پر از مواد دیگر مثل هوا یا مایعات است. تومورها، توده‎های بافت سفت و صُلب هستند.
کیست‎ها می‎توانند در تمامی نقاط بدن شامل استخوان‎ها و بافت نرم ظاهر شوند.
اغلب کیست‌ها غیر سرطانی هستند، اگرچه چند مورد استثناء نیز وجود دارد. کیست‌ها گرایشی به فرو افتادن در لمس از خود نشان می‎دهند و فرد ممکن است بتواند کیست را به آسانی سر جایش جابجا کند.
تومورها نیز همانند کیست‎ها می‎توانند تقریباً در همه جای بدن بروز کنند. در تومورها گرایشی به رشد سریع وجود دارد و آنها به طور معمول در لمس سخت و سفت ظاهر می‎شوند.
احتمال آن وجود دارد که یک عضو یا دستگاه در بدن به صورت همزمان دچار کیست و نیز تومور باشد.

اختلالات مسبب ایجاد کیست
برخی از انواع پرشمار کیست شامل موارد زیر است:
• کیست‌های پستان: این کیست‎ها کیسک‎های پر از مایعی هستند که فرد به آسانی می‎تواند آنها را زیر پوست جابجا کند.
افراد دچار تعداد زیادی از این کیست‎ها به اختلالی مبتلا هستند که زیر عنوان بیماری پستان فیبروکیستیک شناخته میشود.
• کیست‌های اپیدرموئید: این کیست‎ها روی لایۀ رویی پوست موسوم به اپیدرمیس ظاهر می‎شوند.
کیست‎های اپیدرموئید ممکن است روی گردن، قفسه سینه، قسمت فوقانی پشت، و کیسه بیضه شکل بگیرند.
• کیست‌های هپاتیک: کیست‎های هپاتیک در کبد بروز می‎کنند.
• کیست‎های پیلار: این نوع کیست در سلول‎های قسمت پایۀ فولیکول‎های مو ظاهر می‎شود.
مایع انبسته درون این کیست‎ها اغلب حاوی کراتین، مادۀ سخت و سفتی است که توسط سلول‎های پوست تولید می‎شود. کیست‎های پیلار به طور معمول در ناحیۀ جمجمه بروز می‎کنند.
• کیست‌های رنال یا کیست کلیه: این نوع کیست در کلیه‌ها ظاهر می‎شود.
کیست تخمدان: این نوع کیست‌ها در تخمدان و معمولاً در پیرامون زمان تخمک‎گذاری شکل می‎گیرند. کیست‎های تخمدان بی‌ضررند و در بیشتر موارد سبب ایجاد هیچ نوع علایمی نمی‌شوند. کیست‎های مزبور در برخی مواقع به ایجاد درد لگن، درد پشت، و نفخ منجر می‎شوند.
انواع پرشمار اما کمتر شایع دیگری از کیست نیز وجود دارد.

اختلالات مسبب ایجاد تومور
تومور ممکن است خوش‌خیم (غیر سرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشد. تومورهای خوش‌خیم به طور معمول در یک مکان رشد می‎کنند و به نقاط دیگر گسترش نمی‎یابند.
تومورهای بدخیم در یک ناحیه از بدن تشکیل می‎شوند و سپس به نواحی دیگر بدن گسترش می‎یابند. هم تومورهای خوش‌خیم و هم تومورهای بدخیم اندازه‎های متفاوتی دارند.
برخی از انواع تومور شامل موارد زیر است:
• ادنوما: ادنوماها از بافت اپی‎تلیال گلاندولر تشکیل می‎شوند، که نقش آن پوشش دستگاهها و غده‎ها در بدن است. مثال‎هایی در مورد این تومورها شامل پولیپ‌ها، ادنوماهای مجاری صفرا، و ادنوماهای هپاتیک است. ادنوماها ممکن است سرطانی شوند اما به طور معمول تومورهای خوش‌خیم محسوب می‎شوند.
فیبروئید: فیبروئیدها تومورهایی خوش‎خیم هستند که روی بافت‎های متصل یا فیبروزی رشد می‎کنند. این تومورها اغلب اوقات درون رحم، بیرون رحم یا در اطراف آن توسعه می‎یابند.
لیپوما: لیپوماها تومورهای سلول چربی هستند که بیشتر مواقع در مردم سنین بالای 40 سال دیده می‎شوند. آنها به طور معمول توده‎هایی نرم هستند و درست در زیر پوست جایگیر می‎شوند. لیپوماها تقریباً در تمام موارد تومورهای خوش‌خیم هستند.
• تومورهای بدخیم: تومورهای بدخیم ممکن است در هر نقطه از بدن ظاهر شوند. برای مثال سارکوماها، در بافت‎های متصل مثل مغز استخوان شکل می‎گیرند. کارسینوماها (کارسینوم‌ها)، که نوع شایع دیگری از تومور بدخیم محسوب می‌شوند در سلول‎های اپی‎تلیال دستگاه‎هایی مثل روده بزرگ، کبد یا پروستات ظاهر می‎گردند.
تومورها می‎توانند به قدری بزرگ شوند که از داخل بدن به دستگاه‎های پیرامون خود فشار بیاورند و باعث ایجاد درد و علایم ناراحت کنندۀ دیگر شوند. جراحان به طور معمول تومورهای بزرگ را توسط عمل جراحی از بدن خارج می‎کنند.
به طور معمول تمامی تومورهای سرطانی توسط عمل جراحی از بدن خارج می‎شوند مگر اینکه محل قرارگیری آنها دور از دسترس باشد یا اینکه چنان نزدیک به دستگاه‎های حیاتی بدن قرار داشته باشند که خارج کردن آنها توسط عمل جراحی برای بدن خطرناک باشد.

تشخیص
برای تشخیص ماهیت توده ایجاد شده و قائل شدن تفاوت میان کیست‎ها و تومورها چند روش تشخیصی در دسترس پزشکان است. پزشک کار خود را با گرفتن شرح حال پزشکی بیمار، پرسش در مورد زمان آغاز بروز علایم و عمده‎ترین علایم ایجاد شده آغاز می‎کند.
زمان‎بندی ایجاد علایم مهم است. برای مثال، کیست‎ها ممکن است بیشتر در زمان چرخۀ عادت ماهانه قابل مشاهده شود که علت آن نوسانات هورمونی در زمان مورد اشاره است.
پزشک در صورت دسترسی و امکان، کیست یا تومور ایجاد شده را معاینه می‎کند. محل قراگیری تومور، رنگ آن، نوع حس ایجاد شده از لمس آن و نیز هر مادۀ احتمالاً ترشح شده از آن مورد ملاحظه قرار می‎گیرد.
در صورتی که تومور یا کیست در مناطق عمقی بدن قرار گرفته باشد پزشک ممکن است برای شناسایی آن از تست اولتراسوند استفاده کند. تست تصویربرداری اولتراسوند اغلب اوقات می‎تواند نشان دهد که آیا توده ایجاد شده توخالی است، پر از مایع است یا که مجموعه‎ای از سلول است.
در برخی موارد، دکتر ممکن است انجام بیوپسی را در دستور کار قرار دهد که مستلزم برداشتن بخشی از توده ایجاد شده در بدن است. نمونه گرفته شده از طریق بیوپسی برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می‎شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگرچه تومورها و کیست‎ها در برخی از موارد نیاز به درمان ندارند، اگر توده‎ای دارای رشد سریع بوده باشد باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.
دیگر علایم بالقوه خطرناک شامل موارد زیر است:
• خونریزی از ناحیه ایجاد توده
• درد یا حساسیت
• ایجاد محدودیت حرکتی
• ناتوانی در انجام فعالیت‎های روزانه به علت تومور یا کیست

دورنما
تومورها و کیست‎ها می‎توانند عاملی برای ایجاد نگرانی باشد، اگرچه تمامی آنها مضر یا خطرناک نیستند. کیست‎ها بیشتر مواقع توده‎هایی پر شده توسط هوا یا برخی انواع سلول شکل دهنده مایعات هستند. تومورها توده‎هایی از یک نوع سلولند.
هر کسی که از بابت توده شکل گرفته در بدن خویش دچار نگرانی است باید به پزشک مراجعه کند. پزشک می‎تواند برای تشخیص ماهیت توده تست‎هایی انجام دهد و تعیین کند که آیا فرد نیازی به درمان دارد یا خیر./

Source:
What is the difference between a cyst and a tumor?
Last reviewed Tue 22 May 2018
By Rachel Nall, RN, BSN, CCRN
Reviewed by Suzanne Falck, MD, FACP 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (1)

توضیحات مفید بودند

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.