دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا زنان نیز دچار سرطان پروستات می‎‌شوند؟

سرطان پروستات، زنان، سرطان پروستات زنان، غدد اسکینی، فیبروما، ادنوفیبروم، کیست، عفونت دستگاه ادراری، بیماری واگیردار جنسی، سوزاک، آنتی‎ژن خاص پروستات (PSA)، آنتی‎ژن خاص پروستات فسفاتاز (PSAP)، غربالگری سرطان پروستات

پژوهش در پروستات زنان هنوز علمی جوان است، بنابراین پزشکان در مورد همۀ آنچه پروستات زنان انجام می‎دهد مطمئن نیستند

مقالات سرطان

• جون جانسون، دکتر یمینی رانکاد
• ترجمه پریسا شعله‌دوست

اگرچه زنان دارای غده پروستات نیستند، در عوض یک سری غدد و مجاری در قسمت جلو واژن آنان هست که غدد اسکینی / Skene glands نام دارند، و گاهی از اوقات زیر عنوان پروستات زنانه به آنها اشاره می‌شود.
پژوهشگران کشف کرده‌اند که غدد اسکینی برخی از همان ویژگی‌های پروستات مردان را در خود دارند. غده پروستات در مردان بین مثانه و آلت تناسلی قرار گرفته است. به عنوان مثالی در مورد مشابهت پروستات در مردان و غدد اسکینی در زنان هم غده پروستات در مردان و هم غدد اسکینی در زنان دارای آنتی‌ژن خاص پروستات (PSA) و آنتی‌ژن خاص پروستات فسفاتاز (PSAP) هستند، یعنی آنزیم‌هایی که میزان سلامت پروستات را در مردان نشان می‌دهند.
این کشف که این غدد دارای مشابهت‌هایی هستند به کاربرد اصطلاح "پروستات زنان" منجر شده است.
بنابراین به یک معنی زنان نیز ممکن است دچار سرطان پروستات شوند، و سرطان پروستات زنان از نظر تکنیکی ممکن است. به هر حال، میزان شیوع این نوع سرطان بسیار اندک است.

[مطالب این مقاله:]
• پروستات در زنان چه کاری انجام می‌دهد؟
• میزان شیوع سرطان پروستات در زنان
• علایم
• پیام همراه

پروستات زنان چه کاری انجام می‌دهد؟
پژوهش در پروستات زنان هنوز علمی جوان است، بنابراین پزشکان در مورد همۀ آنچه پروستات زنان انجام می‌دهد مطمئن نیستند. اما برخی پژوهش‌ها خاطرنشان کرده‌اند که غدد اسکینی نقش مهمی در سیستم ادراری و تناسلی زنان بر عهده دارند.
در هر حال، کاربرد فناوری‌های پیشرفتۀ تصویربرداری مثل تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) درک بهتری نسبت به عملکرد پروستات زنان برای پژوهشگران جامعۀ پزشکی ایجاد کرده است.

آنتی‌ژن خاص پروستات و نشانه‌های سرطان
یکی از عرصه‌های تمرکز پژوهش‌ها به چگونگی تولید آنتی‌ژن خاص پروستات وسط پروستات زنانه مرتبط است. آنتی‌ژن خاص پروستات یک نشانگر سرطان پروستات در مردان به شمار می‌رود و ممکن است به عنوان یک علامت در برخی از انواع سرطان در زنان ظاهر شود.
بر مبنای اعلام برخی تحقیقات، بررسی سطح آنتی‌ژن خاص پروستات در طول درمان بعضی انواع سرطان در زنان ممکن است در پایش و درمان تعدادی از انواع سرطان پستان مفید باشد.

میزان شیوع سرطان پروستات زنان
سرطان پروستات زنان بسیار نادر است.
بر مبنای پژوهشی در سال 1994، سرطان پروستات زنان برای 0.003 تمامی موارد سرطان‌های گزارش شده در سیستم ادراری یا ناحیۀ تناسلی گزارش شده است.
یک مطالعۀ دیگر عنوان کرده است که دیگر سرطان‌های ناحیۀ ادراری یا ناحیۀ تناسلی در زنان ممکن است در غدد اسکینی شکل گرفته باشند. پژوهشگران تحقیق مزبور خاطرنشان می‌کنند که مطالعات بیشتر باید بتوانند به شناسایی راه‌های تشخیص و درمان سرطان در ناحیۀ تناسلی کمک کنند.

علایم سرطان پروستات زنان
به علت نادر بودن سرطان مزبور شاید برای پزشکان شناسایی نشانه‌ها و علایم سرطان پروستات زنان دشوار باشد.
مشکل دیگر در این مورد این است که بسیاری از علایم سرطان پروستات زنان مثل درد، خارش، کاهش وزن یا کاهش اشتها، و آنمی بر اثر خونریزی در عین حال نشانه‌های معمول در بسیاری از بیماری‌های شایع‌تر محسوب می‌شوند.
برای مثال، یک پزشک ممکن است وجود خون در ادرار را به عنوان یک علامت عفونت دستگاه ادراری، عفونت کلیه، یا سنگ کلیه تشخیص دهد تا آنکه آن را به عنوان یک علامت سرطان پروستات زنان به شمار آورد.
دیگر علایم سرطان پروستات زنان شامل موارد زیر است:
• احساس فشار در ناحیۀ پشت استخوان رحم
• احساس درد در طول ادرار کردن
• احساس درد در طول سکس
• ایجاد بی‌نظمی در چرخۀ عادت ماهانه
• مواجه شدن با دشواری در ادرار کردن
تکرر ادرار
در هر حال علایم مزبور در عین حال ممکن است نشان دهندۀ دیگر وجوه مشخصۀ اختلالات غیر سرطانی مرتبط به پروستات زنانه باشند.
این اختلالات موارد زیر را شامل می‌شوند:

کیست
کیست‌ها در هر سنی ممکن است روی غدد اسکینی شکل بگیرند. وقتی کیست‌ها ساده بوده و دارای عوارض همراه نباشند، پزشک می‌تواند نسبت به تخلیۀ آنها اقدام کند. کیست‌ها معمولاً به خودی خود برطرف می‌شوند.

عفونت
به طور بالقوه عفونت‌های متعددی می‌توانند در دستگاه ادراری ایجاد شوند.
اغلب پزشکان پروستاتیت زنانه را به عنوان عفونتی در مجرای ادراری می‌شناسند. به هر حال یک تحقیق خاطرنشان می‌کند که این اختلال ممکن است عفونتی در غدد اسکینی باشد. گزارش تحقیق مزبور اضافه می‌کند که عفونت غدد اسکینی نسبت به عفونت‌های دیگر بخش‌های دستگاه ادراری یا سیستم تناسلی در زنان نیاز به رویکرد درمانی متفاوتی دارد.
بیماری‌های واگیردار جنسی (STDs) نیز ممکن است به ناحیۀ پروستات زنانه گسترش پیدا کنند. برای مثال سوزاک می‌تواند از بخش‌هایی از ناحیۀ تناسلی زنان به غدد اسکینی سرایت کند.

ادنوفیبروما
ادنوفیبروما (ادنوفیبروم) توده‌ای است که به طور معمول در بافت‌های گلاندولر یا فیبروز بدن ظاهر می‌شود. یکی از علایم ادنوفیبروما در غدد اسکینی احساس درد در هنگام مقاربت جنسی است. توده غیر سرطانی ادنوفیبروما را می‌توان با استفاده از عمل جراحی از بدن خارج کرد.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)
سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هنگامی بروز می‌کند که هورمون‌های زنانه مسؤول تولید مثل دچار عدم تعادل می‌شوند. زنان دچار این سندرم در عین حال ممکن است تعداد بیش از حد نرمال هورمون‏‌های مردانه در خود داشته باشند.
تحقیق نشان داده ‌است که در زنان دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک اندازۀ غدد اسکینی بزرگ‌تر از وضعیت نرمال است. در این گروه از زنان همچنین سطح آنتی‌ژن خاص پروستات (PSA) بالاتر از حد معمول است. افزایش سطوح مزبور می‌تواند به پزشکان در شناسایی سندرم تخمدان پلی‌کیستیک در هنگامی که این هورمون از غدد اسکینی نشأت گرفته باشد، کمک کند.

پیام همراه
به غدد اسکینی در زنان اغلب اوقات زیر عنوان پروستات زنانه اشاره می‌شود زیرا این غدد همان هورمون‌های پروستات در مردان را تولید می‌کنند. باور بر آن است که هر دوی اینها نقشی در سیستم تولید مثل زنان و مردان بر عهده دارند. اگرچه سرطان پروستات دومین نوع سرطان شایع در مردان محسوب می‌شود سرطان پروستات زنان مورد نادری است.
سرطان پروستات زنان در مطالعات و تشخیص خود را به عنوان موردی چالش‌برانگیز نشان داده است. در اغلب موارد، علایم آسیب زننده به نواحی اطراف غدد اسکینی بر اثر اختلالات زیربنایی در دیگر بخش‌های دستگاه ادراری یا سیستم تولید مثل بروز می‌کنند./

Source:
Can women get prostate cancer?
Last reviewed Mon 14 May 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Yamini Ranchod, PhD, MS

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.