دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شیمی درمانی - انواع، کارآیی، عوارض جانبی

شیمی درمانی، سرطان، درمان کمکی، طب تسکینی، فولات، آنمی، افسردگی، تهوع و استفراغ، ناباروری، ریزش مو، سیتوتوکسیک، تزریق داخل وریدی، آنتی‌امتیک، موکوسیت، میتوزیس، آنتاگونیست‎های پیورین، آنتاگونیست‎های پیریمیدین، آنتاگونیست‌های فولات

شیمی درمانی نوعی درمان تهاجمی است که می‎تواند عوارض جانبـــی شدیدی در پی داشته باشد. دلیلش آن است که داروها گاهی اوقات نه فقط سلول‎های سرطانی بلکه سلول‎های سالم را نیز مورد حمله قرار می‎دهند

مقالات سرطان

• کریستین نوردکویست، کریستینا چون
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

شیمی درمانی به شکلی گسترده برای درمان سرطان استفاده می‎شود. اصطلاح شیمی درمانی به داروهایی اشاره دارد که برای پیشگیری از تقسیم و رشد سلول‎های سرطانی مورد استفاده قرار می‎گیرند. شیمی درمانی از طریق کشتن سلول‎های در حال تقسیم عمل می‎کند.
طیف گسترده‎ای از داروها برای تحقق این هدف استفاده می‎شود.
اثربخشی شیمی درمانی تا حدودی به مرحلۀ سرطان مورد درمان بستگی دارد.
عوارض جانبی شیمی درمانی ممکن است شدید باشد، و مردم باید در مورد آنچه پس از شیمی درمانی در انتظار آنها است با پزشک مشورت کنند. فواید شیمی درمانی به طور معمول بر ریسک عوارض جانبی آن سنگینی می‎کند.

[مطالب این مقاله:]
• شیمی درمانی چیست؟
• چه انتظاری از شیمی درمانی داریم؟
• عوارض جانبی
• انواع
• اثربخشی
• دورنما

شیمی درمانی چیست؟
به عنوان بخشی از فرآیند طبیعی بدن، سلول‎ها از طریق فرآیند تقسیم سلولی و رشد سلولی جایگزین می‎گردند. وقتی کسی دچار سرطان می‎شود، سلول‎ها به شکلی خارج از کنترل تولید می‎شوند. سلول‎های بیشتر و بیشتری تولید شده و این سلول‌ها فضای هر چه بیشتری را اشغال می‎کنند تا اینکه آنها فضایی را که پیشتر متعلق به سلول‎های مفید و سالم بوده است به اشغال خود درمی‎آورند.
داروهای شیمی درمانی در فرآیند تقسیم و رشد سلول‎های سرطانی اختلال ایجاد می‎کنند.
در این مورد گاه از یک دارو و گاه از ترکیب داروهای مختلف استفاده می‎شود. این داروها را می‎توان یا به صورت مستقیم به جریان خون تحویل داد تا به سلول‎های سرطانی در سراسر بدن حمله کنند یا می‎توان آنها را به صورت هدایت شده در بخش خاصی از بدن که محل تمرکز سلول‎های سرطان است استفاده کرد.

شیمی درمانی چه می‎کند؟
داروهای شیمی درمانی می‎توانند:
• فرآیند میتوزیس یا تقسیم سلولی را مختل و از آن پیشگیری کنند، همانند موردی که در پیوند با داروهای سیتوتوکسیک رخ می‎دهد
• منابع تغذیۀ سلول‎های سرطانی را، که شامل آنزیم‌ها و هورمون‎های مورد نیاز برای رشد سلول‎های سرطانی است، هدف قرار دهند
• محرک خودکشی سلول‎های سرطانی شوند، فرآیندی که زیر اصطلاح پزشکی اپوپتوزیز شناخته می‎شود.
• رشد رگ‎های خونی جدید را که تغذیه کننده تومور هستند با هدف گرسنگی دادن آن متوقف کنند
اثربخشی متوقف کردن جریان خون و اکسیژن به تومور در سال‎های اخیر زیر سؤال رفته است.
به جای گرسنگی دادن سلول‎ها مطالعات عنوان کرده‌اند که متوقف کردن جریان خون می‏تواند توانایی سلول برای مقاومت در برابر درمان را تقویت کرده و سبب متاستاز سرطان شود.
تحقیقات بیشتر دانشمندان را به این راهبرد رسانده است که عنوان کنند همان اصول هنوز ممکن است مفید باشند.
دانشمندان می‎گویند که برای پیشگیری سلول‎های سرطانی از مقاومت در برابر درمان این می‎تواند اثربخش باشد که پروتئین‎های به کار گرفته شده از سوی سرطان برای افزایش مقاومت و ایجاد متاستاز هدف قرار گیرد.

آنچه از شیمی درمانی انتظار می‎رود
شیمی درمانی نوعی درمان تهاجمی است که می‎تواند عوارض جانبـــی شدیدی در پی داشته باشد. دلیلش آن است که داروها گاهی اوقات نه فقط سلول‎های سرطانی بلکه سلول‎های سالم را نیز مورد حمله قرار می‎دهند.
عوارض جانبی ممکن است نگران کننده باشند، اما در صورت استفاده زودهنگام از شیمی درمانی این درمان در برخی مواقع می‎تواند به علاج کامل بیمار منجر شود و عوارض جانبی را برای بسیاری از بیماران قابل تحمل کند.
این موضوع مهم است که بیماران پیش از آغاز درمان بدانند که چه چیز در انتظار آنان است.

چقدر طول می‎کشد؟
برای رسیدن به بهترین نتیجه بیمار نیاز به دوره‎ای از شیمی درمانی دارد که کم و کیف آن توسط انکولوژیست یا متخصص سرطان مشخص می‎شود.
یک برنامۀ خاص برای تعداد جلسات درمان و مدت زمان آنها تعیین می‎شود.
یک دوره درمان می‎تواند طیفی از یک دوز واحد در یک روز یا چند هفته را شامل باشد که این به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد.
بیمارانی که به بیش از یک دوره شیمی درمانی نیاز دارند در فاصلۀ میان جلسات درمانی استراحت می‎کنند تا بدن آنها برای تحمل درمان بعدی تجدید قوا کند.
درمان می‎تواند در یک روز انجام شود، آنگاه بیمار یک هفته استراحت کند و سپس یک جلسه درمانی دیگر با سه هفته استراحت دنبال گردد و این روند کماکان ادامه یابد. این روند را می‎توان بارها تکرار کرد.
برای مقابله و مدارا با اثرات عاطفی و ذهنی شیمی درمانی یک روان‌شناس یا مشاور باید بر روند درمان بیمار نظارت داشته باشد.

تست‌های خون پیش از شیمی درمانی و در طول انجام آن
تست‌های خون برای برآورد سلامت عمومی بیمار و اطمینان از توانایی وی برای تحمل عوارض جانبی شیمی درمانی مورد نیاز است.
برای مثال اگر آزمایش خون نشان دهد که بیمار دچار مشکلات کبد است، درمان بیشتر در مورد وی ممکن است مناسب نباشد مگر اینکه نخست وضعیت کبد بهبود یابد.
مواد شیمیایی شیمی درمانی و داروهای دیگر در کبد متابولیزه شده یا خرد می‎شوند. اگر کبد دچار مشکل باشد، این وضعیت خود می‎تواند به بروز عوارض جانبی ثانوی منجر گردد.
اگر آزمایش خون در زمان پیش از شیمی درمانی نشان دهندۀ کمبود گلبول قرمز یا سفید خون یا پلاکت‎ها باشد، انجام شیمی درمانی باید به تأخیر بیفتد.
تست‌های منظم خون در طول درمان ادامه پیدا می‎کنند تا اطمینان حاصل شود که عملکرد خون و کبد در حد امکان وضعیت مناسبی دارد و نیز برای اینکه میزان اثربخشی درمان پایش شود.

دوز دارو چگونه داده می‎شود؟
بسته به نوع سرطان، شیمی درمانی ممکن است از طریق دادن داروهای خوراکی یا از طریق تزریق داخل وریدی یا تزریق در دیگر نقاط بدن برای بیمار صورت گیرد.
خوراکی: اگر سلامت بیمار اجازه دهد، داروها را گاهی از اوقات می‎توان برای مصرف در محیط خانه تجویز کرد. به هر جهت، بیمار ناچار است تا برای برآورد وضعیت سلامت خود و پاسخ او به درمان به طور منظم به بیمارستان مراجعه کند. دارو ممکن است به شکل کپسول یا مایع باشد.
مصرف دارو باید دقیقاً بر مبنای میزان تعیین شده صورت گیرد. اگر بیمار مصرف دارو را در یکی از مراحل زمانی تعیین شده از یاد ببرد باید بلافاصله تیم پزشکی را از این موضوع مطلع کند.
داخل وریدی: در این روش داروها به طور مستقیم از طریق مسیر داخل وریدی به بیمار تزریق می‎شود.
داروها را در عین حال می‎توان از طرق زیر به بیمار تحویل داد:
• به صورت تزریق داخل عضله در بازو، ران یا جاهای دیگری در بدن
• به صورت اینتراتکال، که در آن دارو به درون فضای میان لایه‎های بافت‎های پوشانندۀ مغز و طناب نخاعی تزریق می‎شود
• به صورت تزریق اینتراپریتونئال، که در آن دارو به صورت مستقیم به داخل بخشی از بدن که در آن روده‎ها، معده و کبد جایگیر شده‎اند، تزریق می‎شود
• به صورت داخل شریانی که در آن دارو به درون شریانی که به تومور می‎رسد تزریق می‎شود
دارو ممکن است به صورت قطره قطره یا از طریق پمپ به بیمار داده شود تا از پایدار بودن میزان تحویل دارو اطمینان حاصل شود.
اگر بیمار نیاز به تزریق مداوم، تزریق طولانی مدت وریدی، یا تزریق فوری داشته باشد، وی مجبور است گاه پمپ مزبور را برای هفته‎ها یا حتی ماه‎ها با خود حمل کند. بیمار می‎تواند در هنگام دریافت دارو حرکت کند.
دستگاه‌های مورد استفاده برای تحویل داروی محلول شامل کاتتر، یک راه دسترسی مرکزی و محل کاتتر است.
محل کاتتر یک محمل قابل حمل، باریک و نرم از جنس لوله‎ای پلاستیکی است که به داخل ورید برده می‎شود. این ابزار دارای یک دهانه یا ورودی درست زیر پوست قفسه سینه یا بازو است. ابزار مزبور دیسکی لاستیکی دارد که سوزن‎های مخصوص می‎توانند از طریق آن دارو را تحویل بدن داده یا اقدام به گرفتن نمونۀ خون کنند.
گاهی از اوقات این کار به صورت موضعی انجام می‎شود، که در طول آن یک کرم یا پماد به پوست مالیده می‎شود.

عوارض جانبی
شیمی درمانی اغلب به ایجاد عوارض جانبی شدید منجر می‎شود اما پیشرفت‌های اخیر در پزشکی از جمله به این معنی است که این عوارض بسیار بیش از گذشته قابل مدیریت هستند.
بسته به نوع و مدت درمان و دیگر عوامل مرتبط به خود بیمار، عوارض جانبی ممکن است طیفی از خفیف تا شدید را شامل شوند. برخی از مردم دچار هیچ گونه عوارض جانبی نمی‎شوند.
تأثیر منفی درمان بر روزی زندگی روزمره بیمار بسته به گستره و شدت علایم است.
در اینجا برخی از عوارض جانبی شیمی درمانی توضیح داده شده‎اند:

تهوع و استفراغ
بیش از 70 درصد بیماران دچار تهوع و استفراغ می‎شوند. داروهای آنتی‎امتیک در این مورد کمک کننده‌اند. این داروها را حتی در هنگام رفع علایم می‏توان با هدف پیشگیری از بازگشت آنها به بیمار تجویز کرد.
زنجبیل یا مکمل‎های زنجبیل می‎تواند تأثیر داروهای آنتی‎امتیک را افزایش دهد.

آلوپسی یا ریزش مو
در برخی از انواع شیمی درمانی بیمار در طول چند هفته پس از آغاز درمان دچار ریزش مو، تُنک شدن آن یا شکننده شدن تار مو می‎شود. این عارضه می‎تواند در هر قسمتی از بدن رخ دهد.
ریزش مو هیچ گونه عوارض فیزیکی برای سلامت بیمار در پی ندارد، اما می‎تواند باعث پریشان‎حالی وی شود. پزشک ممکن است بیمار را به مشاور ارجاع دهد یا استفاده از کلاه‌گیس یا پوشش مناسب را توصیه کند.
کاربرد کلاه خنک کننده می‎تواند جمجمه را در هنگام تحویل دارو خنک نگه دارد و این کار ممکن است باعث پیشگیری از ریزش موی سر شود.
به هر جهت بیمارانی که نیاز دارند تا دارو به جمجمۀ آنها نیز تحویل گردد، نمی‎توانند از کلاه مزبور استفاده کنند. این وضعیت شامل بیماران دچار لوسمی می‎شود.
موی بیمار به طور معمول در فاصلۀ کوتاهی پس از درمان مجدداً رشد می‎کند.
در عین حال امکان لایه برداشتن و شکننده شدن استخوان‎ها وجود دارد.
پوست بیمار ممکن است خشک و زخم شود و در برابر نور آفتاب بیش از حد حساس گردد.
بیماران باید در هنگام اوج گرمای هوا از آفتاب دوری کنند، کرم‌های ضد آفتاب مصرف نمایند و لباس‎هایی بپوشند که حداکثر محافظت را برای آنان فراهم کنند.

خستگی مفرط
خستگی مفرط یک عارضۀ جانبی شایع است. این خستگی ممکن است اغلب اوقات وجود داشته یا پس از برخی فعالیت‎ها بروز کند. بیماران باید زمان زیادی استراحت کنند و از انجام فعالیت‎های مستلزم صرف نیروی زیاد بپرهیزند.
موارد بروز خستگی شدید باید به پزشک اطلاع داده شود، زیرا کاهش بیش از حد سلول‎های قرمز خون می‎تواند به آنمی منجر گردد.

اختلال شنوایی
اثرات توکسیک یا سمی شیمی درمانی می‎تواند در مورد برخی از بیماران به کاهش شنوایی موقتی یا دایمی منجر گردد.

کاهش تعداد سلول سفید خون و آسیب‌پذیری در برابر عفونت
بر اثر کاهش تعداد گلبول‎های سفید خون در نتیجۀ شیمی درمانی، سیستم ایمنی بدن تضعیف می‎شود.
این اختلال زیر عنوان نوتروپنی شناخته می‎شود. گلبول‌های سفید خون بخشی از سیستم ایمنی هستند و وظیفۀ مقابله با عفونت را بر عهده دارند. این اختلال می‎تواند به تضعیف بیشتر بیمار در برابر انواع عفونت منجر شود.
داروهای آنتی‎بیوتیک به کاهش ریسک بروز عفونت کمک می‎کنند. بیماران و همراهان آنها باید از پرهیزهای لازم در این مورد مطلع باشند. این پرهیزها موارد زیر را شامل می‏‌شوند:
• بهداشت شخصی: بیمار باید منظماً دست‌های خود را با آب گرم و صابون شستشو کند، روزانه دستکم یک بار دوش بگیرد، لباس‎ها و ملافۀ بستر را تعویض کند و حوله‎های مورد استفاده را مرتباً شستشو کند.
• آماده‌سازی غذا: موارد بهداشتی در این مورد مثل جدا نگه داشتن گوشت و سبزیجات از یکدیگر، پخت کامل فرآورده‌های حیوانی، شستشوی دقیق سبزیجات، و نظافت وسایل آشپزی، باید به دقت رعایت شود.
• مردم دچار عفونت: بیماران تحت شیمی درمانی باید از هر فردی که ظن ابتلاء به عوفنت در مورد وی مطرح است دور بمانند.
• زخم‎های پوستی: باید هر گونه زخم ایجاد شده بر روی پوست به دقت تمیز شده و با گاز استریل پوشانیده شود تا از ورود باکتری‌ها به داخل پوست پیشگیری گردد.
بیماران شیمی درمانی در صورت ابتلاء به عفونت باید بدون دفع وقت درمان شوند. این درمان ممکن است شامل بستری شدن در بیمارستان و تزریق آنتی‎بیوتیک به صورت داخل وریدی باشد.

کاهش تعداد پلاکت و مشکلات خونریزی
این اختلال که زیر عنوان ترومبوسیتوپنی شناخته می‎شود، می‎تواند به مشکلات لخته شدن خون منجر گردد.
پلاکت‌ها نوعی از سلول‎های خون هستند که به انعقاد خون یا لخته شدن آن کمک می‎کنند. کاهش تعداد پلاکت می‏تواند به بروز خونریزی یا کبودی و برای مثال خونریزی بینی یا لثه منجر شود. در این حالت ممکن است متوقف کردن خون جاری شده از یک بریدگی کوچک با دشواری همراه باشد.
اگر میزان پلاکت به مقدار زیادی کاهش یابد، بیمار نیاز به تزریق خون خواهد داشت.
برای کاهش ریسک بروز خونریزی بیمار باید:
• برای اصلاح از ماشین‎ ریش‎تراش استفاده کند و تیغ به کار نبرد
• از مسواک نرم استفاده کند
• در هنگام تماس با اشیاء تیز نهایت احتیاط را به خرج دهد
برای پیشگیری از بروز جراحت در هنگام انجام کارهایی مثل باغبانی دستکش بپوشد

کاهش تعداد گلبول قرمز خون و آنمی
سلول‎های قرمز خون اکسیژن را به بافت‎های بدن می‎رسانند. کاهش تعداد این سلول‎ها به آنمی منجر می‎شود. علایم آنمی شامل احساس خستگی، تنگی نفس، و تپش قلب است.
فرد دچار آنمی شدید ممکن است نیاز فوری به تزریق خون داشته باشد.
اریتروپوتئین دارویی است که میزان تولید سلول‎های قرمز خون را در بدن افزایش می‎دهد.
منابع غذایی خوب در این مورد شامل سبزیجات سبزبرگ تیره، لوبیا، گوشت قرمز، آجیل، آلو، کشمش و زردآلو است.

موکوسیت
موکوسیت یا التهاب غشاء مخاطی می‎تواند بر هر بخشی از سیستم گوارش شامل دهان، مری، معده، روده‏‌ها، راست روده و مقعد تأثیر منفی بگذارد.
موکوسیت دهان می‎تواند به بروز علایم در دهان بیماران و اغلب اوقات در فاصلۀ 7 تا 10 روز پس از آغاز درمان منجر شود. دهان ممکن است دچار دردی شود که به درد ناشی از سوختگی شبیه است.
امکان بروز اولسر در دیوارۀ دهان، روی زبان، و اطراف لب‎ها وجود دارد. خوردن، نوشیدن، و صحبت کردن همگی ممکن است به کارهایی دردناک تبدیل شوند. در صورت بروز خونریزی احتمال ایجاد عفونت مطرح است.
شدت علایم به میزان قدرت دوز شیمی درمانی بستگی دارد.
کافاسول دارویی است که اغلب برای موکوسیت تجویز می‎شود. داروهای جدیدتر اکنون می‎توانند ریسک بروز موکوسیت را کاهش دهند.
علایم موکوسیت چند هفته پس از پایان شیمی درمانی برطرف می‎شوند.

فقدان اشتها
هم شیمی درمانی هم خود بیماری سرطان می‎توانند بر متابولیسم بدن تأثیر منفی بگذارند و به بی‎اشتهایی و کاهش وزن منجر شوند تا اینکه بیمار وارد مرحلۀ بهبود شود یا درمان مرتبط به آن خاتمه یابد.
شدت بی‎اشتهایی ایجاد شده به نوع سرطان و نوع شیمی درمانی بستگی دارد.
مصرف مقدار کم غذا در وعده‎های غذایی مکرر می‎تواند به تغذیۀ مناسب بدن کمک کند. نوشیدن مایعات در طول گرسنگی می‎تواند به حفظ میزان مایعات مورد نیاز بدن کمک نماید.
بیمارانی که قادر به خوردن غذا یا مایعات نیستند باید در بیمارستان بستری و از طریق لولۀ نازوگاستریک تغذیه شوند. لوله‎ نازوگاستریک لوله‌ای است که مستقیماً از راه بینی به معده می‌رسد.

بارداری و باروری
بسیاری از مردم در طول شیمی درمانی به طور موقت علاقه و انگیزه خود را نسبت به سکس از دست می‎دهند. شهوت جنسی به طور معمول پس از تکمیل درمان بازمی‎گردد.
بسته به نوع داروی تحویل شده به بیمار، شیمی درمانی در عین حال می‎تواند باعث کاهش توان باروری در مردان و زنان شود. نیروی باروری اغلب اوقات، و نه همیشه، پس از پایان درمان، تجدید می‎شود.
بیمارانی که ممکن است مایل باشند تا در آینده بچه‎دار شوند می‎توانند گزینۀ انجماد اسپرم یا نطفه را در مد نظر قرار دهند.
بسیاری از داروهای شیمی درمانی ممکن است باعث ایجاد ناتوانی‏‌های مادرزادی شوند، بنابراین زنان باید در طول درمان از باردار شدن خودداری کنند.
یک روش مناسب برای پیشگیری از بارداری باید در طول درمان و دستکم یک سال پس از پایان آن مورد استفاده قرار گیرد. داروهای خوراکی پیشگیری از بارداری ممکن است با شیمی درمانی فعل و انفعال منفی ایجاد کنند.
اگر زنی باردار باشد یا در طول درمان باردار شود، این موضوع حیاتی است که بلافاصله با پزشک در این مورد مشورت شود.

مشکلات روده
احتمال بروز اسهال در هنگام خروج ناگهانی سلول‎های آسیب دیده از بدن مطرح است. احتمال بروز یبوست وجود دارد. این علایم اغلب چند روز پس از آغاز شیمی درمانی ایجاد می‎شوند.

مشکلات شناختی و سلامت روانی
تا 75 درصد بیماران خبر از بروز مشکلاتی در مورد تمرکز، تفکر و دوره‎های کوتاه نقصان حافظه کوتاه مدت در طول شیمی درمانی می‎دهند. در مورد 35 درصد آنان این وضعیت ممکن است تا ماه‎ها یا سال‎ها پس از درمان ادامه یابد.
شیمی درمانی در عین حال می‎تواند به توانایی استدلال، سازمان‎دهی یا انجام تکالیف چند محوری آسیب بزند.
احتمال بروز نوسان خلقی و افسردگی نیز مطرح است چه مرتبط به خود درمان یا ناشی از ترس بیمار در مورد آینده باشد.

انواع شیمی درمانی
انواع مختلفی از داروهای شیمی درمانی وجو دارد که به روش‌های گوناگون به بیمار داده می‎شوند. چهار دسته اصلی عبارتند از:
عامل‎های قلیایی که مستقیماً بر روی DNA عمل می‎کنند و سلول‎ها را در مراحل مختلف چرخۀ زندگی سلولی می‎کشند. مثال‎هایی در این مورد شامل کلورامبوسیل، سیکلوفسفامید، تیوتیپا، و بوسولفان است.
آنتی‎متابولیت‎ها، که از پروتئین‎هایی که سلول‎ها برای بقاء نیازمند آنها هستند تقلید می‎کنند. وقتی سلول‎ها این داروها را مصرف می‎کنند هیچ فایده‎ای از آنها نمی‎برند و گرسنگی سلولی ایجاد می‎شود. مثال‎هایی در این مورد شامل آنتاگونیست‎های پیورین، آنتاگونیست‎های پیریمیدین، و آنتاگونیست‌های فولات است.
آلکالوئیدهای گیاهی، که باعث توقف توانایی رشد و تقسیم سلولی می‎شوند. مثال‎های در این مورد شامل اکتینومایسین D، دوکسوروبیکین، و میتومایسین است.
آنتی‎بیوتیک‎های ضد تومور، که به DNA متصل و مانع از سنتز RNA می‌‏شوند، به طوری که امکان تکثیر سلول‎ها از بین می‎رود. این داروها با آنتی‎بیوتیک‎هایی که برای رفع عفونت مصرف می‎شوند تفاوت دارند. مثال‎هایی در این مورد شامل دوکسوروبیسین، میتوکسانترون، و بلیومایسین است.
پزشک بر مبنای نوع سرطان، میزان پیشرفت آن، و نیز اینکه بیمار پیشتر شیمی درمانی انجام داده است یا خیر، و همچنین ابتلاء یا عدم ابتلاء بیمار به مشکلات دیگر مثل دیابت، گزینۀ مناسب را برای بیمار توصیه می‎کند.

اثربخشی 
اثربخشی شیمی درمانی به عوامل شخصی بستگی دارد که عبارتند از:
• محدوده، نوع و مرحله سرطان
• سن، سلامت کلی، و وجود یا عدم وجود اختلالات پزشکی دیگر در بیمار
شیمی درمانی در برخی از مواقع خود به تنهایی می‎تواند باعث بهبود کامل بیمار شود.
برخی از اوقات شیمی درمانی در ترکیب با درمان‎های دیگر مثل اشعه درمانی یا جراحی مورد استفاده قرار می‎گیرد تا نتایج اثربخشی بیشتری داشته باشند. درمان کمکی جدید را می‎توان برای کوچک کردن تومور پیش از انجام جراحی به کار برد.
شیمی درمانی پس از عمل جراحی یا بهبود بیمار، برای حذف باقی ماندۀ سلول‎های سرطانی نیز به کار می‎رود. این نوع درمان که زیر عنوان درمان کمکی شناخته می‎شود، می‎تواند بازگشت سرطان را به تأخیر انداخته یا از آن پیشگیری کند.
اگر سرطان در مراحل پیشرفته قرار داشته باشد، شیمی درمانی می‎تواند روند پیشرفت بیماری را کند کرده و علایم را کاهش دهد، حتی اگر معالجۀ بیماری ممکن نباشد. این نوع درمان زیر عنوان طب تسکینی شناخته می‎شود.

دورنما
در طول شیمی درمانی و پس از آن بیمار مورد انجام تست‎های خون و دیگر بررسی‎ها قرار می‎گیرد تا پیشرفت درمان در مورد وی ارزیابی شود.
عوارض جانبی شیمی درمانی گرایشی به رفع پس از پایان فرآیند درمان از خود نشان می‎دهند.
سرطان هر قدر زودتر مورد درمان قرار گیرد، شانس بهبود و درمان در آن بیشتر است.
برخی از مردم می‎توانند در طول شیمی درمانی به کار خود ادامه دهند اما نیاز به برنامه‏‌ریزی و تنظیم دقیق امور خود دارند. /

Source:
What you need to know about chemotherapy
Last updated Thu 14 December 2017
By Christian Nordqvist
Reviewed by Christina Chun, MPH

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.