plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات یا بزرگ شدن پروستات - درمان، علایم، و علل

هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات، بزرگ شدن پروستات، ریسک فاکتور سن، سابقه خانوادگی بزرگ شدن پروستات، مهار کننده آلفا، تکرر ادرا، درد در هنگام ادرار کردن، فشار مثانه، اختلالات خواب، آلفا بلوکر، سرطان پروستات، التهاب پروستات، سنگ کلیه

اگر مردی دچار علایم BPH باشد، باید به پزشک مراجعه کند. قرار گرفتن تحت درمان زودهنگام می‎تواند مانع از بروز عوارض و صدمه دیدن مثانه یا کلیه‌ها شود

مقالات سرطان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• مری‌آن دی پیترو، دکتر النا بیگرز
• ترجمۀ فرهنگ راد

 هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات اشاره به وضعیتی دارد که در آن پروستات بزرگ می‎شود. این اتفاق وقتی رخ می‎دهد که مردان پا به سن می‎گذارند و دلایل آن به شکل کامل شناخته شده نیست. بزرگ شدن پروستات می‎تواند باعث انسداد مجرای ادرار یا کند شدن حرکت ادرار در این مجرا شود.
هیپرپلازی خوش‎خیم پروستات (BPH) با سرطان پورستات تفاوت دارد. ابتلا به BPH باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات نمی‎شود.
مطالب این مقاله:
• BPH چیست؟
• علایم و پیامدها
• تشخیص
• درمان

BPH چیست؟
پروستات غدۀ کوچکی است که بخشی از سیستم تولید مثل مردانه را تشکیل می‎دهد. پروستات زیر مثانه قرار دارد و مجرای ادرار را در احاطۀ خود دارد. مجرای ادرار ساختار لوله‎مانند باریکی است که از طریق آن منی و ادرار بدن مرد را ترک می‎کنند.
در کنار دو غدۀ دیگر که به نام وزیکول‎های منی شناخته می‌شود، پروستات مایعی می‎سازد که برای ایجاد منی با اسپرم ترکیب می‎شود.
به طور معمول ادرار از مثانه و از طریق بخش مجرای ادرار محاط شده توسط پروستات جریان یافته و از بدن خارج می‎شود.
BPH وقتی ایجاد می‎شود که سلول‎های پروستات تکثیر می‎شوند و این غده دچار افزایش اندازه می‎گردد.
این اختلال به طور معمول در سال‎های چهل زندگی مردان شروع می‎شود. برای برخی مردان این رشد به حالت پایدار می‎رسد، اما برای دیگر مردان ادامه پیدا می‎کند.

علل و ریسک فاکتورها
تحقیقات در مورد علل ایجاد BPH به جمع‎بندی نرسیده‎اند اما بزرگ‎ترین عامل در این مورد سن است.
بر مبنای اعلام "بنیاد سرطان پروستات" از هر 5 مرد یک نفر در سال‎های پنجاه زندگی دچار BPH می‎شود. این رقم وقتی مردان به سال‎های هفتاد زندگی خود می‎رسند به 70 درصد افزایش پیدا می‎کند.
در کنار سن ممکن است زمینۀ نژادی نیز نقشی در این اختلال داشته باشد. چنین به نظر می‎رسد که مردان سیاه‌پوست بیش از مردان سفیدپوست یا مردان آسیایی دچار این وضعیت می‎شوند، و نیز این امکان وجود دارد که آنان در سنین پایین‎تر به اختلال مزبور دچار گردند.
داشتن تاریخچۀ خانوادگی ابتلا به BPH نیز ریسک توسعۀ این اختلال را در مردان افزایش می‎دهد.
به نظر می‎رسد که بسیاری از ریسک فاکتورهای BPH قابل کنترل نیستند. اما یک ریسک فاکتور قابل کنترل در این مورد چاقی است. چنین به نظر می‎رسد که مردان دارای اضافه وزن در ریسک بالاتری برای ابتلا به BPH قرار دارند.

علایم و پیامدها
علایم اولیۀ BPH شامل نیاز مکرر به ادرار کردن است.
از آنجا که پروستات بزرگ شده است، فشار بیشتری بر مثانه وارد می‎کند و این کار باعث دشوار شدن نگهداری ادرار می‎شود. نتیجه راهی شدن مکرر مرد به توالت است که این شامل اوقات شب نیز می‎شود.
علایم BPH ممکن است به مرور زمان بدتر شود. این تشدید علایم لزوماً به دلیل اندازۀ پروستات نیست. برای مثال، یک مرد که پروستات وی به شکل قابل ملاحظه‎ای بزرگ شده ممکن است کمتر از مرد دیگری که پروستات وی به میزان ناچیزی بزرگ‎تر شده دچار علایم ناشی از اختلال مزبور باشد.
علایم اضافی در این مورد ممکن است شامل احساس فشار در هنگام ادرار کردن و کند یا ضعیف شدن جریان ادرار باشد. در عین حال این امکان وجود دارد که شروع به ادرار کردن برای مرد با اشکال و دشواری همراه شود. برخی از مردان دچار این مشکل می‎شوند که در هنگام ادرار کردن قادر به تخلیۀ کامل مثانۀ خود نیستند.
پیامدهای BPH ممکن است در صورت عدم درمان تشدید شود. به مرور زمان، علایم می‎تواند شامل ناتوانی در ادرار کردن، عفونت‎های مثانه، و ایجاد سنگ مثانه شود. سنگ‎های مثانه به علت تجمع مواد معدنی در مثانه و در صورت عدم تخلیۀ کامل آن از ادرار ایجاد می‎شوند.
دیگر پیامدها در این مورد دردناک شدن انزال یا احساس درد در هنگام ادرار کردن است. ممکن است بی‎اختیاری ادرای یا ناتوانی در نگه داشتن ادرار در مردان بروز یابد. امکان بروز خون در ادرار به علت بزرگ شدن وریدهای سطح پروستات وجود دارد.

تشخیص
اگر مردی دچار علایم BPH باشد، باید به پزشک مراجعه کند. قرار گرفتن تحت درمان زودهنگام می‎تواند مانع از بروز عوارض و صدمه دیدن مثانه یا کلیه‌ها شود.
همچنین قرار گرفتن تحت نظر پزشک باعث از تشخیص خارج شدن دیگر علل احتمالی می‎شود. سرطان پروستات، التهاب پروستات، و سنگ کلیه نیز می‎توانند علایم مشابهی در مردان ایجاد کنند.
دکتر معمولاً پس از مرور علایم، گرفتن شرح حال پزشکی، و انجام برخی تست‎های پزشکی، BPH را تشخیص می‎دهد. این روند احتمالاً شامل معاینۀ مقعد برای بررسی میزان بزرگ شدن پروستات است. معمولاً تست‎های ادرار برای از تشخیص خارج شدن عفونت‎ها انجام می‎شود.
تست‎های تشخیصی به طور معمول شامل بررسی سطح PSA است، یک مادۀ شیمیایی که توسط پروستات تولید می‎شود. وقتی پروستات بزرگ می‎شود سطح PSA بالا می‎رود. در برخی موارد، امکان انجام برخی تست‎های دیگر برای از تشخیص خارج کردن علایم ادراری وجود دارد.

درمان
درمان به طور معمول به میزان شدت علایم بستگی دارد. در برخی موارد، به هیچ درمانی نیاز نخواهد بود. اگر علایم خفیف باشند یا هیچ علامتی وجود نداشته باشد، دکتر ممکن است رویکرد انتظار و مراقبت را در پیش بگیرد. این انتظار و مراقبت شامل معاینۀ سالانۀ پروستات و مرور علایم برای تعیین چگونگی وضعیت و وخامت احتمالی علایم است.
علایم خفیف را شاید بتوان با ایجاد تغییراتی ساده در سبک زندگی، مثل اجتناب از مصرف مشروبات الکلی و زمان‎بندی ادرار کردن نیز درمان کرد. مردانی که دچار علایم آزاردهنده‌تری در این مورد هستند ممکن است گزینه‎های درمانی فهرست شده در زیر را در دستور کار قرار دهند.

دارو
برای درمان BPH اغلب از دارو استفاده می‎شود. انواع مختلفی از دارو مثل آلفا - بلوکرها در این مورد در دسترسند که باعث شل شدن بافت مجرای ادرار و گردن مثانه در راستای بهبود جریان ادرار می‎شوند. عوارض جانبی در این مورد شامل افت فشار خون و سرگیجه است.
دیگر داروی مورد استفاده برای درمان BPH مهار کننده‎های 5 آلفا - ردوکتاز نام دارد. این دارو از طریق کوچک کردن پروستات عمل می‎کند و این عمل باعث کاهش علایم ادراری می‎شود.
در بعضی موارد داروهای مورد استفاده در درمان اختلال نعوظ، مثل تادلافیل، ممکن است برای درمان BPH نیز مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که یک داروی خاص در این مورد اثربخش نباشد امکان استفاده از ترکیب داروهای مختلف وجود دارد.

جراحی
وقتی داروها قادر به بهبود علایم BPH نباشند، جراحی ممکن است به عنوان یک گزینه مطرح شود. اقدامات جراحی مختلفی شامل جراحی با حداقل رویکرد تهاجمی و نیز اقدامات تهاجمی در دسترس است.
عمل جراحی با رویکرد تهاجمی ممکن است شامل برداشتن بافت دچار افزایش رشد پروستات باشد. گزینه‎های غیر تهاجمی شامل درمان با لیزر، ترموتراپی مایکرویو، و عمل قطع با سوزن است.

پیشگیری و سلامت پروستات
بر مبنای اعلام "بنیاد ارولوژی مراقبت" امکان پیشگیری از توسعۀ BPH وجود ندارد. رشد پروستات ممکن است مرتبط به تغییراتی در سلول‎های بیضه باشد که در نتیجۀ سالخوردگی بروز می‌کنند.
در هر حال کارهایی هست که مردان می‎توانند در راستای حفظ سلامت پروستات انجام دهند، که حفظ وزن در محدودۀ سالم یکی از آنها است. افزایش چربی بدن می‎تواند بر رشد سلولی تأثیر منفی داشته باشد. مردان دچار چاقی در ریسک بالاتری برای ابتلا به BPH قرار دارند.
ورزش منظم و نیز خوردن میوه و سبزیجات زیاد نیز ممکن است شانس ابتلا به BPH را کاهش دهد.
مردان در عین حال باید بر مبنای توصیه‎های پزشک مورد غربالگری سرطان پروستات قرار گیرند.
"انجمن سرطان آمریکا" توصیه می‌کند که مردان دارای ریسک میانگین برای ابتلا به سرطان پروستات باید غربالگری این سرطان را در سن 50 سالگی آغاز کنند. توصیه‎ها بر مبنای هر فرد ممکن است متفاوت باشد.

نکاتی در مورد زندگی با BPH
دورنما در مورد BPH خوب است. با عنایت به طیفی از درمان‎های در دسترس، اغلب مردان می‎توانند علایم اختلال را در خود کاهش دهند و وضعیت خود را بهبود ببخشند.
برای مردان مبتلا به BPH، نکات مندرج در زیر می‎تواند برای کاهش علایم کمک کننده باشد:
• اجتناب از مصرف داروهایی مثل آنتی‎هیستامین‎ها که باعث دشوارتر شدن ادرار کردن می‎شوند.
• در مد نظر قرار دادن اجتناب دووجهی، که شامل ادرار کردن، انتظار برای چند دقیقه، و سعی دوباره برای ادرار کردن است.
• اجتناب از مصرف مایعات ساعاتی پیش ار رفتن به بستر خواب، زیرا این کار باعث کاهش نیاز به برخاستن مکرر از خواب برای ادرار کردن در طول شب می‎شود.
• ادرار کردن در هنگامی که نیاز به آن احساس می‎شود. حبس ادرار برای مدت طولانی ممکن است به مثانۀ مردان دچار BPH آسیب برساند.
• تلاش برای کمک گرفتن، زیرا گزینه‎های درمانی متعددی در دسترس است./

Source:
Benign Prostatic Hyperplasia: Treatment, Symptoms, and Causes
Last reviewed Wed 4 January 2017
By MaryAnn de Pietro
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده