دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ندول پروستات - هر آنچه به دانستنش نیاز است

ندول پروستات، سرطان پروستات، پروستاتیت، کالکولی پروستات، سنگ پروستات، تومور خوش‎خیم، ندول سرطانی پروستات، ندول غیر سرطانی پروستات، پروستاتیت باکتریایی حاد، پروستاتیت باکتریایی مزمن، ادنوکارسینوم

ندول یا تومور بر روی پروستات در اساس به یک چیز واحد اشاره می‎کنند - یک تودۀ غیر نرمال. به هر جهت در "ندول" به چشم یک تودۀ خوش‎خیم نگاه می‎شود، حال آنکه "تومور" معمولاً اصطلاحی است که در اشاره به سرطان مورد استفاده قرار می‎گیرد.

مقالات سرطان

• تام سیمور، دکتر دانیل میورل
• ترجمۀ فرهنگ راد

ندول پروستات یک ناحیۀ سفت و کلوخه شکل روی پروستات است. ندول پروستات ممکن است هیچ‎گونه علایمی نشان ندهد و نیز می‎تواند سبب بروز عفونت‎های مثانه و درد مزمن در ناحیۀ لگن شود. دلایل متعددی برای بروز ندول‌های پروستات هست که از جملۀ آنها می‎توان به پروستاتیت و سرطان پروستات اشاره کرد.
غدۀ پروستات بخشی از سیستم تولید مثل مردانه است. پروستات از نظر شکل و اندازه شبیه به گردو است و و درست زیر مثانه و در جلو راست روده قرار دارد.
پروستات در تولید مایع منی کمک می‎کند که در طول انزال وظیفۀ حمل اسپرم را از بیضه‌ها و از طریق آلت تناسلی بر عهده دارد.
در این مقاله به علل، علایم، و تشخیص ندول‌های پروستات پرداخته خواهد شد.
مطالب این مقاله:
• ندول پروستات چیست؟
• چه چیز سبب ندول‎های پروستات می‎شود؟
• تغییرات پروستات در گذر زمان
• تشخیص
• دورنما

ندول پروستات چیست؟
ندول پروستات ناحیۀ سفتی است که ممکن است روی پروستات ظاهر شود. ندول پروستات برآمده و سخت می‌شود و شبیه برآمدگی روی انگشت به نظر می‌رسد.
ندول پروستات ممکن است سرطانی باشد و در نتیجه باید توسط دکتر بررسی شود.
فرد دچار ندول پروستات می‎تواند به یک متخصص مراجعه کرده و بیوپسی انجام دهد، که در آن نمونه‎ای از بافت برداشته شده و برای بررسی میکروسکپی به آزمایشگاه ارسال می‎شود.

ندول در برابر تومور
ندول یا تومور بر روی پروستات در اساس به یک چیز واحد اشاره می‎کنند - یک تودۀ غیر نرمال. به هر جهت در "ندول" به چشم یک تودۀ خوش‎خیم نگاه می‎شود، حال آنکه "تومور" معمولاً اصطلاحی است که در اشاره به سرطان مورد استفاده قرار می‎گیرد.
اگر فردی در تشخیص این اصطلاحات مورد استفادۀ پزشکان دچار خطا می‎شود باید در بارۀ روشن کردن آنها پرسش کند و این موضوع می‎تواند برای ایجاد درک بهتر از سلامت در فرد کمک کننده باشد.

چه چیز سبب ندول‎های پروستات می‎شود؟
دلایل متعددی برای بروز ندول‎ها در پروستات مردان وجود دارد که از جمله می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرطان پروستات
سرطان پروستات وقتی بروز می‎کند که سلول‎های غدۀ پروستات شروع به رشد غیر قابل کنترل می‌کنند. تقریباً تمامی موارد سرطان پروستات شامل نوعی از سرطان هستند که زیر عنوان ادنوکارسینوم (ادنوکارسینوما) شناخته می‎شود.
انواع دیگر و نادر سرطان پروستات شامل موارد زیر است:
سارکوم (سارکوما)
• کارسینوم سلول کوچک
• تومورهای غدۀ درون‎ریز عصبی
• کارسینوم سلول انتقالی
در سطح ایالات متحد آمریکا سرطان پروستات شایع‌ترین شکل سرطان در مردان محسوب می‎شود. تخمین زده می‎شود که در سال 2017 تعداد 161.360 مورد جدید سرطان پروستات تشخیص داده خواهد شد و 26.730 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست خواهند داد.
مردان مسن بیشتر در خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند و از هر 10 مورد سرطان پروستات 6 مورد آن در مردان بالای 65 سال بروز می‎کند.
به هر جهت، تمامی ندول‎های پروستات سرطانی نیستند و ممکن است بر اثر اختلالات متعدد دیگری ایجاد شوند.

پروستاتیت
پروستاتیت به معنی التهاب غدۀ پروستات است و اغلب بر اثر عفونت‎های میکربی ایجاد می‎شود. در حدود نیمی از مردان در مقطعی از زندگی خود دچار پروستاتیت می‎شوند. پروستاتیت ریسک دیگر بیماری‎های مربوط به پروستات را افزایش نمی‎دهد.
چهار نوع مختلف پروستاتیت وجود دارد:
• پروستاتیت باکتریایی حاد، که بر اثر یک عفونت میکربی ایجاد می‎شود و به شکل ناگهانی ظاهر می‎گردد. این بیماری کمترین میزان شیوع را در میان انواع پروستاتیت دارد اما تشخیص آن از همۀ موارد دیگر آسان‎تر است و با استفاده از آنتی‎بیوتیک‎ها درمان می‎شود. علایم این بیماری لرز، تب، و وجود ادرار در خون را شامل می‎شود.
• پروستاتیت باکتریایی مزمن، که باز بر اثر باکتری ایجاد می‎شود. در اغلب موارد تنها علامت این بیماری عفونت مثانه است. این بیماری نیز توسط آنتی‎بیوتیک‎ها قابل درمان است اما ممکن است بازگشت کرده و مزمن شود.
• پروساتیت مزمن، که در عین حال به‌نام سندرم درد مزمن لگن نیز شناخته می‎شود، شایع‎ترین شکل پروستاتیت است و می‎تواند بی‌هرگونه هشدار قبلی ظاهر و ناپدید شود. علایم بیماری درد و ناراحتی در ناحیۀ کشالۀ ران و مثانه را شامل می‎شود، و می‎توان آن را با استفاده از داروهای ضد التهابی و آلفا بلوکرها درمان کرد.
• پروستاتیت التهابی فاقد علامت، که هیچ گونه علامتی ندارد و اغلب نیازی نیازی به درمان نیز ندارد. این نوع پروستاتیت معمولاً در هنگام انجام آزمایش برای موارد و مقاصد دیگر کشف می‎شود.

کالکولی پروستات
کالکولی پروستات وجود سنگ در پروستات است، که اغلب سنگ‎های پروستاتیک نامیده می‎شود. دکترها معتقدند که این سنگ‌ها بر اثر متراکم شدن پروستات در کنار هم شکل می‎گیرند، یا وقتی که چرک و دیگر مواد زائد در خلال عفونت به یکدیگر می‎چسبند.
کالکولی پروستات می‎تواند با پروستاتیت مزمن همراه باشد و اغلب نیز علایم مشابهی دارد. وجود سنگ در پروستات می‎تواند به ایجاد التهاب در پروستات منجر گردد که باعث توقف ادرار موجود در بدن می‎شود و ممکن است به بروز عفونت باکتریایی منجر شود.
دیگر علل ندول پروستات شامل موارد زیر است:
• سکته، ناحیه‎ای شامل بافت مرده به علت از دست دادن جریان خون
• وجود ناهنجاری‎هایی در رکتوم مثل هموروئید

پروستات در گذر زمان تغییر می‎کند
غدۀ پروستات در کوران پا به سن گذاشتن مردان گرایشی به بزرگ شدن نشان می‎دهد. بزرگ شدن پروستات ممکن است باعث فشرده شدن مجرای ادرار شده و ادرار کردن را دچار مشکل کند. این وضعیت نیازمند بررسی و مراقبت پزشکی است.
خطر دچار شدن به مشکلات پروستات با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‎کند. شایع‎ترین مشکلات پروستات شامل التهاب، بزرگ شدن پروستات، و سرطان پروستات است. به هر جهت وجود یک مشکل در پروستات مستقیماً به بروز مشکل بعدی منجر نمی‎شود.
علایمی که نیازمند مراقبت پزشکی هستند شامل موارد زیرند:
• تکرر موارد ادرار کردن بیش از حد معمول
• احساس نیاز عاجل به ادرار کردن
• کاهش میزان جریان ادرار
• احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
تکرر ادرار در هنگام شب

تشخیص
دکتر در مورد علایم مبتلابه فرد و تاریخچۀ پزشکی وی سؤال می‎کند و برای آزمایش از وی نمونۀ ادرار می‎گیرد.
روش استاندارد بررسی پروستات معاینۀ مقعد دیجیتال است. دکتر انگشت پوشیده در دستکش و چرب شدۀ خود را برای لمس پروستات وارد مقعد بیمار می‎کند. این تست ممکن است 10 تا 15 ثانیه زمان نیاز داشته باشد.
این معاینه به دکتر امکان می‎دهد تا وجود احتمالی ندول پروستات را احساس کند.

تست آنتی‎ژن خاص پروستات (PSA)
تست PSA برای بررسی افزایش احتمالی PSA در خون به کار می‎رود. PSA پروتئینی است که توسط پروستات تولید می‎شود. افزایش این پروتئین در خون می‎تواند نشانه‎ای از پروستاتیت، بزرگ شدن پروستات، یا سرطان پروستات باشد. به هر جهت، توجه به این موضوع مهم است که برخی عوامل غیر پزشکی نیز می‎توانند سبب افزایش PSA شوند.

بیوپسی
اگر دکتر دچار هر گونه نگرانی از بابت سرطان پروستات باشد، وی ترجیحاً بیمار را برای انجام بیوپسی به ارولوژیست معرفی می‎کند. برای بیوپسی نمونه‎هایی از چند نقطۀ پروستات گرفته شده و برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‎شود. درمان بر اساس نتایج برنامه‎ریزی می‎شود.

دورنما
دورنما برای مردان دچار ندول پروستات به علت بروز ندول و سلامت عمومی فرد بستگی دارد.
اگر علت بروز ندول پروستاتیت یا کالکولی پروستات باشد، اغلب با استفاده از آنتی‎بیوتیک‏ها یا دیگر داروها درمان می‎شود. در موارد نادر امکان درمان این بیماری با استفاده از جراحی وجود دارد.
اگر ندول پروستات سرطانی باشد، درمان آن با استفاده از درمان‎های رایج برای سرطان پروستات صورت می‌گیرد. دورنما برای مردان دچار سرطان پروستات متفاوت است و به سن، مرحلۀ سرطان و سلامت کلی فرد بستگی دارد.
اگرچه سرطان پروستات یک بیماری جدی است، مردان بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست نمی‎دهند. سرطان پروستات تقریباً یک‎هفتم مردان را در طول عمر آنها مبتلا می‎کند. در حال حاضر در سطح ایالات متحد آمریکا 2.9 میلیون نفر دچار سرطان پروستات هستند.
همپای درمان فیزیکی که برای مردان دچار سرطان پروستات حیاتی است آنها باید از جانب اطرافیان خویش شامل اعضاء خانواده، دوستان، متخصصان مراقبت‌های پزشکی و گروه‌های حمایتی مورد توجه و پشتیبانی قرار گیرند.

Source:
Everything you need to know about prostate nodules
Last reviewed Thu 12 October 2017
By Tom Seymour
Reviewed by Daniel Murrell, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرطان پروستات چگونه به روابط جنسی آسیب می‌زند؟

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.