دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

غلات کامل از سرطان روده بزرگ پیشگیری می‎کنند

سرطان روده بزرگ، سرطان کولورکتال، غلات کامل، گندم سبوس‎دار، غلات سبوس‎دار، الکل، ماهی، اسفناج، میوه، بنیاد تحقیقات جهانی سرطان

در سال 2012 تقریباً 1.4 میلیون مورد جدید از این سرطان تشخیص داده شد. به علاوه گمان می‎رود که 700.000 مورد مرگ بر اثر این سرطان رخ داده باشد.

مقالات سرطان

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

"انستیتو تحقیقات سرطان آمریکا" و "بنیاد جهانی تحقیقات سرطان" به اتفاق داده‌های در دسترس مربوط به رژیم غذایی، و سبک زندگی 29 میلیون نفر را با هدف کشف مؤثرترین راه برای پیشگیری از سرطان رودۀ بزرگ مرور کردند.
یافته‎ها در گزارشی به نام "رژیم غذایی، تغذیه، فعالیت جسمانی و سرطان روده بزرگ" منتشر شده است.
این گزارش بخشی از "پروژۀ روزآمد مداوم" است، که آغازی برای گردآوری داده‎ها در مورد پیشگیری از سرطان از طریق تغذیه و سبک زندگی است و یافته‌های آن دستورالعمل‎های رسمی و سیاست‌گذاری‎های مربوط به پیشگیری از سرطان را شکل می‎دهد.
نویسندۀ رهبر گزارش دکتر ادوارد ال. جیووانوتچی / Edward L. Giovannucci، استاد رشتۀ تغذیه و اپیدمیولوژی در دانشکدۀ بهداشت عمومی تی. اچ. چان در بوستن است.
سرطان رودۀ بزرگ در سطح جهان چهارمین سرطان شایع محسوب می‎شود و نیز از نظر میزان کشنده بودن در ردۀ چهارم در میان تمامی سرطان‌ها قرار دارد.
در سال 2012 تقریباً 1.4 میلیون مورد جدید از این سرطان تشخیص داده شد. به علاوه گمان می‎رود که 700.000 مورد مرگ بر اثر این سرطان رخ داده باشد.
به هر جهت گزارش نشان می‎دهد که کارهای زیادی هست که می‎توان برای پیشگیری از این سرطان کشنده انجام داد. دکتر جیووانوتچی می‎گوید: "یافته‎های شکل دهندۀ این گزارش جامع قوی و روشن هستند: رژیم غذایی و سبک زندگی نقشی اصلی در سرطان روده بزرگ دارند."

غلات سبوس‏دار و فعالیت جسمانی ریسک را کاهش می‎دهند
گزارش به بررسی 99 مطالعه از سراسر جهان پرداخت و داده‌های 29 میلیون فرد بزرگسال را که از میان آنها 247.000 نفر مبتلا به سرطان کولورکتال بودند خلاصه کرد.
مطالعاتی که مورد بررسی محققان قرار گرفت فقط از نوع آزمون‎های کنترل شده، مطالعات کوهورت و مطالعات موسوم به تحقیق کنترل مورد تودرتو بود.
پس از متاآنالیز این مطالعات، محققان پی بردند که مصرف روزانۀ غلات سبوس‎دار (غلات کامل) به‌شکل قابل ملاحظه‎ای ریسک سرطان روده بزرگ را کاهش می‎دهند، در حالی که مصرف گوشت‎های فرآوری شده باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان مزبور می‎شود.
به طور مشخص‌تر خوردن 500 گرم گوشت قرمز پخته شده (مثل گوشت گاو، گوساله یا خوک) در هر هفته باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال می‎شود، و در این مورد هر 100 گرم گوشت در روز خطر مزبور را تا 12 درصد افزایش می‎دهد.
گزارش همچنین پی برده است که مصرف بیش از دو پیک نوشابۀ الکلی در هر روز - یا حدود 30 گرم الکل - و همچنین چاق بودن یا داشتن اضافه وزن باعث افزایش باز هم بیشتر میزان ریسک مزبور می‏شود.
در مقابل مصرف حدود سه وعده در روز یا 90 گرم از غلات سبوس‎دار (شامل برنج قهوه‎ای یا نان گندم کامل) می‎تواند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را تا 17 درصد کاهش دهد.
به نظر می‎رسد میوه و سبزیجات حاوی ویتامین C و همچنین ماهی نیز ریسک سرطان روده بزرگ را کاهش می‎دهند، اگرچه شواهد در این مورد به قدر کافی شفاف نیستند و داده‎های بیشتری مورد نیاز است.
پرتقال، گریپ‏فروت، توت فرنگی، کیوی، بروکلی، اسفناج، و فلفل قرمز شیرین منابع مناسبی برای تأمین ویتامین C هستند.
همچنین محققان پی بردند که 30 دقیقه فعالیت جسمانی در طول روز نیز باعث کاهش ریسک ابتلا به این نوع سرطان می‎شود. مرور مزبور به این نکته پی برده است که فعالیت جسمانی شدید خطر این سرطان را تا 20 درصد کاهش می‎دهد.

سرطان روده بزرگ قابل پیشگیری است
دکتر جیووانوتچی می‎گوید: "بسیاری از راه و روش‎های کمک به پیشگیری از سرطان کولورکتال برای سلامت عمومی مهم هستند."
دکتر ادوارد ال. جیووانوتچی می‎گوید:
"عواملی مثل پایین نگه داشتن وزن بدن، ورزش، محدود کردن مصرف گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده، و خوردن غلات کامل و فیبر می‎تواند ریسک را به میزان قابل ملاحظه‎ای کاهش دهد. به علاوه، محدود کردن خوردن مشروب به حداکثر دو پیک در روز و اجتناب از مصرف سیگار یا ترک آن نیز ریسک مزبور را کاهش می‎دهد."
الیس بِندر / Alice Bender، مدیر برنامۀ تغذیه در انستیتو تحقیقات سرطان آمریکا (AICR) نیز یافته‌های مطالعه را به محک می‎زند. وی می‎گوید: "جایگزین کردن مقداری از غلات تصفیه شده با غلات کامل و خوردن بیشتر غذاهای گیاهی مثل میوه‏ها و سبزیجات ترکیباتی پیشگیری کننده از سرطان در اختیار شما می‏گذارد و به شما در مدیریت وزن کمک می‎کند، که برای کاهش دادن ریسک ابتلا به سرطان مهم است."
بندر می‎گوید: "وقتی پای سرطان در بین باشد هیچ ضمانتی وجود ندارد، اما اکنون روشن شده است که برای کاهش ریسک سرطان کولورکتال و دیگر انواع سرطان انتخاب‎هایی است که شما می‎توانید داشته باشید و قدم‎هایی هست که شما می‎توانید بردارید."
در واقع AICR عنوان می‎کند که 47 درصد موارد سرطان رودۀ بزرگ در ایالات متحد آمریکا از طریق تغییرات سبک زندگی قابل پیشگیری است.

Source:
Whole grains may prevent colorectal cancer
By Ana Sandoiu
Published: Thu 7 Sep 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.