دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سرطان التهابی پستان: علایم، تشخیص و درمان

سرطان التهابی سینه، علایم، تشخیص، درمان، سرخی پستان،  تورم پستان،  دندانه‌دار یا حفره‌دار شدن پوست، بازسازی پستان، درد پستان

تشخیص سرطان التهابی سینه ممکن است گاهی از اوقات زمان زیادی طول بکشد زیرا احتمال دارد که علایم این سرطان با دیگر بیماری‌ها اشتباه گرفته شوند.

مقالات سرطان

دیوید ریل‌تُن
• مرور از: دانشکدة پزشکی دانشگاه ایلی‌نویز – شیکاگو
• ترجمة فرهنگ راد


سرطان التهابی پستان* (سرطان التهابی سینه) وقتی بروز می‌کند که سلول‌های سرطانی رگ‌های لنفی پوست پستان را بلوک می‌کنند.
این نوع نادر و مهاجم سرطان سینه به عنوان سرطان التهابی پستان شناخته می‌شود زیرا سینه معمولاً متورم، قرمز رنگ یا ملتهب به نظر می‌رسد.
سرطان التهابی پستان به نسبت دیگر انواع سرطان سینه گرایشی به تشخیص داده شدن در سنین کمتر دارد. این نوع سرطان در حدود 1 مورد از هر 5 مورد سرطان سینة تشخیص داده شده در ایالات متحد آمریکا را شامل می‌شود.


مطالب این مقاله:
• علایم و نشانه‌های سرطان التهابی پستان
• تشخیص سرطان التهابی پستان
• درمان سرطان التهابی پستان
• حمایت برای سرطان التهابی پستان


علایم و نشانه‌ها
در اغلب موارد سرطان التهابی سینه، امکان احساس یک تومور صُلب در طول معاینة فیزیکی بیمار وجود ندارد.
وقتی کسی دچار سرطان التهابی پستان می‌شود سلول‌های سرطانی رگ‌های لنفاوی موجود در پوست پستان آسیب دیده را بلوک می‌کنند. این بدین معنی است که مایع لنفاوی، که در گلبول‌های سفید خون حمل می‌شود، قادر نیست تا به صورت نرمال در بافت سینه جریان پیدا کند.
این مشکل دارای علایمی است که روی پوست قابل مشاهده هستند و در زیر فهرست شده‌اند:
• تورم و سرخی یک‌سوم یا بیشتر پستان
• کبود شدن سینه
• "حفره‌دار" (چاله‌دار شدن) به نظر رسیدن پوست، مشابه نمای پرتقالی رنگ پوست
سینة آسیب دیده همچنین ممکن است:
• به سرعت از نظر اندازه بزرگ شود
• چنین احساس شود که در حال سوختن است
• حالت افتادگی پیدا کند
• سنگین به نظر برسد
نوک پستان به سمت داخل تورفتگی پیدا کند (نوک پستان معکوس)
گره‌های لنفی زیر بازو یا نزدیک استخوان ترقوه نیز ممکن است متورم شوند.
این موضوع اهمیت دارد که به یاد داشته باشیم این علایم همچنین می‌توانند نشانة انواع عفونت، جراحت یا بیماری‌های دیگر شامل انواع دیگر سرطان پستان باشند.

تشخیص
تشخیص سرطان التهابی سینه ممکن است گاهی از اوقات زمان زیادی طول بکشد زیرا احتمال دارد که علایم این سرطان با دیگر بیماری‌ها اشتباه گرفته شوند.
اغلب اوقات گره یا تودة قابل شناسایی در معاینة فیزیکی وجود ندارد،‌ یا توده‌ای که بتوان با ماموگرام (تصویر اشعة ایکس پستان) مشاهده کرد.
برای کمک به تشخیص سریع‌تر زنانی که ممکن است مبتلاء به سرطان التهابی سینه باشند، یک پنل کارشناسی بین‌المللی بر موازین حداقلی زیر به توافق رسیده است:
• سرخی پستان
• تورم پستان
• دندانه‌دار یا حفره‌دار شدن پوست (پوست پرتقالی شدن پوست)
علایم باید در طول شش ماه وجود داشته و دستکم یک‌سوم پستان را پوشانده باشند. دکتر همچنین یک نمونة بیوپسی از پستان آسیب دیده تهیه می‌کند، که نشان می‌دهد سلول‌های سرطانی در بافت پستان وجود دارد یا خیر.
برای مشاهدة میزان پیشرفت سرطان، دکتر ممکن است انجام ماموگرام یا اولتراسوند سینه را درخواست کند. این تست‌ها به بررسی بافت پستان و گره‌های لنفاوی می‌پردازند. تهیة یک اسکن از سایر نقاط بدن نیز می‌تواند نشان دهد که آیا سرطان به دیگر نواحی بدن گسترش یافته است یا خیر.

درمان
تعدادی مراحل درمانی وجود دارد که می‌توان در تلفیق با هم برای مداوای سرطان پستان التهابی مورد استفاده قرار داد.

شیمی‌درمانی
شیمی‌درمانی می‌تواند به محدود و کوچک کردن تومورهای التهابی پستان کمک کند، که در مرحلة بعد با توسل به عمل جراحی برداشته می‌شوند. سپس برای از بین بردن مابقی سلول‌های سرطانی به جا مانده در بخش‌های آسیب دیده از اشعه‌درمانی استفاده می‌شود.
شیمی درمانی ممکن است پیش از انجام عمل جراحی به مدت 4 تا 6 ماه ادامه پیدا کند. اگر بیماری به پیشرفت خود ادامه دهد، ممکن است شیمی‌درمانی زمان طولانی‌تری ادامه یابد و انجام عمل جراحی به تعویق بیفتد.


در این زمینه بیشتر بخوانیم: 

در هر مرحله از سرطان پستان
چه چیزی در انتظار بیمار است؟


جراحی
در شکل ایده‌آل فرآیند، در پایان دورة شیمی‌درمانی تومور کوچک می‌شود و التهاب فروکش می‌کند. حتی اگر میزان کوچک شدن تومور کم باشد، امکان انجام جراحی وجود دارد.
اگر هیچ تغییری در اندازة تومور حاصل نشود، در این حالت ممکن است پزشک به طور مستقیم به سراغ اشعه درمانی برود. این کار تلاشی در راستای کوچک کردن تومور و حفظ یک فضای "حایل" بافت‌های سالم در اطراف بخش سرطانی است.
جراحی سرطان التهابی سینه معمولاً برای برداشتن سینة آسیب دیده و در اغلب موارد بیشتر یا تمامی گره‌های لنفی زیر بازوی مجاور آن انجام می‌شود.
برخی از اوقات احتمال آن هست که فقط بخشی از پستان برداشته شود. در هر حال، از آنجا که این نوع سرطان مهاجم بوده و به سرعت پیشرفت می‌کند، دکترها معمولاً انجام کار مزبور را توصیه نمی‌کنند.

بازسازی پستان
بازسازی پستان گزینه‌ای برای اغلب زنانی است که دچار سرطان التهابی سینه شده‌اند. به هر حال، دکترها ممکن است انتظار به مدت چند ماه یا حتی چند سال پس از انجام درمان را برای پرداختن به این گزینه به زنان توصیه کنند.

اشعه یا پرتو
پس از انجام شیمی‌درمانی، DNA سلول‌های سرطانی دچار آسیب می‌شود. این بدان معنی است که این سلول‌ها دیگر نمی‌توانند به روش سلول‌های نرمال التیام پیدا کنند.
برای استفاده از وضعیت تضعیف شدة سلول‌های سرطانی، دکترها از پرتودرمانی برای هدف گرفتن باقی ماندة سلول‌های سرطانی استفاده می‌کنند.
پرتودرمانی را می‌توان با دقت بالا انجام داد. در هر حال، درمان مزبور سبب صدمه دیدن همة سلول‌هایی می‌شود که با آنها تماس پیدا می‌کند، بنابراین درمان‌ها ممکن است هفته‌های متمادی طول بکشند.
صدمة ناشی از اشعه‌درمانی قابل انباشت است. این بدان معنی است که آن نواحی از بدن که توسط اشعه درمانی هدف قرار گرفته‌اند احتمالاً نباید در برابر بیماری عقب‌نشینی کنند.
اگر سرطان به همان نواحی تحت اشعه درمانی برگردد این درمان را می‌توان در صورت عدم وجود درمان جایگزین، مجدداً مورد استفاده قرار داد.
در تلاش برای پیشگیری از بازگشت سرطان، ممکن است استفاده از درمان‌های تلفیقی شیمی‌درمانی، هورمون درمانی، یا درمان هدفمند توصیه شود.

درمان‌های جدید
در حال حاضر درمان‌های جدید بسیاری برای مداوای سرطان التهابی سینه توسعه پیدا کرده‌اند. نویدبخش‌ترین این درمان‌ها بر ژن‌ها و نقشی که سیستم ایمنی بدن بازی می‌کند تمرکز دارد.
کارشناسان فکر می‌کنند که در دهه‌های در پیش رو، ممکن است واکسن‌های کمک کننده در دسترس باشند. آنها سیستم ایمنی بدن را برای دفاع از بدن در برابر سلول‌های سرطانی تجهیز خواهند کرد، یا سلول‌های سرطانی را به قدری تضعیف خواهند کرد که داروهای شیمی‌درمانی بتواند به شکل مؤثرتری علیه آنها وارد عمل شوند.

حمایت
ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی متخصص در سرطان سینه نظیر انستیتو سرطان دینا – فربر مراقبت‌های خانواده‌محور را پیشنهاد می‌کند.
این برنامه‌ها شامل حمایت و درمان‌های مکمل ماورای مراقبت بالینی نظیر ماساژ و طب سوزنی است.
در عین حال سازمان‌های پوشش دهندة بیماران وجود دارد که افراد مبتلاء به سرطان التهابی سینه را مورد حمایت قرار می‌دهند. یک مثال از این مورد بنیاد شبکة IBC است که توسط یکی از بازماندگان این بیماری بنیان‌گذاری شده است.
بنیاد مزبور:
• گروه‌های حمایتی به راه می‌اندازد
• اطلاعاتی در مورد بیماری ارائه می‌دهد
• آگاهی در مورد بیماری را در سطح عمومی افزایش می‌دهد
• بودجة تحقیقات در مورد بیماری را تأمین می‌کند


*توضیح: سرطان پستان التهابی نیز گفته می‌شود.


مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت توصیه می‌شود:
درد پستان یا ماستالژی - علل، علایم، و درمان‎ها


Source:
Inflammatory breast cancer: Symptoms, diagnosis, and treatment
Written by David Railton
Reviewed by University of Illinois-Chicago, School of Medicine
Last reviewed: Tue 4 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.