دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علایم سرطان کولون (روده بزرگ)

هموروئید, درد شکم, خستگی مفرط, کولونوسکپی, بیماری التهابی روده, سندرم روده التهابی

مراحل اولیه سرطان کولون (سرطان روده بزرگ) به میزان زیادی فاقد علامتند

سرطان کولون (یا سرطان کولورکتال) با ایجاد پولیپ‌هایی در جدار داخلی کولون آغاز می‌شود. این نوع سرطان همیشه علایمی ایجاد نمی‌کند، به ویژه اگر سرطان در مراحل اولیه خود باشد. علت اهمیت انجام غربالگری برای این نوع سرطان همین است. در کنار غربالگری منظم برای سرطان کولون، شخص باید در مورد هر گونه علایم محتمل برای این نوع سرطان که دچار آنها است با پزشک مشورت کند.

پیشگیری از سرطان تخمدان – چه باید کرد؟

 شیردهی, هیسترکتومی, سالپینژکتومی, سالپینگو-اوفورکتومی, ژن BRCA1, سندرم لینچ, سندرم پیوتز-جاگرز

در حال حاضر هیچ راهی برای پیشگیری از سرطان تخمدان وجود ندارد

سرطان تخمدان در تخمدان‌ها یا بافت‌های نزدیک به آنها مثل لوله‌های فالوپ (لوله‌های تخم‌بر) ایجاد می‌شود. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان"، ریسک مادام‌العمر زنان برای ابتلاء به سرطان تخمدان در حدود 1 به 78 است است، اگرچه نرخ موارد جدید تشخیص به این نوع سرطان رو به کاهش داشته است. در حال حاضر هیچ راهی برای پیشگیری از سرطان تخمدان وجود ندارد. در هر حال، برخی موارد وجود دارند که می‌توانند به کاهش این خطر کمک کنند.

غده یا توده متحرک در گردن: علل، تشخیص و درمان

آنفولانزا, ویروس اپشتین – بار, مونونوکلئوز, لیپوما, گواتر, کیست مادرزادی, کیست درموئید, کیست مجرای تیروگلوسال

غده یا توده‌ای روی گردن می‌تواند بر اثر یک عفونت خفیف تا اختلالات جدی ایجاد گردد

غده یا توده‌ای روی گردن می‌تواند بر اثر یک عفونت خفیف تا اختلالات جدی ایجاد گردد. اکثریت توده‌های متحرک در گردن مشکلاتی جدی نیستند. در کل اگر توده مزبور نرم باشد و خود به خود برطرف گردد، احتمالاً علتی برای نگرانی وجود ندارد. یک توده یا غده در گردن، که تدوام داشته، رشد کند یا آسیب زننده شود می‌تواند نشانه‌ای از وجود عفونت یا ناخوشی دیگری باشد. این توده گاهی از اوقات تنها نشانه سرطان سر یا گردن محسوب می‌شود. اما مشخص کردن آن توسط خود شخص ممکن است با ریسک توأم باشد.

سالویج تراپی یا نجات درمانی چیست؟

 HIV, مرحله انتهایی بیماری کلیوی, درمان استاندارد, لنفوما

نجات درمانی می‌تواند شامل دارو، شیمی درمانی، اشعه درمانی، عمل جراحی و بقیه موارد باشد

 نجات درمانی اصطلاحی برای تبیین هر نوع درمانی است که در صورت ناموفق بودن درمان استاندارد انجام می‌شود. بسته به نوع اختلال مورد درمان و وضعیت کلی سلامت شخص نجات درمانی اشکال مختلفی دارد. نجات درمانی می‌تواند شامل دارو، شیمی درمانی، اشعه درمانی، عمل جراحی و بقیه موارد باشد. آزمون‌های بالینی و داروهای آزمایشی نیز به عنوان نجات درمانی تلقی می‌شوند. اگر اختلال مبتلابه شخص نیاز به نجات درمانی داشته باشد پزشک در مورد مفهوم دقیق این رویکرد در شرایط خاص هر بیمار بحث خواهد کرد.

علل ایجاد توده یا غده سفت در پستان در زنان و مردان

تغییرات فیبروکیستیک, نکروز چربی, ماستیت, هیپرپلازی, کارسینوم داکتال درجا, ژنیکوماستی

80 درصد توده‌های مورد بحث خوش‌خیم یا غیر سرطانی هستند

توده‌های پستانی بسیار شایعند. خوشبختانه آنها همیشه علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شوند. دلایل عادی مثل تغییرات هورمونی می‌توانند باعث ایجاد توده‌های پستانی گردند که خود به خود ظاهر و ناپدید می‌شوند. بیش از یک میلیون زن هر ساله بیوپسی پستان انجام می‌دهند. بر مبنای اعلام "آژانس پژوهش و کیفیت مراقبت سلامت" ایالات متحد آمریکا، این تست‌ها نشان می‌دهند که تا 80 درصد توده‌های مورد بحث خوش‌خیم یا غیر سرطانی هستند. در حالی که شخص خود نمی‌تواند در مورد سرطانی یا غیر سرطانی بودن توده مبتلابه خود تصمیم بگیرد، می‌تواند بعضی نشانه‌های مربوط به آن را برای جستجو در موضوع بشناسد.

توده متحرک در پستان: سرطان است؟

پاپیلوما, آبسه پستان, نکروز, نکروز چربی پستان, لامپکتومی, ادنوزیس اسکلروز دهنده, لیپوما

اغلب توده‌های پستانی بیش از آنکه بدخیم باشند کیست‌ها یا تومورهای خوش‌خیم هستند

یافتن توده‌ای در پستان می‌تواند مشوش کننده حتی ترسناک باشد. نگرانی در مورد خطر ابتلاء به سرطان پستان کاملاً قابل درک است. انجمن آمریکایی سرطان (ACS) می‌گوید که در ایالات متحد آمریکا سرطان پستان در زنان نوع کاملاً شایعی از سرطان است و از نظر آماری پس از سرطان پوست قرار دارد. و نیز اینکه شانس ابتلاء به سرطان پستان با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. با وجود این دانستن این موضوع کمک کننده خواهد بود که اغلب توده‌های پستانی بیش از آنکه بدخیم باشند کیست‌ها یا تومورهای خوش‌خیم هستند.

چرا همه مردم سرطان نمی‌گیرند؟

آپوپتوزیز, مواد شیمیایی, فقر تغذیه, الکل, پاپیلوماویروس انسانی, هپاتیت, جهش‌های ژنتیکی

همگی ما در بدن خود سلول سرطانی نداریم

سلول سالم متعارف دارای یک چرخه زندگی شامل رشد سلولی، تقسیم سلولی و مرگ است. سلول سرطانی سلولی غیر نرمال است که از روند مزبور تبعیت نمی‌کند. به جای سر وقت مردن، سلول‌های سرطانی سلول‌های غیر نرمال بیشتری بازتولید می‌کنند که این سلول‌ها می‌توانند بافت مجاور خود را مورد تهاجم قرار دهند. سلول‌های مزبور می‌توانند به واسطه خون و سیستم‌های لنفاوی خود را به دیگر قسمت‌های بدن برسانند.

مقالات دیگر...