دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برخی زنان مبتلاء به سرطان تخمدان ممکن است به علت درمان سرطان دچار افزایش وزن شوند

علایم سرطان تخمدان شامل ورم شکم و نفخ شکم است که مردم ممکن است هر دوی آنها را به افزایش وزن مرتبط کنند. همچنین، برخی زنان دچار سرطان تخمدان ممکن است به علت درمان سرطان یا صرف زندگی با این بیماری دچار افزایش وزن شوند. سرطان تخمدان زمانی شروع می‌شود که سلول‌های تخمدان‌ها یا لوله‌های فالوپ (لوله‌های تخم‌بر) به شکلی خارج از کنترل شروع به رشد کرده و در نهایت به دیگر قسمت‌های بدن سرایت می‌کنند. بدبختانه مردم اغلب در مراحل پیشرفته بیماری متوجه آن می‌شوند یعنی زمانی که بیماری گسترش یافته و درمان آن دشوارتر است.

در مورد اکثر سرطان‌ها، تنها راه تشخیص قطعی انجام بیوپسی برای جمع‌آوری سلول‌ها با هدف بررسی از نزدیک است

بیوپسی اقدامی است که در آن نمونه بافت یا سلول‌ها برای آنالیز در آزمایشگاه از بدن خارج می‌شود. در صورتی که شخص دچار برخی نشانه‌ها و علایم بوده یا اگر پزشک قسمتی را که موجب نگرانی است در بدن تشخیص دهد، ممکن است برای تعیین سرطان‌زا بودن آن یا مشکلات دیگر انجام بیوپسی در دستور کار قرار گیرد. در حالی که تست‌های تصویربرداری مثل اشعه X برای شناسایی توده‌ها یا نواحی دچار ناهنجاری مفیدند، آنها به تنهایی قادر به تفکیک سلول‌های سرطان‌زا از سلول‌های غیر سرطانی نیستند. در مورد اکثر سرطان‌ها، تنها راه تشخیص قطعی انجام بیوپسی برای جمع‌آوری سلول‌ها با هدف بررسی از نزدیک است.

سرطان بیضه شایع‌ترین انواع سرطان در مردان سنین 15 تا 35 است

سرطان بیضه ممکن است هر مردی را در هر سنی و در هر نقطه‌ای از جهان مبتلاء کند. اما سرطان بیضه صرفاً یک نوع سرطان نیست. در واقع دو نوع اصلی سرطان بیضه وجود دارد: تومورهای جرم سل (تومورهای سلول زایا) و تومورهای سلول استرومال. هریک از این انواع زیرنوع‌هایی نیز دارند. از این گذشته، برخی از زیرنوع‌های آنها خود دارای زیرنوع‌های دیگری بوده، این وضعیت به ایجاد انواع متعدد و مختلفی از سرطان بیضه منجر می‌شود. سرطان بیضه نادر است. به هر حال این سرطان شایع‌ترین انواع سرطان در مردان سنین 15 تا 35 محسوب می‌شود. سرطان بیضه یکی از درمان‌پذیرترین سرطان‌ها است 

دیسپلازی مرتبط به رشد در کودکان شایع است

دیسپلازیا (دیسپلازی) اصطلاحی با مفهوم گسترده است که به توسعه غیر نرمال سلول‌ها در بافت‌‌ها یا ارگان‌های بدن اشاره دارد. دیسپلازی می‌تواند به طیف گسترده‌ای از اختلالات منجر شود که بزرگ شدن بافت یا سلول‌های پیش‌سرطانی را شامل می‌شود. دیسپلازی مرتبط به رشد در کودکان شایع است و می‌تواند به بسیاری از قسمت‌های بدن شامل استخوان‌بندی بدن آسیب برساند. وقتی افراد بزرگسال دچار دیسپلازی شوند این معمولاً بدین معنی است که افزایشی در رشد سلول‌های غیر نرمال و برای مثال در وضعیت پیش‌سرطانی وجود دارد.

در حالی که وجود غده در قفسه سینه یا پستان می‌تواند به فوریت نگرانی ایجاد کند، عوامل بسیاری می‌توانند باعث ایجاد آن باشند

اختلالات متعددی می‌توانند باعث ایجاد توده یا غده روی قفسه سینه شوند. برخی از آنها خوش‌خیم هستند در حالی که مابقی ممکن است مواردی جدی‌تر باشند. توده در قفسه سینه، چه در پستان، چه در نزدیکی استخوان جناغ سینه، یا هر جای دیگری روی قفسه دنده‌ای یک علامت شایع بسیاری از اختلالات مختلف است. این موضوع طبیعی است که هر کسی با مشاهده یک غده دچار نگرانی شود. عموماً غده سرطان‌زا در پستان در لمس سفت و گوشه‌دار حس می‌شود، در حالی که یک کیست خوش‌خیم یا آبسه گرد و نرم احساس می‌گردد.

اغلب انواع سرطان پستان باعث ایجاد نقاط سرخ‌رنگ روی پستان نمی‌شوند

اگر کسی دچار یک نقطه سرخ رنگ روی پستان خود شود که به نظر می‌رسد نتیجه جوش یا نیش حشره است، بسیار خوب خواهد بود که علت یکی از این دو مورد باشد. نقطه مزبور در عین حال ممکن است بر اثر عفونت، واکنش آلرژیک یا دیگر موارد تحریک کننده پوست ایجاد شود. اغلب انواع سرطان پستان باعث ایجاد نقاط سرخ‌رنگ روی پستان نمی‌شوند. برخی انواع سرطان چنین تأثیر دارند اما این موارد نادرند. این مورد شایع نیست اما یک نقطه سرخ‌رنگ روی پستان گاهی از اوقات می‌تواند یک نشانه سرطان پستان باشد. سرطان التهابی پستان (IBC) از سرطان‌های نادر است که در حدود 2 تا 4 درصد موارد سرطان پستان را تشکیل می‌دهد.

سرطان گلو به هر سرطانی اطلاق می‌شود که در ناحیه گلو ایجاد شده باشد

سرطان گلو به هر سرطانی اطلاق می‌شود که در ناحیه گلو ایجاد شده باشد. دو نوع اصلی سرطان گلو وجود دارد: سرطان فارنژیال (حلق) و سرطان لارنژیال (حنجره). سرطان فارنژیال در حلق ایجاد می‌شود، که بخشی از گلو است که پشت دهان و حفره بینی قرار دارد. سرطان لارنژیال در محفظه صوتی یا حنجره ایجاد می‌شود. حنجره یک ساختار توبولار (لوله‌ای) است که بالای نای قرار گرفته است. سرطان گلو در ایالات متحد آمریکا چندان شایع نیست. در واقع بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان" سرطان‌های فارنژیال در کنار سرطان دهان برای حدود 3 درصد تمامی موارد تشخیص سرطان لحاظ می‌شوند. سرطان لارنژیال برای حدود 0.7 درصد تمامی موارد تشخیص داده شده سرطان لحاظ می‌گردد.

مقالات دیگر...