دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم پارانئوپلاستیک هنگامی بروز می‎کند که سلول‎های سرطانی یا سلول‎های سیستم ایمنی هورمون‎ها یا مواد دیگری را تولید می‌کنند که باعث تغییر در بافت‎های اطراف خود می‎شوند

سرطان ریه در مراحل اولیه به طور معمول باعث ایجاد علایمی در افراد مبتلاء نمی‎شود. علایم گرایشی به توسعه و بروز در هنگام گسترش و پیشرفت سرطان از خود نشان می‎دهند. در هر حال، تشخیص و درمان زودهنگام می‎تواند دورنمای زندگی را در فرد مبتلاء به سرطان بهبود ببخشد. علل ایجاد سرطان ریه و نیز متوسط طول عمر در این سرطان میان مردان و زنان متفاوت است. همچنین برخی انواع سرطان ریه در میان مردان بیشتر شایع است. در هر حال علایم گرایشی به همه‎شمول بودن نشان می‎دهند. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان"، سرطان ریه دومین سرطان شایع است و علت پیشتاز ایجاد مرگ و میر ناشی از سرطان هم در میان زنان و هم در میان مردان آمریکایی به شمار می‎رود. 

علت ایجاد لیپوسارکوم مشخص نیست. پزشکان این را می‎دانند که لیپوسارکوم هنگامی شکل می‎گیرد که سلول‎های چربی دچار خطا یا جهشی در رمزگذاری ژنتیکی خود می‎شوند.

لیپوسارکوم (لیپوسارکوما) نوع نادری از سرطان است که در سلول‎های چربی آغاز می‎شود. لیپوسارکوم یک نوع سارکوم (سارکوما) بافت نرم تلقی می‎شود. لیپوسارکوم می‏تواند در سلول‎های چربی هر بخشی در بدن بروز کند اما بیشترین میزان شیوع آن در عضلات اندام‎های ناحیه شکم مشاهده می‌‏شود. لیپوسارکوم بیشترین شیوع را در میان کهنسالان دارد اگرچه امکان بروز آن در هر سنی مطرح است. درمان لیپوسارکوم به طور معمول شامل جراحی برای خارج کردت تومور سرطانی است. دیگر درمان‎ها مثل اشعه درمانی نیز ممکن است در این مورد استفاده شود. نشانه‌ها و علایم لیپوسارکوم بسیار وابسته به ناحیه‌ای در بدن است که سرطان در آن شکل می‎گیرد.

بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان" برخی تحقیقات عنوان می‎کنند که ریسک سرطان پستان در سال‎های پس از بارداری و زایمان بچه به طور موقت افزایش می‎یابد

زنانی که به نوزادان خود از پستان خود شیر می‎دهند اغلب اوقات به دقت از حس موجود در پستان خود آگاهی دارند بنابراین به طور معمول متوجه هر گونه تغییر فیزیکی ایجاد شده در پستان‎ها می‎شوند. ایجاد توده‎های پستانی در دورۀ شیردهی موضوع شایعی است که می‎تواند زنان را در مورد سرطان پستان دچار نگرانی کند. زنانی نیز که از ابتلاء خود به سرطان پستان مطلعند در عین حال احتمال دارد که نگرانی‎هایی در مورد ایمنی شیردهی از پستان داشته باشند و ممکن است نگران این موضوع این نیز باشند که آیا درمان سرطان بر بچۀ آنها تأثیر منفی خواهد داشت. احتمال ابتلاء به سرطان پستان در دورۀ شیردهی وجود دارد اما میزان بروز آن نادر است. تعداد زنان شیرده مبتلاء به سرطان معادل 3 درصد موارد سرطان پستان محاسبه شده است.

در مقایسه با زنانی که در سنین بالای 25 سالگی صاحب اولین فرزند می‎شوند، زنانی که در سنین زیر 17 سال زایمان می‎کنند به شکل قابل ملاحظه‌ای در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان گردن رحم قرار دارند

سرطان گردن رحم به دهانۀ رحم (زهدان) آسیب می‎زند. سرویکس بخش باریک پایین رحم است که اغلب زیر عنوان گردن رحم به آن اشاره می‎شود. در مراحل اولیه سرطان گردن رحم زنان ممکن است هیچ علامتی را تجربه نکنند. در نتیجه زنان باید به شکل منظم اسمیر سرویکال یا تست پاپ اسمیر را انجام دهند. تست پاپ پیشگیرانه است. این تست هدف کشف سرطان را دنبال نمی‎کند بلکه برای آشکار کردن هر گونه تغییرات سلولی استفاده می‎شود که نشان دهندۀ امکان توسعۀ سرطان است، بنابراین امکان کُنش زودهنگام میسر می‎شود. شایع‎ترین علایم سرطان گردن رحم عبارتند از: خونریزی واژن بین پریودها، خونریزی واژن پس از مقاربت جنسی، خونریزی واژن در زنان پس از یائسگی، احساس ناراحتی در طول مقاربت جنسی، ترشحات بویناک واژن، ترشحات واژن با ته‎رنگ خون، درد لگن.

سرطان پوست مقدمتاً در نواحی قرار گرفته در معرض تابش آفتاب پوست مثل جمجمه، صورت، لب، گردن، قفسه سینه، بازوها و دست‎ها، و نیز پای زنان بروز می‎کند. اما این سرطان ممکن است در بخش‌هایی از پوست که به ندرت در معرض تابش نور آفتاب قرار دارند یعنی کف دست، زیر ناخن انگشت دست یا پا و ناحیۀ تناسلی نیز ایجاد گردد.

سرطان پوست - رشد غیر نرمال سلول‎های پوست - بیشتر اوقات در بخش‎هایی از پوست بروز می‎کند که در معرض نور و گرمای آفتاب قرار دارند. اما این شکل شایع سرطان در عین حال ممکن است در آن قسمت‎ها از پوست بروز کند که به طور معمول در معرض تابش نور آفتاب نیستند. سه نوع اصلی سرطان پوست وجود دارد: کارسینوم (کارسینوما) سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوما (ملانوم). مردم می‎توانند با اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش آفتاب یا کاهش میزان مجاورت با آن ریسک ابتلاء به سرطان پوست را در مورد خود کاهش دهند. بررسی پوست برای تغییرات مشکوک می‎تواند به کشف سرطان پوست در مراحل اولیه کمک کند. کشف سرطان پوست در مراحل اولیه بیشترین شانس را برای درمان موفقیت‎آمیز آن ایجاد می‎کند.

هر کسی که از بابت توده شکل گرفته در بدن خویش دچار نگرانی است باید به پزشک مراجعه کند.

کیست یک کیسک بافت پر از مواد دیگر مثل هوا یا مایعات است. تومورها، توده‎های بافت سفت و صُلب هستند. کیست‎ها می‎توانند در تمامی نقاط بدن شامل استخوان‎ها و بافت نرم ظاهر شوند. اغلب کیست‌ها غیر سرطانی هستند، اگرچه چند مورد استثناء نیز وجود دارد. کیست‌ها گرایشی به فرو افتادن در لمس از خود نشان می‎دهند و فرد ممکن است بتواند کیست را به آسانی سر جایش جابجا کند. تومورها نیز همانند کیست‎ها می‎توانند تقریباً در همه جای بدن بروز کنند. در تومورها گرایشی به رشد سریع وجود دارد و آنها به طور معمول در لمس سخت و سفت ظاهر می‎شوند. احتمال آن وجود دارد که یک عضو یا دستگاه در بدن به صورت همزمان دچار کیست و نیز تومور باشد.

پژوهش در پروستات زنان هنوز علمی جوان است، بنابراین پزشکان در مورد همۀ آنچه پروستات زنان انجام می‎دهد مطمئن نیستند

اگرچه زنان دارای غده پروستات نیستند، در عوض یک سری غدد و مجاری در قسمت جلو واژن آنان هست که غدد اسکینی / Skene glands نام دارند، و گاهی از اوقات زیر عنوان پروستات زنانه به آنها اشاره می‎شود. پژوهشگران کشف کرده‎اند که غدد اسکینی برخی از همان ویژگی‎های پروستات مردان را در خود دارند. غده پروستات در مردان بین مثانه و آلت تناسلی قرار گرفته است. به عنوان مثالی در مورد مشابهت پروستات در مردان و غدد اسکینی در زنان هم غده پروستات در مردان و هم غدد اسکینی در زنان دارای آنتی‎ژن خاص پروستات (PSA) و آنتی‎ژن خاص پروستات فسفاتاز (PSAP) هستند، یعنی آنزیم‎هایی که میزان سلامت پروستات را در مردان نشان می‎دهند.

مقالات دیگر...