دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درمان لنفوم به نوع و میزان گسترش آن در بدن بستگی دارد

لنفوما (لنفوم) نوعی سرطان است که در سلول‌های ایمنی به نام لنفوسیت شکل می‌گیرد. وقتی لنفوم پوست را درگیر می‌کند می‌تواند سبب بروز یک راش شود که به شکل یک مورد یا بیشتر لکه‌های پوسته داده، قرمز متمایل به بنفش، پلاک یا نودول بروز می‌کند. احتمال زیادی دارد که مردم یک راش لنفوم، مثل مورد مایکوزیس فونگوئیدوس را با دیگر اختلالات پوست مثل پسوریازیس (سوریازیس) یا اگزما که می‌توانند باعث ایجاد علایم مشابهی شوند، اشتباه بگیرند. تشخیص و درمان زودرس حیاتی است، و رویکردهای تلفیقی به نوع لنفوم مبتلابه شخص بستگی دارد. راش لنفوم اصطلاحی نیست که نزد پزشکان متداول باشد 

پزشکان در مورد علل بروز سرطان روده کوچک مطمئن نیستند

سرطان روده کوچک نوع غیر معمولی از سرطان است که در روده کوچک بروز می‌کند. روده کوچک که روده باریک نیز نامیده می‌شود لوله درازی است که غذای هضم شده را از معده به روده بزرگ (کولون) حمل می‌کند. روده کوچک مسؤول هضم و جذب مواد مغذی غذای خورده شده است. این روده هورمون‌هایی ترشح می‌کند که به هضم غذا کمک می‌کنند. روده کوچک در عین حال نقشی در سیستم ایمنی مقابله با اجرام بدن ایفاء می‌کند، زیرا دارای سلول‌هایی است که با باکتری‌های وارد شده به بدن از راه دهان مقابله می‌کنند. انواع سرطان روده باریک شامل موارد زیر است: ادنوکارسینوما، تومورهای نورواندوکرین، لنفوما (لنفوم)، سارکوما (سارکوم)

بلاستوما نوعی سرطان است که در سلول‌های در حال رشد جنین یا کودک بروز می‌کند

بلاستوما نوعی سرطان است که در سلول‌های در حال رشد جنین یا کودک بروز می‌کند. بلاستوما بیش از بزرگسالان به کودکان آسیب می‌زند. انواع متعددی از بلاستوما وجود دارد.  بلاستوماها می‌توانند ارگان‌های مختلف، بافت‌ها و سیستم‌های متعددی را در بدن درگیر کنند. در اغلب موارد درمان‌هایی در دسترسند اما دورنمای برای بیمار به طیفی از عوامل شامل نوع بلاستوما بستگی دارد. بلاستوما سرطانی است که به نوعی سلول بنیادی به نام سلول پیش‌ساز در جنین آسیب می‌زند. سلول پیش‌ساز نوعی سلول است که به هر نوع سلول موجود در بدن تبدیل می‌شود.

خطر ابتلاء به ملانوم در مردم سنین زیر 40 سال و به ویژه در زنان، بیشتر است

ملانوما [ملانوم]، شایع‌ترین نوع سرطان پوست، در سلول‌های تولید کننده ملانین یا ملانوسیت‌ها ایجاد می‌شود. ملانین رنگدانه‌ای است که رنگ پوست را به آن می‌دهد. ملانوم در عین حال ممکن است در چشم و در موارد نادر در دستگاه‌های داخلی بدن مثل روده‌ها ایجاد شود. علت دقیق ملانوما مشخص نیست، اما قرار گرفتن در معرض پرتوهای ماوراء بنفش نور آفتاب یا استفاده از چراغ‌ها و تخت‌های مخصوص برنزه کردن پوست خطر ایجاد این نوع سرطان پوست را افزایش می‌دهند. محدود کردن میزان قرارگیری در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) می‌تواند به کاهش این خطر کمک کند.

پیش‌آگهی سرطان تخمدان به مرحله سرطان و عواملی مثل سن بیمار و وضعیت کلی سلامت او بستگی دارد

مواجه شدن با تشخیص ابتلاء به سرطان تخمدان می‌تواند خُرد کننده باشد. پیش‌آگهی سرطان تصویری کلی به دست می‌دهد، اگرچه دورنما در این سرطان به عوامل فردی بستگی دارد. پیش‌آگهی سرطان تخمدان به مرحله سرطان و عواملی مثل سن بیمار و وضعیت کلی سلامت او بستگی دارد. مراحل سرطان پستان طیفی از 1 تا 4 را شامل می‌شود و به اندازه تومور و میزان گسترش آن در سراسر بدن بستگی دارد. متخصص انکولوژی زنان، که در زمینه سرطان دستگاه‌های تناسلی تخصص دارد، به طور معمول این مرحله‌بندی را ارائه می‌دهد. هم "فدراسیون بین‌المللی زنان و زایمان" و هم "کمیته مشترک آمریکایی برای سرطان" سیستم‌های مرحله‌بندی برای سرطان تخمدان ارائه داده‌اند که بسیار به هم شبیهند.

گاهی از اوقات سرطان را می‌توان با صرف مشاهده از نزدیک پوست تشخیص داد اما تنها راه تشخیص صحیح ملانوم انجام بیوپسی است

گاهی از اوقات سرطان را می‌توان با صرف مشاهده از نزدیک پوست تشخیص داد اما تنها راه تشخیص صحیح ملانوم انجام بیوپسی است. در این عمل، بخشی از خال مشکوک یا کل آن برداشته شده و نمونه توسط متخصص آسیب‌شناسی (پاتولوژیست) آنالیز می‌شود. درمان ملانوماهای مراحل اولیه به طور معمول شامل عمل جراحی برای برداشتن ملانوم است.  ملانوم خیلی کوچک را ممکن است بتوان در طول بیوپسی و بدون نیاز به درمان بیشتر از بدن خارج کرد. در غیر این صورت، جراح تومور سرطانی و نیز حاشیه‌ای از پوست سالم و یک لایه از بافت زیر پوست را در طول عمل از بدن خارج می‌کند. در مورد مردم دچار مراحل اولیه ملانوم این ممکن است تمام درمان مورد نیاز باشد.

پلی‌سیتمی ورا با سرعت بسیار کم و معمولاً در طول سالیان متمادی رو به وخامت می‌رود

پلی‌سایتمیا ویرا [پلی‌سیتمی ورا] یک نوع سرطان خون است که در مغز استخوان، یا بخش نرم مرکز استخوان که سلول‌های خون در آنجا رشد می‌کنند، آغاز می‌شود. اگر کسی دچار پلی‌سیتمی ورا باشد مغز استخوان وی دچار تولید بیش از حد سلول‎های قرمز خون می‌شود، که این باعث غظت خون شدید می‌گردد. افزایش شدید غلظت خون می‎تواند احتمال ابتلاء به لخته شدن خون، استروک یا حمله قلبی را افزایش دهد. این بیماری با سرعت بسیار کم و معمولاً در طول سالیان متمادی رو به وخامت می‌رود. 

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.