دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شیمی درمانی برای کودکان: آنچه باید بدانیم

مرکاپتوپارین, سیستارابین, متوتریکسات, دائونوروبیسین, دوکسوروبیسین, الکالوئیدهای گیاهی, اتوپوساید, تاپوتیکان, وینکریستین

داروهای شیمی درمانی سلول‌های دارای رشد و تکثیر سریع را هدف قرار می‌دهند

اگرچه میزان شیوع بسیار کمتر از بزرگسالان است اما کودکان نیز ممکن است دچار سرطان شوند. محققان تخمین می‌زنند که در حدود 10470 کودک و 5480 نوجوان در ایالات متحد آمریکا در سال 2022 با تشخیص ابتلاء به سرطان مواجه خواهند شد. اگر کودکی با تشخیص ابتلاء به سرطان مواجه شود ممکن است آغاز جستجو برای گزینه‌های درمانی کودک برای والدین دلهره‌آور باشد. یکی از درمان‌های محتمل شیمی درمانی است. وقتی شیمی درمانی به عنوان یک گزینه درمانی توصیه می‌شود سیل افکار و تصاویر ممکن است به ذهن هجوم ببرند. این می‌تواند ترسناک باشد اما متن حاضر برای کمک به چنین موردی است.

بهبود در سرطان: آنچه دانستنش نیاز است

سرطان ریه سلول غیر کوچک, سرطان پستان, سرطان کولورکتال, سرطان پروستات

بهبود به معنی معالجه نیست، و نیز بدان معنی نیست که شخص به طور کامل از سرطان خلاص شده است

بهبود در سرطان زمانی مطرح است که نشانه‌ها و علایم سرطان کاهش یافته یا غیر قابل کشف‌اند. قرار داشتن در وضعیت بهبود با رهایی از سرطان یکی نیست. در سرطان‌های مرتبط به خون مثل لوسمی، این به معنی کاهش شمار سلول‌های سرطانی است. در مورد تومورهای صلب معنی بهبود کاهش اندازۀ تومور است. کاهش مزبور باید دستکم برای یک ماه ادامه یافته باشد تا بهبود تلقی شود.

علایم سرطان کولون (روده بزرگ)

هموروئید, درد شکم, خستگی مفرط, کولونوسکپی, بیماری التهابی روده, سندرم روده التهابی

مراحل اولیه سرطان کولون (سرطان روده بزرگ) به میزان زیادی فاقد علامتند

سرطان کولون (یا سرطان کولورکتال) با ایجاد پولیپ‌هایی در جدار داخلی کولون آغاز می‌شود. این نوع سرطان همیشه علایمی ایجاد نمی‌کند، به ویژه اگر سرطان در مراحل اولیه خود باشد. علت اهمیت انجام غربالگری برای این نوع سرطان همین است. در کنار غربالگری منظم برای سرطان کولون، شخص باید در مورد هر گونه علایم محتمل برای این نوع سرطان که دچار آنها است با پزشک مشورت کند.

علل ایجاد توده یا غده سفت در پستان در زنان و مردان

تغییرات فیبروکیستیک, نکروز چربی, ماستیت, هیپرپلازی, کارسینوم داکتال درجا, ژنیکوماستی

80 درصد توده‌های مورد بحث خوش‌خیم یا غیر سرطانی هستند

توده‌های پستانی بسیار شایعند. خوشبختانه آنها همیشه علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شوند. دلایل عادی مثل تغییرات هورمونی می‌توانند باعث ایجاد توده‌های پستانی گردند که خود به خود ظاهر و ناپدید می‌شوند. بیش از یک میلیون زن هر ساله بیوپسی پستان انجام می‌دهند. بر مبنای اعلام "آژانس پژوهش و کیفیت مراقبت سلامت" ایالات متحد آمریکا، این تست‌ها نشان می‌دهند که تا 80 درصد توده‌های مورد بحث خوش‌خیم یا غیر سرطانی هستند. در حالی که شخص خود نمی‌تواند در مورد سرطانی یا غیر سرطانی بودن توده مبتلابه خود تصمیم بگیرد، می‌تواند بعضی نشانه‌های مربوط به آن را برای جستجو در موضوع بشناسد.

لیپوما یا شایع‌ترین تومورهای چربی در پستان: نشانه‌ها و علایم، تشخیص و درمان

 بافت ادیپوز, کپسول‌های فیبروزه, ماموگرام, لیپوسارکوم بدخیم, بیوپسی پستان

لیپومای پستان گرایشی به بروز به صورت تومورهای کُندرشد دارد که درست زیر پوست جایگیر می‌شوند

لیپوماها شایع‌ترین تومورهای چربی در پستان هستند. اما خلاف بسیاری از دیگر انواع تومور، لیپوماها یا فاقد علامت بوده یا علایم اندکی دارند. لیپوماهای پستان توده‌های خوش‌خیم (غیر سرطانی) هستند که در سلول‌های بافت نرم که به نام سلول‌های مزنشیمال شناخته می‌شوند ایجاد می‌گردند. این سلول‌ها به شکل‌گیری و تقویت بافت‌های حیاتی مثل استخوان‌ها، عضلات، عصب‌ها، مفصل‌ها و بافت ادیپوز (چربی) کمک می‌کنند. لیپومای پستان گرایشی به بروز به صورت تومورهای کُندرشد دارد که درست زیر پوست جایگیر می‌شوند. آنها از جنس بافت پستان نیستند بلکه سلول‌های چربی بالغ هستند که در کپسول‌های فیبروزه نازک محصور شده‌اند.

پیشگیری از سرطان تخمدان – چه باید کرد؟

 شیردهی, هیسترکتومی, سالپینژکتومی, سالپینگو-اوفورکتومی, ژن BRCA1, سندرم لینچ, سندرم پیوتز-جاگرز

در حال حاضر هیچ راهی برای پیشگیری از سرطان تخمدان وجود ندارد

سرطان تخمدان در تخمدان‌ها یا بافت‌های نزدیک به آنها مثل لوله‌های فالوپ (لوله‌های تخم‌بر) ایجاد می‌شود. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان"، ریسک مادام‌العمر زنان برای ابتلاء به سرطان تخمدان در حدود 1 به 78 است است، اگرچه نرخ موارد جدید تشخیص به این نوع سرطان رو به کاهش داشته است. در حال حاضر هیچ راهی برای پیشگیری از سرطان تخمدان وجود ندارد. در هر حال، برخی موارد وجود دارند که می‌توانند به کاهش این خطر کمک کنند.

غده یا توده متحرک در گردن: علل، تشخیص و درمان

آنفولانزا, ویروس اپشتین – بار, مونونوکلئوز, لیپوما, گواتر, کیست مادرزادی, کیست درموئید, کیست مجرای تیروگلوسال

غده یا توده‌ای روی گردن می‌تواند بر اثر یک عفونت خفیف تا اختلالات جدی ایجاد گردد

غده یا توده‌ای روی گردن می‌تواند بر اثر یک عفونت خفیف تا اختلالات جدی ایجاد گردد. اکثریت توده‌های متحرک در گردن مشکلاتی جدی نیستند. در کل اگر توده مزبور نرم باشد و خود به خود برطرف گردد، احتمالاً علتی برای نگرانی وجود ندارد. یک توده یا غده در گردن، که تدوام داشته، رشد کند یا آسیب زننده شود می‌تواند نشانه‌ای از وجود عفونت یا ناخوشی دیگری باشد. این توده گاهی از اوقات تنها نشانه سرطان سر یا گردن محسوب می‌شود. اما مشخص کردن آن توسط خود شخص ممکن است با ریسک توأم باشد.

مقالات دیگر...