دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اندازه تومور فقط یکی از عواملی است که پزشکان در هنگام مرحله‌بندی سرطان پستان آن را لحاظ می‌کنند

اندازه تومور یک عامل مهم در مرحله‌بندی سرطان پستان است، و می‌تواند بر گزینه‌های درمانی و چشم‎انداز آن تأثیر بگذارد. تومورها وقتی پزشکان آنها را در مراحل اولیه کشف می‌کنند احتمالاً کوچک‎ترند که این، درمان آنها را تسهیل می‌کند. به هر حال اندازه تومور فقط یکی از عواملی است که پزشکان در هنگام مرحله‌بندی سرطان پستان آن را لحاظ می‌کنند. عوامل دیگر شامل محدوده تومور، گسترش یا عدم گسترش آن به خارج از پستان، نمای ظاهری سلول‌های سرطانی و وجود گیرنده‌های هورمونی است.

پروتون درمانی نوعی درمان با اشعه است که از پرتوهای پروتون برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند

پروتون درمانی نوعی درمان با اشعه است که از پرتوهای پروتون برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. خلاف پرتو درمانی مرسوم، پروتون درمانی از اشعه X استفاده نمی‌کند. کارشناسان معتقدند که پروتون درمانی می‌تواند ایمن‌تر از دیگر انواع درمان با اشعه باشد زیرا ناحیه خاصی را هدف قرار می‌دهد و تأثیر منفی کمتری بر بافت‌های سالم اطراف سلول‌های سرطانی دارد. پروتون درمانی یک شکل دقیق اشعه درمانی است که از انرژی پروتون‌ها یا ذرات بار مثبت استفاده می‌کند. بر اثر دقت خود درمان پرتو پروتون ممکن است نرخ بقاء را از طریق بهبود درمان تومور موضعی و کاهش آسیب دیدگی سایر ارگان‌ها افزایش داده به عوارض جانبی مرتبط به اشعه درمانی کمتری منجر شود.

بر اساس داده‌های مربوط به سال‌های 2012 تا 2016، میانگین سنی تشخیص در زنان دچار سرطان پستان 62 سال بوده است

سن یکی از چندین عامل مرتبط به خطر ابتلاء به سرطان پستان است. وقتی کسی پا به سن می‌گذارد خطر بروز سرطان در مورد او افزایش پیدا می‌کند. سرطان پستان وقتی ایجاد می‌شود که سلول‎های درون پستان دچار رشد غیر قابل کنترل شده یک تومور تولید می‌کنند. تومورهای بدخیم می‌توانند در بافت اطراف یا حتی فواصل دور در بدن گسترش پیدا کنند.  به هر حال، تشخیص و درمان زودهنگام می‌تواند به پیشگیری از این وضعیت کمک کند. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" (ACS)، گذشته از سرطان پوست غیر ملانوم، سرطان پستان شایع‌ترین نوع سرطان در زنان آمریکایی است. در حدود 1 زن از هر 8 زن آمریکایی در مقطعی از زندگی خود دچار سرطان پستان می‌شوند.

کلسیفیکاسیون‌ها توده‌های کوچک کلسیم هستند که در پستان‌ها ایجاد می‌شوند

کلسیفیکاسیون‌ها توده‌های کوچک کلسیم هستند که در پستان‌ها ایجاد می‌شوند. آنها علامتی ایجاد نمی‌کنند و امکان تشخیص آنها توسط پزشک در معاینات روتین پستان وجود ندارد. در عوض آنها به طور معمول در ماموگرام دیده می‌شوند. دیگر اسکن‌های پستان مثل سونوگرافی یا MRI نمی‌توانند کلسیفیکاسیون پستان را نشان دهند. احتمال بروز کلسیفیکاسیون پستان پس از یائسگی بیشتر است. اغلب کلسیفیکاسیون‌های پستان خوش‌خیم هستند، اما وجود خوشه‌ای از توده‌های کلسیم می‌تواند عنوانگر سرطان پستان زودرس باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند، پزشکان به یاد می‌آورند که 12.7 تا 41.2 درصد زنان شرکت کننده در برنامه‌های غربالگری دارای کلسیفیکاسیون‌های پستان به عنوان نشانه هشدار دهنده سرطان بوده‎‌اند.

کارسینوم موکینوس نوع نادری از سرطان است که مقدمتاً در پستان ایجاد می‌شود

کارسینوم موکینوس نوع نادری از سرطان است که مقدمتاً در پستان ایجاد می‌شود. این شکل از سرطان پستان کمتر تهاجمی ظاهر می‌شود و دورنمای آن اغلب خوب است. کارسینوم موکینوس برای 1 تا 7 درصد کل موارد سرطان پستان محاسبه می‌شود. این سرطان معمولاً در زنان بالای 60 سال بروز می‌کند و در مردان بسیار نادر است. کارسینوم موکینوس یک سرطان مهاجم است، به این معنی که می‌تواند به دیگر قسمت‌های بدن سرایت کند. در هر حال سرطان مزبور در مقایسه با دیگر انواع تهاجمی سرطان کمتر مهاجم است و معمولاً به درمان خوب جواب می‌دهد.

این بیماری معمولاً در سال‌های 40 و ابتدای 50 زندگی گریبانگیر زنان می‌شود

سرطان پستان مدولاری یک زیرنوع سرطان پستان مهاجم است. اصطلاح مدولاری به نمای ظاهری نرم و گوشتی تومور اشاره دارد که مشابه ماده خاکستری نرم ساقه مغز موسوم به مدولا است. کارسینوم مجرایی مهاجم (ICD) شایع‌ترین نوع سرطان پستان است که برای هر 8 از 10 مورد سرطان پستان لحاظ می‎شود. سرطان پستان مدولاری نوع نادری از کارسینوم مجرایی مهاجم است که برای 3 تا 5 درصد کل موارد سرطان پستان تشخیص داده شده محاسبه می‌شود. این نوع سرطان از محدوده اولیه شکل‌گیری خود در مجاری شیر در پستان به درون بافت پستان پیرامون گسترش پیدا می‌کند.

سرطان پستان راجعه سرطان پستانی است که پس از درمان اولیه برگشت می‌کند

سرطان پستان راجعه سرطان پستانی است که پس از درمان اولیه برگشت می‌کند. با وجودی که درمان اولیه با هدف ریشه‌کن کردن تمامی سلول‌های سرطانی انجام می‌شود تعدادی از این سلول‌ها ممکن است از درمان مصون مانده و زنده بمانند. این سلول‎های سرطانی کشف نشده تکثیر شده به سرطان پستان راجعه تبدیل می‌شوند. سرطان پستان راجعه می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها پس از درمان اولیه بروز کند. سرطان ممکن است در همان موضع قبلی سرطان اولیه ظاهر شود (برگشت موضعی) یا ممکن است به دیگر نواحی بدن گسترش پیدا کند (برگشت با فاصله). مواجهه با سرطان پستان راجعه ممکن است دشوارتر از مقابله با تشخیص اولیه باشد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.