دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

صرف زن بودن بزرگ‌ترین ریسک فاکتور ابتلاء به سرطان پستان محسوب می‌شود

هر زنی مایل است بداند برای کاهش خطر ابتلاء به سرطان پستان چه کاری می‌تواند انجام دهد. برخی از عوامل مرتبط به سرطان پستان شامل جنسیت زن، سن، و ژنتیک، برای مثال، قابل تغییر نیستند. عوامل دیگر مثل چاقی یا اضافه وزن، فقدان ورزش، مصرف سیگار و خوردن غذاهای ناسالم را می‎توان با انتخاب گزینه‌های دیگری تغییر داد. بر اثر انتخاب سالم‌ترین‌ گزینه‌های ممکن برای سبک زندگی، مردم می‌توانند خود را قوی کنند و خطر ابتلاء به سرطان پستان را تا حد امکان کاهش دهند. ریسک فاکتورهای شناخته شده سرطان پستان در زیر فهرست شده‌اند. اگر یک عامل قابل تغییر نباشد (برای مثال نمایه ژنتیک)، مردم می‌توانند گام‌هایی را که می‌توان برای به حداقل رساندن این ریسک به پیش برداشت یاد بگیرند.

لومپکتومی عمل جراحی خارج کردن سرطان یا بافت غیر نرمال دیگر از پستان است

هدف لومپکتومی [لامپکتومی] خارج کردن سرطان یا دیگر بافت‎های غیر نرمال در عین حفظ نمای ظاهری پستان است. مطالعات نشان می‌دهند که لومپکتومی در پیشگیری از برگشت سرطان پستان به اندازه عمل جراحی برداشتن کل پستان (ماستکتومی) برای زنان به مراحل اولیه سرطان پستان مؤثر است. پزشک ممکن است لومپکتومی را هنگامی برای بیمار تجویز کند که نتیجۀ بیوپسی در مورد ابتلاء به سرطان مثبت بوده باشد و اعتقاد بر آن باشد که توده سرطانی کوچک بوده و سرطان در مراحل اولیه قرار دارد. لومپکتومی همچنین برای خارج کردن برخی ناهنجاری‎های غیر سرطانی یا پیش‌سرطانی پستان به کار می‌رود.

در اغلب موارد، مردم دارای تشخیص ابتلاء به لنفوم غیر هاجکین فاقد هر گونه ریسک فاکتور آشکار هستند. و بسیاری از مردم ریسک فاکتورهای این بیماری را دارند و هرگز به آن مبتلاء نمی‎شوند.

لنفوم غیر هاجکین سرطانی است که در سیستم لنفاوی آغاز می‎شود. سیستم لنفاوی شبکه‌ای برای مقابله با بیماری است که در سراسر بدن گسترده شده است. در لنفوم غیر هاجکین تومورها در لنفوسیت‌ها توسعه می‎یابند که نوعی از سلول سفید خون است. لنفوم غیر هاجکین شایع‌تر از دیگر نوع کلی لنفوم (لنفوما) یعنی لنفوم هاجکین است. انواع متعددی از زیرنوع لنفوم غیر هاجکین وجود دارد. لنفوم انتشار سلول B بزرگ و لنفوم فولیکولار در میان شایع‌ترین انواع این زیرگونه‌ها قرار دارند. پیشرفت‎های صورت گرفته در تشخیص و درمان لنفوم غیر هاجکین به بهبود پیش‌آگهی مردم دچار این بیماری کمک کرده است.

سرطان پستان مولتی‌فوکال نوعی از سرطان پستان است که در آن در یک ناحیه واحد از پستان چند تومور ایجاد می‌شود.

سرطان پستان مولتی‌فوکال نوعی از سرطان پستان است که در آن در یک ناحیه واحد از پستان چند تومور ایجاد می‌شود. انواع متعددی از سرطان پستان وجود دارد. نوع و مشخصات این سرطان‌ها، شامل تعداد تومورها و محل بروز آنها می‎تواند بر درمان و چشم‌انداز درازمدت برای بیمار تأثیر بگذارد. سرطان پستان مولتی‌فوکال لزوماً پیشرفته‌تر یا مهاجم‌تر از سرطان پستان تک توموری نیست. مرحله‌بندی سرطان پستان مولتی‌فوکال مقدمتاً به مشخصات تومور اولیه یا بزرگ‎ترین تومور بستگی دارد. به هر جهت، در مورد تومورهای بزرگ‎تر ریسک بالاتری برای گسترش سرطان به گره‌های لنفاوی مطرح است، و به همین شکل پیش‌آگهی بیماری ممکن است برای برخی مردم مبتلاء به سرطان پستان مولتی‌فوکال کمتر مطلوب باشد.

ماستکتومی نوعی عمل جراحی برداشتن بافت پستان به عنوان راهی برای پیشگیری یا درمان سرطان پستان است

ماستکتومی نوعی عمل جراحی برداشتن بافت پستان به عنوان راهی برای پیشگیری یا درمان سرطان پستان است. برای زنان دچار مراحل اولیه سرطان پستان ماستکتومی می‌تواند یک گزینه درمانی باشد. جراحی حفظ پستان (لومپکتومی)، که در آن صرفاً تومور موجود در پستان از آن خارج می‌شود گزینه دیگر است. تصمیم‌گیری برای انجام یکی از این دو مورد ممکن است دشوار باشد. هر دو عمل دارای اثربخشی یکسانی برای پیشگیری از برگشت سرطان پستان هستند. اما لومپکتومی گزینه‌ای برای تمامی مبتلایان به سرطان پستان نیست، و برخی از بیماران انجام ماستکتومی را ترجیح می‌دهند.

پزشکان در مورد علت سرطان مثانه مطمئن نیستند، اما می‎دانند که چند عامل خطر بروز این بیماری را افزایش می‌دهد: نقشه ژنتیکی، نژاد، و تاریخچه خانوادگی.

مردم وقتی دچار سرطان مثانه می‎شوند که سلول‎های مثانه غیر نرمال شده و رشد آنها از کنترل خارج می‎شود. به مرور زمان تومور شکل می‎گیرد. این تومور می‎تواند به گره‌های لنفاوی مجاور و دیگر دستگاه‌های بدن گسترش یابد. در موارد شدید، امکان گسترش سرطان به قسمت‌های دورتر بدن شامل استخوان‌ها، ریه‌ها یا کبد وجود دارد (متاستاز سرطان). پزشکان در مورد علت سرطان مثانه مطمئن نیستند، اما می‎دانند که چند عامل خطر بروز این بیماری را افزایش می‌دهد: نقشه ژنتیکی، نژاد، و تاریخچه خانوادگی. بیشترین شیوع سرطان مثانه مربوط به مردان سفیدپوست سنین بالای 55 سال است. اگر کسی در میان اعضاء نزدیک خانواده (والدین یا خواهران و برادران) فرد دچار سرطان مثانه یا دستگاه ادراری بوده باشد ریسک ابتلاء به این سرطان در چنین شخصی افزایش خواهد یافت.

سرطان در قسمت‌هایی که در آنها قسمت فوقانی معده (کاردیا) به بخش تحتانی مری (ازوفاگوس) می‎رسد به میزان زیادی شایع شده است.

سرطان معده معمولاً در سلول‎های تولید کننده مخاط محافظ دیواره معده آغاز می‎گرددد. این نوع سرطان ادنوکارسینوما (ادنوکارسینوم) نامیده می‌شود. در طول چند دهه گذشته میزان سرطان بخش اصلی معده (بدنه معده) در سطح جهان کاهش یافته است. در طول همین مدت، سرطان در قسمت‌هایی که در آنها قسمت فوقانی معده (کاردیا) به بخش تحتانی مری (ازوفاگوس) می‎رسد به میزان زیادی شایع شده است. این ناحیه از معده زیر عنوان رابط گاستروازوفاژیال شناخته می‎شود. نشانه‎ها و علایم سرطان رابط گاستروازوفاژیال شامل موارد زیر است: خستگی مفرط، احساس نفخ پس از خوردن غذا، احساس اشباع پس از خوردن مقادیر کمی غذا، سوزش سر دل شدید و مداوم، سوءهاضمه شدید و مداوم، تهوع غیر قابل توضیح و دایمی، درد معده، استفراغ مداوم، کاهش وزن ناخواسته

مقالات دیگر...