دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بلاستوما نوعی سرطان است که در سلول‌های در حال رشد جنین یا کودک بروز می‌کند

بلاستوما نوعی سرطان است که در سلول‌های در حال رشد جنین یا کودک بروز می‌کند. بلاستوما بیش از بزرگسالان به کودکان آسیب می‌زند. انواع متعددی از بلاستوما وجود دارد.  بلاستوماها می‌توانند ارگان‌های مختلف، بافت‌ها و سیستم‌های متعددی را در بدن درگیر کنند. در اغلب موارد درمان‌هایی در دسترسند اما دورنمای برای بیمار به طیفی از عوامل شامل نوع بلاستوما بستگی دارد. بلاستوما سرطانی است که به نوعی سلول بنیادی به نام سلول پیش‌ساز در جنین آسیب می‌زند. سلول پیش‌ساز نوعی سلول است که به هر نوع سلول موجود در بدن تبدیل می‌شود.

گاهی از اوقات سرطان را می‌توان با صرف مشاهده از نزدیک پوست تشخیص داد اما تنها راه تشخیص صحیح ملانوم انجام بیوپسی است

گاهی از اوقات سرطان را می‌توان با صرف مشاهده از نزدیک پوست تشخیص داد اما تنها راه تشخیص صحیح ملانوم انجام بیوپسی است. در این عمل، بخشی از خال مشکوک یا کل آن برداشته شده و نمونه توسط متخصص آسیب‌شناسی (پاتولوژیست) آنالیز می‌شود. درمان ملانوماهای مراحل اولیه به طور معمول شامل عمل جراحی برای برداشتن ملانوم است.  ملانوم خیلی کوچک را ممکن است بتوان در طول بیوپسی و بدون نیاز به درمان بیشتر از بدن خارج کرد. در غیر این صورت، جراح تومور سرطانی و نیز حاشیه‌ای از پوست سالم و یک لایه از بافت زیر پوست را در طول عمل از بدن خارج می‌کند. در مورد مردم دچار مراحل اولیه ملانوم این ممکن است تمام درمان مورد نیاز باشد.

پلی‌سیتمی ورا با سرعت بسیار کم و معمولاً در طول سالیان متمادی رو به وخامت می‌رود

پلی‌سایتمیا ویرا [پلی‌سیتمی ورا] یک نوع سرطان خون است که در مغز استخوان، یا بخش نرم مرکز استخوان که سلول‌های خون در آنجا رشد می‌کنند، آغاز می‌شود. اگر کسی دچار پلی‌سیتمی ورا باشد مغز استخوان وی دچار تولید بیش از حد سلول‎های قرمز خون می‌شود، که این باعث غظت خون شدید می‌گردد. افزایش شدید غلظت خون می‎تواند احتمال ابتلاء به لخته شدن خون، استروک یا حمله قلبی را افزایش دهد. این بیماری با سرعت بسیار کم و معمولاً در طول سالیان متمادی رو به وخامت می‌رود. 

درک معنی پیش‌آگهی و نیز صحبت در مورد آن، حتی برای پزشکان، دشوار باشد

اگر کسی دچار سرطان باشد، سؤال‌هایی در مورد میزان جدی بودن سرطان و شانس خویش برای ادامه زندگی خواهد داشت. برآورد میزان ادامه بیماری پیش‌آگهی سرطان نامیده می‌شود.  ممکن است درک معنی پیش‌آگهی و نیز صحبت در مورد آن، حتی برای پزشکان، دشوار باشد. بسیاری از مردم مایلند تا از پیش‌آگهی مربوط به خود باخبر شوند. آنان پی می‌برند که وقتی در مورد سرطان خود دانش بیشتری دارند مقابله با آن آسان‌تر است. شخص ممکن است در مورد آمارهای بقاء از پزشک خود سؤال کند یا خود در صدد تحقیق در باره این اطلاعات برآید؛ یا ممکن است شخص این آمارها را گیج کننده و هراس‌آور بیابد.

خطر ابتلاء به ملانوم در مردم سنین زیر 40 سال و به ویژه در زنان، بیشتر است

ملانوما [ملانوم]، شایع‌ترین نوع سرطان پوست، در سلول‌های تولید کننده ملانین یا ملانوسیت‌ها ایجاد می‌شود. ملانین رنگدانه‌ای است که رنگ پوست را به آن می‌دهد. ملانوم در عین حال ممکن است در چشم و در موارد نادر در دستگاه‌های داخلی بدن مثل روده‌ها ایجاد شود. علت دقیق ملانوما مشخص نیست، اما قرار گرفتن در معرض پرتوهای ماوراء بنفش نور آفتاب یا استفاده از چراغ‌ها و تخت‌های مخصوص برنزه کردن پوست خطر ایجاد این نوع سرطان پوست را افزایش می‌دهند. محدود کردن میزان قرارگیری در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) می‌تواند به کاهش این خطر کمک کند.

در حدود 30 تا 70 درصد سرطان‌های پستان از نوع لومینال A هستند

نرخ بقاء در سرطان به درصد مردمی اشاره دارد که در یک بازه زمانی پس از تشخیص اولیه سرطان زنده می‌مانند. نرخ بقاء در سرطان پستان به عوامل متعددی شامل درجه و مرحله سرطان بستگی دارد. درجه یا گرید معیاری برای میزان غیر نرمال بودن سلول‎های سرطانی ظاهر شده در زیر میکروسکپ است. سلول‌هایی که در این شرایط بیشتر غیر نرمال به نظر می‌رسند گرایشی به رشد و گسترش سریع‌تر از خود نشان می‌دهند. مرحله سرطان به اندازه آن و میزان گسترش سرطان اشاره دارد. پزشکان به طور معمول این مورد را با مقیاسی شامل صفر تا چهار اندازه‌گیری می‌کنند.

نرخ بقاء 5 ساله در مورد این بیماری 5 تا 10 درصد است

مزوتیلیوما [مزوتلیوما] سرطان مزوتلیوم است، غشائی که جدار داخلی حفرات بدن مثل شکم یا قفسه سینه را تشکیل می‌دهد. از هر چهار مورد بیماری مزوتلیوما سه مورد آن در حفره قفسه سینه شروع می‎شود. مزوتلیوما همچنین ممکن است در حفره شکمی و اطراف قلب شکل بگیرد. فارغ از محل شکل‌گیری این بیماری سلول‎های بدخیم نشأت گرفته از مزوتلیوم می‎توانند به بافت‌های پیرامون خود هجوم برده و به آنها آسیب برسانند. سلول‎های سرطانی ممکن است متاستاز دهند یا به دیگر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کنند. اغلب اوقات مزوتلیوما در زمان تشخیص به مراحل پیشرفته خود رسیده است. نرخ بقاء 5 ساله در مورد این بیماری 5 تا 10 درصد است.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.