دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

انواع سردردهای میگرنی و نشانه‌ها و علایم آنها

میگرن خاموش, میگرن ابدومینال, میگرن عادت ماهانه, میگرن اکولار, میگرن وستیبولار, استیتوس میگرینوسوس, یگرن اُفتالموپلژیک

حملات میگرن همگی مشابه هم نیستند

مقالات سردرد / میگرن

در این مقاله:

میگرن با / یا بدون "هاله"؟
◄ میگرن با هاله ساقه مغز
◄ میگرن اپیزودیک
◄ میگرن اپیزودیک با فرکانس بالا
◄ میگرن مزمن
◄ میگرن همی‌پلژیک
◄ میگرن بدون سردرد (میگرن خاموش)
◄ میگرن ابدومینال (میگرن شکمی)
◄ میگرن عادت ماهانه
◄ میگرن اکولار (یا شبکیه‌ای)
◄ میگرن وستیبولار
◄ استیتوس میگرینوسوس
◄ میگرن اُفتالموپلژیک
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیمنزدیک به 38 میلیون آمریکایی دچار حملات میگرن هستند. آنها به طور معمول این حملات را به شکل ضربان یا کوبش در یک سمت سر تجربه می‌کنند. همچنین امکان دچار شدن به تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا در بین بیماران میگرنی وجود دارد. و نیز سردردهای میگرنی ممکن است به شکلی بسیار شدیدتر از دیگر انواع سردرد بروز کنند.
اما حملات میگرن همگی مشابه هم نیستند. سردردهای مورد اشاره ممکن است در یک بیمار بسیار متفاوت از دیگری باشد.

با / یا بدون "هاله"؟
دو گروه‌بندی اصلی سردردهای میگرنی شامل میگرن با هاله (که زمانی میگرن کلاسیک خوانده می‌شد) و میگرن بدون هاله (که پیشتر میگرن معمولی می‌نامیدندش) است.
"هاله" معمولاً شامل علایم دیداری مثل خطوط، اشکال، یا فلاش‌های نوری است. بیمار حتی ممکن است به مدت 10 تا 30 دقیقه بخشی از نیروی بینایی خود را از دست بدهد. شخص همچنین احتمال دارد که در دست‌ها و پاهای خود دچار حالت مور مور شود. هاله‌ها حتی ممکن است بر بویایی، چشایی، لامسه (بساوایی) یا تکلم تأثیر منفی بگذارند.
هاله مورد اشاره در مورد 1 نفر از هر چهار نفر افراد دچار سردردهای میگرنی رخ می‌دهد. این هاله پیش از آغاز سردرد شروع می‌شود و تا حدود یک ساعت ادامه می‌یابد.
همچنین چند زیرنوع میگرن وجود دارد.

میگرن با هاله ساقه مغز
این مورد برای نامیدن میگرن نوع باسیلار یا پایه‌ای به کار می‌رود و شامل علایم دیداری، حسی، یا کلامی یا زبانی و دستکم دو مورد از موارد زیر است: لکنت زبان، ورتیگو (حس دوار سر یا سرگیجه)، تینیتوس (زنگ زدن گوش‌ها)، دوبینی، ناپایداری، و حساسیت شدید نسبت به صدا.

میگرن اپیزودیک
این الگوی عام برای اکثر مبتلایان به میگرن است. میگرن اپیزودیک بدان معنی است که شخص گاه گاه دچار حملات میگرن می‌شود – در حدود هفت روز در ماه. در کل اگر کسی دچار حمله میگرنی به میزان بیش از 7 روز در ماه باشد، ممکن است دچار شکل جدی‌تری از میگرن مثل میگرن اپیزودیک با فرکانس بالا یا میگرن مزمن باشد.

میگرن اپیزودیک با فرکانس بالا
این الگوی میگرن بدین معنی است که شخص مبتلا بین 8 تا 14 روز در هر ماه را با حداقل برخی علایم میگرن سپری می‌کند. نوع مزبور همچنین بیش از انواع دیگر احتمال ابتلا به میگرن مزمن را ایجاد می‌نماید.

میگرن مزمن
این نوعی سردرد است که 15 روز یا بیشتر در هر ماه به مدت بیش از سه ماه اتفاق می‌افتد. میگرن مزمن شامل علایم میگرن در حداقل 8 روز از روزهای مورد اشاره در هر ماه است.

میگرن همی‌پلژیک
این کلمه به معنی "فلج در یک سمت بدن" است. هاله همراه این سردردها باعث ضعف موقتی (کمتر از 72 ساعت) در یک سمت بدن می‎‌شود. علایم این هاله معمولاً در طول 24 ساعت برطرف می‌گردد.
علایم مزبور بسیار شبیه علایم استروک هستند اما باعث آسیب ادامه‌دار عصب نمی‌شوند.
با وجود این به خودتشخیصی نپردازید! اگر دچار علایم میگرن همی‌پلژیک هستید برای از تشخیص رد کردن استروک به پزشک مراجعه کنید.

میگرن بدون سردرد (میگرن خاموش)
بله، احتمال آن هست که شخص بدون داشتن سردرد دچار میگرن باشد. این نوع میگرن را اغلب میگرن "خاموش" می‌نامند.
هاله عموماً هشدار اصلی مرتبط به این نوع از میگرن است. اما در عین حال امکان ابتلای شخص به تهوع و دیگر علایم میگرن وجود دارد. این وضعیت معمولاً در حدود 20 تا 30 دقیقه ادامه پیدا می‌کند.

میگرن ابدومینال
میگرن ابدومینال به جای سر شکم را درگیر می‌کند. علایم آن عبارتند از:
درد معده
• تهوع
• کاهش اشتها
• استفراغ
افراد بزرگسال ممکن است دچار میگرن ابدومینال شوند. اما این نوع میگرن معمولاً کودکانی را که دچار میگرن متعارف هستند یا کسانی را که دارای خویشاوند دچار میگرنند درگیر می‌کند.
پزشکان علت این نوع میگرن را نمی‌دانند. اما آنها دارای برخی از همان محرک‌های میگرن معمولی هستند. و داروهای میگرن را می‌توان برای درمان آنها مورد استفاده قرار داد.

میگرن عادت ماهانه
این نوع میگرن معمولاً دو روز پیش از آغاز پریود شروع می‌شود و تا 3 روز پس از آن ادامه پیدا می‌کند. زنان دچار آن ممکن است در مابقی اوقات ماه در عین حال مبتلا به دیگر انواع میگرن باشند اما میگرن زمان عادت ماهانه عموماً بدون هاله است.

میگرن اکولار (یا شبکیه‌ای)
این نوع میگرن بسیار نادر است. میگرن مزبور شامل دیدن انواع رنگ‌ها، برق برق زدن نورها، یا دیگر تغییرات بینایی، شامل کاهش بخشی از بینایی یا تمامی آن در یک چشم است. این کاهش بینایی باید کمتر از یک ساعت ادامه یابد و با سردرد میگرنی متعارف دنبال شود. به هر حال، اختلالات جدی دیگری نیز می‌توانند باعث کاهش یا از دست رفتن بینایی در یک چشم شوند، بنابراین اگر شخصی دچار این نوع تغییرات بینایی شده باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.

میگرن وستیبولار
در صورت ابتلا به این نوع میگرن شخص دچار ورتیگو می‌شود. حس دوار سر معمولاً از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه پیدا می‌کند.

استیتوس میگرینوسوس
درد ادامه‌دار – که بیش از سه روز طول می‌کشد – روند استیتوس میگرینوسوس است. این نوع میگرن ممکن است بر اثر مصرف برخی داروها یا ترک دارو بروز کند.
درد و تهوع ناشی از این نوع میگرن ممکن است به قدری شدید شود که نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان باشد. در چنین حالتی در صورت امکان باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.

میگرن اُفتالموپلژیک
اگر کسی در محدوده چشم دچار درد و ضعف باشد باید بلافاصله مورد مراقبت پزشکی قرار گیرد. علایم نادری از این دست ممکن است بر اثر میگرن افتالموپلژیک رخ دهند – که اکنون به نام نورالژی که اختلالی جدی‌ است شناخته می‌شود. میگرن افتالموپلژیک اغلب به مدت یک هفته ادامه می‌یابد و ممکن است باعث افتادگی پلک چشم، دوبینی، و دیگر تغییرات چشم گردد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت دچار شدن به موارد زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:
• تغییراتی در نمایه میگرن، تعداد موارد بروز آن یا میزان شدت این بیماری
• سردردی که بیش از 3 روز ادامه یابد و با ادامه آن بدتر گردد
• سردردی که با سرفه، عطسه، دفع یا زور زدن در زمان رفتن به توالت همراه باشد
در صورت مطرح بودن موارد زیر باید به اورژانس مراجعه کرد:
• دچار شدن به سردردی بدتر از همه موارد قبلی به ویژه اگر این سردرد به سرعت آغاز شده باشد
• سردرد پس از آسیب دیدن سر
• آسیب سر به همراه از دست دادن هشیاری
تب یا خشکی گردن به همراه سردرد
• گیجی یا فقدان هشیاری
• فلج یا ضعف
تشنج
• تغییر در وضعیت بینایی
• از دست دادند بینایی/انواع سردردهای میگرنی و نشانه‌ها و علایم آنها
دکتر هانسا دی. برگاوا

ترجمه فرهنگ راد

Source:
WebMD
Types of Migraine Headaches
Medically Reviewed by Hansa D. Bhargava, MD
on November 09, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

فقر آهن ریسک مرگ را در بیماران سکتة مغزی افزایش می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.