دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درد شقیقه - علل، علایم و درمان

درد شقیقه، سردرد تنشی، استامینوفن، آسپیرین، ایبوپروفن، سردرد میگرنی، ارتریت گیجگاهی، ارتریت تمپورال، اختلالات مفصل تمپوروماندیبولار

انواع مختلف سردرد می‌توانند باعث سردرد شقیقه شوند

مقالات سردرد / میگرن
تغییر اندازه و نوع قلم متن

سردرد تنشی
• سردرد میگرنی
ارتریت گیجگاهی (ارتریت تمپورال)
• اختلالات مفصل تمپوروماندیبولاروقتی کسی دچار سردرد در ناحیه شقیقه باشد مشخص کردن نوع سردرد مبتلابه شخص راه مناسبی برای ایجاد تخفیف در این درد است. برخی انواع مختلف سردرد می‌توانند باعث سردرد شقیقه شوند.

سردرد تنشی
شایع‌ترین نوع سردرد یا سردردهای تنشی به طور معمول نوعی درد کسل کننده و غیر احتقانی ایجاد می‌کند. شخص ممکن است موارد زیر را تجربه کند:
• درد در ناحیه پیشانی
• درد در ناحیه گردن یا درد پشت سر (سردردهای تنشی در عضلات گردن و در قسمت پایه جمجمه شکل می‌گیرند)
• احساس فشرده شدن یا در منگنه قرار گرفتن سر
در اغلب موارد درد وقتی شخص داروهای مسکن غیر نسخه‌ای مصرف می‌کند از بین می‌رود.
برخی از مردم وقتی تحت تأثیر استرس یا خستگی قرار دارند برای مدتی دچار سردرد تنشی می‌شوند. این نوع سردردها، سردردهای تنشی دوره‌ای نامیده می‌شوند. دیگر مردم دچار سردردهای تنشی مزمن می‎شوند که بدان معنی است که درد چندین بار در هفته یا حتی تمام مدت ادامه پیدا می‌کند.
مردم احتمالاً می‌توانند خودشان سردردهای تنشی را درمان کنند. داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای مثل استامینوفن، آسپیرین، یا ایبوپروفن به این منظور استفاده می‌شوند. گاهی از اوقات خواب قیلوله نیز به عنوان ترفندی به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اگر کسی به شکل هر روزه دارو مصرف کند و سردردهای وی برطرف نشود، باید به پزشک مراجعه کند. پزشک می‌تواند برای رفع مشکل داروهای نسخه‌ای تجویز کند یا شخص را به یک متخصص سردرد ارجاع دهد.

سردرد میگرنی
اگرچه علایم میگرن از شخصی به شخص دیگر متفاوت است یک محل معمول برای بروز شروع درد میگرن شقیقه‌ها هستند. درد ضربان‌دار ممکن است به هر دو شقیقه گسترش پیدا کند اما اغلب به یک سمت سر محدود باقی می‌ماند.
دیگر علایم میگرن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
خستگی مفرط، افسردگی یا تحریک‌پذیری پیش از آغاز درد
تهوع یا استفراغ
• حساسیت به نور یا صدا
• دیدن تجلی‌هایی مثل هاله یا نورهای برق برق زننده
• نمناک شدن چشم، آبریزش بینی، یا احتقان بینی
بدون درمان، میگرن می‌تواند در هر هجوم از 4 تا 24 ساعت ادامه پیدا کند. درمان میگرن بر مبنای علایم و میزان درد متفاوت است.
اگر کسی احساس کند که میگرن در آستانه آغاز است، می‌تواند استفاده از داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای مثل استامینوفن، آسپیرین یا ایبوپروفن را در دستور کار قرار دهد. کافئین نیز در این مورد کمک می‌کند، بنابراین می‌توان به نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای اقدام کرد. برخی از مردم از یخ‌درمانی استفاده می‌کنند.
اگر این روش‌‌ها مؤثر نباشند بیمار نیاز خواهد داشت تا برای گرفتن پلن درمانی قوی‌تر به دکتر مراجعه کند. دکتر ممکن است داروهای ضد تهوع یا یک داروی تریپتان مثل سوماتریپتان، ریزاتریپتان یا زولمیتریپتان برای شخص تجویز کند. تریپتان‌ها باعث تحریک سروتونین در مغز شده و معمولاً در طول 2 ساعت میگرن را متوقف می‌کنند. این داروها را می‌توان به شکل قرص، اسپری بینی یا تزریقی تهیه کرد.

ارتریت گیجگاهی (ارتریت تمپورال)
ارتریت تمپورال ممکن است در ابتدا بروزی مشابه میگرن داشته باشد زیرا با حالت خفقان در شقیقه در یک سمت سر شروع می‌شود. اما خلاف میگرن ارتریت شقیقه‌ای باعث می‌شود تا شقیقه شخص نسبت به لمس حساس باشد. و نیز احتمال مداوم شدن حالت خفقان وجود دارد. ارتریت گیجگاهی اختلالی است که مردم در مورد آن به کمک پزشکی نیاز دارند.
دیگر علایم ارتریت شقیقه‌ای شامل موارد زیر است:
تب خفیف
• خستگی مفرط
• فقدان اشتها
کاهش وزن
درد فک در هنگام عمل جویدن
ارتریت تمپورال زمانی مطرح است که شریان‌های شقیقه‌ای در طرفین سر دچار ورم می‌شوند که این می‌تواند جریان خون را کاهش دهد. این اختلال گاهی از اوقات ارتریت سلول غول‌پیکر نامیده می‌شود. این شریان‎ها خون را به چشم‌ها، مغز و نقاط دیگری از بدن می‎رسانند. در موارد شدید امکان انسداد کامل این شریان وجود دارد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد شخص ممکن است در معرض خطر مشکلات بینایی یا حتی استروک قرار گیرد.
برای تشخیص این اختلال پزشکان خون را برای تعیین ضریب رسوب‌گذاری تست می‌کنند. اساساً نرخ رسوب‌گذاری به این معنی است که سلول‎های قرمز خون با چه سرعتی در ته لوله آزمایش نشست می‌کنند. ضریب سریع‌تر به این معنی است که فرد ممکن است دچار التهاب شریانی باشد.
پزشک ممکن است انجام بیوپسی از شریان را برای تأیید تشخیص توصیه کند. در مورد ارتریت شقیقه‌ای پزشک ممکن است داروهای استروئیدی را برای کاهش التهاب در شریان‌ها توصیه کند.

اختلالات مفصل تمپوروماندیبولار
دیگر علت درد شقیقه اختلالات مفصل ماندیبولار (TMJ) است. این اختلال باعث ایجاد درد در عضلات و مفصل‌های فک می‌شود. دیگر علایم آن موارد زیر را شامل می‌شوند:
• درد شقیقه‌ها
• درد در قسمتی از سر که در امور مربوط به جویدن درگیرند، مثل فک یا گردن
• صدای کلیک یا چرق چرق در فک
• به هم رسیدن دندان‌ها به یکدیگر به اشکال متفاوت
پزشک یا دندان‌پزشک می‌تواند اختلالات مفصل تمپوروماندیبولار را تشخیص دهد. برخی از اوقات این اختلال خود به خود و بدون درمان از بین می‌رود. گاهی از اوقات متوقف کردن یک عادت بد مثل دندان قروچه کردن یا جویدن ناخن انگشتان در این مورد کمک کننده خواهد بود.
اما اگر درد ادامه پیدا کند دکتر ممکن است موارد زیر را توصیه نماید:
• مصرف داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای
• شل‌کننده‌های عضلانی
• فیزیوتراپی
• تزریق‌های کورتیکوستروئید
• جراحی ارتروسکپی/


• دکتر نایانا آمباردیکار
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
What Are Temple Headaches?
WebMD Medical Reference
Reviewed by Nayana Ambardekar, MD
on December 24, 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.