دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بسیاری از مردمی که گمان دارند که دچار سینوزیت هستند در عمل مشخص می‌گردد که به میگرن یا سردردهای تنشی مبتلاء هستند.

مقالات سردرد / میگرن
تغییر اندازه و نوع قلم متن

مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان

سردرد سینوسی نوعی از سردرد است که همانند عفونت سینوس‎ها (سینوزیت) به نظر می‎رسد. فرد ممکن است در اطراف چشم‌ها، گونه‎ها و پیشانی دچار احساس فشار شود. احتمال بروز ضربان در سر وجود دارد.
به هر حال، بسیاری از مردمی که گمان می‎کنند دچار سردردهای ناشی از سینوزیت هستند، شامل کسانی که با چنین تشخیصی مواجه بوده‎اند، در عمل ثابت می‎شود که به میگرن یا سردردهای تنشی مبتلاء هستند.

[مطالب این مقاله:]
• علایم سردردهای سینوسی
• علل سردردهای سینوسی
• تشخیص سردردهای سینوسی
• درمان سردردهای سینوسی

علایم سردردهای سینوسی
نشانه‎ها و علایم سردردهای سینوسی - فارغ از علت آنها - می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
درد، فشار و احساس پربودگی در گونه‌ها، ناحیه خط ابروز یا پیشانی
• تشدید درد در صورت خم شدن به جلو یا دراز کشیدن
• گرفتگی بینی
خستگی مفرط
• احساس درد در دندان‎های بالایی

سینوزیت یا میگرن
اشتباه گرفتن میگرن‎ و سردرد با سینوزیت به آسانی رخ می‎دهد زیرا نشانه‎ها و علایم دو نوع سردرد مزبور ممکن است دچار همپوشانی باشند.
درد ناشی از سینوزیت و میگرن اغلب در صورت خم شدن فرد رو به جلو تشدید می‎شود. میگرن در عین حال ممکن است با نشانه‎ها و علایم مختلف مربوط به بینی مثل احتقان، فشار صورت و ترشحات شفاف و آبکی بینی همراه باشد. در واقع، مطالعات نشان داده‎اند که تقریباً 90 درصد مردمی که برای سردردهای سینوسی به پزشک مراجعه می‎کنند در عمل مشخص می‎شود که دچار میگرن هستند.
به هر حال سینوزیت، به طور معمول با تهوع یا استفراغ یا حساسیت نسبت به سر و صدا یا نورهای شدید که همگی از مشخصه‎های میگرن به شمار می‎روند، همراه نیست.
سینوزیت معمولاً پس از یک عفونت ویروسی در سیستم تنفسی فوقانی بروز می‎کند و شامل ترشح مخاط انبوه و تغییر رنگ دادۀ بینی، کاهش حس بویایی، و بروز درد در یک گونه یا دندان‎های بالایی است. سردردهای ناشی از بیماری سینوس اغلب روزها ادامه پیدا می‎کنند و سردردهای میگرن به طور معمول چند ساعت تا یکی دو روز ادامه دارند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت مواجه شدن با موارد زیر مردم باید به پزشک مراجعه کنند:
• علایم سردرد بیش از 15 روز در ماه بروز یابد یا نیاز مکرر به مصرف داروهای ضد درد غیر نسخه‎ای داشته باشد
• فرد دچار سردرد شدید شود و استفاده از داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای کمکی نکند
• فرد زمان تحصیل یا حضور در محل کار را به علت تکرار سردرد از دست بدهد یا سردرد باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره شود

علل سردردهای سینوسی
سردردهای سینوسی معمولاً با میگرن یا دیگر اشکال سردرد همراه است.
سردرد سینوسی با بروز درد و فشار در صورت و سینوس‎ها مرتبط است و می‎تواند سبب ایجاد علایم مربوط به بینی شود. اغلب این سردردها بر اثر عفونت‎های سینوس ایجاد نمی‎شوند و نباید برای درمان آنها از داروهای آنتی‎بیوتیک استفاده شود.

ریسک فاکتورهای سردردهای سینوسی
احتمال بروز سردرد سینوسی در هر کسی وجود دارد اما افراد مواجه با مسائل زیر بیشتر در معرض دچار شدن به آنها قرار دارند:
• داشتن تاریخچۀ میگرن یا سردرد
• داشتن تاریخچۀ خانوادگی ابتلاء به میگرن یا سردرد
• تغییرات هورمونی مرتبط به سردردها

پیشگیری از سردردهای سینوسی
فرد چه از داروهای پیشگیری استفاده کند یا نکند، ممکن است از تغییرات مربوط به سبک زندگی که می‎توانند تعداد موارد ابتلاء به سردرد و شدت آنها را کاهش دهند، سود ببرد. یک مورد از پیشنهادهای زیر یا موارد بیشتری از آنها می‎توانند مفید باشند:
• اجتناب از محرک‎ها. اگر چنین به نظر می‎رسد که برخی غذاها یا بوها نقش تحریک کننده را در سردردهای پیشین داشته‎اند، فرد باید از این محرک‎ها پرهیز کند. پزشک ممکن است کاهش مصرف کافئین و الکل و اجتناب از سیگار را توصیه کند.
در کل مردم باید بکوشند تا برنامۀ روزمرۀ منظمی داشته، الگوهای خواب خود را تنظیم کنند و وعده‌های غذایی را در یک الگوهای زمانی منظم مصرف نمایند.
• ورزش منظم. ورزش اروبیک منظم میزان تنش را کاهش داده و به پیشگیری از سردرد کمک می‎کند. در صورت موافقت دکتر، مردم می‎توانند از یک ورزش اروبیک مورد علاقه خود مثل پیاده‎روی، شنا یا دوچرخه‎سواری استفاده کنند.
مردم باید بدن خود را به آهستگی گرم کنند زیرا ورزش کردن با آغاز ناگهانی می‎تواند باعث ایجاد سردرد شود.
چنین به نظر می‎رسد که چاقی نیز یک عامل مؤثر در ایجاد سردرد باشد و ورزش منظم می‎تواند برای حفظ وزن در محدودۀ سالم یا کاهش وزن مفید واقع گردد.
• کاهش اثرات استروژن. اگر زنی دچار سردرد بوده و چنین به نظر می‎رسد که استروژن محرک ایجاد سردرد بوده یا باعث تشدید آن می‎شود، وی باید مصرف داروهای حاوی استروژن خود را کاهش دهد.
این داروها شامل قرص‎های کنترل بارداری و درمان جایگزینی هورمون است. زنان در این مورد باید برای یافتن جایگزین مناسب برای داروهای مصرفی خود با پزشک مشورت کنند.

تشخیص سردردهای سینوسی
تعیین علت بروز سردرد ممکن است کار دشواری باشد. پزشک در مورد سردردهای مبتلابه فرد سؤال کرده و معاینه بالینی انجام می‎دهد.
پزشک ممکن است از تست‎های تصویربرداری فهرست زیر برای تعیین بروز سردرد استفاده کنند.
CT اسکن
MRI

درمان سردردهای سینوسی
بسیاری از مردمی که گمان دارند که دچار سینوزیت هستند در عمل مشخص می‌گردد که به میگرن یا سردردهای تنشی مبتلاء هستند.
میگرن و سردردهای مزمن یا برگشت کننده را ممکن است که بتوان با داروهای نسخه‎ای درمان کرد. این داروها یا به صورت هر روزه برای پیشگیری از سردرد مصرف می‎شوند یا در آغاز سردرد برای پیشگیری از تشدید آن مورد استفاده قرار می‎گیرند.
برای درمان این انواع سردرد دکتر ممکن است موارد زیر را توصیه کند:
• داروهای تسکین درد غیر نسخه‌ای. میگرن‎ها و دیگر انواع سردرد را ممکن است که بتوان با داروهای ضد درد غیر نسخه‎ای مثل استامینوفن، ناپروکسن سدیم و ایبوپروفن مهار کرد.
• تریپتان‌ها. بسیاری از مردم دچار حملات میگرن برای تسکین درد از تریپتان‌ها استفاده می‎کنند. تریپتان‎ها از طریق تقویت محدود کردن رگ‎های خونی و بلوک کردن مسیرهای درد در مغز عمل می‎کنند.
داروهای این گروه سوماتریپتان (ایمیترکس)، ریزاتریپتان (ماکسالت)، الموتریپتان (اگزرت)، ناراتریپتان (ایمرج)، زولمیتریپتان (زومیگ)، فروواتریپتان (فرووا) و الیتریپتان (ریلپکس) را شامل می‎شوند. برخی تریپتان‎ها در کنار شکل قرص خود به صورت اسپری بینی و تزریقی نیز در دسترسند.
ثابت شده است که ترکیب یک قرص واحد سوماتریپتان و ناپروکسن سدیم در تسکین علایم میگرن مؤثرتر از استفاده از هر یک از داروهای مزبور به صورت منفرد است.
• ارگات‌ها. داروهای ترکیب ارگوتامین و کافئین (میگرگات، کافرگات) کمتر از تریپتان‎ها مؤثرند. ارگات‎ها بیشترین اثربخشی را در مواردی دارند که در آنها درد بیش از 72 ساعت ادامه پیدا می‎کند.
ارگوتامین ممکن است باعث تشدید تهوع و استفراغ مرتبط به میگرن و دیگر عوارض جانبی ناشی از آن شود، و در عین حال این دارو می‎تواند به سردردهای ناشی از مصرف بیش از حد دارو منجر گردد.
دی‎هیدروارگوتامین یکی از مشتقات ارگات است که در مقایسه با ارگوتامین از اثربخشی بیشتری برخوردار بوده و عوارض جانبی کمتری دارد؛ این دارو به شکل اسپری بینی و نوع تزریقی در دسترس است. داروی مزبور ممکن است در مقایسه با ارگوتامین عوارض جانبی کمتری داشته باشد و کمتر محتمل است که به سردردهای ناشی از مصرف بیش از حد دارو منجر گردد.
• داروهای ضد تهوع. از آنجا که میگرن در اغلب اوقات با حالت تهوع (بدون استفراغ یا با آن) همراه است، استفاده از داروهای ضد تهوع مناسب است و به طور معمول آنها در کنار سایر داروها استفاده می‎شوند. داروهایی که در این زمینه مکرراً تجویز می‎شوند شامل کلرپرومازین، متوکلوپرامید (رگلان) یا پروکلوپرازین (کومپازین) است.
• گلوکوکورتیکوئید (دگزامتازون). این دارو ممکن است در ترکیب با دیگر داروها برای بهبود تسکین درد مورد استفاده قرار گیرد. به دلیل وجود ریسک سمیت استروئیدی، نباید از داروهای گلوکوکورتیکوئیدی به شکل مکرر استفاده کرد./

Source:
Sinus headaches
Mayo Clinic
April 26, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

واکسیناسیون اطفال بهترین راه برای محافظت کودک در برابر 14 بیماری جدی دوران کودکی تلقی می‌شود. برخی اوقات درد ناشی از تزریق واکسن می‌تواند بچه را دچار پریشانی و اضطراب کند که این موضوع به تردید والدین

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

فیبرومیالژی یک اختلال شایع سلامت است که با حساسیت و درد گسترده در عضلات و مفاصل مشخص می‌شود. برای بسیاری از مردم دچار تشخیص فیبرومیالژی، درد و اُفت ناشی از بیماری پایدار اما شدت آنها در برهه‌های مختلف