دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علل بسیاری از سردردهای مزمن هر روزه به خوبی درک شده نیست. سردردهای مزمن هر روزه واقعی (اولیه) علت زیربنایی شناخته شده‎ای ندارند

بسیاری از مردم هر از گاه دچار سردرد می‎شوند. اما اگر کسی بیشتر روزها دچار سردرد باشد این احتمال هست که به سردرد مزمن هر روزه مبتلا باشد. سردرد مزمن هر روزه بیشتر از آنکه نوع خاصی از انواع سردرد باشد، شامل طیفی از زیرنوع‎های سردرد است. مزمن اشاره به میزان بروز سردرد و ادامۀ آن از نظر زمانی دارد. سرشت سردرد مزمن هر روزه آن را به یکی از ناتوان کننده‎ترین انواع اختلالات سردرد تبدیل می‎کند. درمان اولیه تهاجمی و مدیریت درازمدت اختلال می‎تواند میزان درد را کاهش دهد و به کمتر شدن سردردها منجر گردد. بر مبنای تعریف سردرد مزمن هر روزه نوعی سردرد است که بیش از 15 روز در هر ماه بروز می‏‌کند و بیش از سه ماه ادامه می‎یابد. سردردهای مزمن هر روزه واقعی (اولیه) به خود محدود بوده و بر اثر اختلالات دیگری ایجاد نمی‎شوند.

تهوع گاهی از اوقات با سردرد همراه است و شماری از مشکلات مربوط به سلامت می‎توانند باعث ایجاد این وضعیت شوند

برخی از انواع سردرد با احساس تهوع همراه است. میگرن‎ها شایع‎ترین علت بروز سردرد توأم یا حالت تهوع محسوب می‎شوند. سردردها بسیار شایعند و اغلب مردم هر از گاه دچار آنها می‎شوند. تهوع گاهی از اوقات با سردرد همراه است و شماری از مشکلات مربوط به سلامت می‎توانند باعث ایجاد این وضعیت شوند. میگرن‎ها شایع‎ترین علت بروز توأمان هر دو علامت مزبور تلقی می‎شوند. بر مبنای یک مرور در سال 2015، در حدود 1 نفر از هر 7 نفر مردم ایالات متحد آمریکا هر ساله دچار میگرن می‎شود. میگرن ممکن است به صورت سردردی متوسط تا شدید خود را نشان دهد. درد اکثر مواقع ضربان‎دار بوده و در یک سمت سر بروز می‎کند.

علایم همراه در هنگام بروز احساس سنگینی سر می‎تواند به علل زیربنایی بروز این حالت بستگی داشته باشد.

وزن سر انسان متشکل از جمجمه، بافت مغز، و دیگر مواد تشکیل دهندۀ آن بیش از چند کیلوگرم نیست؛ و با وجود این گاهی از اوقات راست نگه داشتن سر می‎تواند مثل حمل یک  بار گران به نظر برسد. بر مبنای اعلام نشریه "فناوری بین‎المللی جراحی" در یک وضعیت سر در حالت راست طبیعی، متوسط وزن سر یک فرد بزرگسال بین 4.5 تا 5.4 کیلوگرم است. به هر جهت، مواردی هست که در آن سر انسان سنگین‎تر از معمول به نظر می‎رسد. برخی از مواقع دلیل این وضعیت مکانیک گردن و ستون فقرات است. در موارد دیگر وضعیت مورد بحث می‎تواند از یک مشکل زیربنایی نشأت گیرد. به طور نرمال، اگر در سر احساس سنگینی وجود داشته باشد، نیازی به درمان اورژانسی پزشکی نیست.

سردرد اولیه سردردی است که بر اثر اختلال دیگری ایجاد نمی‎شود - این نوع سردرد خود یک اختلال اصلی است. مثال‎هایی در این مورد شامل میگرن و سردرد تنشی است.

انواع بسیار متفاوتـی از سردرد وجود دارد و علل و علایم آنها نیز متفاوت است. اگرچه اغلب سردردها کوتاه مدت بوده و به ندرت عاملی برای ایجاد نگرانی محسوب می‎شوند، توانایی شناسایی نوع سردرد مبتلابۀ فرد می‌‏تواند به وی در درمان آن و نیز تشخیص زمان نیاز به پزشک کمک کند. در این مقاله انواع اصلی سردرد بررسی خواهد شد: میگرن، سردردهای تنشی، سردردهای خوشه‌ای، سردردهای هیپنیک، سردردهای ناشی از تقلا، سردردهای مصرف بیش از حد دارو، سردردهای سینوسی، سردردهای مرتبط به کافئین، سردردهای عادت ماهانه و ...

بیش از 300 نوع سردرد وجود دارد که در مورد حدود 90 درصد آنها هیچ علت شناخته شده‌ای در دست نیست

بسیاری از مردم فقط در سمت راست سر خود دچار سردرد می‎شوند. درد مزبور ممکن است با علایم دیگری مثل خستگی مفرط، تهوع، و اختلالات بینایی همراه شود. در حدود 50 درصد افراد بزرگسال هر ساله دچار سردرد می‎شوند، که این باعث می‌شود تا سردرد به شایع‎ترین مشکل سلامت در مردم تبدیل گردد. بیش از 300 نوع سردرد وجود دارد که در مورد حدود 90 درصد آنها هیچ علت شناخته شده‌ای در دست نیست. به هر جهت، میگرن یا سردرد خوشه‎ای شایع‎ترین علل بروز سردرد در سمت راست سر محسوب می‎شوند. سردرد تنشی نیز ممکن است در برخی از مردم به بروز درد در یک سمت سر منجر شود.

سردردهایی هستند که اغلب به تغییرات هورمونی نسبت داده می‎شوند. در زنان، میگرن به علت تغییرات بروز یافته در سطح استروژن مکرراً با پریودها مرتبط می‎شود.

شکایت از سردرد شایع است. بر مبنای اعلام WHO، اغلب مردم هر از گاه دچار سردرد می‎شوند. اگرچه در برخی موارد سردردها رنجوری‎آور و ناتوان کننده ظاهر می‎شوند، اکثریت آنها با داروهای سادۀ ضد درد قابل مداوا بوده و در طول چند ساعت رفع می‎شوند. به هر جهت، حملات مکرر سردرد یا برخی انواع آن را باید به عنوان نشانه‎ای از یک اختلال جدی‎تر قلمداد کرد. “طبقه‎بندی بین‎المللی اختلالات سردرد” (ICHD) بیش از 150 نوع سردرد را تعریف کرده است. این سردردها به دو نوع اصلی دسته‎بندی می‎شوند: سردردهای اولیه و سردردهای ثانویه.

تا زمان حاضر، دانشمندان نتوانسته‎اند علل بروز انجماد مغز را به طور کامل درک کنند

چاییدن مغز (انجماد مغز) که زیر عنوان سردرد بستنی نیز شناخته می‌شود نوعی سردرد کوتاه مدت است که معمولاً به مصرف سریع بستنی، معجون‎های سرد یا نوشابه‎های بسیار سرد مرتبط است. چاییدن مغز وقتی بروز می‎کند که چیزی بیش از حد سرد کفۀ بالایی دهان یا سقف دهان را لمس می‌کند. این اتفاق معمولاً در هنگامی بروز می‎یابد که هوا بسیار گرم است و فرد چیزی سرد را با سرعت بسیار می‎خورد یا می‎نوشد. دانشمندان "دانشکدۀ پزشکی هاروارد" که در مورد علت بروز چاییدن مغز تحقیق کرده‎اند، بر این اعتقادند که یافته‌های آنها در نهایت می‎تواند راه را برای یافتن درمان‌های مؤثرتر برای انواع مختلفی از سردرد مثل سردردهای ناشی از میگرن یا درد ایجاد شده بر اثر صدمات مغز، هموار کند.

مقالات دیگر...