دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مردمی که دچار این نوع سردرد می‌شوند به طور معمول بیش از 10 بار در هر ماه آن را تجربه می‌کنند

سردردهای هیپنیک به نام "سردرد ساعت آماده‌باش" نیز شناخته می‌شوند زیرا آنها معمولاً در بازه زمانی ثابتی در شب بروز می‌کنند، که اغلب بین ساعات 1 تا 3 بامداد است. این سردردها به شکل نادر در زمان قیلوله یا چرت زدن روزانه ایجاد می‌شوند. درد ناشی از این نوع سردردها در طیفی شامل خفیف تا شدید بروز می‌کند. شدیدترین درد ناشی از آنها زیر عنوان درد خفقان‌آور توصیف می‌شود. شخص در عین حال ممکن است به موارد زیر دچار شود: حساسیت به نور یا صدا، تهوعسندرم سردرد هیپنیک اختلالی است که فقط در زمان خواب بروز می‌کند و عمدتاً مبتلابه زنان سنین بالای 50 است. مردمی که دچار این نوع سردرد می‌شوند به طور معمول بیش از 10 بار در هر ماه آن را تجربه می‌کنند.

بیشتر سردردهای وضعیتی باعث ایجاد دردی می‌شوند که در حالت ایستادن تشدید می‌گردد

سردرد وضعیتی نوعی سردرد است که به طور معمول در زمان نشستن یا ایستادن بروز کرده و تقریباً کمی پس از دراز کشیدن از بین می‌رود. سردرد وضعیتی در عین حال به نام‌های سردرد ارتواستاتیک، سردرد وضعی و سردرد ناشی از افت فشار خون شناخته می‌شود. نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) اغلب باعث سردرد وضعیتی می‌شود اما چند اختلال دیگر نیز می‌توانند سبب ایجاد این نوع سردرد گردند. این شامل اختلالاتی مثل موارد تأثیرگذار بر بافت‌های همبند، استخوان، و سیستم عصبی بدن می‌شود. برخی از مردم دچار سردرد وضعیتی ممکن است صبح‌ها با سردرد خفیف که در طول روز تشدید می‌شود از خواب بیدار شوند.

فشار یا درد شدید داخل سر می‌تواند نشان دهنده یک اختلال زیربنایی شدید پزشکی باشد

اختلالات مختلفی در سلامت می‌توانند باعث ایجاد فشار درون سر [فشار داخل سر] شوند. برخی از این مشکلات مثل عفونت سینوس یا مشکلات گوش را می‌توان به آسانی درمان کرد. به هر حال، فشار یا درد شدید داخل سر می‌تواند نشان دهنده یک اختلال زیربنایی شدید پزشکی باشد. اغلب اختلالات مسبب فشار درون سر خود به خود برطرف شده یا به داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای جواب می‌دهند. به هر حال فشار شدید یا مداوم درون سر می‌تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی زیربنایی جدی باشد. مردم در صورت مواجه شدن با سردرد شدید و ناگهانی که با گرفتگی گردن، اختلال تکلم، یا دیگر علایم جدی همراهی می‌شوند باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند.

دید کلایدوسکپی [دید کالیدوسکپی] یک علامت میگرن است

دید کلایدوسکپی [دید کالیدوسکپی] یک علامت میگرن است. مغز توهماتی بصری از رنگ‎های شکسته یا روشن مشابه آنچه می‌توان از میان کالیدوسکپ (کلایدوسکپ) دید، خلق می‌کند. میگرن می‌تواند از راه‌های متعددی بر بینایی تأثیر بگذارد. برخی مردم جرقه‌های نور یا نقاط کور می‎بینند در حالی که دیگران دچار دید کلایدوسکپی می‌شوند. اختلالات حسی یا تجلی‌ها در حدود 20 درصد مردم مبتلاء به میگرن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این اختلالات معمولاً در حدود 20 دقیقه ادامه می‌یابند اما امکان ادامه آنها از 5 دقیقه تا 1 ساعت وجود دارد. مردم ممکن است به علت صدمات مغزی یا استروک دچار دید کلایدوسکپی شوند.

سردرد پشت چشم شایع است و این سردرد ممکن است نتیجه مشکلات زیربنایی سلامت باشد

سردرد پشت چشم شایع است و این سردرد ممکن است نتیجه مشکلات زیربنایی سلامت باشد که طیفی از فشار چشم تا میگرن را شامل می‌شود. سردرد پشت چشم ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد، و امکان دارد به همراه حساسیت به نور و دیگر انواع ناراحتی بروز کند. سردرد پشت چشم ممکن است کاملاً دردناک بوده و به همراه علایم دیگری بروز کنند. این دردها می‌توانند علل مختلفی داشته باشند و شناسایی علت بروز آنها نخستین گام به سوی درمان به شمار می‌رود. در عین حال اجتناب از محرک‌هایی مثل الکل، کافئین و فرآورده‌ها‌ی تنباکو و نیز ایجاد تغییراتی در سبک زندگی مفید است. پزشک می‌تواند علت زیربنایی سردرد پشت چشم را شناسایی کرده و حمایت‌های دیگر شامل تجویز دارو در اختیار شخص قرار دهد.

انواع مختلف سردرد می‌توانند باعث سردرد شقیقه شوند

وقتی کسی دچار سردرد در ناحیه شقیقه باشد مشخص کردن نوع سردرد مبتلابه شخص راه مناسبی برای ایجاد تخفیف در این درد است. برخی انواع مختلف سردرد می‌توانند باعث سردرد شقیقه شوند. شایع‌ترین نوع سردرد یا سردردهای تنشی به طور معمول نوعی درد کسل کننده و غیر احتقانی ایجاد می‌کند. شخص ممکن است موارد زیر را تجربه کند: درد در ناحیه پیشانی، درد در ناحیه گردن یا درد پشت سر (سردردهای تنشی در عضلات گردن و در قسمت پایه جمجمه شکل می‌گیرند)، احساس فشرده شدن یا در منگنه قرار گرفتن سر، در اغلب موارد درد وقتی شخص داروهای مسکن غیر نسخه‌ای مصرف می‌کند از بین می‌رود.

اگر سردرد به همراه تاری دید بروز کند یا باعث آن شود آنگاه این ممکن است نتیجه یک اختلال زیربنایی یا فوریت پزشکی باشد

تقریباً همه مردم در زندگی دچار سردرد می‌شوند. اگر سردرد به همراه تاری دید بروز کند یا باعث آن شود آنگاه این ممکن است نتیجه یک اختلال زیربنایی یا فوریت پزشکی باشد. علل سردرد و تاری دید به طور معمول دارای علایم اضافی است. برخی از این اختلالات عوارض جدی دارند، بنابراین مردم در صورت مواجه شدن با علایم شدید نباید در مراجعه به پزشک تأخیر کنند. طیف گسترده‌ای از اختلالات پزشکی می‌توانند سبب سردرد شوند که برخی از آنها می‌توانند تاری دید ایجاد کنند. به هر حال پزشکان اختلالات به مراتب کمتری را به هر دو علامت تاری دید و سردرد مرتبط می‌دانند، به ویژه وقتی آنها به صورت همزمان بروز می‌کنند. 

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.