دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه نیاز است در مورد درد مفصل ران پس از زایمان بدانیم

 تست ترندلنبورگ, تست رباط ساکروایلیاک پشتی بلند, تست گائنسلین

شایع‌ترین نوع درد مفصل ران در طول بارداری درد کمربند لگنی یا اختلال عملکرد سیمفایسیس پوبیس است

مقالات زنان، زایمان و نازایی

در این مقاله:
درد مفصل ران در دوره پس از زایمان چیست؟
◄ علایم درد مفصل ران پس از زایمان کدامند؟
◄ علل درد مفصل ران پس از زایمان
◄ درد مفصل ران پس از زایمان چگونه تشخیص داده می‌شود؟
◄ درمان درد مفصل ران پس از زایمان
◄ ریسک فاکتورهای درد مفصل ران پس از زایمان کدامند؟
◄ دورنمای افراد دچار درد مفصل ران پس از زایمان چیست؟
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
◄ خلاصهاز آنجا که هر زن دارای سابقۀ بارداری احتمالاً می‌تواند بر این موضوع گواهی دهد درد عضلانی اسکلتی در طول بارداری ناشایع نیست.
شما ممکن است در کنار دیگر موارد در طول این دوره دچار برخی رنجوری‌ها و دردها در ناحیۀ کمر، زانوها، قوزک پاها، و مفصل ران شوید. این دردها به ویژه در طول سه ماهۀ سوم بارداری یعنی در دوره به اصطلاح انتهای راه آزاردهنده باشند. اما برخی از این دردها ممکن است در دورۀ پس از زایمان نیز ادامه یابند.

درد مفصل ران در دوره پس از زایمان چیست؟
شایع‌ترین نوع درد مفصل ران در طول بارداری درد کمربند لگنی (PGP) یا اختلال عملکرد سیمفایسیس پوبیس (SPD) است، و این درد می‌تواند در طیفی از خفیف تا شدید بروز کند. درد کمربند لگنی دردی است که ممکن است در قسمت جلو و عقب لگن بروز کند و احتمال آن هست که به مفصل ران یا ران سرایت کند.
احتمال بروز این نوع درد در اواخر بارداری بیشتر است و همچنین بروز آن در زنان دارای سابقۀ کمردرد یا ترومای قبلی به لگن یا پشت بیشتر مشاهده می‌شود.
در شرایط ایده‌آل این درد پس از زایمان از بین می‌رود اما همیشه چنین نیست. درد کمربند لگنی ممکن است تا چند ماه پس از وضع حمل ادامه یابد. و در مورد برخی زنان احتمال آن هست که حتی بیشتر طول بکشد.

علایم درد مفصل ران پس از زایمان کدامند؟
تجربه هر کسی از درد پس از زایمان متفاوت است. اما برخی علایم تجربه شده شایع شامل موارد زیر وجود دارد:
• سفتی یا درد مداوم در ناحیه لگن
• دردی که در زمان فعالیت یا ورزش بدتر می‌شود
• درد در عمق ناحیه لگنی
• دردی که در عرض کمر پیدا و پنهان می‌شود
بسته به علت درد، شخص ممکن است صدای کلیک مفصل را شنیده یا احساس گرفتگی کند.

علل درد مفصل ران پس از زایمان
در طول بارداری تغییرات هورمونی و ناپایداری مفصلی باعث درد کمربند لگنی می‌شوند. کارشناسان می‌گویند وقتی که درد کمربند لگنی در دوره پس از زایمان ادامه می‌یابد احتمالاً علل دیگری مثل کاهش توانایی عضلات ناحیه شکم و لگن باعث آن است.
دیگر علت محتمل درد مفصل ران پس از زایمان پارگی لابرال است. داخل حدقه مفصل ران، جایی که سر استخوان ران قرار دارد، غضروف قرار گرفته است. اما امکان تباهی یا ساییدگی یا پارگی آن وجود دارد که باعث ایجاد دردی قابل توجه می‌شود.
این آسیب دیدگی به طور معمول در طول زمان و زیر فشار و کشش ایجاد می‌گردد. آسیب مزبور ممکن است به شکل ناگهانی به علت آسیب دیدگی بروز کند اما این مورد نادر است.
دیگر علل محتمل درد مفصل ران پس از زایمان شامل سندرم پیریفورمیس و هیپرتیروئیدیسم است. ارتریت به عنوان علت درد درازمدت مفصل ران شناخته می‌شود و همچنین می‌تواند نقشس در این موقعیت ایفا کند.

درد مفصل ران پس از زایمان چگونه تشخیص داده می‌شود؟
اگر شما پس از زایمان دچار درد لگن یا مفصل ران باشید، دکتر شما ممکن است برای مشخص کردن شدت مشکل برخی تست‌های مربوط به درد و توانایی عملکردی را در دستور کار قرار دهد.
برای مثال ممکن است شما تحت یک تست بلند کردن سرراست پا قرار گیرید که اغلب برای تشخیص وضعیت افراد دچار درد کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دیگر تست‌های محتمل عبارتند از:
• تحریک درد لگنی خلفی
• تست فشار سیمفایسیس
• تست پاتریک
• تست ترندلنبورگ اصلاح شده
• تست رباط ساکروایلیاک پشتی بلند
• تست گائنسلین
پزشک ممکن است برای ارزیابی این موضوع که کدام قسمت‌های لگن شما تحت تأثیر آسیب قرار گرفته‌اند تست‌های مختلفی را انجام دهد.

درمان درد مفصل ران پس از زایمان
اگر دکتر به این نتیجه برسد که شما دچار درد کمربند لگنی دایمی پس از زایمان شده‌اید، شما می‌توانید برخی گزینه‌های غیر جراحی شامل موارد زیر را امتحان کنید تا ببینید که آنها می‌توانند باعث تخفیف درد و ناراحتی شوند:
• استراحت در بستر
• استفاده از کمربند لگن
• تزریق‌های تسکین درد
• تحریک الکتریکی عصب ترانس‌کوتانئوس (TENS)
• فیزیوتراپی یا کاردرمانی
بعضی ورزش‌های قدرتی که در مجموعۀ درمان‌های فیزیوتراپی وجود دارد ممکن است مفید باشند اما شما باید در این مورد مراقب باشید. مرز باریکی بین مفید و مضر وجود دارد بنابراین شما ممکن است نیاز داشته باشید که از ورزش بیش از حد که ممکن است باعث بدتر شدن درد گردد اجتناب نمایید.
همچنین بعضی شواهد حاکی از آن است که طب سوزنی در کنار درمان‌های دیگر می‌تواند به تسکین درد منجر شود.
در عین حال در برخی موارد درد شدید شما باید در مورد گزینه‌های جراحی نیز با پزشک خود مشورت کنید.

ریسک فاکتورهای درد مفصل ران پس از زایمان کدامند؟
یک مطالعه مربوط به 2019 درد کمربند لگنی در زنان پس از زایمان دریافته است که مهم‌ترین ریسک فاکتورها برای این نوع درد که تا 6 ماه ادامه می‌یابند شدت درد و ناتوانی در طول بارداری است.
بنابراین اگر شما در طول بارداری دچار درد و محدودیت حرکتی قابل توجهی هستید بیشتر محتمل است که ادامه درد لگن را در دوره پس از زایمان تجربه کنید. اگر شما در یک بارداری متحمل درد حلقه کمری مداوم شده باشید، این درد همچنین می‌تواند ریسک بروز آن را در بارداری بعدی افزایش دهد.
برخی تحقیقات خاطرنشان می‌کنند که تاریخچه ابتلا به درد کمر و همچنین اختلال عملکرد کف لگن نیز ممکن است ریسک مورد بحث را افزایش دهد.

دورنمای افراد دچار درد مفصل ران پس از زایمان چیست؟
در مورد بسیاری از زنان دچار درد مفصل ران در طول بارداری این درد در طول دوران پس از وضع حمل رو به بهبود می‌رود. برای بسیاری از آنان درد مزبور در طول 6 ماه کاهش می‌یابد.
اما در مورد دیگران درد مزبور ممکن است طولانی گردد، و هیچ نشانه روشنی در مورد مدت این دوره وجود ندارد. درد مزبور ممکن است خواب باکیفیت را با محدودیت مواجه سازد و حتی ممکن است از توانایی به پایان بردن ساعات کار ممانعت کند.
بعضی مطالعات قدیمی‌تر دریافته‌اند که برخی زنان درد ادامه‌دار پشت و لگن را تا 3 سال پس از زایمان تجربه می‌کنند.
و یک مطالعه مربوط به سال 2016 پی برده است که درد مفصل ران پس از زایمان ممکن است برای برخی‌ها بیش از این زمان نیز ادامه یابد. تحقیق نشان می‌دهد که از هر 10 نفر دچار درد کمربند لگنی در طول بارداری 1 تن به مدت 10 یا 11 سال درد مزبور را به شکل شدید تجربه می‌کند.
از آنجا که تحقیق عنوانگر آن است که هر قدر درد کمربند لگنی در طول بارداری شدیدتر باشد احتمال توسعه آن به درد طولانی مدت بیشتر خواهد بود، نباید درد مفصل ران در طول بارداری را نادیده گرفت. در این مورد زنان باید برای گرفتن تست‌های ارزیابی راهکارهای هدف قرار دادن درد که مانع از توسعه بیشتر آن می‌شود سؤال کنند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر درد باعث محدودیت حرکتی و توانایی شما برای انجام فعالیت‌های زندگی روزمره می‌شود یا اگر احساس می‌کنید که درد در حال ایجاد علایم افسردگی یا اضطراب است به دکتر مراجعه کنید.
همچنین اگر ماه‌های پس از زایمان تحت تأثیر درد مزبور قرار گرفته باشد و نشانی از بهبود مشاهده نشود با دکتر تماس بگیرید.

خلاصه
بسته به شدت آن درد مفصل ران پس از زایمان می‌تواند باعث محدودیت حرکتی شده و بر خلق و خو تأثیر منفی بگذارد، که این ممکن است بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. اگر شما اخیراً زایمان کرده‌اید و کماکان در ناحیه مفصل ران خود دچار درد هستید، به دکتر مراجعه کنید./آنچه نیاز است در مورد درد مفصل ران پس از زایمان بدانیم
دنیل پابنیس، جنیفر لارسون
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
What You Need to Know About Postpartum Hip Pain
Healthline
Medically reviewed by Daniel Bubnis, M.S., NASM-CPT, NASE Level II-CSS, Fitness —
Written by Jennifer Larson
On June 29, 2022

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.