دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نقش مشروب الکلی در ابتلا به سرطان دهانه رحم

استلدئید , DNA, دخانیات, ضعف سیستم ایمنی, غربالگری HPV

الکل طیفی گسترده از ریسک‌های محتمل در ایجاد سرطان را ایجاد می‌کند

مقالات زنان، زایمان و نازایی

در این مقاله:
◄ چه ارتباطی بین مصرف الکل و سرطان دهانه رحم وجود دارد؟
◄ دیگر ریسک‌های سرطان دهانه رحم کدامند؟
◄ آیا سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است؟
◄ پرسش‌های رایج در مورد الکل و سرطان دهانه رحمسرطان سرویکال (سرطان دهانه رحم) در سلول‌های پوشش دهنده سرویکس، که بین رحم و دیواره واژن قرار دارد ایجاد می‌شود. در حالی که عفونت‌های پاپیلوماویروس انسانی (HPV) شایع‌ترین علت سرطان دهانه رحم به شمار می‌روند ریسک فاکتورهای دیگری نیز در این مورد مطرحند.
مصرف الکل یک ریسک فاکتور شناخته شده برای سرطان‌های شایع‌تر است اما نقش مستقیم آن در ایجاد سرطان دهانه رحم کمتر روشن شده است.

چه ارتباطی بین مصرف الکل و سرطان دهانه رحم وجود دارد؟
ارتباط مستقیم بین الکل و سرطان دهانه رحم برقرار نشده است. در هر حال، محققان می‌دانند که الکل به طور کلی می‌تواند نقشی در ایجاد سرطان بازی کند.

چرا الکل خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد؟
الکل طیفی گسترده از ریسک‌های محتمل در ایجاد سرطان را ایجاد می‌کند. نخست، اتانول موجود در الکل به ماده‌ای به نام استلدئید تجزیه می‌شود، که به شکل مستقیم به DNA آسیب می‌زند. این می‌تواند آسیب‌پذیری سلول‌های بدن در برابر سرطان را افزایش دهد.
به علاوه، الکل می‌تواند:
• باعث استرس اکسیداتیو در سلول‌های ما شود
• میزان جذب مواد مغذی اساسی مثل فولات را کاهش دهد
• میزان استروژن را افزایش ‌دهد
• باعث تقویت روند اضافه وزن و چاقی شود

مصرف الکل مسؤول 6 درصد کل سرطان‌ها در ایالات متحد آمریکا است
بر مبنای اعلام "انجمن سرطان آمریکا" (ACS)، مصرف الکل مسؤول حدود 6 درصد تمامی سرطان‌ها در ایالات متحد آمریکا و همچنین 4 درصد مرگ‌های مرتبط به سرطان است. به طور مشخص، الکل با سرطان‌های فهرست شده در زیر مرتبط شده است:
سرطان پستان
سرطان کولون / رکتوم
• سرطان مری
• سرطان کبد
سرطان دهان
سرطان معده
سرطان گلو
• سرطان حنجره

مقدار الکل مهم‌تر از نوع آن است
مصرف الکل می‌تواند ریسک سرطان‌های دیگر را نیز افزایش دهد. به عنوان یک قاعده کلی، هر قدر میزان مصرف الکل بیشتر باشد ریسک ابتلا به سرطان بیشتر افزایش خواهد یافت. از این گذشته، ACS می‌نویسد که در موضوع سرطان پستان، حتی مقدار کم الکل می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.
در حالی که برخی نوشابه‌های الکلی "سالم‌تر" از مابقی تلقی می‌شوند، انجمن سرطان آمریکا می‌گوید که نوع الکل به اندازه مقدار مصرف آن در مورد ریسک سرطان اهمیت ندارد.

ریسک نوشیدن الکل در زمان درمان سرطان دهانه رحم
در موضوع سرطان دهانه رحم تحقیق نشان داده است که نوشیدن الکل در طول درمان این نوع سرطان می‌تواند به شکل بالقوه بازده درمان را بدتر کند. نوشیدن زیاد الکل نیز با برگشت سرطان مرتبط دانسته شده است.

آیا برخی مقادیر الکل "ایمن" هستند؟
در حالی که اجماع عمومی این است که هیچ مقداری از الکل در موضوع پیشگیری از سرطان ایمن نیست، این چیزی است که شخص باید به طور دقیق در باره‌اش با پزشک مشورت کند.
مراکز کنترل و پییشگیری از بیماری (CDC) بیش از دو گیلاس برای مردان و یک گیلاس برای زنان را در هر روز توصیه نمی‌کند. به هر حال، اگر کسی در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان یا دیگر بیماری‌ها باشد پزشک ممکن است اجتناب کامل از مشروب الکلی را برای وی توصیه کند.

دیگر ریسک‌های سرطان دهانه رحم کدامند؟
داشتن برخی ریسک فاکتورها برای سرطان دهانه رحم می‌تواند به این معنی باشد که خطر ابتلا به این بیماری در مورد وی بیشتر است. این بدان معنی نیست که شخص حتماً دچار سرطان دهانه رحم خواهد شد، اما شناسایی و کنترل هر ریسک فاکتور شناخته شده ممکن است کماکان به کاهش ریسک مزبور کمک کند.
در کنار مصرف الکل، دیگر ریسک فاکتورهای شناخته شده برای سرطان دهانه رحم شامل موارد زیر است:
• عفونت HPV. این مورد جدی‌ترین ریسک فاکتور سرطان دهانه رحم شناخته می‌شود
• مصرف دخانیات. این را می‌دانیم که زنان مصرف کننده دخانیات دو بار بیشتر از زنانی که اهل دخانیات نیستند در خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارند. فرآورده‌های تنباکو می‌توانند به DNA در سلول‌های دهانه رحم آسیب رسانده شخص را در برابر ابتلا به سرطان آسیب‌پذیرتر کنند.
• ضعف سیستم ایمنی. این مورد ممکن است بر اثر ابتلا به HIV، پیوند عضو، یا دیگر مشکلات پزشکی رخ دهد
• پیشگیری از بارداری طولانی مدت. برخی از زنان ممکن است بر اثر مصرف طولانی مدت قرص‌های پیشگیری از بارداری به مدت 5 تا 9 سال یا بیشتر در ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار داشته باشند. در هر حال، در بعضی موارد فواید مصرف داروهای مزبور بر ریسک مزبور چربش دارد.
• برخی عوامل مربوط به بارداری. این مورد بارداری پیش از بیست سالگی یا داشتن سه مورد یا بیشتر بارداری فول ترم را شامل می‌شود. تلفیق HPV یا قرار گرفتن در معرض هورمون دارای نقش تلقی می‌شود.
ژن‌های شخص. زنان در صورتی که سرطان در خانواده آنان سابقه داشته باشد یا ژن‌هایی را که می‌توانند بر ایجاد سرطان تأثیر بگذارند به ارث برده باشند، ممکن است در ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار داشته باشد

آیا سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است؟
اگرچه برخی ریسک فاکتورها مثل ژن‌ها خارج از دایره کنترل ما قرار دارند، ما می‌توانیم کارهایی را برای کاهش اغلب ریسک‌های مرتبط به ایجاد سرطان دهانه رحم انجام دهیم. در باره موارد زیر می‌توان با پزشک خود صحبت کرد:

پیشگیری از HPV
از آنجا که HPV شایع‌ترین علت سرطان دهانه رحم است، کاهش ریسک عفونت مزبور برای کمک به پیشگیری از سرطان دهانه رحم ضروری است.
مردم می‌توانند در مورد واکسن HPV با پزشک خود مشورت کنند. واکسن مزبور به پیشگیری از عفونت HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط است کمک می‌کند.

غربالگری HPV
پزشک همچنین ممکن است غربالگری منظم HPV را توصیه کند مشخصاً اگر زنی در ریسک بالای ابتلا به عفونت‌های مرتبط قرار داشته باشد. شناسایی و درمان زودهنگام عفونت مزبور به نوبه خود باعث کاهش ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌شود.
زنان می‌توانند غربالگری برای HPV را از بیست و پنج سالگی آغاز کنند. پزشک ممکن است غربالگری منظم برای این عفونت را هر پنج سال یک بار تا 65 سالگی توصیه کند. به علاوه، زنان نیاز دارند که هر سه سال یک بار تست پاپ اسمیر را انجام دهند.
به خاطر داشته باشید که تست HPV متفاوت از تست پاپ است. در حالی که اولی سلول‌های نشان دهنده عفونت HPV را جستجو می‌کند پزشک ممکن است تست پاپ را برای جمع‌آوری سلول‌های دهانه رحم با هدف بررسی نشانه‌های سرطان توصیه کند. در مورد انجام هر دو تست نیز می‌توان با پزشک مشورت کرد.

دخانیات
هم مصرف سیگار و هم قرار گرفتن در معرض دود آن به عنوان ریسک فاکتورهای ایجاد بسیاری از سرطان‌ها شامل سرطان دهانه رحم شناخته می‌شوند. اگر زنی دخانیات مصرف می‌کند باید در مورد چگونگی ترک آن با پزشک خود مشورت کند.

مصرف الکل
الکل همچنین می‌تواند اثرات بیماریزا بر DNA داشته باشد، که می‌توانند به ایجاد سلول سرطانی منجر شوند. در حالی که الکل به شکلی آشکارتر به سرطان پستان، سرطان کولون، و دیگر سرطان‌ها مرتبط شده است، زنان باید در مورد ریسک‌های شخصی مرتبط به سرطان دهانه رحم خود و مصرف الکل با پزشک مشورت کنند.

گزینه‌های سبک زندگی
دیگر ملاحظات مرتبط به سبک زندگی که می‌توانند به پیشگیری از سرطان دهانه رحم کمک کنند عبارتند از:
• مصرف بیشتر میوه و سبزیجات
• استفاده از IUD به عنوان روش پیشگیری از بارداری
• استفاده از یک روش حائل مثل کاندوم در سکس برای پیشگیری از عفونت HPV

پرسش‌های رایج در مورد الکل و سرطان دهانه رحم

ایجاد سرطان دهانه رحم چقدر زمان نیاز دارد؟
سرطان دهانه رحم یک سرطان آهسته-رشد تلقی می‌شود که ممکن است در طول چندین سال ایجاد گردد.

علایم سرطان دهانه رحم کدامند؟
مراحل اولیه سرطان دهانه رحم فاقد علامتند. وقتی سرطان گسترش می‌یابد، ممکن است باعث بروز علایمی مثل خونریزی غیر نرمال یا خونریزی سنگین در زمان عادت ماهانه شود.

آیا سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه قابل درمان است؟
جواب مثبت است. نرخ بقای 5 ساله برای مرحله یک سرطان دهانه رحم 91 درصد است. این موضوع شناسایی زودهنگام سرطان را به بخشی حیاتی از بازده کلی بیمار تبدیل می‌کند.

چند وقت یک بار باید برای سرطان دهانه رحم مورد غربالگری قرار گیریم؟
توصیه‌های کنونی برای غربالگری سرطان دهانه رحم به قرار زیر است:
• تست HPV هر 5 سال یک بار از سن 30 سالگی
• تست پاپ هر سه سال یک بار از 21 سالگی
• تست همزمان HPV/POP هر 5 سال یک بار بین سنین 30 تا 65
زنان در صورتی که تست‌های نامنظم انجام داده باشند یا اگر هر غربالگری اخیر با نتیجه غیر نرمال همراه بوده باشد ممکن است به غربالگری منظم پس از 65 سالگی نیاز یابند.

خلاصه
HPV شایع‌ترین علت سرطان دهانه رحم که باعث می‌گردد تا واکسیناسیون و دیگر معیارهای پیشگیری در کاهش ریسک بسیار اهمیت یابد. در حالی که مصرف الکل می‌تواند ریسک کلی سرطان را افزایش دهد این مورد به عنوان ریسک فاکتور اصلی در ایجاد سرطان دهانه رحم تلقی نمی‌شود.
با وجود این الکل کاملاً عاری از ریسک نیست. مصرف هر مقداری از الکل می‌تواند به DNA سلول‌ها آسیب برساند.
در صورت وجود هر گونه نگرانی در مورد سرطان دهانه رحم با پزشک خود مشورت کنید./نقش مشروب الکلی در ابتلا به سرطان دهانه رحم
دکتر فیت سلچیک، کریستین چرنی

ترجمه هستی فراست‌فر، فرهنگ راد

Source:
Healthline
Can Alcohol Increase Your Risk for Cervical Cancer?
Medically reviewed by Faith Selchick, DNP, AOCNP, Nursing, Oncology —
Written by Kristeen Cherney
On May 11, 2022

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.