دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پریود چقدر ممکن است به تأخیر بیفتد و چرا؟

کنترل بارداری هورمونی, پیش‌یائسگی, یائسگی زودرس, تیروئید, هیپوتالاموس, هیپوتیروئیدیسم, هیپرتیروئیدیسم, پرکاری تیروئید

در صورتی که 6 هفته بدون پریود سپری شده باشد شما می‌توانید پریود تأخیری را یک مورد فقدان پریود تلقی کنید

مقالات زنان، زایمان و نازایی

در این مقاله:
◄ شما دچار استرس هستید
◄ دچار کاهش وزن یا افزایش وزن شده‌اید
◄ شما شدت ورزش خود را بسیار افزایش داده‌اید
◄ شما دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) هستید
◄ شما از کنترل بارداری هورمونی استفاده می‌کنید
◄ شما در وضعیت پیش‌یائسگی قرار دارید
◄ شما دچار یائسگی زودرس شده‌اید
◄ شما دچار مشکلی در مورد تیروئید هستید
◄ شما دچار اختلالی مزمن هستید
◄ شما ممکن است باردار باشید
◄ خلاصهاگر زنی دچار هیچ وضعیت شناخته شده‌ای که بر عادت ماهانه وی تأثیر بگذارد، نباشد، پریود وی باید به فاصله 21 تا 35 روز از آخرین پریود وی شروع شود، که این زمان به چرخه نرمال او بستگی دارد.
نظم پریودها متفاوت است. اگر چرخه منظم شما 28 روزه است و شما هنوز در روز بیست و نهم پریود نشده‌اید، پریود شما به شکل رسمی دچار تأخیر تلقی می‌شود. به همین شکل، اگر چرخه منظم شما 32 روزه باشد و شما در روز سی و سوم هنوز پریود نشده باشید این برای شما تأخیر به حساب می‌آید.
هر کدام از دو سناریوی مزبور از نظر فنی ممکن است تأخیر باشند اما نباید بلافاصله در مورد آنها دچار نگرانی شویم. به دلایل مختلفی امکان بروز تغییراتی در خونریزی عادت ماهانه در ماه‌های متفاوت وجود دارد.
در صورتی که 6 هفته بدون پریود سپری شده باشد شما می‌توانید پریود تأخیری را یک مورد فقدان پریود تلقی کنید.
چند چیز می‌توانند باعث تأخیر در پریود شوند، که از تغییرات پایه‌ای مربوط به سبک زندگی تا اختلالات مزمن سلامت را شامل می‌شوند. در اینجا به 10 مقصر بالقوه در این مورد خواهیم پرداخت.


1. شما دچار استرس هستید
سیستم پاسخ به استرس بدن در بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس قرار دارد. در حالی که دیگر بدن ما در حال فرار از دست درندگان نیست، کماکان دارای تنظیماتی است که به شکلی واکنش نشان می‌دهند که گویی هنوز وضعیت فرار مزبور وجود دارد.
وقتی میزان استرس بسیار بالا باشد، مغز به سیستم غدد درون‌ریز می‌گوید که بدن را با هورمون‌های متمرکز بر حالت بجنگ-یا-دررو پر کنند. این هورمون‌ها عملکردهایی مثل موارد مرتبط به سیستم تولید مثل، را که برای فرار از یک تهدید فوری ضروری نیستند، سرکوب می‌کنند.
اگر شما تحت استرس شدید باشید، بدن می‌تواند در وضعیت بجنگ-یا-دررو باقی بماند که این باعث توقف موقتی تخمک‌گذاری می‌شود. این فقدان تخمک‌گذاری به نوبه خود می‌تواند پریود را با تأخیر مواجه کند.


2. دچار کاهش وزن یا افزایش وزن شده‌اید
تغییرات شدید در وزن بدن می‌تواند در مورد زمان‌بندی پریود اغتشاش ایجاد کند. افزایش شدید یا کاهش شدید در چربی بدن، برای مثال، می‌تواند یه عدم تعادل هورمونی منجر گردد که باعث می‌گردد تا پریود دچار تأخیر شده یا به طور کامل متوقف شود.
به علاوه، محدودیت شدید کالری بر قسمتی از مغز که مسؤول اعلام موارد به سیستم غدد درون‌ریز است و دستوراتی در مورد ایجاد هورمون‌های تولید مثل می‌دهد تأثیر می‌گذارد. وقتی این کانال ارتباطی دچار اختلال شود هورمون‌ها ممکن است از نظم خارج شوند.


3. شما شدت ورزش خود را بسیار افزایش داده‌اید
رژیم ورزشی شدید نیز می‌تواند باعث قطع پریود شود. این موضوع در مورد زنانی بیشترین عمومیت را دارد که چند ساعت در روز تمرین می‌کنند. این اتفاق بدین علت رخ می‌دهد که خواسته یا ناخواسته در کوران ورزش سنگین شما بیش از آنچه کالری به دست می‌آورید، آن را می‌سوزانید.
وقتی شما مقدار زیادی کالری از دست می‌دهید، بدن شما انرژی کافی برای فعال نگه داشتن تمامی سیستم‌های خود را نخواهد داشت. ورزش شدید می‌تواند میزان رهش هورمون تأثیرگذار بر عادت ماهانه را افزایش دهد.
پریودها به طور معمول به محض اینکه شخص تمرینات شدید را کنار گذاشته یا میزان دریافت کالری خود را افزایش دهد به حالت نرمال بازخواهد گشت.


4. شما دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) هستید
سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مجموعه‌ای از علایم است که بر اثر عدم تعادل هورمون‌های سیستم تولید مثل ایجاد می‌شود. بسیاری از زنان دچار PCOS دارای تخمک‌گذاری منظم نیستند. در نتیجه پریودهای آنان ممکن است:
• سبک‌تر یا سنگین‌تر از پریودهای استاندارد باشد
• پریود در زمان‌های غیر مداوم صورت می‌گیرد
• روی هم رفته قطع می‌شود
دیگر علایم PCOS عبارتند از:
• موی اضافی یا زبر صورت و بدن
آکنه روی صورت و بدن
• نازک شدن مو
• افزایش وزن یا دچار مشکل شدن برای کاهش وزن
• لکه‌های پوستی تیره، اغلب روی چین گردن، کشاله ران، و زیر پستان‌ها
• برچسب‌های پوستی در قسمت زیر بغل یا گردن
ناباروری


5. شما از کنترل بارداری هورمونی استفاده می‌کنید
بسیاری از زنان قرص پیشگیری از بارداری را دوست دارند زیرا باعث ایجاد نظم در پریودهای آنان می‌شود. به هر حال، قرص مزبور گاه می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد، به ویژه در ماه‌های نخست استفاده از آن.
مشابهاً وقتی شما استفاده از قرص را متوقف می‌کنید، ممکن است بازگشت چرخه عادت ماهانه به وضعیت نرمال به چند ماه وقت نیاز داشته باشد. تا زمانی که بدن به وضعیت پایه خود در تولید هورمون برگردد، شما ممکن است برای چند ماه با مشکل قطع پریود مواجه شوید.
اگر شما از روش کنترل بارداری هورمونی دیگری مثل IUD استفاده می‌کنید، ممکن است با قطع کامل پریود مواجه شوید.


6. شما در وضعیت پیش‌یائسگی قرار دارید
پیش‌یائسگی دوره‌ای زمانی است که به انتقال به دوره یائسگی منتهی می‌گردد. این دوره معمولاً در اواسط سال‌های چهل زندگی شروع می‌شود. پیش‌یائسگی ممکن است تا زمان قطع کامل پریود به مدت چند سال ادامه یابد.
برای بسیاری زنان قطع پریود نخستین نشانه پیش‌یائسگی است. زن ممکن است یک ماه پریود نشود و بعد برای سه ماه بعدی همه چیز روال عادی خود را دنبال کند. یا ممکن است زنی 3 ماه متوالی پریود نداشته باشد و بعد به شکلی غیر منتظره دوباره آن را تجربه کند، که اغلب سبک‌تر یا سنگین‌تر از مواردی است که بدان عادت داشته است.


7. شما دچار یائسگی زودرس شده‌اید
یائسگی زودرس که به نام عدم کفایت تخمدانی زودرس نیز شناخته می‌شود زمانی بروز می‌کند که تخمدان‌ها پیش از رسیدن زن به 40 سالگی از فعالیت بازمی‌مانند.
وقتی تخمدان‌ها به شکلی که باید، کار نمی‌کنند تولید چند هورمون شامل استروژن متوقف می‌شود. وقتی سطح استروژن زنی به پایین‌ترین حد خود می‌رسد وی علایم یائسگی را تجربه می‌کند.
تأخیر در پریود یا قطع آن ممکن است یک نشانه اولیه باشد. در عین حال امکان بروز موارد زیر وجود دارد:
گرگرفتگی
تعریق شبانه
• مشکلات خواب
دیگر نشانه‌های عدم کفایت تخمدانی زودرس شامل موارد زیر است:
خشکی واژن
• مشکل برای باردار شدن
• کاهش میل جنسی
• اختلال خلق یا تغییرات خلقی


8. شما دچار مشکلی در مورد تیروئید هستید
چند مشکل شایع در مورد تیروئید شامل هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید) و هیپرتیروئیدیسم (پرکاری تیروئید) وجود دارد.
هم هیپوتیروئیدیسم و هم هیپرتیروئیدیسم می‌توانند بر چرخه عادت ماهانه تأثیر گذاشته و باعث بی‌نظمی آن شوند اما احتمال ایجاد تأخیر در پریود یا قطع آن توسط هیپرتیروئیدیسم بیشتر است. گاهی از اوقات ممکن است پریود به مدت چند ماه قطع گردد.
دیگر علایم مشکلی مرتبط به تیروئید عبارتند از:
تپش قلب
• تغییرات اشتها
• تغییرات غیر قابل توجیه وزن
• عصبانیت یا اضطراب
رعشه خفف دست
• خستی مفرط
• تغییرات موی سر
• مشکلات خواب


9. شما دچار اختلالی مزمن هستید
بعضی مشکلات مزمن در سلامت به ویژه بیماری سلیاک و دیابت گاهی از اوقات با بی‌نظمی عادت ماهانه مرتبطند.
بیماری سلیاک نوعی بیماری خودایمنی است که بر سیستم گوارش تأثیر منفی می‌گذارد. وقتی افراد دچار این بیماری گلوتن می‌خورند، سیستم ایمنی آنان با حمله به جدار داخلی روده کوچک واکنش نشان می‌دهد.
وقتی روده کوچک آسیب ببیند توانایی بدن برای جذب مواد مغذی از غذاها با اختلال مواجه می‌شود. این وضعیت می‌تواند به سوءتغذیه منجر گردد، که بر تولید نرمال هورمون‌ها تأثیر گذاشته و به از دست دادن پریود و دیگر موارد بی‌نظمی پریود منجر می‌گردد.
افراد دچار دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 نیز ممکن است در موارد نادر با قطع پریود مواجه شوند. این مشکل در بیماران دیابتی فقط زمانی بروز می‌کند که قند خون آنان تحت کنترل نباشد.


10. شما ممکن است باردار باشید
اگر شانسی برای باردار شدن شما وجود داشته و چرخه عادت ماهانه شما به طور معمول منظم است، شاید زمان آن باشد که یک تست بارداری انجام دهید.
این تست را در حدود یک هفته پس از زمان فرضی شروع پریود خود انجام دهید. انجام زودهنگام تست ممکن است حتی در صورت باردار بودن شما نتیجه منفی به دست دهد، زیرا برای شناسایی هورمون‌ بارداری در ادرار هنوز زود است.
اگر پریودهای شما به طور معمول دچار بی‌نظمی بوده‌اند، یافتن زمان دقیق برای انجام تست بارداری مشکل‌تر است. شما ممکن است چند تست در طول چند چندین هفته انجام دهید یا برای اطمینان از موضوع با پزشک خود مشورت کنید.
دیگر علایم اولیه بارداری که می‌توان به آنها توجه کرد عبارتند از:
• حساس و دردناک شدن پستان
ورم پستان
تهوع یا استفراغ
خستگی مفرط


خلاصه
پریود زمانی دچار تأخیر تلقی می‌شود که در چارچوب زمانی معمول پریودهای قبلی شما رخ ندهد.
عوامل متعددی شامل تغییرات سبک زندگی گرفته تا اختلالات پزشکی زمینه‌ای می‌توانند باعث تأخیر در پریود شوند. اگر پریود شما مرتباً تأخیری است، برای تعیین علت به پزشک مراجعه کنید./پریود چقدر ممکن است به تأخیر بیفتد و چرا؟
دکتر فرناندو ماریز، کورین اُ’کیف ازبورن

ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
How Late Can a Period Be? Plus, Why It’s Late
Medically reviewed by Fernando Mariz, MD —
Written by Corinne O'Keefe Osborn —
Updated on October 1, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.