دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شهدهایی برای آلت تناسلی مرد: تمامی بوهای واژن سالم

, اکوسیستم باکتریایی, ادرار, آمونیاک, اوره, واژینوزیس باکتریایی, غدد اپوکرین, تریکومونیازیس

چرخش‌های خفیف در بوی واژن نرمال است.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• تند مزه یا تخمیر شده
• مسی مثل شاهی
• شیرین مثل شهد
• بوی مواد شیمیایی شبیه به دستشویی تازه تمیز شده
• بوی شبه تعفن یا گیاه دود داده، بوی خاک
• بوی ماهی یا فیله‌ای که شما فراموش کرده‌اید
• بوی پوسیدگی شبیه به ارگانیسم در حال فساد
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• بوهای واژن تغییر می‌کنند و این موضوع نرمال استواژن سالم بوی چیزهای مختلفی را می‌دهد و هیچ‌یک از این آنها بوی گل نیست.
حقیقت آن است که واژن زنان خانه میلیاردها باکتری است. و آرایش دقیق این باکتری‌ها بر مبنایی روزانه و گاه ساعتی تغییر می‌کند.
تغییر نرمال است. این تنوعات بو احتمالاً نتیجه چرخه عادت ماهانه، عادات بهداشتی یا صرفاً خصوصیات فردی زنان است.
به علاوه با لحاظ کردن کشاله ران که دارای مجموعه‌ای از غدد تعریق است، آیا واقعاً جای شگفتی دارد که واژن شما بویناک باشد؟
ما با دکتر مری جین مینکین / Mary Jane Minkin حرف زده‌ایم که بیش از 30 سال در حیطه سلامت زنان به کار مشغول است. دکتر مینکین به ما کمک کرد تا با حداکثر دقت پزشکی در عین کمترین استفاده از اصطلاحات خاص این حرفه به موضوع بپردازیم.
در اینجا راهنمای صحت پزشکی برای بوی واژن ارائه می‌شود.

1. تند مزه یا تخمیر شده
ایجاد بوی تند یا تخمیری توسط واژن بسیار شایع است. برخی افراد این بو را با بوی غذاهای تخمیر شده مقایسه می‌کنند. در واقع، ماست، نان تهیه شده با خمیر ترش، و حتی برخی آبجوهای ترش حاولی همان انواع باکتری‌های خوبی هستند که وجه مشخصه اغلب واژن‌های سالم محسوب می‌شود: لاکتوباسیلی.

دلایل بوی تند
• اسیدیته. pH واژن سالم کمی اسیدی و بین 3.8 تا 4.5 است. دکتر مینکین می‌گوید، "باکتری لاکتوباسیلی واژن را اسیدی نگه می‌دارد. این وضعیت از رشد بیش از حد انواع بد باکتری پیشگیری می‌کند."

2. مسی مثل شاهی
بسیاری از افراد خبر از استشمام بویی شبه مسی و متالیک از واژن می‌دهند. این موضوع عموماً جای نگرانی ندارد. در مورد نادر این وضعیت علامتی از مشکلی جدی محسوب می‌شود.

دلایل بوی مسی
خون. خون حاوی آهن است که بویی متالیک دارد. شایع‌ترین دلیل خون خونریری عادت ماهانه است. در طول این مدت، خون و بافت از جدار رحم ریزش کرده و وارد مجرای واژن می‌شوند.
• سکس. خونریزی خفیف پس از سکس می‌تواند عادی باشد. این وضعیت معمولاً نتیجه خشکی واژن یا سکس سنگین است که می‌تواند باعث بریدگی‌ها یا خراش‌های جزئی شود. برای پیشگیری از این وضعیت واژن باید چرب شود.
بوی مسی همچنین ممکن است نتیجه موارد کمتر شایع اما جدی خونریزی واژن باشد. بوی متالیک نباید پس از پایان پریود ادامه یابد. اگر واژن در تماس با منی مرد بوده باشد، این موضوع می‌تواند باعث تغییر میزان pH و ایجاد بوی فلز شود.
اگر زنی دچار خونریزی نامرتبط به پریود شده یا بوی متالیک واژن با خارش واژن و ترشح واژن همراه باشد بهترین کار مراجعه به پزشک خواهد بود.

3. شیرین مثل شهد
وقتی ما از شیرینی حرف می‌زینم منظورمان کلوچه‌های شیرین تازه پخته شده نیست. منظور ما سخت و خاکی است. اما اخم و تخم نکنید، یک ته‌مزه شیرین علتی برای نگرانی ندارد.

دلایل بوی شیرینی
• باکتری‌ها. اسیدیته واژن یک اکوسیستم باکتریایی مدام در حال تغییر است. و گاهی از اوقات این بدان معنی است که گاه بویی شیرین از آن به مشام می‌رسد.

4. بوی مواد شیمیایی شبیه به دستشویی تازه تمیز شده
بوی شبیه به آمونیاک یا سفید کننده می‌تواند به علل متعددی ایجاد شود. گاهی از اوقات این بو دلیلی برای مراجعه به پزشک است.

دلایل بوی مواد شیمیایی
• ادرار. ادرار حاوی یک فرآورده ضمنی آمونیاک به نام اوره است. انباشت ادرار زیر لباس یا در اطراف مادگی (فرج) می‌تواند باعث بیرون زدن بوی مواد شیمیایی شود. به خاطر بسپرید که استشمام بوی قوی آمونیاک از ادرار یک نشانه دهیدراسیون است.
واژینوزیس باکتریایی. همچنین این احتمال هست که بوی شبه مواد شیمیایی یک نشانه واژینوزیس باکتریایی باشد. دکتر مینکین می‌گوید، "بوی مواد شیمیایی اغلب زیر دسته‌بندی بوی ماهی قرار می‌گیرد."
واژینوزیس باکتریایی یک عفونت بسیار شایع است. علایم آن عبارتند از:
• بوی زننده یا بوی ماهی
• ترشح رقیق خاکستری، سفید یا سبز رنگ
• خارش واژن
• احساس سوزش در طول ادرار کردن

5. بوی شبه تعفن یا گیاه دود داده، بوی خاک
نه، فقط شما نیستید. بسیاری از زنان به بویی بین بوی بدن و ماری‌جوانا برخورد می‌کنند. بدبختانه جواب علمی مناسبی برای این مورد در دست نیست، اگرچه دانایان ناخنکی به آن زده‌اند. اما باید از غدد تعریق زیر واژن ممنون بود که ما دستکم می‌دانیم چرا بوی واژن و بدن می‌توانند اینقدر شبیه هم باشند.

دلایل بوی گند
استرس عاطفی. بدن انسان دارای دو نوع غده تعریق به نام‌‌های اکرین و اپوکرین است. غدد اکرین برای خنک شدن بدن عرق تولید می‌کنند و غدد اپوکرین به عواطف پاسخ می‌دهند. این غدد اپوکرین در ناحیه زیر بغل جمع شده‌اند و شما کشاله ران را هم در این مورد مد نظر داشته باشید.
وقتی کسی تحت استرس قرار دارد یا نگران است، غدد اپوکرین یک مایع شیری رنگ تولید می‌کنند. این مایع به خودی خود فاقد بو است. اما وقتی این مایع در معرض باکتری‌های واژن یا باکتری‌های روی مادگی قرار می‌گیرد، می‌توانند بویی زننده ایجاد کند.

6. بوی ماهی مرده یا فیله‌ای که شما فراموش کرده‌اید
شما احتمالاً در مورد بوی غیر نرمال واژن که به عنوان بوی ماهی توصیف می‌شود شنیده‌اید. در واقع، ماهی تازه نباید اساساً چنین بویی داشته باشد. ماهی در حال فساد دم دست‌ترین چیز برای مقایسه است. چرا؟ تری‌متیلامین ترکیب شیمیایی مسؤول هر دو بوی متمایز ماهی در حال گندیدن و برخی بوهای غیر نرمال واژن است.

دلایل بوی ماهی مرده
• واژینوزیس باکتریایی. دکتر مینکین می‌گوید، "شما زمانی دچار واژینوزیس باکتریایی می‌شوید که محیط واژن دچار رشد بیش از حد باکتری‌های غیر هوازی شده باشد. و این ارگانیسم‌های غیر هوازی بویناک هستند."
تریکومونیازیس. تریکومونیازیس شایع‌ترین عفونت جنسی قابل علاج است و به آسانی با یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. این بیماری برای بوی ماهی گندیده خود شناخته شده است. دکتر مینکین می‌گوید، "عفونت تریکومونیازیس می‌تواند کاملاً بویناک باشد. بوی ماهی در این بیماری قابل ملاحظه‌تر از مورد واژینوزیس باکتریایی است."
در موارد نادر بوی ماهی نشان دهنده اختلال جدی‌تری است.

7. بوی پوسیدگی شبیه به ارگانیسم در حال فساد
بوی پوسیدگی که باعث می‌شود تا بینی خود را عقب بکشید و صورتتان درهم برود قطعاً یک هنجار نیست. اگر بوی مزبور مثل ارگانیسم در حال فساد متعفن باشد، ممکن است این بو نه از واژن بلکه از چیزی درون آن متصاعد شده باشد.

دلایل بوی تعفن
• تامپون از یاد رفته. این اتفاق که یک تامپون سهواً برای روزها یا حتی هفته‌ها درون واژن بماند بسیار شایع‌تر از آن است که تصورش را بکنید. دکتر مینکین می‌گوید، "من نمی‌توانم به شما بگویم چند تا تامپون من از بیماران خودم بیرون کشیده‌ام. این اتفاق به دفعات و برای تعداد زیادی از مردم می‌افتد. این موضوع چیزی نیست که نگران آن باشید."
خوشبختانه دکتر مینکین می‌گوید که بیرون کشیدن تامپون از درون واژن توسط خود زن کاملاً ایمن است.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در کل تمرکز بر بوی غیر نرمال واژن موضوع ساده‌ای است. برخی مواقع این موضوع باعث درهم رفتن سه‌گره شما می‌شود. بوی ماهی متعفن، ارگانیسم مرده، فساد - اینها بوهایی هشدار دهنده هستند.
اگر علتی جدی در کار باشد اغلب علایم دیگری در کنار مورد بو بروز خواهد کرد.

در صورت همراه شدن بو با موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:
• خارش واژن یا سوزش واژن
درد واژن
• درد در هنگام سکس
• ترشح ضخیم شبیه به پنیر خامه‌ای
• خونریزی واژن نامرتبط به پریود


بوهای واژن تغییر می‌کنند و این موضوع نرمال است
چرخش‌های خفیف در بوی واژن نرمال است. به خاطر داشته باشید که نوع بوی واژن شما به pH واژن مرتبط است. و چیزهای زیادی وجود دارد که بر این pH تأثیر می‌گذارند.
برای مثال موضوع سکس آلت مردانه واژنی را در نظر بگیرید. منی دارای pH نسبتاً بالایی است، بنابراین بروز نوع متفاوتی از بو پس از سکس دربردارنده دخول آلت در واژن بسیار نرمال است. با وجود این جای نگرانی نیست، چون این تغییر صرفاً موقتی است.
یائسگی نیز بر اسیدیته واژن مؤثر است. دکتر مینکین می‌گوید، "بر اثر کمبود استروژن، زنان یائسه مخاط واژنی کمتری تولید می‌کنند. مخاط واژن دیواره آن را می‌پوشاند و باکتری لاکتوباسیلی را خنثی می‌کند. بنابراین در شرایط عدم وجود سلول‌های مزبور شما واژنی با محیط اسیدی بالاتر خواهید داشت."
توصیه ما چیست؟ از شناختن محیط واژن خود در تمامی جلوه‌های بوی آن نترسید. هر قدر شما شناخت بهتری از بوهایی که هر روزه توسط واژن شما تولید می‌شود داشته باشید، برای مواقعی که مشکلی در کار است آماده‌تر خواهید بود. از همه اینها گذشته، واژن چیزهای شگفت‌انگیز بسیار در آستین دارد. وقت آن است که درک واقعی آنچه را که به واژن مرتبط می‌شود شروع کنیم./تمامی بوهای واژن سالم
دکتر جانت بریتو، جینجر ووژسیک
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Medical News today
Molasses to Pennies: All the Smells a Healthy Vagina Can Be
Medically reviewed by Janet Brito, PhD, LCSW, CST —
Written by Ginger Wojcik —
Updated on March 24, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.