دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا درد تخمک‌گذاری را نباید نادیده گرفت؟

اندومتریوزیس, چسبندگی, سندرم آشرمن, کورتاژ, سزارین, هیستروسکپی, لاپاروسکپی, STIs, کلامیدیا, پاپیلوماویروس انسانی, بارداری خارج رحمی

برای بسیاری از زنان دارای عادت ماهانه درد میانه چرخه پریود صرفاً یک نشانه تخمک‌گذاری است

مقالات بارداری / زنان

در این مقاله:
• بنیان‌های درد تخمک‌گذاری
• دیگر علل درد در طول چرخه عادت ماهانه
• روش‌های تسکین درد تخمک‌گذاری
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهتخمک‌گذاری بخشی خاص از فرآیند تولید مثل است. تمامی زنان دارای عادت ماهانه بروز تخمک‌گذاری را در زمان ایجاد آن احساس نمی‌کنند اما این فرآیند می‌تواند برای مابقی زنان با درد همراه باشد.
با وجودی که حس مزبور لزوماً علتی برای هشدار نیست زنان نباید درد تخمک‌گذاری را نادیده بگیرند - این درد می‎تواند نشانه‌ای از مشکلی جدی باشد.


بنیان‌های درد تخمک‌گذاری
در اکثریت موارد ناراحتی ناشی از تخمک‌گذاری مختصر و بی‌ضرر است. زنان ممکن است ممکن است متوجه وجود دردی یک طرفه برای چند دقیقه تا چند ساعت در روز مشکوک به انجام تخمک‌گذاری شوند.
تخمک‌گذاری شامل یک ورم کیست فولیکولی و سپس پاره شدن آن برای رهش تخمک پس از خیزش هورمون لوتینیزه کننده در بدن است.
پس از رهش تخمک، لوله فالوپ (لوله تخم‌بر) برای کمک به رسیدن تخمک در انتظار بارور شدن منقبض می‌شود. خون و دیگر مایعات مربوط به فولیکول پاره شده هم ممکن است در طول این فرآیند وارد حفره شکمی و لگن شوند و باعث تحریک گردند.
حس مورد بحث ممکن است در طیفی از درد مبهم به درد تند و تیز چرخش کند. این درد ممکن است با لکه‌بینی یا دیگر ترشحات همراه شود. اگر درد شدید بوده یا در دیگر نقاط چرخه عادت ماهانه بروز کند، زنان باید به پزشک مراجعه کنند.


دیگر علل درد در طول چرخه عادت ماهانه
چند دلیل دیگر برای دچار شدن به درد در زمان چرخه عادت ماهانه وجود دارد.
سعی کنید در زمان احساس ناراحتی محل احساس درد، مدت ادامه آن و دیگر علایم مرتبط را یادداشت کنید. ثبت این موارد می‌تواند به شما و پزشک در مشخص کردن علت زمینه‌ای کمک کند.
اگر درد میانه عادت ماهانه ادامه پیدا کند، دکتر می‌تواند از تست‌های مختلفی برای تعیین منبع درد و کمک به درمان آن استفاده کند.

کیست
کیست تخمدان می‌تواند باعث علایم مختلفی، از کرامپ و تهوع گرفته تا نفخ شود. برخی کیست‌ها ممکن است اساساً فاقد علامت باشند.
انواع کیست درموئید، سیستادنوماها، و اندومتریوماها و مابقی، انواع کمتر شایع کیست هستند که ممکن است درد ایجاد کنند.
اختلال دیگری موسوم به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) با تعدد کیست روی تخمدان مشخص می‌شود. عدم درمان این بیماری می‌تواند باعث ناباروری شود.
پزشک ممکن است برای تعیین ابتلاء زنان به کیست و نوع آن CT اسکن، MRI یا اولتراسوند (سونوگرافی) درخواست کند. بسیاری از کیست‌ها خود به خود و بدون نیاز به درمان برطرف می‌شوند.
با وجود این اگر رشد آنها غیر نرمال باشد، کیست‌ها می‌توانند به عوارضی منجر شوند و نیاز است تا از بدن خارج گردند.

اندومتریوزیس یا چسبندگی
اندومتریوزیس یک اختلال دردناک است که در آن بافت جدار رحم در خارج از حفره رحمی رشد می‌کند.
قسمت‌های آسیب دیده وقتی بافت جدار مورد بحث به هورمون‌ها در چرخه عادت ماهانه واکنش نشان می‌هند تحریک شده سبب خونریزی و التهاب در خارج از رحم می‌شوند. زنان ممکن است با بافت مجروح یا چسبندگی‌های اندومتریوز مواجه شوند که مشخصاً در زمان پریود دردناکند.
به همین صورت چسبندگی‌های داخل رحمی که به نام سندرم آشرمن نیز شناخته می‌شوند می‌توانند در صورت داشتن سابقه جراحی بروز کنند. این شامل اتساع و کورتاژ یا زایمان به روش سزارین می‌شود.
عفونت قبلی رحم همچنین می‌تواند باعث ایجاد چنین چسبندگی‌هایی شود. در عین حال امکان ابتلاء به سندرم آشرمن بدون هر گونه علت شناخته شده وجود دارد.
از آنجا که پزشکان نمی‌توانند این اختلالات را در سونوگرافی معمول تشخیص دهند، پزشک ممکن است هیستروسکپی یا لاپاروسکپی درخواست کند. اینها اقدامات جراحی هستند که به پزشکان امکان مشاهده بی‌واسطه رحم یا لگن را می‌دهند.

عفونت یا عفونت‌های واگیردار جنسی (STIs)
آیا درد شما با ترشح نامعمول یا بدبو همراه است؟ آیا دچار تب شده‌اید؟ آیا در زمان ادرار کردن احساس سوزش دارید؟
علایم مزبور می‌توانند نشان دهنده عفونت باکتریایی یا عفونت واگیردار جنسی باشند که نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد.
اقدامات پزشکی - یا حتی زایمان - می‌توانند باعث عفونت شوند. گاهی از اوقات یک مورد عفونت دستگاه ادراری ممکن است باعث درد فراگیر لگن شود.
بیماری‌های واگیردار جنسی مثل کلامیدیا، سوزاک و پاپیلوماویروس انسانی (HPV) بر اثر اقدام به سکس بدون کاندوم ایجاد می‌شوند.

بارداری خارج رحمی
درد لگن به شکل یک طرفه می‌تواند نشانه‌ای از بارداری خارج از رحم باشد.
بارداری خارج رحمی زمانی بروز می‌کند که جنین در لوله‌های فالوپ یا دیگر نقاط خارج از رحم کاشته می‌شود. بارداری خارج رحمی به شکل بالقوه تهدیدی برای حیات زنان است و معمولاً در هفته هشتم بارداری تشخیص داده می‌شود.
در صورت ظن به وجود بارداری خارج از رحم زنان باید بدون فوت وقت به پزشک مراجعه کنند.


روش‌های تسکین درد تخمک‌گذاری
اگر زنی به پزشک مراجعه کرده و هر مشکلی از تشخیص رد شده باشد احتمالاً درگیر ناراحتی نرمال تخمک‌گذاری است. زنان باید در مورد هر گونه تغییری در علایم مراقب باشند.
در ادامه برخی کارها که می‎تواند برای تخفیف ناراحتی درد میانه چرخه عادت ماهانه انجام داد فهرست شده است:
• مصرف داروهای مسکن درد غیر نسخه‌ای مثل ایبوپروفن (ادویل، مورتین، میدول) و ناپروکسن (الیو، ناپروسین)
• سؤال از پزشک در مورد قرص‌های کنترل بارداری برای پیشگیری از تخمک‌گذاری
• استفاده از پد گرم برای قسمت‌های آسیب دیده یا استفاده از حمام داغ


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG) به زنان توصیه می‌کند که از سن 21 تا 29 هر سه سال یک بار یک مورد غربالگری پاپ اسمیر برای سرطان سرویکال انجام دهند.
کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان توصیه می‌کند که زنان در سنین 30 تا 65 یا هر سه سال یک بار یک مورد تست پاپ اسمیر انجام دهند یا هر 5 سال یک بار این تست در کنار تست HPV برای آنان انجام شود.
بر مبنای توصیه ACOG زنان بالای 65 نیاز به غربالگری سرویکال ندارند مگر اینکه در شرح حال پزشکی آنان موارد زیر وجود داشته باشد:
• سلول‌های سرویکال غیر نرمال
• داشتن نتایج غیر نرمال در تست‌های پاپ اسمیر قبلی
سرطان سرویکال
تمامی زنان در سنین دارای عادت ماهانه باید سالانه یک معاینه کامل توسط متخصص زنان و زایمان داشته باشد و در آن معاینه کامل لگن انجام شود و در مورد دیگر نگرانی‌های مطرح مشورت صورت گیرد.
حتی اگر زنی به انجام تست پاپ اسمیر در هر بار مراجعه نیاز نداشته باشد انجام آزمون سالانه توصیه می‌شود.


خلاصه
برای بسیاری از زنان دارای عادت ماهانه درد میانه چرخه پریود صرفاً یک نشانه تخمک‌گذاری است. چند اختلال دیگر وجود دارد که می‌توانند باعث درد لگن شوند و برخی از این اختلالات در صورت عدم درمان مشکلاتی جدی محسوب می‌شوند.
فکر خوبی است که زنان مراقب وضعیت بدن خود باشند و مورد تازه یا متفاوت ایجاد شده را به پزشک خود اطلاع دهند./چرا درد تخمک‌گذاری را نباید نادیده گرفت؟
دکتر والیندا ریجینز ان‌وادایک، اشلی مرکین
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Why Ovulation Pain Shouldn’t Be Ignored
Medically reviewed by Valinda Riggins Nwadike, MD, MPH —
Written by Ashley Marcin —
Updated on March 24, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.