دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پلاسبو یا دارونما: اثر دارونما چیست؟

افسردگی, درد, اختلالات خواب, سندرم روده تحریک‌پذیر, یائسگی, دارونمای استنشاقی, سردرد, تهوع

تحقیق بر روی دارونما بر ارتباط بین ذهن و جسم متمرکز شده است

مقالات سلامت روانی

در این مقاله:
• دارونماها چطور به کار می‌روند؟
• اثر دارونما چیست؟
• اثر دارونما چگونه کار می‌کند؟دارونما هر چیزی است که نوعی درمان پزشکی "واقعی" به نظر می‌رسد اما این‌گونه نیست. دارونما می‌تواند یک قرص، آمپول یا انواع دیگری از درمان "ساختگی" باشد. آنچه تمامی دارونماها در موردش مشترکند این است که هیچ‌یک از آنها دارای ماده فعال به معنی تأثیرگذار بر سلامت نیست.


دارونماها چطور به کار می‌روند؟
پژوهشگران در مطالعات خود از دارونما برای کمک به فهم این موضوع استفاده می‌کنند که یک داروی جدید یا برخی روش‌های درمانی دیگر چه تأثیری ممکن است بر اختلالی مشخص داشته باشند.
برای مثال ممکن است در یک مطالعه به برخی از نمونه‌ها یک داروی جدید برای کاهش کلسترول داده شود. دیگر نمونه‌های مطالعه دارونما می‌گیرند. هیچ‌یک از نمونه‌های مطالعه نخواهد دانست که به وی داروی واقعی داده شده است یا دارونما.
محققان در مرحله بعد اثرات داروی واقعی و دارونما را روی نمونه‌های مطالعه مقایسه می‌کنند. به این روش، آنان می‌توانند اثربخشی داروی جدید را تعیین کرده و اثرات جانبی این دارو را بررسی کنند.


اثر دارونما چیست؟
برخی اوقات شخص ممکن است به دارونما پاسخ دهد. این پاسخ ممکن است منفی یا مثبت باشد. برای مثال، علایم مبتلابه شخص ممکن است بهبود یابند؛ یا ممکن است شخص دچار چیزی شود که به نظر می‌رسد عوارض جانبی ناشی از درمان هستند. این پاسخ‌ها به عنوان "اثر دارونما" شناخته می‌شوند.
برخی اختلالات هستند که در آنها شخص ممکن است حتی در صورت آگاهی از اینکه دارونما می‌گیرد نتایجی به دست دهد. مطالعات نشان می‌دهند که دارونماها می‌توانند بر اختلالاتی مثل موارد فهرست شده در زیر تأثیر داشته باشند:
افسردگی
درد
• اختلالات خواب
سندرم روده تحریک‌پذیر
یائسگی
در یک مطالعه بر روی آسم، افراد گیرنده دارونمای استنشاقی در تست‌های تنفسی نتایجی بهتر از فقدان هر رویکرد درمانی نداشتند. اما وقتی محققان از نمونه‌ها خواستند تا حس خود را از آنچه دریافت کرده بودند بیان کنند، استفاده کننده از دارونمای استنشاقی خبر از مؤثر بودن آن در تخفیف علایم به اندازه دارو می‌داد.


اثر دارونما چگونه کار می‌کند؟
تحقیق بر روی دارونما بر ارتباط بین ذهن و جسم متمرکز شده است. یکی از رایج‌ترین نظریه‌ها این است که اثر دارونما ناشی از انتظارات فرد است. اگر شخصی بر این گمان باشد که قرص مؤثر خواهد بود، در این صورت امکان آن هست که خود شیمی بدن بتواند اثراتی مشابه آنچه باید توسط دارو به وجود بیاید ایجاد کند.
برای مثال در یک مطالعه به نمونه‌ها دارونما داده شده و به آنان گفتند که آنچه گرفته بودند یک محرک است. پس از گرفتن قرص، ضربان قلب نمونه‌ها افزایش یافت، فشار خون آنان بالا رفت و سرعت واکنش بیماران افزایش پیدا کرد. وقتی همان قرص قبلی دوباره به نمونه‌ها داده شد و این بار به آنها گفته شد که این یک داروی کمک به خواب است، نمونه‌های مطالعه این بار اثرات مخالف بار اول را تجربه کردند.
کارشناسان همچنین می‌گویند که ارتباطی بین شدت انتظار فرد برای گرفتن نتیجه و نتیجه‌ای که در عمل بروز می‌کند وجود دارد. هر قدر شدت انتظار مزبور بیشتر باشد احتمال اینکه شخص در عمل به اثرات مثبت دست یابد بیشتر خواهد بود. این امکان هست که تأثیر عمیق به علت فعل و انفعالی باشد که بین بیمار و متخصص مراقبت پزشکی وی وجود دارد.
همین مورد در پیوند با اثرات منفی مصداق دارد. اگر کسی در انتظار اثرات منفی مثل سردرد، تهوع یا خواب‌آلودگی باشد، شانس بروز این واکنش‌ها بیشتر خواهد بود.
این واقعیت که اثر دارونما به توقعات شخص گره خورده است باعث نمی‌شود که دارونما خیالی یا جعلی باشد. برخی مطالعات بروز تغییرات جسمانی واقعی را با تجربه استفاده از اثر دارونما نشان داده‌اند. برای مثال، بعضی مطالعات افزایش میزان تولید اندروفین‌ها را که یکی از مسکن‌های طبیعی درد در بدن است با مصرف دارونما مستند کرده‌اند.
یک مشکل مرتبط به اثر دارونما این است که تمایز بین اثرات واقعی ناشی از داروی حقیقی در طول مطالعه و اثر دارونما ممکن است مشکل باشد. یافتن راه‌هایی برای تمایز قائل شدن بین اثر دارونما و اثر داروی واقعی می‌تواند به بهبود درمان و کاهش هزینه تست کردن دارو کمک کند. و مطالعات بیشتر همچنین ممکن است به کشف راه‌هایی برای استفاده از قدرت اثر دارونما در درمان بیماری منجر گردد./پلاسبو یا دارونما: اثر دارونما چیست؟
دکتر کارول درسرکیسیان
ترجمه هامیک رادیان

Source:
WebMD Medical Reference
What Is the Placebo Effect?
Reviewed by Carol DerSarkissian
On February 8, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.