دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خستگی پریود چیست و چگونه درمان می‌شود

 ریلکسیشن, ورزش ایروبیک, دهیدراسیون, اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی, افسردگی, اضطراب, هیپوتیروئیدیسم, پیش‌یائسگی

خستگی پریود به فقدان انرژی یا افزایش خستگی به فاصله کوتاهی پیش از پریود یا در طول آن اشاره دارد

مقالات زنان، زایمان و نازایی

در این مقاله:
• علایم خستگی پریود
• علل خستگی پریود
• درمان خستگی پریود
• مراقبت خانگی
• استفاده از درمان‌های جایگزین
• پیشگیری از خستگی پریود
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهبرخی زنان خبر از فقدان انرژی یا افزایش میزان خستگی به فاصله کوتاهی پیش از پریود یا در کوران آن می‌دهند. آنان به این دوره‌ها زیر عنوان "خستگی پریود" اشاره می‌کنند.

علایم خستگی پریود
خستگی پریود یک علامت سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است. PMS گروهی از علایم را شامل می‌شود که زنان در کوران پریود یا به فاصله کوتاهی پیش از آغاز آن دچارش می‌شوند. این علایم به علت تغیرات ایجاد شده پیرامون خونریزی عادت ماهانه ایجاد می‌گردند.
بیش از 90 درصد زنان دارای پریود خبر از دچار شدن به علایم PMS می‌دهند. برخی علایم PMS که ممکن است با خستگی پریود همراه باشند عبارتند از:
سردرد
• مشکلات خواب
• تغییرات اشتها
• تحریک‌پذیری
اضطراب
افسردگی
نوسان خلق
• طغیان‌های گریه
درد پریود
نفخ


علل خستگی پریود
اگرچه کماکان بحث در مورد علل PMS ادامه دارد، کارشناسان بر این اعتقادند که PMS بر اثر تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود. تخمدان‌های زنان هورمون‌های استروژن و پروژسترون تولید می‌کنند. تولید استروژن در کوران نیمه نخست چرخه عادت ماهانه افزایش یافته و در طول نیمه دوم چرخه مزبور کاهش می‌یابد.
میزان سروتونین اغلب به موازات کم شدن استروژن کاهش پیدا می‌کند. کاهش میزان نوروترانسمیترها می‌تواند به افت خلق و کاهش میزان انرژی بینجامد. دیگر علل محتمل برای خستگی پریود شامل موارد زیر است:
کمبود آهن. خونریزی سنگین در طول پریود می‌تواند به آنمی کمبود آهن منجر گردد. در شرایط عدم کفایت آهن، بدن قادر به تولید هموگلوبین که سلول‌های قرمز خون برای حمل اکسیژن به سلول‌های بدن به آن نیاز دارند، نخواهد بود. علایم می‌تواند شامل ضعف و خستگی مفرط باشد.
ولع خوردن. در طول پریود زنان ممکن است دچار ولع غذا شوند. خوردن زیاد می‌تواند به خیزش اولیه و افت ثانویه سطح قند خون منجر گردد. این افت قند خون می‌تواند در شخص خستگی مفرط ایجاد کند.
• اختلال خواب. دردهای پریود و تغییرات خلق می‌توانند به خواب رفتن یا ادامه خواب در طول شب را برای زنان دشوار کنند. در چنین وضعیتی شخص ممکن است در طول روز بعد دچار کسالت و خستگی مفرط گردد.


درمان خستگی پریود
در ادامه درمان‌های بالقوه برای خستگی پریود تشریح شده‌اند:

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی
این داروها، مثل ایبوپروفن، می‌توانند به تخفیف درد و التهاب کمک کنند. اگر کرامپ باعث بیدار ماندن شخص می‌شود استفاده از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی پیش از رفتن به بستر خواب به شخص در برخورداری از خواب بهتر کمک می‌کند. در نتیجه شخص ممکن است روز بعد خستگی کمتری احساس کند.

قرص‌های کنترل بارداری
پزشک ممکن است برای تنظیم میزان هورمون‌ها قرص‌های کنترل بارداری تجویز کند. پزشک ممکن است مصرف پشت سر هم قرص‌ها و چشم‌پوشی از قرص‌های دارونما یا هفته بدون قرص را توصیه کند. انجام این کار می‌تواند از نوسان میزان هورمون‌ها پیشگیری کند و بنابراین علایم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش دهد.

مکمل‌ها
"کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان" عنوان می‌کند که مصرف 1200 میلی‌گرم کلسیم به صورت روزانه می‌تواند در کاهش علایم فیزیکی و روانی سندرم پیش از قاعدگی مفید باشد.
مردم همیشه پیش از اولین بار مصرف یک مکمل باید در مورد آن با پزشک مشورت کنند. برخی مکمل‌ها ممکن است با دیگر داروهای مصرفی شخص وارد فعل و انفعال دارویی شوند.

داروهای ضد افسردگی
در بعضی موارد پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی به نام مهار کننده‌های بازجذب انتخابی سروتونین را برای درمان علایم روانی و نیز جسمانی سندرم پیش از قاعدگی تجویز کند. با کاهش علایم مزبور شخص ممکن است استراحت بیشتر و خستگی کمتری احساس کند اما نیاز است تا این درمان تحت پایش نزدیک پزشک انجام شود.
مثال‌هایی از داروهای مورد اشاره عبارتند از:
• فلوکستین (پروزاک)
• سیتالوپرام (سیپرامیل)
• سرترالین (لوسترال)


مراقبت خانگی
در ادامه برخی راهکارها که زنان می‌توانند برای کاهش خستگی پریود در محیط خانه به کار ببرند توضیح داده می‌شوند:

تنظیم دمای اتاق
دمای پایه بدن زنان در حدود 0.5 درجه سانتی‌گراد پیش از پریود افزایش می‌یابد، که این تغییر می‌تواند به کاهش کیفیت خواب یا اختلال خواب منجر شود. کاهش اندک دمای اتاق می‌تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کرده باعث کاهش میزان خستگی مفرط در روز بعد شود.

انجام تکنیک‌های ریلکسیشن
برخی زنان ممکن است در موقع پریود برای به خواب رفتن دچار مشکل شوند، و این وضعیت می‌تواند به افزایش میزان خستگی مفرط در طول روز بعد منجر شود.
مشکلات خواب ممکن است بر اثر درد جسمانی و کسالت یا افزایش میزان استرس یا اضطراب بروز کنند. تکنیک‌های ریلکسیشن برشمرده در زیر می‌توانند به کاهش تنش جسمانی و روانی کمک کنند:
• مدیتیشن ذهن‌آگاهی
• تمرینات تنفسی
• ورزش کم‌شدت
ماساژ
• گرفتن دوش آب گرم پیش از خواب

انجام ورزش ایروبیک
یک مطالعه مربوط به سال 2014 در مورد اثرات تمرینات ایروبیک بر روی 30 خانم دچار علایم سندرم پیش از قاعدگی بررسی کرده است. تمامی نمونه‌ها روزانه ویتامین B6 و مکمل‌های کلسیم دریافت می‌کردند. برخی نیز 3 بار در هفته به مدت 3 ماه تمرینات اروبیک انجام دادند.
در مقایسه با گروه کنترل، زنان گروه مطالعه به شکل منظم کاهش قابل ملاحظه در میزان خستگی پریود را تجربه کردند. در کنار این دستاورد بهبودهایی در سلامت خون، شامل افزایش میزان هموگلوبین مشاهده شد.


استفاده از درمان‌های جایگزین
یافته‌های یک متا آنالیز مربوط به سال 2014 عنوانگر آن است که هم طب سوزنی و هم برخی داروهای گیاهی ممکن است در درمان علایم سندرم پیش از قاعدگی مؤثر باشند. بر مبنای تحقیق مزبور در مقایسه با فقدان درمان طب سوزنی و گیاهان دارویی مثل جینگکو بیلوبا علایم سندرم پیش از قاعدگی را تا 50 درصد یا بیشتر کاهش داد.
به هر حال، محققان می‌نویسند که آزمون‌های کنترل شده تصادفی سازی شده در مقیاس بزرگ‌تر بیشتری برای حمایت از این یافته‌ها نیاز است.


پیشگیری از خستگی پریود
ممکن است همیشه نتوان از خستگی پریود پیشگیری کرد. به هر حال، زنان می‌توانند برخی موازین را برای کمک به تنظیم سطح انرژی خود در طو ماه به کار ببرند که عبارتند از:
• پیروی از عادات سالم خواب. رفتن به بستر خواب سر ساعت معین در شب و بیدار شدن در ساعت مشخصی از روز می‌تواند به تنظیم هورمون‌های القاء کننده خواب کمک کند.
• خوردن غذا به شکل منظم و متعادل. خوردن غذای کم در طول روز به تثبیت قند خون کمک کرده احتمالاً از افت انرژی و ایجاد خستگی مفرط پیشگیری می‌کند.
• سیراب نگه داشتن بدن. دهیدراسیون می‌تواند باعث بدتر شدن خستگی مفرط شود. نوشیدن مایعات به فواصل منظم به پیشگیری از دهیدراسیون کمک می‌کند.
• ورزش منظم. ورزش به شکل منظم می‌تواند باعث بهبود خلق و کیفیت خواب شود.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت مواجه شدن با هر یک از موارد زیر زنان باید به پزشک مراجعه کنند:
• اگر خستگی مفرط به درمان‌های خانگی پاسخ ندهد
• اگر خستگی مفرط باعث ایجاد اختلال در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی شود
• بروز دیگر علایم ناتوان کننده یا شدید سندرم پیش از قاعدگی
بر مبنای اعلام "اداره بهداشت زنان"، در حدود 5 درصد زنان در سنین زادآوری مورد شدیدتری از سندرم پیش از قاعدگی به نام اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی (PMDD) را تجربه می‌کنند. خستگی پریود شدید ممکن است یک علامت PMDD باشد که عموماً نیاز به درمان پزشکی دارد.
هر زنی که دچار خستگی مفرط شدید می‌شود که پس از پریود ادامه می‌یابد باید به دکتر مراجعه کند. دکتر می‌تواند دیگر علل محتمل برای خستگی مفرط مداوم مثل موارد زیر را از تشخیص خارج کند:
• افسردگی
• اضطراب
• سندرم خستگی مفرط مزمن
سندرم روده تحریک‌پذیر
هیپوتیروئیدیسم
• پیش‌یائسگی


خلاصه
خستگی پریود به فقدان انرژی یا افزایش خستگی به فاصله کوتاهی پیش از پریود یا در طول آن اشاره دارد. خستگی پریود یک علایم سندرم پیش از قاعدگی است.
برخی زنان می‌تواند علایم خستگی پریود و دیگر علایم سندرم پیش از قاعدگی را با درمان‌های خانگی برطرف کنند. دیگران نیاز به مراقبت پزشکی دارند.
هر زنی که در مورد خستگی پریود خود نگران است باید به پزشک مراجعه کند. زنانی که در زمانی خارج از محدوده پریود خود دچا خستگی مفرط می‌شوند نیز باید برای تعیین علت به دکتر مراجعه نمایند./خستگی پریود چیست و چگونه درمان می‌شود
دکتر دبرا سولیوان، هانا ایمس
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Medical News Today
What causes period fatigue and how to treat it
Medically reviewed by Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI —
Written by Hana Ames
On October 23, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

داروهای گیاهی و مکمل‌های کمک به درمان افسردگی

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.