دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارتباط قند با اعتیاد، دیابت و سرطان

سرطان, انسولین, سرطان اندومتریال, نوشابه‌های فاقد الکل

برخی کارشناسان معتقدند قند ماده‌ای اعتیادآور است

مقالات تغذیه / رژیم غذایی

در این مقاله:
قند اعتیادآور است
• قند باعث بیش‌فعال شدن کودکان می‌شود
• قند باعث دیابت می‌شود
• اجتناب از میوه در زمان رژیم غذایی
• ما باید قند را از برنامه غذایی خود حذف کنیم
• قند باعث سرطان می‌شود
• خلاصهقند یک کربوهیدرات قابل حل شدن است - یک مولکول بیولوژیکی حاوی اتم‌های کربن، هیدروژن، و اکسیژن. کربوهیدرات‌های دیگر شامل نشاسته و سلولز می‌شود که جزء ساختاری دیواره سلول گیاهان هستند.
قندهای ساده یا مونوساکاریدها، شامل گلوکز و فروکتوز هستند. قند گرانوله شده یک جزء قند یا دی‌ساکارید، به نام سوکروز، حاوی گلوکز و فروکتوز است. در طول فرآیند گوارش بدن، دی‌ساکاریدها را به مونوساکاریدها تجزیه می‌کند.
با وجود این شیمی قند بدنامی آن را توضیح نمی‌دهد. این ماده شهرت احمقانه خود را به این دلیل کسب کرده است که دارای طعم و مزه گوارایی است، و اگر با گشاده‌دستی خورده شود برای سلامت ما بد است.


1. قند اعتیادآور است
برخی کارشناسان معتقدند قند ماده‌ای اعتیادآور است. برای مثال نویسندگان یک مرور روایی مورد مناقشه در سال 2017 می‌نویسند:
"داده‌های جانوری همپوشانی قابل توجهی را بین مصرف قند افزوده و اثرات شبه مواد مخدر، شامل پرخوری، ولع غذایی، تحمل، ترک، حساسیت متقابل، تحمل متقابل، وابستگی متقابل، و اثرات پاداش و مخدر نشان داده‌اند."
در هر حال، تمرکز مرور مزبور بر مطالعات بر روی حیوانات است. همان گونه که نویسندگان مرور دیگری توضیح می‌دهند، "چالشی روش‌شناختی در تفسیر این کار وجود دارد زیرا انسان‌ها به ندرت قند را به صورت منفرد مصرف می‌کنند."
دکتر دومینیک ام. دوایر / Dominic M. Dwyerاز دانشکده روان‌شناسی دانشگاه کاردیف توضیح می‌دهد، "اگرچه به طور یقین رفتارهای شبه اعتیاد در برخی افراد وجود دارد، این رفتارها در مورد قند و دیگر غذاها صرفاً در اقلیتی از افراد چاق دیده می‌شود. به هر حال باید به خاطر داشته باشیم که قند می‌تواند محرک مصرف بیش از حد غذا در کنار پتانسیل شبه اعتیاد خود باشد."
در اظهاراتی مشابه، پروفسور دیوید نات / David Nutt استاد کمیته مستقل علمی در مورد مواد مخدر و رییس دپارتمان نوروسایکوفارماکولوژی و تصویربرداری مولکولی در امپریال کالج لندن، می‌نویسد:
"در حال حاضر شواهد علمی در اثبات اعتیادآور بودن قند وجود ندارد، اگرچه می‌دانیم که قند دارای اثرات روان‌شناختی شامل تولید لذت است، و اینها تقریباً به یقین به واسطه سیستم‌های پاداش مغز ایجاد می‌شوند."
این موضوع ارزش یادآوری دارد که اگرچه کارشناسان سلامت قند را در کلاس مواد اعتیادآور قرار نمی‌دهند؛ این به معنی مفید بودن آن برای سلامت نیست.


2. قند باعث بیش‌فعال شدن کودکان می‌شود
این مورد شاید متداول‌ترین افسانه مرتبط به قند باشد: خوردن چیزهای شیرین باعث می‌شود کودکان وحشیانه بدوند. در واقع، هیچ گونه شواهد علمی در این مورد که قند در مورد اکثر کودکان باعث ایجاد بیش‌فعالی می‌شود در دست نیست.
برای مثال یک متا آنالیز در JAMA، مربوط به سال 1995، داده‌های برگرفته از 16 مقاله علمی دارای همپوشانی تجربی را چنین جمع‌بندی کرد:
"این متا آنالیز بر روی مطالعات گزارش شده تا امروز پی برده است که قند (عمدتاً سوکروز) بر رفتار یا عملکرد کودکان تأثیر نمی‌گذارد.
به هر حال والدین ممکن است در حقیقت این جمع‌بندی شک داشته باشند.


3. قند باعث دیابت می‌شود
یک افسانه نسبتاً شایع دیگر نیز آن است که قند مستقیماً باعث دیابت می‌شود. در هر حال، هیچ ارتباط مستقیمی بین قند و دیابت وجود ندارد. گیجی مورد اشاره شاید از آنجا نشأت می‌گیرد که ارتباطی ذاتی بین سطح قند خون و دیابت وجود دارد.
با وجود این داستان مورد بحث کمی پیچیده‌تر است. چاقی و اضافه وزن ریسک فاکتورهای دیابت نوع 2 هستند، و مصرف زیاد قند می‌تواند احتمال ایجاد چاقی و اضافه وزن را افزایش دهد. در هر حال، قند به طور مستقیم علت ابتلاء به دیابت نیست.
در مورد دیابت نوع 1، عوامل مربوط به تغذیه و سبک زندگی نقشی ندارند.


4. اجتناب از میوه در زمان رژیم غذایی
میوه‌ها، تا حدودی بر اثر شیرین بودن، لذیذند، که این را باید مدیون قندهای طبیعی بود. به علت محتوی قندی میوه‌ها، برخی از مردم بر این باورند که در زمان حفظ وزن در محدوده سالم باید از خوردن میوه اجتناب کنند.
این یک افسانه است. میوه‌ها حاوی طیفی از ترکیبات مفید شامل گستره‌ای از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر هستند.
خوردن میوه با فواید متعدد برای سلامت، شامل کاهش میزان مرگ و میر مرتبط شده است.
یک مطالعه به این جمع‌بندی رسیده است که مانگوی خشک منجمد شده "تأثیر منفی بر وزن بدن ندارد اما اثرات مفیدی بر قند خون ناشتا بر جای می‌گذارد." مطالعه دیگری پی برده است که مصرف قره‌قاط باعث تقویت حساسیت انسولین می‌شود.
به هر حال، ارزش یادآوری دارد که دو مطالعه نام برده به ترتیب جوایزی را از هیأت ملی مانگو و شورای بلوبری هایبوش ایالات متحد آمریکا دریافت کردند.
هر آنچه می‌خواهید بگویید اما بدون شک مصرف میوه برای سلامت مفید است. خارج کردن میوه از سبد غذایی برای کاهش مصرف قند اشتباه است.


5. ما باید قند را از برنامه غذایی خود حذف کنیم
از آنجا که می‌دانیم مصرف زیاد قند برای سلامت بد است، حس تلاش برای کاهش مصرف آن در ما ایجاد می‌شود. به هر حال، لزومی ندارد که قند را به شکل کامل از برنامه غذایی خود حذف کنیم.
همان گونه که در بالا یادآوری شد، میوه‌های حاوی قند و برای سلامت مفیدند، بنابراین حذف قند از برنامه غذایی سازنده نیست.
همانند هر چیز دیگری در زندگی اعتدال موضوعی کلیدی است. بر این مبنا نوشابه‌های دارای قند افزوده مثل سودا، با چندین پیامد منفی بر سلامت مثل آسیب کلیه، پیری سلولی، شکستگی مفصل ران، چاقی، دیابت نوع 2 و مابقی مرتبطند.
حذف سودا از رژیم غذایی خود یقیناً ایده دهشتناکی نیست.


6. قند باعث سرطان می‌شود
علی‌رغم شایعات موجود، کارشناسان بر این عقیده نیستند که قند به شکل مستقیم باعث سرطان شده یا برای گسترش آن انرژی تأمین می‌کند.
سلول‌های سرطانی به سرعت تقسیم می‌شوند، که این به معنی نیاز فراوان آنها به انرژی است، که قند می‌تواند تأمین کند. این موضوع، شاید ریشه افسانه مورد اشاره باشد.
به هر حال، تمامی سلول‌ها نیاز به قند دارند و سلول‌های سرطانی برای ادامه بقا به مواد غذایی دیگری مثا امینو اسیدها و چربی‌ها نیازمندند، بنابراین موضوع فقط به قند مرتبط نمی‌شود. بر مبنای نظر "تحقیقات سرطان بریتانیا":
هیچ شواهدی در این مورد وجود ندارد که دنبال کردن برنامه غذایی بدون قند خطر ابتلاء به سرطان را کاهش داده یا شانس بقاء بیمار را در صورت تشخیص ابتلاء به سرطان افزایش می‌دهد."
همانند مورد دیابت، در اینجا چرخشی مطرح است - افزایش مصرف قند یا افزایش وزن مرتبط است، حال آنکه اضافه وزن و چاقی با افزایش خطر ابتلاء به سرطان مرتبط شده‌اند.
بنابراین، اگرچه قد به شکل مستقیم باعث سرطان نمی‌شود و به ایجاد آن کمک نمی‌کند، اگر کسی مقادیر بالایی قند مصرف کند و دچار چاقی شود، ریسک ابتلاء به سرطان در مورد وی افزایش خواهد یافت.
دانشمندان تحقیق در مورد ارتباط بین خوردن قند و سرطان را ادامه می‌دهند. اگر ارتباطی بین این دو باشد این ارتباط احتمالاً پیچیده خواهد بود. برای مثال، "انجمن آمریکایی سرطان" می‌نویسد:
"شواهدی [...] وجود دارد که الگوهای غذایی حاوی قند افزوده به مقدار زیاد بر سطح انسولین و هورمون‌های مرتبط به آن به طرقی تأثیر می‌گذارند که ریسک برخی سرطان‌ها افزایش می‌یابد."
یک مطالعه، که شامل 101.279 نمونه بود، به این جمع‌‌بندی رسیده است که، حتی پس از کنترل عوامل متعدد شامل وزن، "مصرف کلی قند با افزایش خطر کلی سرطان مرتبط شد."
محققان دیگری ارتباط‌هایی را بین مصرف قند و برخی سرطان‌ها مثل سرطان اندومتریال و سرطان کولون یافته‌اند. در هر حال هم‌اکنون این ارتباط به آن استحکامی که شایعات مطرح می‌کنند نیستند.


خلاصه
قند مبحثی است که بسیار در مورد آن تحقیق شده است. عبارت "سلامت قند" در گوگل اسکولار صرفاً در سال 2020 تعداد 78.000 نتیجه به همراه دارد. پیمایش مقدار محتوی کار دشواری است، و همانند هر مبحث علمی مواردی از عدم توافق وجود دارد.
آنچه باید در یاد داشته باشیم این است که بسیاری از پژوهش‌های مربوط به اثرات قند بر سلامت بودجه خود را از صنایع غذایی می‌گیرند. یک مرور تحقیقی در مورد مصرف نوشابه‌های فاقد الکل، مواد معذی، و سلامت نتایج 88 مطالعه مرتبط را بررسی کرده است.
آنها به وجود "ارتباط آشکار" بین مصرف نوشابه‌های غیر الکلی، وزن بدن، و مشکلات پزشکی پی برده‌اند. گفتنی است که آنها همچنین خبر از آن می‌دهند که "مطالعات دارای بودجه از صنایع غذایی خبر از اثرات به مراتبل کمتری در مقایسه با مطالعات دارای بودجه از صنایع غیر غذایی می‌دهند."
اگرچه برخی سوءبرداشت‌ها در مورد قند وجود دارد، در مورد برخی موارد باید یقین داشت: اگرچه ممکن است قند به شکل مستقیم علت ایجاد دیابت یا سرطان نباشد، خوردن مقادیر زیاد قند کار درستی نیست. می‌ترسم بگویم، اعتدال راه‌حل این مشکل است."ارتباط قند با اعتیاد، دیابت و سرطان
 تیم نیومن، دکتر آنا گیلدفورد
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Medical News Today
Medical myths: All about sugar
Written by Tim Newman
On January 18, 2021 —
Fact checked by Anna Guildford, Ph.D.

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.