دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دیسمنوریا (دیسمنوره) یا گرفتگی‌های قاعدگی

دیسمنوریا، گرفتگی‌های قاعدگی، اندومتریوز، فیبروئید رحم، ادنومیوز، بیماری التهابی لگن، استنوزیس گردنی، اولتراسوند، لاپاروسکپی، طب سوزنی، تحریک الکتریکی عصب زیر جلدی، طب فشاری

کرامپ‌های قاعدگی باعث ایجاد پیامدهای پزشکی دیگری نمی‌شوند

مقالات زنان، زایمان و نازایی

دیسمنوریا (دیسمنوره) یا گرفتگی‌های قاعدگی
مایو کلینیک
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


♦ علایم کرامپ‌های قاعدگی
♦ چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
♦ علل کرامپ‌های قاعدگی
♦ ریسک فاکتورهای کرامپ‌های قاعدگی
♦  پیامدهای کرامپ‌های قاعدگی
♦ تشخیص کرامپ‌های قاعدگی
♦ درمان کرامپ‌های قاعدگی
♦ سبک زندگی و مداوای خانگی
♦ طب جایگزینکرامپ‌های قاعدگی یا دیسمنوریا (دیسمنوره) درد خفقانی یا دردهای موجب گرفتگی در زیر شکم است. بسیاری از زنان درست در آستانه پریود عادت ماهانه یا در طول آن دچار این نوع کرامپ می‌شوند.
در مورد برخی زنان این ناراحتی صرفاً آزار دهنده است. در مورد دیگران کرامپ‌های قاعدگی ممکن است به قدری شدید باشد که در فعالیت‌های روزمره به مدت چند روز در هر ماه اختلال ایجاد کند.
اختلالاتی مثل اندومتروزیس (اندومتریوز) یا فیبروئید رحم می‌توانند کرامپ‌های قاعدگی ایجاد کنند. درمان علت برای کاهش درد نقش کلیدی دارد. گرفتگی‌های قاعدگی که نتیجه اختلال دیگری نباشند گرایش به کاهش بر اثر افزایش سن دارند و اغلب پس از تجربه زایمان بهبود می‌یابند.


علایم کرامپ‌های قاعدگی
علایم کرامپ‌های قاعدگی شامل موارد زیرند:
• درد خفقانی یا درد ناشی از گرفتگی در زیر شکم که می‌تواند شدید باشد
• دردی که به فاصله 1 تا 3 روز پیش از پریود شروع می‌شود، به فاصله 24 ساعت پس از شروع پریود به اوج خود می‌رسد و در طول 2 تا 3 روز فروکش می‌کند.
• درد مبهم ادامه‌دار
• دردی که به کمر و ران‌ها سرایت می‌کند
برخی زنان نیز دچار موارد زیر می‌شوند:
تهوع
• نشت مدفوع
سردرد
سرگیجه


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
به دکتر مراجعه کنید اگر:
• کرامپ‌های قاعدگی باعث مختل شدن زندگی شما در هر ماه می‌شود
• علایم مبتلابه شما به شکلی پیشرونده بدتر می‌شود
• علایم شدید در شما پس از سن 25 سالگی شروع شده باشد


علل کرامپ‌های قاعدگی
در طول پریود عادت ماهانه رحم برای کمک به ریزش دیواره خود منقبض می‌شد. مواد شبه هورمون (پروستاگلاندین‌ها) درگیر در روند درد و التهاب محرک انقباض‌های عضله رحم می‌شوند. سطوح بالاتر پروستاگلاندین‌ها با گرفتگی‌های قاعدگی شدیدتر مرتبطند.
کرامپ‌های قاعدگی ممکن است بر اثر موارد زیر ایجاد شوند:
اندومتریوزیس (اندومتوریوز)
• فیبروئید رحم
• ادنومیوزیس (ادنومیوز). بافت جدار رحم در داخل دیواره عضلانی رحم شروع به رشد می‌کند.
بیماری التهابی لگن
• استنوزیس گردنی. در برخی زنان دهانه سرویکس به قدری کوچک است که باعث محدود کردن جریان خون عادت ماهانه شده سبب افزایش دردناک فشار در رحم می‌گردد.


ریسک فاکتورهای کرامپ‌های قاعدگی
زنان در صورت دچار بودن به موارد زیر در ریسک کرامپ‌های قاعدگی قرار خواهند داشت:
• سن کمتر از 30 سال
• شروع زودرس بلوغ، در سن 11 سالگی یا کمتر
• دچار بودن به خونریزی سنگین در طول پریود (منوراژیا، منوراژی)
• دچار بودن به خونریزی قاعدگی نامنظم (متروراژیا)
• داشتن تاریخچه خانوادگی کرامپ‌های قاعدگی (دیسمنوریا)
• سیگاری بودن


پیامدهای کرامپ‌های قاعدگی
کرامپ‌های قاعدگی باعث ایجاد پیامدهای پزشکی دیگری نمی‌شوند اما آنها می‌توانند در فعالیت‌های کاری، تحصیلی و اجتماعی زنان اختلال ایجاد کنند.
با وجود این برخی اختلالات همراه کرامپ‌های قاعدگی می‌توانند پیامدهایی داشته باشند. برای مثال، اندومتریوز می‌تواند باعث مشکلات ناباروری شود. بیماری التهابی لگن می‌تواند جای زخم‌هایی روی لوله‌های فالوپ (لوله‌های تخم‌بر) ایجاد کند و ریسک کاشته شدن تخمک بارور شده را در جایی خارج از رحم افزایش دهد (بارداری خارج رحمی).


تشخیص کرامپ‌های قاعدگی
پزشک تاریخچه پزشکی شخص را مرور کرده و یک معاینه بالینی شامل آزمون لگن انجام خواهد داد. در طول معاینه لگن، پزشک در جستجوی ناهنجاری‌های احتمالی در ارگان‌های تولید مثل بوده و نشانه‌های عفونت را دنبال خواهد کرد.
اگر دکتر ظن آن را داشته باشد که یک اختلال علت کرامپ‌های قاعدگی است، انجام تست‌های زیر را توصیه خواهد کرد:
• اولتراسوند (سونوگرافی). این تست از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از رحم، گردن رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها استفاده می‌کند.
• دیگر تست‌های تصویربرداری. CT اسکن یا MRI می‌تواند تصاویری دارای جزئیات بیشتر از سونوگرافی ایجاد کرده و به پزشک در تشخیص اختلالات زیربنایی کمک کند.
لاپاروسکپی. اگرچه عموماً برای تشخیص کرامپ‌های قاعدگی ضروری نیست، لاپاروسکپی می‌تواند به کشف اختلالات زمینه‌ای مثل اندومتریوز، چسبندگی، فیبروئید، کیست تخمدان و بارداری خارج از رحم کمک کند.


درمان کرامپ‌های قاعدگی
برای فروکش کرامپ‌های قاعدگی پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:
• داروهای مسکن درد. داروهای مسکن درد غیر نسخه‌ای، مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم در دوزهای معمول برای شروع استفاده در روز پیش از شروع پریود می‌تواند به کنترل درد ناشی از کرامپ کمک کند. داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی نسخه‌ای نیز در دسترسند. مصرف داروهای مزبور را در آغاز پریود یا به محض احساس علایم شروع کرده و بر مبنای دستور پزشک به مدت 2 تا 3 روز یا تا زمان برطرف شدن علایم دنبال کنید.
قرص‌های کنترل بارداری هورمونی. قرص‌های خوراکی کنترل بارداری که حامل هورمون هستند از تخمک‌گذاری پیشگیری کرده و شدت کرامپ‌های قاعدگی را کاهش می‌دهند. این هورمون‌ها به اشکال دیگری نیز قابل استفاده‌اند: تزریق، پچ پوستی، ایمپلنت جاگذاری شده زیر پوست بازو، یک رینگ منعطف که داخل واژن جاگذاری می‌شود، یا به صورت دستگاه داخل رحمی (IUD).
• عمل جراحی. اگر گرفتگی‌های قاعدگی ناشی از اختلالاتی مثل اندومتریوز یا فیبروئید باشد، عمل جراحی برای تصحیح مشکل ممکن است به فروکش علایم کمک کند. برداشتن رحم با عمل جراحی نیز در صورتی که دیگر رویکردها برای فروکش علایم موفق نبوده باشند یا اگر زن برنامه‌ای برای بچه‌دار شدن نداشته باشد ممکن است به عنوان یک گزینه مطرح باشد.


سبک زندگی و مداوای خانگی
در کنار برخورداری از خواب و استراحت کافی مواردی شامل فهرست زیر می‌توانند کمک کننده باشند:
• ورزش منظم. فعالیت فیزیکی، شامل سکس، به فروکش کرامپ‌های قاعدگی در مورد برخی زنان کمک می‌کند.
گرمادرمانی. نشستن در وان آب گرم یا استفاده از پد گرم، بطری آب گرم یا پچ گرم بر روی ناحیه زیر شکم ممکن است باعث فروکش کرامپ‌های قاعدگی شود.
• استفاده از مکمل‌های غذایی. شماری از مطالعات اشاره داشته‌اند که مکمل‌های ویتامین E، اسیدهای چرب امگا 3، ویتامین B1 (تیامین)، ویتامین B6 و منیزیم می‌توانند کرامپ‌های قاعدگی را کاهش دهند.
• کاهش استرس. استرس روان‌شناختی ممکن است ریسک کرامپ‌های قاعدگی و شدت آنها را افزایش دهد.


طب جایگزین
بیشتر موارد طب جایگزین به اندازه لازم مورد بررسی قرار نگرفته‌اند تا کارشناسان بتوانند آنها را توصیه کنند. به هر حال، برخی درمان‌های جایگزین شامل موارد زیر می‌توانند مفید باشند:
طب سوزنی.
• تحریک الکتریکی عصب زیر جلدی (TENS). این دستگاه با استفاده از پچ‌های چسبنده دارای الکترودهایی درون آنها به پوست متصل می‌شود. الکترودها سطوح متفاوتی از جریان الکتریکی را برای تحریک عصب‌ها تحویل می‌دهند.
TENS به واسطه بالا بردن آستانه پیام‌های درد و تحریک رهش دردکُش‌های طبیعی بدن (اندورفین‌ها) کار می‌کند. در مطالعات انجام شده TENS در مقایسه با دارونما در تخفیف کرامپ‌های قاعدگی مؤثرتر بوده است.
• داروهای گیاهی. برخی فراورده‌های گیاهی مثل سیکنوژنول، رازیانه، یا ترکیبی از آنها ممکن است در مورد کرامپ‌های قاعدگی تسکین دهنده باشند.
• طب فشاری. همانند طب سوزنی، طب فشاری نیز شامل تحریک برخی نقاط بدن است اما این کار را به جای سوزن با استفاده از فشار ملایم بر روی پوست انجام می‌دهد. اگرچه تحقیق در مورد طب فشاری و کرامپ‌های قاعدگی محدود است، چنین به نظر می‌رسد که طب فشاری در فروکش کرامپ‌های قاعدگی مؤثرتر از دارونما است./


Source:
Mayo Clinic
Menstrual cramps
April 08, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.