دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

رنگ‌های شیر پستان - مفهوم هر رنگ، و چه زمانی باید نگران بود؟

رنگ شیر پستان، شیر مادر، نوشیرده، آغوز، رژیم غذایی، فریز کردن شیر، شیر ماک، پمپ کردن شیر، شیر پسین، آنتی‌بیوتیک، ماینوسیلین، شیر مرسوم، شیر بالغ

ایجاد رنگ‌های مختلف در شیر پستان عموماً جای نگرانی ندارد

مقالات زنان، زایمان و نازایی

– رنگ "نرمال" برای شیر پستان چیست؟
– چه چیز باعث زرد شدن شیر پستان می‌شود؟
– چه چیزی باعث سفید شدن شیر پستان می‌شود؟
– چه چیزی باعث آبی رنگ شدن شیر پستان می‌شود؟
– چه چیزی باعث سبز رنگ شدن شیر پستان می‌شود؟
– چه چیز باعث صورتی یا قرمز شدن رنگ شیر پستان می‌شود؟
– چه چیز باعث سیاه شدن شیر پستان می‌شود؟
– رنگ‌های مورد انتظار در زمان شیر دادن از پستان
– عوامل تقویت کننده رنگ شیر پستان
– چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
– پیام همراهمردم احتمالاً از فواید شیر مادر مطلعند. این شیر دارای آنتی‌بادی‌هایی است که به تقویت سیستم ایمنی نوزاد کمک می‌کند، و برخی کودکان در مقایسه با شیر خشک، شیر مادر را راحت‌تر هضم می‌کنند.
اما اگر زنی نوشیرده باشد ممکن است رنگ‌های مختلف شیر پستان را نشناسد. چنین زنانی ممکن است گمان این را داشته باشند که شیر پستان دارای همان رنگ شیر خشک یا شیر گاو است. با وجود این رنگ شیر مادر می‌تواند به شکل قابل ملاحظه‌ای تغییر یابد.
نگران نباشید! ایجاد رنگ‌های مختلف در شیر پستان عموماً جای نگرانی ندارد. از اینها گذشته، این موضوع مهم است که بدانیم چرا شیر مادر در برخی مواقع تغییر رنگ می‌دهد.

رنگ "نرمال" برای شیر پستان چیست؟
رنگی که در مورد یک نفر نرمال محسوب می‌شود ممکن است در مورد دیگری نرمال نباشد - بنابراین نیازی نیست تا شخص راه بیفتد و رنگ شیر پستان خود را با رنگ شیر متعلق به دوستان خود مقایسه کند. اما در اغلب موارد شیر پستان نمای ظاهری روشنی دارد که معمولاً سفید است، اگرچه این شیر می‌تواند اندکی متمایل به زرد یا آبی نیز باشد.

چه چیز باعث زرد شدن شیر پستان می‌شود؟

آغوز
اگر زنی اخیراً زایمان کرده باشد ممکن است از دیدن اینکه شیر پستان او بیشتر زرد است تا سفید شیری، شگفت‌زده شود. این وضعیت کاملاً نرمال است و بسیاری از مادران در چند روز اول پس از زایمان شیر زرد رنگ تولید می‌کنند.
این شیر، آغوز یا شیر اول نامیده می‌شود زیرا اولین شیری است که پس از زایمان در پستان زن تولید می‌گردد. آغوز سرشار از آنتی‌بادی بوده و متراکم‌تر از شیر معمولی است و زنان این شیر را تا 5 روز پس از تولد نوزاد تولید می‌کنند.

رژیم غذایی
زنان ممکن است تا ماه‌ها پس از زایمان کماکان به تولید شیر زرد رنگ ادامه دهند به ویژه اگر غذاهایی مثل هویج یا سیب زمینی شیرین بخورند که دارای رنگ زرد یا نارنجی هستند.

فریز کردن شیر
به خاطر سپردن این موضوع مهم است که رنگ شیر پستان می‌تواند پس از فریز کردن تغییر کند. این شیر در ابتدا ممکن است رنگ سفید داشته باشد و سپس اندکی به زردی متمایل شود که این مورد نیز کماکان نرمال محسوب می‌گردد. این تغییر رنگ نشان دهنده وجود مشکلی در شیر مادر نیست.

چه چیزی باعث سفید شدن شیر پستان می‌شود؟
سفید رنگی است که بیشتر مردم انتظار دارند تا در زمان تغذیه نوزاد از پستان یا پمپاژ شیر ببینند. با وجود این موضوع جالب نظر این است که بدن زنان به طور معمول تا چند روزی پس از وضع حمل شیر پستان سفید رنگ تولید نمی‌کند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که شیر مرحله انتقالی از آغوز به شیر رسیده را پشت سر می‌گذارد. عرضه شیر نیز در طول این مدت افزایش می‌یابد و این روند در طول دو هفته پس از زایمان به همین روند ادامه پیدا می‌کند.
هر زنی متفاوت است، بنابراین در طول دوره انتقالی مزبور شیر پستان ممکن است از رنگ زرد تیره به زرد روشن تغییر کند یا از رنگ زردفام به سفید کامل مبدل شود.

چه چیزی باعث آبی رنگ شدن شیر پستان می‌شود؟
این موضوع نیز نرمال است که شیر پستان تا حدودی آبی رنگ باشد. ته‌رنگ آبی اغلب اوقات در زمان آغاز پمپاژ یا شیر دادن مشهود است. این شیر (شیر ماک) رقیق‌تر از شیر اولیه و حاوی مقدار کمتری چربی و مقدار بیشتری الکترولیت است. در حوالی پایان یک مورد تغذیه کردن نوزاد یا پمپ کردن، شیر (شیر پسین) انبسته‌تر و حاوی چربی بیشتری می‌شود که نتیجه آن رنگ سفید متمایل به کرم یا زردفام خواهد بود.
اگر شما زمانی متوجه شوید که شیر بدون خامه گاو که از فروشگاه می‌خرید دارای ته‌رنگ آبی است دلیلش مشابه بوده و داشتن چربی کمتر است.

چه چیزی باعث سبز رنگ شدن شیر پستان می‌شود؟
زنان نباید از دیدن سبز بودن شیر پستان خود جا بخورند. در این موقعیت باید به آنچه خورده شده فکر کرد. بسیار محتمل است که زن غذایی دارای رنگ سبز خورده که باعث تغییر رنگ شیر پستان او شده است.
نباید نگران بود، شیر پستان دوباره به رنگ نرمال خود برمی‌گردد.

چه چیز باعث صورتی یا قرمز شدن رنگ شیر پستان می‌شود؟

رژیم غذایی
صورتی یا قرمز شدن رنگ شیر پستان توجیهات مختلفی می‌تواند داشته باشد. مشابه مورد خوردن چیزهای سبز رنگ، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های قرمز رنگ مثل توت فرنگی، چغندر قند، و غذاهای دارای رنگ صناعی، می‌تواند باعث تغییر رنگ شیر پستان گردد.

خون
گذشته از دلایل دیگر وجود مقادیر ناچیز خون در شیر پستان می‌تواند باعث تغییر رنگ آن شود. اما این وضعیت همیشه نشان دهنده وجود مشکل نیست.
زنان ممکن است دچار ترک نوک پستان باشند که خونریزی دارد، یا امکان دارد که یک مویرگ در پستان آنان دچار پارگی شده باشد. در هر دو مورد خونریزی پس از التیام بدن متوقف می‌شود. در این اثناء زنان ناچار نیستند که شیر دادن از پستان یا پمپ کردن شیر را متوقف کنند.
به هر حال، اگر رنگ شیر پس از گذشت چند روز به حالت نرمال برنگردد، باید به پزشک مراجعه کرد. وجود خون در شیر پستان همچنین یک نشانه عفونت پستان محسوب می‌شود.

چه چیز باعث سیاه شدن شیر پستان می‌شود؟
اگر شیر پستان زنی شبیه به قهوه‌ای یا سیاه باشد و زن دارو مصرف می‌کند، در بیشتر موارد باید وضعیت را نتیجه داروی مصرفی دانست. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که زن آنتی‌بیوتیک ماینوسیلین (ماینوسین) مصرف می‌کند.
زنان باید پیش از گرفتن ماینوسیلین یا هر داروی دیگری در مورد تغذیه نوزاد با پزشک مشورت کنند. برخی از داروها علی‌رغم توانایی ایجاد تغییر در رنگ شیر پستان کاملاً ایمن هستند، حال آنکه در مورد داروهای دیگر ممکن است نیاز به تغییر دارو مطرح باشد.

رنگ‌های مورد انتظار در زمان شیر دادن از پستان
در ادامه آنچه در مورد انواع مختلف شیر پستان می‌دانیم، شامل تغییرات رنگی که در هر مرحله بروز می‌کند، مطرح شده است.

آغوز
• آغوز نخستین شیری است که پس از به دنیا آوردن نوزاد توسط پستان‌ها تولید می‌شود
• آغوز تا 5 روز پس از وضع حمل ادامه می‌یابد
• آغوز سرشار از آنتی‌بادی است
• آغوز دارای رنگ متمایل به زرد است

شیر مرسوم
• شیر مرسوم شیری است که پستان در فاصله بین مرحله آغوز و شیر بالغ تولید می‌کند
• شیر مرسوم بین روزهای 5 تا 14 پس از زایمان ادامه دارد
• شیر مرسوم زرد یا نارنجی رنگ به همراه نمایی کرمی است

شیر بالغ
• شیر بالغ شیری است که از دو هفته پس از زایمان توسط پستان تولید می‌شود
• شیر ماک به رنگ سفید، شفاف، یا آبی در آغاز هر مورد شیردهی ظاهر می‌شود و سپس رنگ کرمی‌تر به خود گرفته غلیظ‌تر می‌شود یا در حدود انتهای شیر دادن به رنگ زرد چرخش می‌کند (شیر پسین)

عوامل تقویت کننده
در صورتی که شیر پستان زنی دارای رنگی غیر از سفید یا آبی باشد، در اینجا خلاصه‌ای از دلایل توضیح دهنده وضعیت برای زنان ارائه شده است:

زرد / نارنجی سبز صورتی / قرمز سیاه
- خوردن هویج، اسکواش و سبزیجات زرد یا نارنجی رنگ - خوردن یا نوشیدن غذاها یا نوشیدنی‌های سبز رنگ خوردن یا نوشیدن غذاها و نوشیدنی‌های قرمز رنگ  
- فریز کردن شیر پستان   –ترک نوک پستان یا پارگی  مویرگ‌ها  - دارو
-
مکمل‌های ویتامین
– نوشیدن سودا یا نوشابه‌های نارنجی رنگ      

 زنان ممکن است متوجه برخی ته‌رنگ‌های متداول شوند. عوامل اغلب تقویت کننده تغییرات رنگ شیر پستان شامل موارد زیر است:
• خوردن غذاهای داری رنگ‌های مصنوعی
• خوردن غذاهای غنی از نظر بتا کاروتن (هویج، اسکواش و غیره)
• خوردن سبزیجات سبز رنگ
• نوشیدن سودا و دیگر نوشابه‌های رنگ‌دار
• مصرف دارو یا ویتامین
• ترک نوک پستان یا پارگی مویرگ‌ها
• فریز کردن شیر پستان
مردم باید بدانند که موارد بالا صرفاً باعث تغییر رنگ شیر پستان نمی‌شوند بلکه می‌توانند رنگ مدفوع نوزاد را نیز تغییر دهند. بنابراین اگر زنی اخیراً چغندر قند خورده و مدفوع نوزاد وی به رنگ قرمز درآمده باشد نباید بلافاصله دچار اضطراب شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
به طور معمول زنان فقط زمانی باید برای رنگ شیر پستان به دکتر مراجعه کنند که این رنگ قرمز یا صورتی بوده و برطرف نشود. ترک نوک پستان یا پارگی کاپیلاری‌ها معمولاً در طول چند روز بهبود می‌یابد و سپس رنگ شیر به حالت نرمال برمی‌گردد.
اگر تولید شیر قرمز یا صورتی رنگ ادامه یابد، این می‌تواند نشان دهنده وجود مشکلی دیگر مثل عفونت پستان یا سرطان پستان باشد. در عین حال اگر زنی دارای شیر پستان به رنگ سیاه یا قهوه‌ای باشد باید برای اطمینان از ایمن بودن داروها یا مکمل‌های مصرفی خود در طول شیردهی به پزشک مراجعه کند.

پیام همراه
وقتی شیردهی از پستان تجربه‌ای تازه باشد، زنان ممکن است با رنگ‌های مختلفی که شیر پستان می‌تواند داشته باشد ناآشنا باشند. زنان باید بدانند که تغییر رنگ شیر موردی کاملاً نرمال است. با وجود این اگر پرسشی برای آنان وجود داشته باشد باید با پزشک مشورت کنند./


• دکتر کارولاین کی، والنسیا هیگوئرا
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Healthline
The Many Colors of Breast Milk: What They Mean and When to Be Concerned
Medically reviewed by Carolyn Kay, MD
On February 18, 2020
New —
Written by Valencia Higuera

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.