دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه باید در مورد درد واژن بدانیم

درد واژن، وستیبولیت مادگی، وستیبولیت وُلوار، ولوودینیا، عفونت، عفونت مخمری، سوزاک، کلامیدیا، سرطان سرویکال، دیسپرونیا، دیسپارونیا، سکس، لوبریکانت

زنان در هر سنی ممکن است دچار درد واژن شوند

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• علایم درد واژن کدامند؟
• چه چیز باعث درد واژن می‌شود؟
• چه کسی در ریسک درد واژن قرار دارد؟
• درد واژن چگونه تشخیص داده می‌شود؟
• درد واژن چگونه درمان می‌شود؟
• دورنما در مورد درد واژن چیست؟در زنان، واژن معبری است که از سرویکس یا گردن رحم تا مادگی یا فرج ادامه دارد. ناراحتی یا درد واژن اغلب نتیجه وجود یک مشکل پزشکی یا روان‌پزشکی است. درمان و مداخله زودهنگام می‌تواند به تسکین درد و کاهش خطر بروز عوارض کمک کند.

علایم درد واژن کدامند؟
علایم خاص درد و ناراحتی واژن بر مبنای علت زیربنایی بروز درد متفاوتند. برای مثال وستیبولیت مادگی (وستیبولیت وُلوار) اختلالی است که فقط هنگامی باعث ایجاد درد می‌شود که واژن تحت فشار قرار گیرد. در مقابل ولوودینیا اختلالی است که می‌تواند درد مزمن مداوم ایجاد کند.
بسته به اختلال خاص مبتلابه زنان، آنان ممکن است یکی از علایم زیر یا تعداد بیشتری از آنها را به همراه درد واژن تجربه کند:
• سوزش
• خارش
• زخم
• حالت نیش خوردن
• خفقان
• حالت چاییدن
• درد در هنگام مقاربت جنسی
اگر درد واژن نتیجه یک عفونت باشد زن ممکن است دچار ترشحات واژن غیر نرمال شود. برای مثال، واژن ممکن است متفاوت از حالت معمول به نظر رسیده یا بوی متفاوتی از آن منتشر شود. این وضعیت می‌تواند نشانه وجود یک عفونت باکتریایی باشد.

چه چیز باعث درد واژن می‌شود؟
درد واژن ممکن است در محدوده واژن بروز کند، یا این احتمال وجود دارد که به سمت پایین به لگن یا دهانه رحم منتشر شود.
بر مبنای گزارش "دانشکده پزشکی UNC" شایع‌ترین علت درد واژن عفونت است که مثال‌هایی از آن موارد زیر را شامل می‌شود:
عفونت مخمری
سوزاک
کلامیدیا
دیگر علل بالقوه برای درد واژن عبارتند از:
• ترومای ناشی از سکس، زایمان، جراحی یا دیگر اقدامات پزشکی
اتروفی ولوُواژینال به علت افت میزان استروژن به دنبال یائسگی
• وستیبولیت مادگی
سرطان گردن رحم (سرطان سرویکال)
درد واژن در عین حال ممکن است بر اثر اختلالی به نام دیسپرونیا (دیسپارونیا) بروز کند. دیسپرونیا یک اصلاح پزشکی برای توصیف مقاربت جنسی دردناک است.
درد واژن در عین حال امکان دارد که منشأ روان‌شناختی داشته و برای مثال ناشی از وجود سابقه سوء استفاده جنسی باشد.
در برخی موارد پزشک ممکن است نتواند علت بروز درد واژن را تعیین کند. ولوودینیا یک اصطلاح پزشکی برای تبیین درد واژن مزمن بدون علت هر علت مشخص است.

چه کسی در ریسک درد واژن قرار دارد؟
زنان در هر سنی ممکن است دچار درد واژن شوند.
در برخی موارد تاریخچه پزشکی زنان ممکن است ریسک درد واژن را در مورد آنان افزایش دهد. برای مثال، تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، یائسگی، یا هیسترکتومی ممکن است باعث افزایش ریسک درد واژن شود. اگر زنی دارای تاریخچه درمان برای سرطان پستان باشد وی نیز در ریسک بالاتری برای ابتلاء به درد واژن قرار خواهد داشت.
برخی داروها نیز ممکن است ریسک ابتلاء به درد واژن را افزایش دهند. برای مثال، استاتین‌ها داروهایی هستند که برای کمک به کاهش سطح کلسترول استفاده می‌گردند. استاتین‌ها به عنوان عامل خشکی واژن شناخته می‌شوند. استاتین‌ها می‌توانند به درد واژن منجر شوند.
سالخوردگی نیز یک ریسک فاکتور درد واژن است. یائسگی باعث ایجاد تغییرات در سطح هورمون‌ها و نازک کردن بافت واژن می‌شود. این تغییرات بر میزان لیز بودن واژن تأثیر می‌گذارد و عامل تقویت کننده درد واژن محسوب می‌شود.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
آنچه باید در مورد درد واژن بدانیم


درد واژن - 
علل، تشخیص، درمان و مداوای خانگی

 


درد واژن چگونه تشخیص داده می‌شود؟
اگر زنی دچار درد مداوم یا برگشت کننده واژن باشد، باید به پزشک مراجعه کند. پزشک می‌تواند به تشخیص علت درد واژن کمک نماید. پزشک احتمالاً شرح حال پزشکی گرفته، معاینه بالینی انجام می‌دهد و در صورت لزوم از تست‌های بیشتری استفاده خواهد کرد.
در پیوند با تاریخچه پزشکی دکتر سؤال‌هایی در مورد وضعیت سلامت زن مثل علایم مبتلابه وی، اختلالات پزشکی تشخیص داده شده در مورد او و سابقه عمل جراحی یا دیگر اقدامات پزشکی انجام شده بر روی او مطرح خواهد کرد. در عین حال ممکن است پزشک سؤالاتی در مورد داروها یا مکمل‌هایی که زن اخیراً مصرف کرده است مطرح کند. همچنین این امکان هست که پزشک پرسش‌هایی در مورد سلامت و عادات جنسی زن مطرح کند.
پزشک احتمالاً ناحیه واژن را معاینه خواهد کرد. در طول این معاینه پزشک به دنبال نشانه‌های سرخی، ورم، صدمه، یا جای زخم خواهد بود. پزشک ممکن است با یک وسیله دارای سر پنبه‌ای مادگی و واژن را برای بررسی درد فشار دهد. اگر زنی دچار ولوودینیا باشد باید در صورت اعمال فشار متحمل درد شدیدی شود.
پزشک همچنین ممکن است یک نمونه ترشح واژن را برای تست خارج کند. اگر نمونه مزبور دارای انواع غیر معمول یا تعداد نامعمول باکتری، قارچ یا ویروس باشد، این نشانه وجود یک عفونت محسوب می‌شود که می‌تواند عامل درد واژن باشد.
اگر درد شدید باشد یا پزشک نسبت به وجود یک اختلال جدی مثل سرطان گردن رحم مشکوک شود، آنگاه احتمال توصیه به انجام تست‌های بیشتر مطرح است. این می‌تواند شامل گرفتن نمونه بافت از سرویکس برای آنالیز آن باشد (بیوپسی).
اگر پزشک در مورد منشأ روان‌شناختی داشتن درد واژن مشکوک باشد آنگاه ممکن است زن را برای ارزیابی بیشتر به یک متخصص سلامت روانی معرفی کند.

درد واژن چگونه درمان می‌شود؟
برای تخفیف درد واژن پزشک تلاش خواهد کرد تا علت زیربنایی را درمان کند. در این مورد امکان در پیش گرفتن یک رویکرد چند مرحله‌ای وجود دارد. برای مثال پزشک ممکن است استفاده از بی‌حس کننده‌های موضعی یا داروهای خوراکی را توصیه کند. در موارد نادر پزشک عمل جراحی را توصیه خواهد کرد.

دارودرمانی
اگر زنی دچار عفونت باکتریایی یا قارچی باشد، پزشک احتمالاً داروهای آنتی‌بیوتیک یا داروهای ضد قارچ را برای درمان اختلال توصیه خواهد کرد.
زنان باید دوره درمان خود را کامل کنند حتی اگر علایم بیماری پیش از مصرف تمامی داروهای تجویز شده از بین رفته باشد. این کار شانس برگشت بیماری را کاهش می‌دهد.
پزشک در عین حال ممکن است استفاده از پمادهای موضعی مثل ژل لیدوکائین را توصیه کند. این داروها می‌توانند به بی‌حس کردن ناحیه واژن کمک کنند. بی‌حسی ناحیه می‌تواند به تخفیف ناراحتی مداوم یا درد در کوران مقاربت جنسی کمک نماید.
کرم‌های استروئیدی موضعی می‌توانند به کاهش تحریک‌پذیری، ورم و سوزش کمک کنند.
داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای یا داروهای ضد تشنج نیز می‌توانند به کاهش درد مزمن کمک نمایند.

عمل جراحی
در موارد نادر این احتمال وجود دارد که پزشک استفاده از تزریق‌های بی‌حس کننده یا بلوک کردن عصب را برای کمک به بی‌حسی ناحیه واژن توصیه کند. برای درمان ولوودینیا، وستیبولیت مادگی یا سرطان سرویکال، امکان توصیه به عمل جراحی مطرح است.

مراقبت خانگی
برخی درمان‌های خانگی و داروهای غیر نسخه‌ای ممکن است به تسکین درد واژن کمک کنند.
برای مثال استفاده از پدهای نارون کوهی برای ناحیه واژن باعث فروکش تحریک‌پذیری ناحیه می‌شود. زنان می‌توانند پدهای مزبور را از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های لوازم بهداشتی تهیه کنند. رویکرد جایگزین این است که زنان پدهای نخی بهداشتی خود را برای خیس شدن در محلول نارون کوهی فرو ببرند.
برای تسکین درد به دنبال تحریک واژن استفاده از آب تمیز و ولرم برای ناحیه مادگی پس از رفتن به توالت مفید خواهد بود. آب ولرم به تمیز و آرام کردن ناحیه کمک می‌کند.
برای تخفیف درد ناشی از سکس یا پیشگیری از آن استفاده از یک لیز کننده (لوبریکانت) در طول مقاربت جنسی مفید خواهد بود.
برای تخفیف خارش واژن داروهای آنتی‌هیستامین غیر نسخه‌ای مفیدند.

درمان جایگزین
اگر درد واژن ریشه در عفونت دستگاه ادراری به شکل مزمن داشته باشد مصرف مکمل‌های کلسیم سیترات می‌تواند به کاهش علایم دستگاه ادراری که عامل تقویت درد واژن محسوب می‌شود، کمک کند.
اجتناب از غذاهای دارای اگزالات زیاد نیز به پیشگیری از عفونت‌های دستگاه ادراری کمک می‌کند. این غذاها شامل تره فرنگی، بامیه، ریواس، جوانه گندم، بادام، بادام زمینی، گردوی آمریکایی و پسته می‌شود.
مردم باید پیش از مصرف هر گونه مکمل یا ایجاد تغییر در رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنند.

دورنما در مورد درد واژن چیست؟
دورنما به علت زیربنایی بروز درد واژن و همچنین درمان مورد استفاده بستگی دارد. در بسیاری موارد، پیگیری توصیه‌های دکتر می‌تواند باعث تسکین پایدار شود.
زنان می‌توانند از پزشک خود در مورد تشخیص خاص، گزینه‌های درمانی و چشم‌انداز درازمدت سؤال کنند./


• دکتر دِبرا سولیوان، ریچل نِل
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Healthline
What You Need to Know About Vaginal Pain
Medically reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI
on June 28, 2019 —
Written by Rachel Nall

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.