دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا واژن من خیس است؟

واژن، غشاء مخاطی، غدد بارتولین، گردن  رحم، تخمک‌گذاری، مخاط سرویکال،  ترشح بارور، برانگیختگی جنسی، تغییرات هورمونی، استروژن واژینال، عفونت، عفونت مخمری، آنتی‌بیوتیک، مایع واژن، خیسی واژن

مایعات واژن برای سالم نگه داشتن واژن و ایجاد آرامش برای فعالیت جنسی نقش اساسی دارند

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• چه چیز باعث خیس شدن واژن می‌شود؟
• مایع واژن چیست؟
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصه


واژن یک غشاء مخاطی است که این بدان معنی است که پوست و بافت واژن سالم همیشه مرطوب است. عوامل بسیاری می‌توانند بر مقدار مایع تولید شده در واژن تأثیر بگذارند.
به طور معمول محیط داخل واژن اندکی مرطوب احساس می‌شود. چرخش‌های هورمونی، وضعیت باروری، و برانگیختگی جنسی می‌توانند مقدار، قوام، و رنگ مایعات واژن را تغییر دهند. واژن ممکن است در طول تحریک جنسی، بسیار خیس احساس شود در حالی که یائسگی می‌تواند باعث خشکی واژن گردد.
مایعات واژن برای سالم نگه داشتن واژن و ایجاد آرامش برای فعالیت جنسی نقش اساسی دارند. در هر حال برخی از زنان در مورد مایعات واژن خود دچار نگرانند. دانستن در مورد نوع مایعات واژن، عملکرد آنها و مفهوم نرمال بودن در این مورد می‎تواند باعث فروکش نگرانی‌های زنان شود.

چه چیز باعث خیس شدن واژن می‌شود؟
بیشترین اشکال خیسی واژن از دو منبع می‌آید:
• غدد بارتولین
• سرویکس (گردن رحم)
غدد بارتولین دو غده کوچک به اندازه نخود هستند که درست زیر واژن قرار گرفته‌اند. آنها کمک می‌کنند تا واژن چرب و لیز باقی بماند و از خشکی بیش از حد آن پیشگیری می‌کنند. غدد بارتولین همچنین زمانی که زن دچار احساس برانگیختگی جنسی می‎شود و نیز در طول فعالیت جنسی، رطوبت تولید می‌کنند.
سرویکس یا دهانه رحم (گردن رحم) در سراسر چرخه عادت ماهانه مخاط تولید می‌کند. وقتی زمان تخمک‌گذاری فرا می‌رسد، سرویکس مایع بیشتری ایجاد می‌کند. مخاط سرویکال (ترشح بارور) می‌تواند به اسپرم در سفر به سوی تخمک کمک کند و احتمال بارداری را افزایش دهد.
شایع‌ترین علل خیسی واژن شامل موارد زیر است:

مایعات روزمره واژن
واژن سالم و نرمال اندکی مرطوب است. به طور متوسط زنان سالم هر روزه 1 تا 4 میلی‎لیتر مایع واژنی تولید می‌کنند. بر مبنای نظر دکتر ین. گونتر /Dr. Jen Gunter، متخصص زنان و زایمان، یک رگه مایع واژن بسیار بزرگ و انبسته حاوی حدود 1 میلی‌لیتر مایع واژنی است.
مقدار ترشح مایع واژنی در زنان سالم ممکن است هر روز به نسبت روز پیش تغییر کند، و غدد بارتولین و گردن رحم مایعات مختلفی تولید می‌کنند که امکان تغییر آن به مرور زمان وجود دارد. وقتی تخمک‌گذاری فرا می‌رسد، زنان ممکن است متوجه خیسی بیشتری در واژن خود شوند زیرا در کوران تخمک‌گذاری دهانه رحم میزان تولید مایع را افزایش می‌دهد.

برانگیختگی جنسی
وقتی زنی دچار برانگیختگی جنسی می‌شود، غدد بارتولین مقدار تولید مایع خود را افزایش می‌دهند. این مایع به واژن کمک می‌کند تا در طول فعالیت جنسی لیز و چرب باقی بماند، و بدین وسیله خطر اصطکاک دردناک و آسیب‌دیدگی واژن کاهش پیدا می‌کند. برخی زنان متوجه می‌شوند که واژن آنها در طول سکس حتی اگر دچار برانگیختگی جنسی نشوند لیز و چرب می‎شود.
چرب شدن مزبور به طور معمول حتی پس از آن که زن به سکس خود پایان می‌دهد یا حتی زمانی که دیگر احساس برانگیختگی جنسی ندارد ادامه پیدا می‌کند. این موضوع نرمال است که واژن برای یک یا دو ساعت پس از سکس یا برانگیختگی جنسی حالت خیس داشته باشد.
وقتی زنان پا به سن می‌گذارند ممکن است متوجه افزایش خشکی واژن خود شوند. پس از یائسگی، بدن زن مقدار کمتری استروژن تولید می‌کند که این باعث می‌شود تا چرب نگه داشتن واژن دشوار گردد. دیواره واژن نیز نازک‌تر می‎شود که این می‎تواند خشکی واژن را دردناک کند.

تغییرات هورمونی
مقادیر بالای استروژن می‌تواند خیسی واژن را از طریق واداشتن غدد بارتولین به تولید مایع بیشتر افزایش دهد. زنانی که مورد هورمون درمانی قرار دارند، مانند آن دسته از زنان که درمان جایگزینی هورمون دریافت می‌کنند، ممکن است متوجه افزایش میزان خیسی واژن خود شوند.
برخی از زنان برای افزایش رطوبت واژن از استروژن واژینال استفاده می‌کنند. یک مطالعه متعلق به سال 2018 پی برده است که این رویکرد مؤثرتر از استفاده از لیز کننده‌های مرسوم نیست. بنابراین برای زنانی که ترجیح می‌دهند از درمان با استروژن اجتناب کنند استفاده از لیز کننده‌های واژن ممکن است به همان اندازه کارآیی داشته باشد.

عفونت
وقتی مایع واژن دچار تغییر می‌شود یا زن به شکل قابل ملاحظه‌ای بیش از میزان نرمال مایع واژنی تولید می‌کند، این می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک عفونت باشد.
عفونت مخمری باعث ایجاد ترشح غلیظ و سفید رنگ شبیه به پنیر دلمه شده می‌گردد. واژن ممکن است دچار خارش و سوزش شود یا خیلی رنجور و خشک شود و سکس بسیار دردناک گردد.
عفونت مخمری یک عفونت قارچی است. در بیشتر موارد داروهای ضد قارچ غیر نسخه‌ای می‌توانند آن را درمان کنند. آنتی‌بیوتیک در مورد عفونت مخمری کارآیی ندارد و حتی ممکن است باعث وخامت این عفونت شود.
واژینوزیس باکتریایی نوعی عدم تعادل باکتریایی در واژن است. برخی زنان دچار این بیماری ممکن است هیچ علامتی نداشته باشدن اما دیگران دچار خارش یا سوزش می‌شوند. واژن ممکن است مایعی سفید، خاکستری یا زرد رنگ تولید کند که بوی ماهی می‌دهد. بوی مزبور گاهی از اوقات پس از سکس تندتر می‎شود.
تریکومونیازیس یک عفونت واگیردار جنسی است که می‌تواند ترشحات مایل به زرد یا سبز‌نمون ایجاد کند. گاهی از اوقات ترشح مزبور حالت حباب‌دار به خود گرفته و ممکن است به ویژه پس از پریود عادت ماهانه بدبو باشد. واژن برخی از اوقات دچار خارش یا سوزش می‌شود.
گاهی از اوقات، احتمال انسداد غدد بارتولین و ایجاد کیست‌های دردناک وجود دارد. زنی که درست داخل ورودی واژن خود با حساسیت و ورم دردناک مواجه می‌شود ممکن است دچار کیست غده بارتولین شده باشد. بسیاری از این کیست‌ها خود به خود از بین می‌روند اما اگر کیست مزبور بزرگ شود یا شفا پیدا نکند آنگاه پزشک می‌تواند نسبت به تخلیه کیست اقدام کند.

مایع واژن چیست؟
مایع واژنی دارای اجزاء متعدد شامل موارد زیر است:
آب. بیش از نیمی از مایع واژن از آب تشکیل شده است.
• نمک. حدود 1 درصد مایع واژینال نمک است که سدیم کلراید، کلسیم و فسفات را شامل می‌شود.
• ترکیبات ارگانیک. این ترکیبات شامل آمینو اسیدها، چربی‌ها و گلیکوژن هستند.
• سلول‌های کهنه. این سلول‌ها که واژن، رحم، و گردن رحم را می‌پوشانند منظماً ریزش کرده و از طریق مایع واژنی بدن را ترک می‌کنند.
آنتی‌بادی‌ها. مایع واژن دارای آنتی‌بادی‌هایی است که باعث کاهش خطر برخی عفونت‌ها می‌شود.
مایع واژن ممکن است در طیفی از رنگ‌ها شامل کرم، صورتی، مایل به زرد و خاکستری ظاهر شود. این رنگ‌ها ممکن است مفاهیم مختلفی داشته باشند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
خیسی واژن که باعث ایجاد علایم دیگری نشود معمولاً مشکلی محسوب نمی‌شود. مایع واژن یک نشانه سلامت واژن و نیز نشانگر آن است که بدن دارد کار خود را به خوبی انجام می‌دهد.
برخی علایم که هشدار در مورد لزوم مراجعه به دکتر محسوب می‌شوند عبارتند از:
• خشکی واژن، اگر بیش از چند روز ادامه یابد
ترشح واژن که بوی بدی داشته باشد
• خارش، سوزش یا درد واژن
• تغییر در ترشحات واژن پس از سکس با یک شریک جنسی تازه
ورم واژن
• تغییرات مایع واژنی در صورت استفاده از یک داروی تازه مثل قرص کنترل بارداری یا درمان جایگزینی استروژن
درد واژن یا حساسیت واژن که قابل توضیح نباشد

خلاصه
بسیاری از زنان به دلایل مختلف نگران مایع واژینال خود هستند. به هر حال رطوبت واژن موردی نرمال و سالم است. مایع واژن از باروری حمایت کرده باعث آرامش‌بخش‌تر شدن فعالیت جنسی می‌شود و می‌تواند مانع از درد واژن گردد.
خیسی واژن در غیاب علایم دیگر نرمال است. زنانی که در مورد زیاد بودن مقدار مایع واژنی خود نگرانند ممکن است در مورد میزان مایعی که بدن تولید می‌کند ناآگاه باشند. وقتی در این باره شکی وجود داشته باشد پزشک یا ماما می‌تواند در این مورد اطمینان خاطر ایجاد کند و دریابد که آیا یک مشکل زیربنایی نیازمند درمان مطرح است یا خیر./


• زاون ویلینز، دکتر کارولاین کی
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
Why is my vagina wet?
Last reviewed Mon 30 September 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Carolyn Kay, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.