دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خون پریود چه بویی دارد و چرا؟

خون پریود، اسیدیته واژن، لاکتوباسیلوس،  خون قاعدگی، عرق آپوکرین، دوش واژینال،   واژینوزیس، باکتریایی، تریکومونیازیس،  پروتوزوال

زنان ممکن است متوجه وجود انواع مختلف بو مثل بوی فلز، بوی فاسد شدن، یا بوی ماهی در خون پریود خود شوند

مقالات زنان، زایمان و نازایی

خون پریود چه بویی دارد؟
• انواع مختلف بو
• آیا امکان بهبود خون پریود وجود دارد؟
• در طول بارداری
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهبرخی زنان ممکن است متوجه وجود انواع مختلف بو مثل بوی فلز، بوی فاسد شدن، یا بوی ماهی در خون پریود خود شوند. بعضی از این بوها نرمال هستند در حالی که بقیه آنها نشانه وجود یک مشکل به شمار می‌روند.
چند عامل مختلف مثل pH یا اسیدیته واژن و وجود باکتری می‌توانند بر بوی خون عادت ماهانه تأثیر بگذارند.

خون پریود چه بویی دارد؟
خونریزی عادت ماهانه شامل ریزش خون و بافت دیواره داخلی رحم از طریق واژن است. این خونریزی وقتی ایجاد می‌شود که تخمک رها شده در طول تخمک‌گذاری بارور نمی‌شود تا نتیجه آن بارداری باشد.
مایع عادت ماهانه شامل خون، تخمک بارور نشده و بافت جدار داخلی رحم باید بویی جزئی داشته باشد.
زنان ممکن است متوجه شوند که خون پریود آنان بر اثر وجود خون و آهن بوی متالیک می‌دهد.
محیط اسیدی واژن و وجود انواع مختلف باکتری‌های مفید نیز ممکن است نقشی در بوی ترشحات واژن و خون پریود داشته باشد.
اسیدیته (pH) نرمال واژن 3.8 تا 4.5 است، که اسیدی است. اسیدیته 7 خنثی محسوب می‎شود. وجود خون، منی، یا ادرار در واژن می‌تواند بر اسیدیته واژن تأثیر گذاشته و سبب ایجاد بوهای مختلف شود.
واژن محل حضور انواع مختلفی از باکتری‌های مفید شامل لاکتوباسیلوس است. بروز اختلال در این محیط می‌تواند سبب ایجاد عفونت و انواع مشکلات شود.

انواع مختلف بو در پریود
خون پریود بر مبنای عوامل متعدد می‌تواند بوهای مختلفی داشته باشد. آنچه در ادامه می‌آید انواع شایع بوی خون قاعدگی است.

متالیک (فلزی)
خون پریود می‌تواند بویی متالیک شبیه به بوی سکه مسی داشته باشد. این به طور معمول نتیجه وجود آهن در خون بوده و معمولاً علتی برای نگرانی ندارد. به هر حال، این بو نباید پس از پایان پریود ادامه داشته باشد.

بوی فساد
زنان ممکن است در طول پریود خود متوجه بوی بد یا فساد شوند، که این می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک مشکل پزشکی باشد. نوع بو اغلب نتیجه یک جسم خارجی مثل تامپون است، که به شکل تصادفی مدت زمانی توی واژن باقی مانده. زنان می‌توانند تامپون کهنه را از واژن بیرون بکشند. از سوی دیگر ممکن است بیرون کشیدن آن نیاز به دکتر داشته باشد.

بوی شیرینی
بوی شیرینی در خون پریود احتمالاً نتیجه اسیدی بودن محیط و وجود باکتری در واژن است.

بوی بدن
زنان ممکن است متوجه وجود بویی شبیه به بوی بدن در خون پریود خود شوند. این بو نتیجه وجود غدد تعریق آپوکرین در ناحیه تناسلی است. عرق آپوکرین با باکتری‌های پوست مخلوط شده بوی بدن را ایجاد می‌کنند. غدد مزبور این نوع عرق را در طول دوره‌های استرس و اضطراب ترشح می‌کنند. این متفاوت از عرق ایجاد شده در طول ورزش یا در هنگام بالا بودن دمای بدن است.

بوی ماهی
زنان ممکن است متوجه وجود بویی شبیه به بوی ماهی در خون پریود خود و نیز در خارج از زمان عادت ماهانه شوند. این بو اغلب مرتبط به یک عفونت مثل واژینوزیس باکتریایی یا تریکومونیازیس است.
واژینوزیس باکتریایی یک عفونت باکتریایی شایع است که بر اثر رشد زیاد باکتری‌ها در واژن ایجاد می‌شود. ریسک فاکتورهای این بیماری شامل داشتن شریک جنسی تازه یا متعدد و دوش واژینال است.
واژینوزیس باکتریایی نوعی بوی شبیه به بوی ماهی ایجاد می‌کند که در دوره خونریزی عادت ماهانه بارزتر است زیرا خون محیط قلیایی واژن را افزایش می‌دهد. زنان ممکن است در خارج از دوره خونریزی عادت ماهانه دچار ترشحات واژن سفید یا خاکستری رنگ شوند. پزشکان واژینوزیس باکتریایی را با استفاده از طیفی از تست‎ها تشخیص می‌دهند و به طور معمول برای درمان آن آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند.
عفونت دیگری که در دوره خونریزی عادت ماهانه بوی شبیه به بوی ماهی ایجاد می‌کند تریکومونیازیس است، که نوعی عفونت واگیردار جنسی است. تریکومونیازیس یک عفونت پروتوزوال است که شخص می‌تواند آن را از طریق سکس به دیگری انتقال دهد.
زنان دچار تریکومونیازیس ممکن است متوجه وجود بوی نامعمول ماهی در واژن و تغییرات ترشح واژن شوند. در عین حال امکان بروز خارش، سوزش، یا ناسور شدن ناحیه تناسلی وجود دارد.
پزشکان تریکومونیازیس را با استفاده از تست‌های آزمایشگاهی تشخیص داده و آن را با آنتی‌بیوتیک درمان می‌کنند.

آیا امکان بهبود خون پریود وجود دارد؟
برخی اوقات بوی نامعمول در دوره پریود به مسائل بهداشتی مرتبط است. عموماً بوی خون پریود برای دیگر افراد محسوس نیست.
زنان باید برای بهبود بوهای ناخواسته بدن روزانه استحمام کنند. به علاوه، در طول دوره خونریزی عادت ماهانه آنان باید هر بار که به دستشویی می‌روند نوار بهداشتی و هر چند ساعت یک بار تامپون خودشان را عوض کنند.
هیچ نیازی به استفاده از پاک کننده‌های مخصوص یا اسپری برای نظافت واژن نیست. این محصولات می‌توانند باعث آزردگی و تحریک ناحیه واژن شوند.
پزشکان استفاده از دوش واژینال (دوش واژن) را برای تمیز کردن واژن توصیه نمی‌کنند. دوش واژن می‌تواند باعث بر هم خوردن توازن باکتریایی و سطح اسیدیته واژن شود. این دوش همچنین می‌تواند سبب تجمع باکتری‌های مضر و منجر به عفونت‌هایی مثل واژینوزیس باکتریایی یا عفونت مخمری گردد.

در طول بارداری
زنان در طول بارداری پریود نمی‌شوند اما کماکان باید در مورد سلامت واژن خود پیگیر باشند.
اگر زنی در طول بارداری دچار واژینوزیس باکتریایی یا تریکومونیازیس باشد، احتمال زایمان زودرس یا داشتن بچه با وزن کم در موقع تولد برای او افزایش پیدا می‌کند.
به علت تغییرات هورمونی زنان ممکن است در طول دوره بارداری به نسبت دوره‌های غیر آن ترشحات واژن نرمال بیشتری داشته باشند. آنها همچنین در ریسک بالاتری برای دچار شدن به عفونت واژن قرار دارند که علت آن تغییر تعادل مخمر و باکتری در واژن است.
هر کسی که در طول بارداری دچار تغییراتی در ترشحات واژن، بوی غیر متعارف یا خونریزی واژن شده باشد باید با پزشک مشورت کند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
زنان باید از وجود بوی تازه یا غیر معمول در پریود خود یا تغییرات ترشح واژن در خارج از دوره پریود باخبر باشند. سبز یا زرد رنگ بودن ترشح واژن به طور معمول یک نشانه وجود مشکل است.
زنان در صورت مواجهه با موارد زیر در طول پریود خود باید با پزشک مشورت کنند:
تب
درد لگن یا درد معده شدید
• خونریزی سنگین‌تر از معمول

خلاصه
وجود برخی بوها در طول پریود کاملاً نرمال است. واژن یک محیط اسیدی دارای تعادل باکتریایی است که بو ایجاد می‌کند.
برخی بوها مثل بوی ماهی یا بوی چیز در حال فساد غیر معمول است و زنانی که دچار آنها می‌شوند باید برای ارزیابی بیشتر به پزشک مراجعه کنند. زنان همچنین باید در خارج دوره پریود هم مراقب ترشحات واژن خود باشند.
اگر در مورد بوی مزبور پای عفونت در میان باشد نیاز به درمان فوری توسط دکتر مطرح خواهد بود./


• شانون جانسون، دکتر کارولاین کی
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
What does period blood smell like and why?
Last reviewed Fri 26 July 2019
By Shannon Johnson
Reviewed by Carolyn Kay, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.