دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه چیز باعث حساسیت پستان می‌شود؟

حساسیت پستان، شیردهی، مسدود شدن مجرای شیر، ماستیت، تاول شیر، 	آسیب دیدگی پستان، آسیب دیدگی عضله، درد چرخه‌ای پستان، بارداری، توده‎های خوش‌خیم، سرطان پستان، پستان حساس، سرمادرمانی، گرمادرمانی، تغییرات هورمونی، انجمن آمریکایی سرطان

حساسیت پستان گاهی از اوقات می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی باشد

مقالات بیماری‌های زنان

• شیردهی
• مسدود شدن مجرای شیر
ماستیت
تاول شیر
• دیگر تغییرات پستان
• آسیب دیدگی پستان
• آسیب دیدگی عضله
درد چرخه‌ای پستان
• بارداری
• توده‎های خوش‌خیم
سرطان پستان
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصه


پستان حساس [حساسیت پستان] لزوماً چیز مضری نیست و به شکل بالقوه علل متعددی در مورد آن وجود دارد. به هر حال حساسیت پستان گاهی از اوقات می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی باشد.
پستان‌ها ساختارهاری پیچیده‌ای هستند که بر اثر تغییرات ماهانه هورمونی، بارداری، شیردهی، و سالخوردگی دستخوش تغییر می‌شوند. بسیاری از زنان دچار حساسیت پستان می‌گردند، که می‌تواند احتمال بروز درد پستان را افزایش دهد. یک مطالعه پی برده است که 51.5 درصد زنان از ابتلاء گهگاهی به درد پستان خبر می‌دهند.
حساسیت پستان ممکن است مفید باشد، برای مثال با افزایش میزان لذت در طول فعالیت جنسی و تشویق زنان به محافظت از پستان‌های خود. به هر حال، برای برخی زنان یک پستان ممکن است حساس‌تر از دیگری باشد. این علامت احتمال دارد که سبب نگرانی شود و برخی از مواقع نشان دهنده وجود مشکلی در سلامت است. این مقاله به بررسی علل حساسیت پستان می‌پردازد.

شیردهی
شیردهی باعث ایجاد برخی تغییرات در پستان‌ها می‌شود. برخی زنان خبر از افزایش حساسیت در یکی از پستان‌ها یا هر دو می‌دهند.
اگر یک پستان به شکل ناگهانی حساس‌تر از دیگری شود یا هر دو پستان بیش از میزان معمول حساس شوند، علل ممکن شامل موارد زیر خواهد بود:

مسدود شدن مجرای شیر
در صورتی که مجاری شیر در طول شیردهی به طور کامل تخلیه نشوند امکان مسدود شدن آنها وجود خواهد داشت. علایم انسداد مجاری شیر شامل موارد زیر است:
• بروز برآمدگی کوچکی در پستان آسیب دیده
• حساسیت
• درد
• سفتی پستان
• حس سوزش
برای پیشگیری از ایجاد ماستیت ضروری است که انسداد مجرای شیر در اولین فرصت ممکن برطرف شود.
زنان می‌توانند مجرای شیر مسدود شده را با ادامه شیردهی یا استفاده از پمپ به روال معمول تخلیه کنند. ماساژ پستان در طول شیردهی یا پیش از آن می‎تواند محرک جریان یافتن دوباره شیر شود.
برخی زنان نیز متوجه می‌شوند که تغییر حالت شیردهی به تسهیل مک زدن بچه کمک می‌کند که این به تخلیه مجرای شیر کمک خواهد کرد.

ماستیت
ماستیت، عفونت پستان است که اغلب مواقع بر اثر مسدود شدن مجرای شیر ایجاد می‌گردد. عفونت مزبور می‌تواند باعث دردناک شدن، قرمزی، و تورم پستان شود. برخی زنان نیز دچار حالت ناخوشی و تب می‌شوند.
زنان دچار ماستیت باید شیردهی از هر دو پستان را ادامه دهند و برای تخلیه کامل پستان آسیب دیده آن را ماساژ بدهند. کمپرس گرم به تخفیف درد کمک می‌کند.
اگر عفونت پستان خود به خود برطرف نشود آنگاه پزشک می‌تواند آنتی‌بیوتیک تجویز کند. در اکثر مواقع ادامه شیردهی در هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک ایمن است.

تاول شیر
تاول شیر یک نقطه سفید رنگ روی نوک پستان یا هاله آن است که شبیه تاول است. این نقاط سفید رنگ ممکن است در برخی مواقع نسبت به لمس بسیار حساس باشند.
تاول شیر ممکن است به همراه انسداد مجرای شیر یا ماستیت بروز کند. برای درمان این تاول زنان باید شیردهی یا پمپاژ پستان را به روال معمول ادامه دهند و به ماساژ پستان بپردازند. استفاده از کمپرس گرم به تخفیف درد کمک می‌کند.

دیگر تغییرات پستان
پستان‌ها ممکن است در طول شیردهی تغییرات زیادی پیدا کنند. بسته به اینکه زن چگونه اخیراً از پستان‌هایش برای شیر دادن استفاده کرده یک پستان ممکن است متفاوت از دیگری احساس شود.
وقتی پستان پر از شیر می‌شود، برخی زنان ممکن است دچار احساس درد، ورم یا حساسیت شوند. در طول ترشح شیر این امکان وجود دارد که نوعی حس مور مور یا حالت وجود جریان الکتریکی در پستان احساس شود.

آسیب دیدگی پستان
آسیب‌دیدگی یک پستان می‎تواند باعث ایجاد حساسیت در آن شود، به ویژه اگر ورم بروز کرده باشد. برخی از دیگر نشانه‌های آسیب دیدن پستان شامل سرخی، ترشح از نوک پستان و درد است.
شیردهی در برخی مواقع می‌تواند سبب ایجاد جراحات خفیف پستان یا نوک آن شود. دیگر آسیب‌ها در این مورد شامل ضربه، بریدگی و خراش برداشتن پستان است.
آسیب‌های خفیف پستان گرایشی به بهبود خود به خود نشان می‌دهند اما استفاده از کمپرس گرم می‌تواند به رفع درد و ورم کمک کند.

آسیب دیدگی عضله
پستان‌ها در بالای عضلات پکتورال قرار دارند بنابراین درد یا حساسیت ایجاد شده در این عضلات ممکن است چنین احساس شوند که گویی منشأ آنها خود پستان‌ها است. آسیب دیدن عضلات پکتورال می‌تواند باعث ایجاد درد تند و تیز و تیر کشنده یا درد مبهم و کسالت‌آور شود.
علل شایع این آسیب‌ها شامل کشیدگی یا کاربرد بیش از حد عضلات قفسه سینه، مشخصاً در هنگام ورزش یا بلند کردن اشیاء سنگین است. ماساژ ملایم این عضلات یا استفاده از سرمادرمانی و گرمادرمانی می‌تواند باعث تخفیف درد و حساسیت شود.

درد چرخه‌ای پستان
برخی زنان درد چرخه‌ای یا حساسیتی را تجربه می‌کنند که در طول تغییرات چرخه عادت ماهانه بروز می‌کند. این درد به تغییرات هورمونی ایجاد شده در بدن زنان مرتبط است.
زنان ممکن است در روزهای پیش از آغاز پریود متوجه وجود ورم، حساسیت یا دردناک شدن پستان‌های خود شوند.
این علایم معمولاً در هر دو پستان بروز می‌کنند اما این امکان هست که شدت علایم در یک پستان بیش از دیگری باشد.

بارداری
تغییرات هورمونی در طول بارداری می‌تواند باعث افزایش حساسیت پستان شود. همانند مورد درد چرخه‌ای پستان این حساسیت به طور معمول در هر دو پستان ایجاد می‌شود. به هر جهت، برخی زنان ممکن است احساس کنند که یک پستان یا نوک آن حساس‌تر از دیگری است.

توده‎های خوش‌خیم
بسیاری از زنان در مقطعی از زندگی دچار یک مورد یا بیشتر برآمدگی یا توده پستانی خوش‌خیم می‎شوند.
این برآمدگی‌ها ممکن است در پستان‌ها احساس پر بودگی، ناسور بودن یا حساسیت ایجاد کنند. حساسیت مزبور ممکن است ادامه‎دار باشد یا به مرور زمان تغییر کند.
برخی از توده‌های خوش‌خیم که در پستان‌ها ایجاد می‌شوند شامل فیبروادنوما (فیبروادنوم) و کیست است.
فیبروادنوماها توده‌های فیبروزی متراکمی هستند که ممکن است در یک پستان یا هر دو پستان شکل بگیرند. این توده‌ها ممکن است در لمس حالت کشسان یا سفت داشته باشند. اگرچه فیبروادنوماها اغلب فاقد دردند، گاهی از اوقات وجود آنها سبب ایجاد افتادگی پستان یا درد پستان می‌شود.
کیست‌ پستان نوعی کیسک گرد یا بیضی شکل پر از مایع است که ممکن است حساس یا دچار حالت افتادگی احساس شود. کیست‌ها در اندازه‌های متفاوتی ظاهر می‎شوند و ممکن است درست در آستانه پریود بزرگ‌تر شده و دردناک‌تر شوند.
توده‌های خوش‌خیم پستان نیازی به درمان ندارند مگر اینکه درد و ناراحتی ایجاد کرده باشند. برخی زنان متوجه می‌شوند که اجتناب از غذاها یا نوشیدنی‌های حاوی کافئین به تخفیف علایم کمک می‌کند.
ضروری است که مردم در صورت بروز هر توده تازه در پستان یا ایجاد هر تغییر ملموس در آنها به پزشک مراجعه کنند. از آنجا که وجود توده‌های خوش‌خیم در پستان می‌تواند کشف دیگر توده‌ها یا تغییرات را دشوار کند، پزشک ممکن است آزمون‌های پستان یا ماموگرام‌های بیشتری را توصیه نماید.

سرطان پستان
حساسیت در یک پستان گاهی از اوقات می‌تواند نشانه هشدار دهنده‎ای در مورد سرطان پستان باشد. به هر جهت، درد یا حساسیت به خودی خود نامحتمل است که بر اثر سرطان پستان ایجاد گردد.
بر مبنای "انجمن آمریکایی سرطان" یک توده یا برآمدگی جدیداً ایجاد شده در پستان شایع‌ترین علامت سرطان پستان است.
دیگر علایمی که می‌توانند نشان دهنده سرطان پستان باشند عبارتند از:
• تغییرات شکل یا اندازه یک پستان
• تغییرات پوست در یک پستان
• ترشحات تازه یا غیر معمول در پستان‌ها
ورم پستان
• تورفتگی نوک پستان
زنان دارای این علایم باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنند. سرطان پستان بسیار درمان‌پذیر است به ویژه اگر پزشک آن را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
به طور معمول این رویکرد ایمنی است که مردم چند روزی صبر کنند تا ببینند که آیا حساسیت پستان خود به خود برطرف می‌شود. به هر جهت، اگر علایمی مثل درد شدید، سرخی پستان، ورم پستان و تب، که علایم عفونت هستند وجود داشته باشند، زنان باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.
اگر حساسیت پستان کار شیر دادن به بچه را دشوار کرده باشد، زنان باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.
زنان ممکن است مراجعه به پزشک را در دستور کار قرار دهند اگر حساسیت پستان:
• بدتر شده یا دردناک گردد
• بدون هیچ علت آشکاری حالت قطع و وصل پیدا کند
• با ورم، سرخی، برآمدکی یا ترشح نوک پستان همراه باشد
• با تغییراتی در تحویل شیر همراه باشد
• جراحت یا آسیب‌دیدگی اخیراً رخ داده برای پستان یا عضلات قفسه سینه بهبود پیدا نکند

خلاصه
حساسیت پستان به طور معمول نشانه یک اختلال جدی نیست. علل ممکن در این مورد می‌تواند شامل تغییرات هورمونی، آسیب‌دیدگی، کیست، و مشکلات شیردهی باشد.
پوشیدن سینه‌بند حمایت کننده‌ای که باعث تحریک پستان نشود می‎تواند به انواع متعددی از درد پستان کمک کند. برخی زنان شیرده ممکن است پی ببرند که اجتناب از پوشیدن لباس تنگ و پستان‎بند بدون زیرپوش می‌تواند برای آنها مفید باشد.
این موضوع قابل توصیه است که زنان در صورت تشدید حساسیت پستان یا عدم رفع آن بهتر است به پزشک مراجعه کنند. در صورتی که آنان متوجه وجود یک توده یا برآمدگی تازه در پستان خود شده باشند باید در اولین فرصت ممکن است تحت نظر پزشک قرار گیرند./


• زاون ویلینز، والیندا ریجینز اِن‌وادیک
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
What can cause a sensitive breast?
Last reviewed Wed 13 March 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Valinda Riggins Nwadike 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

ویتامین D میزان بقا را در بیماران سرطان سینه افزایش می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.