دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عفونت پستان - علایم، انواع، تشخیص، و درمان

عفونت پستان، ماستیت، ماستایتیس (ماستیت)  ضایعه عفونی، رگه‎های قرمز رنگ روی پستان، اولسر پوست، عفونت مرکزی یا محدوده هاله پستان، ماستیت گرانولوماتوس لوبولار، عفونت محیطی غیر شیردهی، عفونت پوست، کیست‎های سیبیشس (سباسه)

اگرچه بسیاری از مردم این وضعیت را با شیردهی از پستان مرتبط می‎کنند، زنان غیر شیرده نیز ممکن است به عفونت پستان مبتلاء شوند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• ریچل نل، دکتر دبورا ویزرسپون
• ترجمه هستی فراست‌فر

عفونت پستان هنگامی اتفاق می‎افتد که باکتری‎ها به پستان هجوم می‎آورند و نتیجه آن بروز التهاب است. التهاب پستان ماستایتیس (ماستیت) نامیده می‎شود.
اگرچه بسیاری از مردم این وضعیت را با شیردهی از پستان مرتبط می‎کنند، زنان غیر شیرده نیز ممکن است به عفونت پستان مبتلاء شوند.

[در این مقاله:]
• علایم عفونت پستان
• انواع و علل عفونت پستان
• تشخیص عفونت پستان
• درمان عفونت پستان
• مداوای خانگی برای عفونت پستان
• دورنما

علایم عفونت پستان
در برخی موارد فرد دچار عفونت پستان ممکن است متوجه وجود یک ضایعه عفونی روی سطح پستان خود شود. در موارد دیگر درد عمقی پستان ممکن است نشان دهنده وجود عفونت در پستان باشد.
علایم عفونت پستان می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
• پستان در لمس داغ احساس می‎شود
نوک پستان ترک خورده یا آسیب دیده است
تب
• علایم شبه آنفولانزا شامل دردهای جسمانی و احساس خستگی
تهوع
• احساس درد در پستان
• بروز رگه‎های قرمز رنگ روی پستان
• بروز زخم‌هایی که التیام پیدا نمی‎کنند
برخی از افراد ممکن است به اولسر پوست دچار شوند که احتمال نشت چرک یا خون از آنها وجود دارد.

انواع و علل عفونت پستان
چند نوع مختلف عفونت پستان شامل موارد زیر وجود دارد:
• عفونت مرکزی یا محدوده هاله پستان. این نوع عفونت زمانی ایجاد می‎شود که مجراهای شیر بر اثر یک آبسه عفونی یا ملتهب می‎‎شوند. بروز این عفونت در افرادی که دخانیات مصرف می‎کنند محتمل‎تر است. به علاوه دچار شدن به علایم در هر دو پستان، این موضوع عمومیت دارد که فرد متوجه بروز تغییراتی در نوک پستان مثل انقیاض آن یا ترشح غیر معمول از نوک پستان شود.
• ماستیت گرانولوماتوس لوبولار. این بیماری می‌تواند باعث ایجاد توده‎های دردناک اما غیر سرطانی در پستان شود. مردم دچار این اختلال پستان ممکن است در درمان با آنتی‌بیوتیک دچار مشکلاتی شوند.
• عفونت محیطی غیر شیردهی. این نوع عفونت بیشترین شیوع را در مردمی دارد که پیشتر دچار برخی اختلالات مثل دیابت یا ارتریت روماتوئید شده‌اند. افرادی که دارای تاریخچه ترومای پستان یا مصرف استروئیدها هستند نیز در ریسک بالایی برای ابتلاء به عفونت مزبور قرار دارند. عفونت محیطی غیر شیردهی اغلب به التهاب یا بروز آبسه‎های قابل رویت در پستان منجر می‎شود.
• عفونت پوست. در این مورد می‎توان بـــرای مثال به سلولیت اشاره کرد. علل محتمل برای ایجاد عفونت پوست شامل کیست‎های سیبیشس (سباسه) است، کیست‎هایی که روی غدد تولید روغن رشد می‎کنند. زنان دارای پستان‌های بزرگ یا آنانی که تاریخچه جراحی پستان یا رادیوتراپی دارند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به عفونت پوست قرار دارند.
ماستیت در دوره شیردهی بیشتر شایع است زیرا زنان در این دوره ممکن است دچار ترک پستان ‎شوند که می‎تواند عاملی برای ورود باکتری‎ها به پستان باشد.
همچنین این احتمال هست که مجرای پستان بر اثر عدم تخلیه کامل پستان از شیر یا اعمال فشار اضافی بر آن مسدود شود. مجرای شیر بسته شده به باکتری‎ها امکان تکثیر می‎دهد، که این خود می‎تواند به بروز عفونت منجر شود.

تشخیص عفونت پستان
پزشک در مورد علایم مبتلابه بیمار و اینکه شیرده است، تارخچه ترومای پستان دارد یا درمان یا عمل جراحی خاصی روی پستان انجام داده است، سؤال می‎کند.
پزشک همچنین در مورد علایم دیگر مثل تب، لرز و خستگی مفرط پرسش خواهد کرد. همچنین ممکن است پزشک معاینه پستان و نوک آن را انجام دهد.
در برخی موارد این احتمال هست که پزشک برای تعیین نوع باکتری رشد کرده درون پستان به کشت یا سواب ترشح پستان اقدام نماید. دانستن نوع باکتری مسبب عفونت می‎تواند به پزشک در تجویز داروی صحیح کمک نماید.

درمان عفونت پستان
درمان عفونت پستان اغلب به علت زیربنایی ایجاد عفونت و شدت علایم مبتلابه فرد بستگی دارد.
اگر کسی دچار آبسه پستان باشد، آنگاه ممکن است پزشک تخلیه آبسه را توصیه کند.
اگر عفونت پستان ناشی از وجود باکتری باشد پزشکان به طور معمول آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند. معمولاً بهبود علایم در این وضعیت در طول یکی دو روز خود را نشان می‎دهد.
مردم همیشه باید دوره درمان با آنتی‎بیوتیک را تا پایان ادامه دهند، حتی اگر پیش از پایان دوره علایم بیماری در آنها برطرف شده باشد.
در موارد نادر، این احتمال هست که شخص برای پیشگیری از برگشت عفونت به عمل جراحی برداشتن مجرای آسیب دیده نیاز پیدا کند.
به هر جهت، جراحی آخرین گزینه بوده و در صورت عدم اثربخشی تخلیه کیست و مصرف آنتی‎بیوتیک در دستور کار قرار می‎گیرد.

مداوای خانگی برای عفونت پستان
مردم می‎توانند طیفی از مداواهای خانگی را برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی ناشی از عفونت مورد استفاده قرار دهند.
مداواهای خانگی شامل موارد زیر است:
• مصرف داروهای ضد درد غیر نسخه‎ای مثل استامینوفن یا ایبوپروفن
• نوشیدن مایعات فراوان و استراحت هر آنجایی که ممکن باشد
• پوشیدن لباس‌های راحت و اجتناب از پوشیدن سینه‎بند تنگ و سفت
اگر عفونت پستان در زنی ناشی از شیردهی باشد وی می‎تواند قدم‎هایی را برای کاهش میزان ناراحتی و به حداقل رساندن احتمال برگشت عفونت در دستور کار خویش قرار دهد:
• ادامه شیردهی مگر اینکه توصیه پزشک چیز دیگری باشد. عفونت پستان از مادر به نوزاد وی منتقل نمی‎شود.
• استفاده از پستان آسیب دیده به عنوان اولین منبع تغذیه بچه تا بتوان از تخلیه کامل پستان اطمینان حاصل کرد. به هر حال، اگر این کار بیش از حد دردناک باشد، زنان می‎توانند شیردهی را با پستان دوم خود شروع کنند. زنان می‎توانند پس از آنکه مک زدن بچه ملایم‎تر شد شیردهی را با پستان آسیب دیده ادامه دهند.
• استفاده از کمپرس گرم و مرطوب برای پستان دردناک.
• سعی در یافتن پوزیشن‌های مخــتلف در طول شیردهی از پستان به طوری که پستان را بتوان به طور کامل تخلیه کرد. در این مورد گاهی از اوقات یک مشاور شیردهی می‎تواند در شناسایی وضعیت‎های قرارگیری بدن برای حصول بهترین نتیجه در شیردهی یا دیگر تسهیلات مربوط به شیردهی از پستان کمک کند.
ماساژ دادن سطوح پستان که حالت سفتی دارند با اعمال فشار ملایم در طول شیردهی. این ماساژ می‎تواند به پیشگیری از انسداد مجرا کمک کند.
اگر علایم مبتلابه فرد با مصرف آنتی‎بیوتیک و داروهای غیر نسخه‌ای بهبود پیدا نکنند، آنگاه باید با پزشک مشورت شود.
در عین حال اگر زنان دچار رگه‌های قرمز رنگی روی پستان شوند که از پستان شروع شده به زیر بغل گسترش می‎یابند یا اگر در شیر پستان خون یا چرک وجود داشته باشد باید به پزشک مراجعه کنند.

دورنما
عفونت پستان ممکن است بر اثر شیردهی یا در نتیجه جراحات یا صدمات وارد شده به پستان بروز کند.
هر کسی که ظن ابتلاء به عفونت پستان در مورد وی وجود دارد باید به پزشک مراجعه کند./


Source:
Breast infections: What to know
Last reviewed Mon 17 December 2018
By Rachel Nall, MSN, CRNA
Reviewed by Deborah Weatherspoon, PhD, RN, CRNA 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.