دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مشکلات کلیتوریس یا چوچوله در زنان

کلیتوریس، چوچوله، ناحیه کلیتورال، ناحیه چوچوله‌ای، ورم چوچوله، ورم کلیتوریس، خارش کلیتوریس، کلیتوریت، زخم کلیتوریس، آلرژی لاتکس، کاندوم، هماتوم (هماتوما) کلیتوریس، درد کلیتورال

در حدود 160.000 مطلب راجع به کلیتوریت در اینترنت در دسترس است. اما این وضعیت تا حدود تعیین کننده‌ای به علت درک غلط یا بدفهمی موضوع است: تعداد زیادی از مردم تحت تأثیر این درک غلط قرار دارند که کلیتوریس همان "کلیتوریت" است

مقالات بهداشت زنان / زنان و زایمان

• دکتر دیوید دلوین
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


خوشبختانه اغلب مشکلات کلیتوریس [چوچوله] مواردی جدی نیستند. اما اگر زنان بر این باورند که مشکلی در مورد ناحیه کلیتورال [ناحیه چوچوله‌ای] آنها وجود دارد این مشکل می‌تواند موردی کاملاً هشدار دهنده باشد - به ویژه به این دلیل که دانش اندکی در مورد این ناحیه از بدن وجود دارد.


[مطالب این مقاله:]
• زخم کلیتوریس
ورم کلیتوریس
هماتوم (هماتوما) کلیتوریس
درد کلیتورال
خارش کلیتوریس
• کلیتوریت
• کلیتوریس بیش از حد کوچک
• کلیتوریس بیش از حد بزرگ
• فقدان حساسیت کلیتورال (فقدان واکنش جنسی)


زخم کلیتوریس
این موضوع مهم است که زنان این موضوع را بدانند که برای کلیتوریس عادی است که پس از چند روز فعالیت جنسی شدید ناسور یا دچار زخم شود.
بسیاری از مردم به این موضوع باور ندارند و بسیاری از زنان نگرانند که کلیتوریس آنان پس از سکس دچار زخم شود. با مالش شدید کلیتوریس و اطراف آن، بافت حساس کلیتوریس مآلاً به زخم‌ برداشتن آن منجر می‌شود.
خوشبختانه این احساس ناسور شدن تقریباً همیشه به سرعت بهبود می‌یابد. زنان می‌توانند با استفاده از یک کرم مرطوب کننده به صورت هر شبه به فروکش مشکل پیش آمده کمک کنند. در عین حال اجتناب از سکس به مدت چند روز پس از بروز چنین مشکلی مفید خواهد بود.
برای پیشگیری از بروز مشکل مزبور در آینده باید اطمینان حاصل کرد که در طول ناز و نوازش پیش از مقاربت یا خودارضائی یا مقاربت جنسی، کلیتوریس به خوبی چرب شده باشد.
برای هر یک از شرکای جنسی آسان است که از ترشحات طبیعی واژن برای مرطوب کردن ناحیه کلیتورال استفاده کند یا به عنوان جایگزین می‌توان از محصولات لیز کننده (لوبریکانت) استفاده کرد.
انواع مختلف لوبریکانت در دسترس است. اگر پوست فرد حساس باشد، یک لوبریکانت بر پایه آب احتمالاً بهترین گزینه خواهد بود یا اگر مقداری چاشنی مد نظر باشد می‌توان از یک محصول تخصصی‌تر استفاده کرد.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
درد کلیتوریس


ورم کلیتوریس
مشابهاً برای زنان موضوع نامعمولی نیست که متوجه شوند کلیتوریس آنان "صبح پس از" شب ناز و نوازش، مقاربت یا خودارضائی دچار ورم شده است.
این موضوع نیز دلیلی برای نگرانی محسوب نمی‌شود. این ورم صرفاً به علت نشت مایع از رگ‌های خونی و ورود آن به درون بافت‌های کلیتوریس ایجاد می‌گردد.
ورم کلیتوریس به طور معمول در طول چند روز برطرف می‌شود.


هماتوم (هماتوما) کلیتوریس
برخی از اوقات ورم و افتادگی کلیتوریس شدیدتر است و تا یک هفته ادامه پیدا می‌کند.
این وضعیت می‌تواند نتیجۀ بروز مقدار کمی خونریزی در داخل کلیتوریس باشد. این نوع تجمع خون در اساس همان حالت کبودی را دارد و هماتوم نامیده می‌شود.
من به عنوان پزشک اولین بار با این وضعیت زمانی مواجه شدم که به زنی که حدود 7 روز دچار زخم و ورم کلیتوریس بود مشورت می‌دادم. در طول این مدت کلیتوریس مقدار کمی خونریزی داشت. من صرفاً به آن زن توصیه کردم تا به مدت دو هفته از سکس خودداری کند. زن مزبور به طور کامل بهبود پیدا کرد.
از آن زمان تاکنون من به چندین مورد هماتوم در کلیتوریس برخورد کرده‌ام.
در اغلب این موارد کلیتوریس در عمل دچار خونریزی نبود زیرا مقدار کم خون به سادگی جذب شده به عقب برگشته و داخل جریان خون شده بود - به همان شکل که هر کبودی معمولی خود به خود بهبود پیدا می‌کند.


در زمینه مشکلات کلیتوریس بیشتر بخوانیم:
علت خارش کلیتوریس یا چوچوله


درد کلیتورال
درد کلیتوریس (خلاف زخم ناشی از سکس در کلیتوریس) مورد نامعمولی است.
در اغلب موارد این وضعیت از ولوودینیا ناشی می‌شود. ولوودینیا اختلالی است که در آن فرج (مادگی) یا قسمتی از آن دچار حالت حساسیت یا افتادگی می‌شود.


خارش کلیتوریس
خارش کلیتوریس به طور معمول بر اثر عفونت قارچی برفک ایجاد می‌شود - که آن را زیر عنوان کاندیدا، مونیلیا یا عفونت مخمری نیز می‌شناسیم.
تقریباً به شکل مشابه دیگر قسمت‌های مادگی و واژن نیز دچار التهاب و خارش می‌شود و به طور معمول ترشح سفید رنگی ایجاد می‎گردد.
درمان از طریق استفاده از داروهای ضد قارچ صورت می‎گیرد که به مادگی یا واژن مالیده شده یا نوع خوراکی این داروها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در عین حال این موضوع اهمیت دارد که تمام ابزارهای ضمیمه سکس منظماً تمیز شود زیرا این ابزار می‌توانند باعث گسترش عفونت شود.


کلیتورایتیس [کلیتوریت]
کلیتوریت به معنی التهاب کلیتوریس است.
در حدود 160.000 مطلب راجع به این مورد در اینترنت در دسترس است. اما این وضعیت تا حدود تعیین کننده‌ای به علت درک غلط یا بدفهمی موضوع است: تعداد زیادی از مردم تحت تأثیر این درک غلط قرار دارند که کلیتوریس همان "کلیتوریت" است.
کلیتوریت واقعی (التهاب کلیتوریس) موردی نادر است - مگر هنگامی که بر اثر برفک ایجاد می‌شود.
اما التهاب ممکن است بر اثر آلرژی یا حساسیت به مواد شیمیایی مثل مواد موجود در کف حمام، اسپرم‌کش‌ها و کرم‌های واژینال ایجاد شود.
اگر زنی به طور مداوم در معرض استعمال کاندوم قرار داشته باشد این احتمال نیز هست که لاتکس به کار رفته در کاندوم عامل تحریک کلیتوریس باشد [آلرژی لاتکس]. اگر کسی فکر می‌کند که مشکل ناشی از کاندوم است، شاید موضوع ارزش امتحان کاندوم بدون لاتکس را داشته باشد.


کلیتوریس بیش از حد کوچک
بسیاری از زنان فکر می‌کنند که کلیتوریس آنها بیش از حد کوچک است.
به هر حال در معاینات زنان یافتن موردی از کوچک بودن کلیتوریس بر مبنای معیارهای آسیب‌شناختی تقریباً ناشناخته بوده است.
مشکل این است که درصد کمی از زنان (یا مردان) دانش قابل به ذکری در مورد کلیتوریس دارند و بسیاری از آنان انتظار دارند که کلیتوریس بزرگ‌تر از چیزی باشد که در واقعیت هست.
در عالم واقع قسمت قابل رویت کلیتوریس صرفاً به اندازه یک نخود است.


کلیتوریس بیش از حد بزرگ
حتی وقتی که زنی دچار هیجان جنسی شده باشد نامحتمل است که کلیتوریس وی چندان بزرگ‎تر از یک نخود شود. لطفاً توجه داشته باشید که در این مقاله در مورد قسمت قابل مشاهده کلیتوریس بحث می‌شود.
کار پیشتازانه دکتر هلن اُکانل / Helen O'Connell در استرالیا نشان داده است که قسمت غیر قابل رویت کلیتوریس (که قسمت زیر سطح آن است) بسیار بیش از آنچه هر کسی پیشتر در این باره فکر می‌کرده متسع می‌شود.
کلیتوریس کمی بزرگ‌تر از اندازه نرمال می‌تواند نتیجۀ هماتوم کلیتورال باشد، که صرفاً اختلالی گذرا است.
به هر حال در موارد نادر ممکن است زنی دارای کلیتوریس بزرگ باشد، که می‌تواند بر اثر مشکلی هورمونی یا یک اختلال جنسی داخلی ایجاد شود.
در چنین مواردی بهترین کار مراجعه به یک پزشک متخصص بیماری‌های زنان یا متخصص غدد درون‎ریز (اندوکرینولوژیست) است.
موارد اندکی از بزرگی کلیتورال نتیجه استفاده از هورمون تستوسترون است.


فقدان حساسیت کلیتورال (فقدان واکنش جنسی)
فقدان میل جنسی (فقدان لیبیدو یا اختلال برانگیختگی جنسی زنان) در زنان مشکلی شایع است.
بسیاری از زنان نیز برای رسیدن به ارگاسم دچار مشکلند.
برخی از اوقات زنان یا شریک جنسی آنان برای این اختلال کلیتوریس را ملامت می‌کنند. در واقع امر، این موضوع که مشکلات مزبور ارتباطی به کلیتوریس داشته باشد امری تقریباً ناشناخته است.
کلیتوریس مطلقاً نرمال است. مشکل از عوامل روان‌شناختی یا ارتباطی نشأت می‌گیرد و اغلب با ناتوانی شریک جنسی زن در تحریک کامل ناحیه کلیتورال مخلوط می‌شود.
با وجود این در برخی نقاط دنیا (به طور مشخص در آفریقا) عملی به عنوان ختنه زنان وجود دارد که برای جدا کردن "هود" کلیتوریس زنان انجام می‌شود و هدفش بیشتر در دسترس قرار دادن ناحیه تناسلی است.
در این مورد عقیده بر آن است که انجام عمل مزبور باعث افزایش پاسخگویی جنسی کلیتوریس می‌شود.
به نظر من نظریه پشت این عمل جداً معیوب است.
همچنین عمل مزبور مممکن است با خطا توأم شود. من به شخصه این کار را به کسی توصیه نمی‌کنم./


Source:
Netdoctor
Clitoris problems
By Dr David Delvin
20/04/2015
Last updated 19.04.2015

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (28)

  1. M

سلام خسته نباشید من دو سه هفته پیش رابطه جنسی داشتم و از کولیتوریسم خون امد بعد چند وقتم همین اتفاق. افتاد ...امروز ک. رابطه داشتیم کلا پاره شده عین یه تیکه گوشت اویزونه...ایا درمان داره?!
سلام. قطعاً. به پزشک مراجعه بفرمایید

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. ساراااعبدي

سلام لبه كوچك واژنم ورم كرده ميترسم كيست باشه ايا عاديه اين ورم؟
جواب. ورم به صورت موقتی معمولاً نشانه مشکلی جدی نیست، اما در صورت ادامه ورم یا تکرار مکرر باید به پزشک مراجعه کرد.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. ساراااعبدي

ورم لبه كوچك واژن عادي هس؟ميترسم كيست باشه!
جواب. در صورت موقتی بودن معمولاً مشکل خاصی نیست. اما در صورت تداوم باید به پزشک مراجعه شود.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. .

سلام من مجردم ولی در ناحیه کلیتوروس به شدت احساس درد دارم به نظرتون مشکل چیه
جواب. مجرد بودن عامل عدم ابتلاء به درد کلیتوریس نیست. امکان التهاب کلیتوریس، عفونت و... و انتقال درد بر اثر مشکلات دیگر قسمت‌ها وجود دارد. باید به یک متخصص زنان مراجعه...

سلام من مجردم ولی در ناحیه کلیتوروس به شدت احساس درد دارم به نظرتون مشکل چیه
جواب. مجرد بودن عامل عدم ابتلاء به درد کلیتوریس نیست. امکان التهاب کلیتوریس، عفونت و... و انتقال درد بر اثر مشکلات دیگر قسمت‌ها وجود دارد. باید به یک متخصص زنان مراجعه بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. .

سلام خارج شدن باد از واژن باعث پاره شدن پرده بکارت میشه خواهش میکنم جواب بدید
جواب. خیر. این دو موضوع ارتباطی ندارند.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. مهری

سلام خسته نباشید، مدت دوماهی هست که تو این ناحیه یه چیزای سفید رنگی میبینم که توی لایه ها هستش، تو گوگل سرچ کردم شبیه قارچِ، میشه پاکشون کرد، دکتر زنان رفتم اما میگه چیزی مشاهده نمیکنم، اما من سوزش خفیفی تو این ناحیه دارم، ایا راهی هست که بتونم...

سلام خسته نباشید، مدت دوماهی هست که تو این ناحیه یه چیزای سفید رنگی میبینم که توی لایه ها هستش، تو گوگل سرچ کردم شبیه قارچِ، میشه پاکشون کرد، دکتر زنان رفتم اما میگه چیزی مشاهده نمیکنم، اما من سوزش خفیفی تو این ناحیه دارم، ایا راهی هست که بتونم خودم حل کنم مشکلو! یا دوباره به متخصص زنان مراجعه کنم؟و اینکه ممکنه بابت تحریک باشه....من مجرد هستم.
جواب. با توجه به حساسیت زیاد بافت ناحیه مورد بحث بهتر است از خوددرمانی خودداری نمایید. البته تحریک زیاد بافت مزبور باعث ناراحتی می‌شود و آزردگی پوستی می‌تواند سوزش ایجاد کند. به هر حال در صورت ادامه ناراحتی مورد اشاره بهتر است به یک متخصص دیگر مراجعه کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. مرسده

سلام خسته نباشید
من مجرد هستم و .... دیروز متوجه شدم که اطراف اندام تناسلی‌ام (چوچوله‌ها) مایع سفید رنگی و شکل آن هم تغییر کرده احساس میکنم جدا شدن یا کنده شدن. خیلی ترسیدم. لطفا بگید باید چکار کنم.
جواب. در بیشتر مواقع این وضعیت ناشی از آزردگی...

سلام خسته نباشید
من مجرد هستم و .... دیروز متوجه شدم که اطراف اندام تناسلی‌ام (چوچوله‌ها) مایع سفید رنگی و شکل آن هم تغییر کرده احساس میکنم جدا شدن یا کنده شدن. خیلی ترسیدم. لطفا بگید باید چکار کنم.
جواب. در بیشتر مواقع این وضعیت ناشی از آزردگی بافت حساس پوست ناحیه بوده و جای نگرانی ندارد. در صورتی که مراقبت از پوست ناحیه و پیشگیری از تحریک آن جواب ندهد لطفاً به پزشک مراجعه کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. .

سلام خسته نباشید.. من امروز متوجه شدم از کلیتوریسم ترشح خارج میشه یعنی با دست فشار دادم و ترشح خارج شد. گاهی اوقات کمی خارش هم دارم. دو تا دونه قهوه‌ای رنگ خیلی خیلی کوچیک هم خارج شد.. به نظرتون این چیه؟ عفونته؟
جواب. اگر ترشح با درد، تغییر رنگ...

سلام خسته نباشید.. من امروز متوجه شدم از کلیتوریسم ترشح خارج میشه یعنی با دست فشار دادم و ترشح خارج شد. گاهی اوقات کمی خارش هم دارم. دو تا دونه قهوه‌ای رنگ خیلی خیلی کوچیک هم خارج شد.. به نظرتون این چیه؟ عفونته؟
جواب. اگر ترشح با درد، تغییر رنگ موضع یا التهاب همراه باشد احتمال عفونت مطرح است. بهتر آن است که به پزشک مراجعه نمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. Molla

سلام کنار کلیتوریس یه چیزی شبیه آبسه درآمده وفقط دردناکه چیکار کنم
جواب. اولاً از دستکاری موضع خودداری کنید و در صورت ادامه مشکل به پزشک مراجعه نمایید.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. س

سلام. من کنار کلیتوریس یه پارگی و باز بودن میبینم که پر از سفیدیه چرب توشه و خیلی نگرانم از این بابت.. آیا واسه همه همینطوریه یا مشکلی هست؟
جواب. اگر در صورت مراقبت و پرهیز از ایجاد فشار مجدد در طول چند روز بهبود نیابد به دکتر مراجعه بفرمایید.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.
بارگذاری بیشتر ...

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.