دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تورفته بودن نوک پستان یا نوک پستان معکوس - علل، درمان، و مسائل مربوط به شیردهی

پستان، نوک پستان، نوک پستان توررفته، نوک پستان معکوس، تورفتگی نوک پستان، ماستیت، سرطان پستان، شیردهی از پستان، اکتازی مجرا، آبسه زیر هاله پستان، ساکشن نوک پستان، جراحی پستان، پیرسینگ

تخمین زده می‎شود که 2 تا 10 درصد زنان دستکم در یک پستان با تورفتگی نوک پستان مواجهند و مردان نیز وضعیت مشابهی دارند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• جوانا کاواکو سیلوا، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‌فر


اگر نوک پستان حالت تورفته یا معکوس داشته باشد، در ناحیه هاله پستان به شکل تخت ظاهر می‎شود یا به جای بیرون زدن از گردی پستان به سمت داخل فرو می‎رود.
دیگر اصطلاح مورد استفاده برای توصیف این وضعیت نوک پستان عقب کشیده است. برخی از مردم با این شرایط به دنیا می‎آیند و مابقی در طول زندگی دچار آن می‎شوند.
تورفتگی نوک پستان وضعیتی است که ممکن است هم در زنان و هم در مردان ایجاد شود. برخی از اوقات، فقط یکی از پستان‎ها دچار این وضعیت می‎شود.
نوک پستان معکوس علتی برای نگرانی ندارد. همچنین این وضعیت لزوماً باعث ایجاد مشکلی برای شیردهی زنان نمی‎شود زیرا بچه در هنگام مک زدن به پستان کل هاله پستان را به دهان می‎گیرد.
به هر حال بسته به میزان یا درجه تورفتگی نوک پستان، فرد ممکن است با چالش‌هایی در شیردهی مواجه شود یا حتی قادر به شیر دادن به نوزاد نباشد.


• آیا معکوس بودن نوک پستان مورد نرمالی است؟
• درمان
• علل
• درجات
• شیردهی
• حساسیت
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصه


آیا معکوس بودن نوک پستان نرمال است؟
معکوس بودن نوک پستان یک متغیر نرمال در شکل پستان محسوب می‎شود و به طور معمول جای نگرانی در این مورد نیست. پزشکان در این مورد توافق دارند که عموماً نیازی به درمان نوک پستان معکوس یا تورفته نیست.
به هر حال پزشک ممکن است در صورتی که علت زیربنایی مسبب تورفتگی نوک پستان مضر بوده و موردی مثل یک بدخیمی یا التهاب پستان باشد، درمان در این مورد را توصیه کند.
تخمین زده می‎شود که 2 تا 10 درصد زنان دستکم در یک پستان با تورفتگی نوک پستان مواجهند و مردان نیز وضعیت مشابهی دارند.
برخی از مردم فکر می‎کنند که داشتن نوک پستان تورفته باعث ایجاد مشکلاتی در شیردهی از پستان می‎شود. تحریک پستان می‎تواند باعث بیرون زدن نوک آن شود و بسته به اینکه میزان بیرون زدگی نوک پستان به چه میزان باشد نوزاد ممکن است نیاز داشته باشد تا به کل هاله پستان بچسبد. برخی زنان متوجه می‎شوند که میزان تورفتگی نوک پستان آنها پس از شیر دادن به نوزاد کاهش پیدا می‎کند.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
انواع مختلف نوک پستان


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
مسائل پستان زنان پس از شیردهی


چگونه نوک پستان تورفته را درمان کنیم
زنان ممکن است بر اثر نگرانی‎های مرتبط به شیردهی یا دلایل زیبایی‌شناختی مایل به تغییر شکل نوک پستان خود باشند.
برای استفاده از روش‎های زیر مردم می‎توانند با پزشک مشورت کنند:
• تکنیک هافمن. این تکنیک شامل استفاده از برخی تمرینات در محیط خانه برای برجسته کردن یا بیرون زدن نوک پستان است. انگشتان شست را در هر پستان در دو طرف پایه آن قرار دهید. انگشت را محکم به داخل بافت پستان بفشارید و آنها را به آرامی از هم جدا کنید. این کار می‎تواند به بیرون زدن نوک پستان منجر شود. میزان بیرون زدن نوک پستان در افراد متفاوت است.
• دستگاه‎های ساکشن. استفاده از این دستگاه‌ها یک راه غیر تهاجمی برای بیرون زدن نوک پستان است.
• پیرسینگ. پیرسینگ می‎تواند کمک کند تا نوک پستان در حالت برجسته باقی بماند.
• عمل جراحی زیبایی. متخصصان پزشکی می‎توانند اقدامات جراحی متفاوتی را برای تغییر شکل پستان به شکلی که در حالت برجسته قرار گیرد مورد استفاده قرار دهند.
در هر یک از این اقدامات هدف پزشک حفظ حس معمول نوک پستان، اجتناب از ایجاد جای زخم قابل مشاهده، و حفظ عملکرد مجرای پستان برای شیر دادن خواهد بود.

 چه چیز سبب ایجاد نوک پستان تورفته می‎شود؟
هر فردی ممکن است به شکل مادرزادی دارای پستان با نوک تورفته باشد، که پزشکان آن را تورفتگی مادرزادی نوک پستان می‎نامند؛ یا این احتمال وجود دارد که فرد در دوره‎های بعدی زندگی دارای پستانی با نوک تورفته شود که به این وضعیت معکوس شدگی نوک پستان اکتسابی گفته می‎شود.
معکوس شدگی اکتسابی می‎تواند نشان دهندۀ یک اختلال زیربنایی مثل التهاب بافت پستان باشد. اگر نوک یک پستان یا هر دو پستان در یک دوره زمانی کوتاه حالت معکوس به خود بگیرند فرد دچار این وضعیت باید به پزشک مراجعه کند.
اختلالات پزشکی که می‎توانند باعث ایجاد تورفتگی نوک پستان شوند عبارتند از:
ماستیت، که عفونت غده پستانی است
• اکتازی مجرا، که اتساع غیر نرمال مجرایی در بافت پستان است
• بروز آبسه زیر هاله پستان
• عوارض جراحی پستان
سرطان پستان
سرطان پستان همچنین باعث ایجاد تغییرات دیگری در پستان می‎شود. اگر فردی متوجه بروز هر گونه تغییری مثل پوسته دادن، ورم نوک پستان، یا ترشح از نوک پستان شود، باید به دکتر مراجعه کند.

درجات معکوس شدن نوک پستان
سه درجه مختلف برای معکوس شدن نوک پستان وجود دارد که این مراحل به درجه تورفتگی و حرکت پذیری نوک پستان بستگی دارند:
• درجه 1. فرد به آسانی می‎تواند نوک پستان را بیرون بکشد، و نوک پستان حالت اخیر خود را حفظ می‎کند. این نوع تورفتگی نوک پستان باعث ایجاد هیچ مشکل قابل توجهی در مورد شیردهی از پستان نمی‌شود.
• درجه 2. فرد می‎تواند نـــوک پستان را بیرون بکشد، اما انجام این کار آسان نیست، و نوک پستان گرایش به پس کشیدن از خود نشان می‎دهد. این وضعیت می‎تواند شیر دادن به نوزاد را با مشکل مواجه کند.
• درجه 3. فرد قادر به بیرون کشیدن نوک پستان خود نیست. پستان به محض فشرده شدن برای بیرون زدن نوک آن منقبض شده و به حالت قبلی برمی‎گردد. در این وضعیت شیر دادن به نوزاد ممکن است بسیار دشوار یا حتی ناممکن شود.

تأثیر بر روی شیردهی از پستان
اگرچه تورفته بودن نوک پستان می‎تواند شیردهی به نوزادان را به چالش تبدیل کند، نوزاد این توانایی را دارد که به کل هاله پستان بچسبد، و نوک پستان را به پشت گلوی خود برساند. این بدان معنی است که حتی با وجود تورفته بودن نوک پستان اغلب اوقات شیر دادن به نوزاد امکان‎پذیر است.
همچنین تحریک نوک پستان اغلب اوقات باعث بیرون زدن آن می‎شود و تکنیک‎های مختلفی برای انجام این تحریک در دسترس است.
برخی زنان متوجه می‎شوند که نوک تورفته پستان آنان به طور طبیعی در طول دوران بارداری و شیردهی حالت بیرون زده به خود می‎گیرد.

چگونه نوک تورفته پستان بر میزان حساسیت آن تأثیر می‌گذارد؟
حساسیت نوک پستان در افراد مختلف یکسان نیست، اما فرد دارای نوک پستان تورفته اغلب اوقات همان حساسیت افراد دارای نوک پستان برجسته را در این مورد دارد.
در مورد اغلب مردم، تورفتگی نوک پستان بر میزان حساسیت آن تأثیری ندارد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در اغلب موارد، نوک پستان تورفته علتی برای نگران شدن ندارد و نیازی به درمان آن نیست. بسیاری از زنان و مردان به شکل مادرزادی دارای نوک پستان تورفته هستند.
به هر حال، اگر کسی متوجه بروز تغییر در شکل نوک پستان خود شود، وی باید به دکتر مراجعه کند. تغییرات نوک پستان به ویژه آن دسته از تغییرات که در یک بازه زمانی کوتاه ایجاد می‎شوند، می‎توانند پیامی از وجود یک مشکل زیربنایی در سلامت فرد باشند.

خلاصه
معکوس شدن نوک پستان به طور معمول تأثیر منفی بر سلامت فرد ندارد و دلیلی برای نگرانی نیست. این وضعیت تا حدودی شایع است و اغلب اوقات می‎توان آن را با اندکی دستکاری به طور موقت اصلاح کرد. برخی از مردم ترجیح می‎دهند این دستکاری حالت دایمی داشته باشد و به همین دلیل عمل جراحی زیبایی انجام می‎دهند.
هر کسی که با تغییراتی در شکل، اندازه یا بافت پستان خود یا نوک آن مواجه شده باشد باید به پزشک مراجعه کند./


Source:
MEDICAL NEWS TODAY
What to know about inverted nipples
Last reviewed Wed 10 October 2018
By Joana Cavaco Silva
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.