دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ضربه به پستان یا آسیب تروماتیک پستان چیست و آیا به سرطان پستان منجر می‌شود؟

 نکروز چربی، هماتوم،  توده پستانی ،  اولتراسوند، ماموگرام، CT اسکن، MRI

ضربه به پستان پتانسیل ایجاد عوارض جانبی شدید را به علت ساختارهای پستان که امکان صدمه دیدن آنها هست، دارد

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• ریچل نل، دکتر جودیت مرسین
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


آسیب تروماتیک پستان ممکن است نتیجۀ هر چیزی باشد که سبب آسیب دیدن بافت پستان می‌شود. در اغلب موارد آسیب تروماتیک پستان باعث عوارض جانبی جدی نمی‌شود، اما عوارض نادر می‌تواند شامل خونریزی شدید باشد. هیچ تحقیقی تاکنون این ادعا را مطرح نکرده است که صدمات پستان می‌توانند به سرطان منجر شود.
علامت بلافاصله آسیب تروماتیک پستان درد است. آسیب تروماتیک پستان می‌تواند سبب بروز درد ناشی از ضربه شود که با کبودی دنبال می‌گردد که به نوبه خود می‌تواند سبب درد و ناراحتی شود.
در عین حال امکان بروز عوارض جانبی در کنار خونریزی مثل بروز برآمدگی پستان به علت خود آسیب یا فرآیند التیام آن وجود دارد. این برآمدگی‌ها ممکن است در ابتدا نگرانی‌آور باشند اما آنها سبب ایجاد سرطان نمی‌شوند.


[مطالب این مقاله:]
• علل
• علایم
• آیا صدمه پستان می‌تواند به سرطان منجر شود؟
• ریسک‌ها و عوارض
• مداوای خانگی
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه


چه عواملی باعث آسیب تروماتیک پستان پستان می‌شوند؟
یک علت شایع آسیب تروماتیک پستان تصادف اتومبیل است. اگر زنان کمربند ایمنی بسته باشند نیروی برخورد می‌تواند باعث ایجاد ترومای قابل توجهی در پستان شود.
اگر زن در صندلی جلو نشسته باشد و ایربگ نیز عمل کند این می‌تواند به ایجاد ترومای قفسه سینه منجر شود که ناشی از ضربه مربوط به کیسه هوا است. در عین حال امکان برخورد قفسه سینه با فرمان و داشبورد اتومبیل در صورت عدم عملکرد ایربگ مطرح است.
صدمات ناشی از دستگاه‌های بازدارنده و ایمنی مثل کمربند ایمنی و ایربگ محتمل است اما صدمات ایجاد شده در صورت عدم استفاده از این وسایل به طور معمول بیشتر است.
دیگر علل بالقوه شامل تجاوز یا حمله، سقوط، و صدمات ناشی از مسابقات ورزشی است.


عوارض جانبی آسیب دیدگی پستان
ضربه به پستان پتانسیل ایجاد عوارض جانبی شدید را به علت ساختارهای پستان که امکان صدمه دیدن آنها هست، دارد.
مثال‌هایی در این مورد شامل جراحات مربوط به جریان خون در پستان مثل شاخه‌های شریان داخل پستان و شریان آگزیلاری است که خون را به بافت پستان می‌رساند.
آسیب دیدن جریان خونرسان اصلی به پستان می‌تواند به ورم و کاهش خون قابل توجهی تا زمان درمان منجر شود.
با شیوع بیشتر، شریان‌های فوق سطحی کوچک‌تر به همراه وریدها دچار آسیب دیدگی می‌شوند که بیشتر به صدمات موضعی و خونریزی و کبودی کمتر جدی منجر می‌‌گردند.
برخی زنان ممکن است دچار پارگی یا جراحت مستقیم مجاری پستانی شوند، که می‌تواند بر جریان شیر حال حاضر یا بعدی تأثیر منفی بگذارد. اینها مواردی نادر محسوب می‌شوند اما به شکل بالقوه عوارضی هستند که در مورد ترومای پستان مطرحند.


در زمینه مسائل پستان بیشتر بخوانیم:
سرطان پستان مدولاریژیگانتوماستیا (ژیگانتوماستی) یا 
بزرگ شدن بیش از حد پستان


علایم آسیب دیدگی پستان
اغلب آسیب دیدگی‌های تروماتیک پستان سبب بروز عوارض جانبی شدید نمی‌شوند. اما در مورد برخی زنان این احتمال مطرح است که به علت صدمه دیدن عروق خونی دچار عوارض جدی مثل خونریزی بیش از حد شوند.
علایم خونریزی شدید می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• احساس غش کردن یا از حال رفتن
• کاهش فشار خون
• سرعت گرفتن ضربان قلب
• بروز شوک به علت کاهش خون
این علایم نیاز به درمان و جراحی اورژانسی دارند تا این اطمینان حاصل شود که از دست رفتن خون بر اثر آسیب دیدگی متوقف شده است.


آیا آسیب دیدگی پستان می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود؟
درک غلطی در این مورد وجود دارد که آسیب دیدن پستان می‌تواند سبب بروز سرطان شود. هیچ تحقیقی در دست نیست که بتواند وجود ارتباط میان آسیب دیدگی پستان و سرطان را نشان دهد.
برخی از مردم ممکن است بر این باور باشند که جراحت پستان می‌تواند به سرطان منجر شود زیرا جراحات پستان می‌توانند پس از بروز آسیب به ایجاد توده یا برآمدگی در پستان منجر شوند. اما توده مورد اشاره ممکن است بر اثر آنچه نکروز چربی نامیده می‌شود ایجاد گردد.
نکروز چربی جراحت بافت چربی مرده یا آسیب دیده در پستان است که می‌تواند سبب ایجاد یک توده یا برآمدگی شود. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" نکروز چربی "سبب افزایش ریسک سرطان پستان در زنان نمی‌شود".
برآمدگی یا توده پستانی که پس از آسیب دیدگی پستان ایجاد می‌گردد در عین حال می‌تواند نوعی کبودی عمقی باشد که زیر عنوان هماتوما (هماتوم) شناخته می‌شود.


ریسک‌ها و عوارض آسیب دیدگی پستان
چند عارضه بالقوه در مورد جراحت تروماتیک پستان مطرح است:

نکروز چربی
نکروز چربی یک عارضه شایع است که ممکن است پس از آسیب دیدن پستان در آن ایجاد شود.
نکروز چربی هنگامی بروز می‌کند که بدن بافت چربی آسیب دیده با بافت مجروح را جایگزین می‌کند که این روند به ایجاد نواحی سفت شبه توده در پستان منجر می‌گردد.

کیست روغنی
دیگر عارضه مطرح در مورد آسیب تروماتیک پستان کیست روغنی است.
کیست روغنی هنگامی ایجاد می‌شود که سلول‌های پستان یک ماده روغنی را هنگامی که سلول‌‏های چربی می‌میرند آزاد می‌کند، و این روند به ایجاد مجموعه‌ای از سلول‌ها منجر می‌شود که زیر عنوان کیست روغنی شناخته می‌شوند.
کیست‌های روغنی توده‌هایی هستند که ممکن است کبود، قرمز یا دارای بافت متراکم باشند. هم کیست‌های روغنی و هم نکروز چربی می‌توانند سبب ایجاد توده یا برآمدگی شوند.

هماتوم
هماتوم‌ها دیگر عارضه محتمل محسوب می‌شوند و امکان بروز آنها در هر نقطه از بدن به دنبال جراحت وجود دارد که این موضوع پستان را نیز شامل می‌شود. هماتوم‌ها هنگامی بروز می‌کنند که رگ‌های خونی بافت‌های عمقی‌تر دچار جراحت شده و خون خارج شده از آنها وارد بافت‌های اطراف محل بروز جراحت می‌شود.
این جمع شدن خون ممکن است متراکم شده و یک توده ایجاد کند. هماتوم اغلب به ایجاد کبودی‌های قابل ملاحظه‌ای منجر می‌شود که ممکن است بر سطح پوست ظاهر شوند.


درمان عوارض آسیب دیدگی پستان
پزشک ممکن است در تشخیص فرق میان تومورهای پستان که سرطانزا هستند و توده‌های ایجاد شده بر اثر عوارض جانبی ناشی از ترومای پستان دچار مشکل شود.
قدم اول در ارزیابی توده پستانی انجام اولتراسوند، ماموگرام، CT اسکن یا MRI است.
در صورتی که تصاویر گرفته شده از پستان دارای اطلاعات کافی برای تشخیص مشکل نباشد آنگاه ممکن است پزشک انجام بیوپوسی بافت پستان را توصیه کند. بیوپسی مزبور این امکان را می‌دهد تا بررسی دقیق‌تری در مورد بافت پستان انجام شده و اطمینان در مورد عدم سرطانی بودن سلول‌ها ایجاد شود.
اگرچه نکروز چربی یا کیست‌های روغنی را می‌توان از جمله عوارض جراحت ایجاد شده در پستان دانست آنها مواردی محسوب می‌شوند که به طور معمول نیازی به درمان ندارند. کبودی و ورم ناشی از نکروز چربی یا کیست‌های روغنی مواردی هستند که باید به مرور زمان برطرف شوند. هماتوم‌هایی که خونریزی در آنها ادامه می‌یابد ممکن است به اقدام پزشکی برای تخلیه یا عمل جراحی برای رفع مشکل نیاز داشته باشند.


آیا برای آسیب‌دیدگی پستان درمان‌های خانگی در دسترس است؟
استراحت و گذشت زمان دو مورد از بهترین التیام دهنده‌های جراحت پستان محسوب می‌شوند.
دیگر مواردی که در این مشکل می‌تواند در مد نظر قرار داد عبارتند از:
• استفاده از سرمادرمانی (پک یخ پیچیده در لفاف) برای پستان به مدت 10 تا 15 دقیقه در هر بار طی یک تا دو روز اول پس از بروز آسیب. این کار به کاهش ورم و ناراحتی ایجاد شده کمک می‌کند.
• استفاده از گرمای مرطوب برای نواحی دچار هماتوم. زنان می‌توانند از یک پارچه خیس شده در آب (ولرم یا گرم) استفاده کنند و آن را روی ناحیه آسیب دیده پستان قرار دهند. به عنوان جایگزینی برای این روش زنان می‌توانند از دوش آب گرم استفاده کنند.
• استفاده از داروهای ضد درد ضد التهابی غیر نسخه‌ای مثل ایبوپروفن و ناپروکسن. استامینوفن نیز می‌تواند مفید باشد. اگر درد با استفاده از داروهای غیر نسخه‌ای برطرف نشود مردم باید با پزشک مشورت کنند زیرا افزایش درد می‌تواند ناشی از وجود جراحتی شدیدتر باشد.
• استفاده از سینه‌‌بندی که میزان حرکت پستان‌ها را به حداقل برساند و در عین حال باعث بروز محدودیت سفت و سخت برای آنها نشود. سینه‌بندهای ورزشی دارای ساپورت و فاقد زیرپوش در این مورد گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.
مردم می‌توانند در صورتی که وجود نکروز چربی یا کیست روغنی باعث تداوم درد و ناراحتی برای آنان شده باشد برای برداشتن کیست‌ها با پزشک مشورت کنند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگرچه بسیاری از مردم ممکن است به دنبال آسیب دیدگی دچار برآمدگی یا توده‌ای در پستان خود شوند این بدان معنی نیست که باید بروز توده تازه نادیده گرفته شود. اگر کسی بروز توده‌ای را در پستان خود احساس کند باید برای ارزیابی آن به دکتر مراجعه نماید.
مردم در عین حال باید در صورت بروز موارد زیر به پزشک مراجعه کنند:
درد پستان که به عوض بهتر شدن به مرور زمان تشدید می‌شود
• بروز تغییراتی در پوست پستان به مرور زمان مثل زمخت شدن، لایه برداشتن، خارش یا سرخی
• خونریزی یا ترشح از نوک پستان
نشانه‌های عفونت مثل تب، سرخی، و گرمی پستان یا بروز ترشح از زخم داخل پستان
ورم پستان که به مرور زمان کاهش نمی‌یابد
مردم باید از پزشک در مورد زمانی که علایم باید برطرف شوند سؤال کنند و برای درمان بیشتر در مورد جراحت توصیه‌های لازم را بگیرند.


خلاصه
آسیب تروماتیک پستان می‌تواند موردی دردناک باشد که به بروز عوارض جانبی مثل کبودی و کیست‌های پستان منجر گردد. اما این علایم سرطانزا نیستند.
با مراقبت خانگی و استراحت مردم به طور معمول می‌توانند با تحمل حداقل عوارض از آسیب‌ دیدگی تروماتیک پستان بهبود یابند./


Source:
Medical News Today
What is trauma to the breast?
Last reviewed Mon 20 August 2018
By Rachel Nall RN BSN CCRN
Reviewed by Judith Marcin, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

دیابت و قطع عضو

استفادة موفق از سلول‌های بینی برای ترمیم غضروف صدمه دیدة زانو

نظرات (1)

  1. ستایش

خیلی ممنون از توضیحات کامل و مفیدتون.عالی بود خدا خیرتون بده

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.