دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در حدود 10 درصد زنان در سطح جهان دچار یک اختلال روانی هستند که شایع‌ترین نوع آن افسردگی است.

مقالات زنان، زایمان و نازایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جین لئونارد، هالی ارنست
• ترجمه هستی فراست‎فر

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) باعث ایجاد چند علامت می‎شود که شباهت زیادی به علایم مربوط به اوایل بارداری دارند. در نتیجه برخی از زنان در تشخیص این موضوع دچار مشکل می‎شوند که آیا باردار شده‎اند یا اینکه پریود آنان در آستانه شروع است.
علایم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و نیز بارداری در هر زنی متفاوت است، اما آنها غالباً شامل حساسیت پستان‎ها، کرامپ و تغییرات خلق و خو هستند. 

[مطالب این مقاله:]
• علایم مشابه PMS و بارداری
• علایم خاص بارداری
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم

علایم مشابه در PMS و بارداری
علایم شایع در PMS و نیز بارداری شامل موارد زیر است:

تغییرات خلقی
احساس تحریک‎پذیری، نگرانی، یا اندوه، یا حملات گریه در اوایل بارداری و روزهای منتهی به پریود مشترکند.
این علایم PMS به طور معمول پس از شروع عادت ماهانه از بیین می‎روند. در هر حال، اگر تغییرات خلقی ادامه پیدا کنند و زن پریود نشود این وضعیت ممکن است نشانگر بارداری باشد.
احساس اندوه مداوم می‎تواند نشان دهنده افسردگی باشد. در صورت ادامه این علایم به مدت بیش از 2 هفته زنان باید به دکتر مراجعه کنند.
در حدود 10 درصد زنان در سطح جهان دچار یک اختلال روانی هستند که شایع‌ترین نوع آن افسردگی است.

یبوست
تغییرات هورمونی یک علت مشترک یبوست در زنان محسوب می‎شوند. نوسانات هورمونی می‎تواند باعث کند شدن حرکات روده شود.
تحقیقات عنوانگر این موضوع هستند که یبوست مبتلابه 38 درصد زنان در طول بارداری است، اما این مشکلی است که زنان در آستانه پریود نیز با آن مواجه می‎شوند.
بیشترین احتمال دچار شدن به یبوست در زنان باردار مربوط به سه ماهه اول و سه ماهه دوم بارداری است، در حالی که مشکلات روده مرتبط به PMS به طور معمول پس از آغاز پریود برطرف می‎شوند.

درد و حساسیت پستان
تغییرات پستان یک علامت مشترک بین PMS و اوایل بارداری است. این تغییرات می‎توانند موارد زیر را شامل شوند:
• درد
• حساسیت
• ورم
• سنگینی پستان
• افتادگی پستان
• بروز برآمدگی بافت در پستان
شدت علایم مزبور در بین زنان مختلف یکسان نیست.
به هر حال در زنان دچار PMS، علایم مرتبط به پستان به طور معمول بیشترین بروز را در آستانه شروع پریود نشان می‎دهند، و این علایم معمولاً در طول پریود یا درست پس از خاتمه آن از بین می‎روند.
در اوایل بارداری پستان‎ها ممـــکن است نسبت به لمس حساس باشند و اغلب سنگین‎تر احساس می‎شوند. ناحیه اطراف نوک پستان ممکن است تیر بکشد و ناسور به نظر برسد. برخی زنان نیز دچار بروز وریدهای آبی‎رنگ ملموس‎تر در نزدیکی سطح پستان می‎شوند.
علایم پستانی حاملگی در طول 1 تا 2 هفته پس از لقاح شروع می‎شود و ممکن است تا زمان تولد بچه ادامه پیدا کند.

خستگی مفرط
هورمون پروژسترون تقویت کننده کسالت و خستگی مفرط پیش از پریود است. خستگی مفرط مورد اشاره به طور معمول پس از شروع پریود از بین می‎رود.
در مورد زنان دچار پریودهای سنگین، خستگی بیش از حد در کل زمان پریود ادامه پیدا می‎کند. این خستگی در عین حال می‎تواند نشانه‎ای از آنمی کمبود آهن باشد.
خستگی مفرط یک علامت شایع اوایل بارداری است. این خستگی اغلب در سراسر سه ماهه اول بارداری ادامه پیدا می‎کند، و برخی از زنان ممکن است در کل 9 ماه بارداری دچار خستگی باشند. دشواری خواب و تکرر ادرار شبانه می‎تواند باعث تشدید خستگی مفرط دوره بارداری شود.

خونریزی یا لکه‎بینی
لکه‌بینی یا خونریزی خفیف ممکن است در ابتدای بارداری ایجاد شود. این مورد زیر عنوان خونریزی کاشت نطفه شناخته می‎شود و به طور معمول در طول 10 تا 14 روز پس از لقاح بروز می‎کند.
بسیاری از زنان دچار این نوع خونریزی نمی‎شوند. دیگران ممکن است آن را تجربه کنند. خونریزی مزبور سبک‎تر از خونریزی عادت ماهانه است.
PMS به طور معمول سبب لکه‎بینی نمی‎شود، اگرچه پریود ممکن است در روز اول بسیار سبک باشد. به طور معمول خونریزی عادت ماهانه به مدت 4 تا 5 روز ادامه پیدا می‎کند و میزان از دست رفتن خون در آن به شکل قابل توجهی بیشتر از لکه‎بینی لقاح است.

کرامپ
کرامپ یک عارضه مشترک بین PMS و اوایل بارداری است. کرامپ‎های اوایل بارداری شبیه به کرامپ‌های عادت ماهانه است اما ممکن است در ناحیه زیر شکم بروز کند.
این کرامپ‌ها ممکن است در طول بارداری برای هفته‎ها یا حتی ماه‎ها ادامه پیدا کنند، زیرا در این دوره کاشت نطفه صورت گرفته و رحم متسع می‎شود.

سردرد و درد پشت
تغییرات هورمونی می‎توانند در اوایل بارداری و پیش از پریود عادت ماهانه سبب ایجاد سردرد و درد پشت شوند.

تغییرات اشتها
افزایش اشتها و ولع غذا خوردن علایم شایعی در بارداری محسوب می‎شوند اما امکان بروز آنها در PMS نیز وجود دارد.
بسیاری از زنان مبتلاء به PMS چار افزایش اشتها و ولع غذا می‎شوند که بیشتر معطوف به غذاهای چرب یا شیرین یا غذاهای پرکربوهیدرات است. تغییرات ایجاد شده در هورمون‎های استروژن و پروژسترون احتمالاً بر ولع غذا درست پیش از آغاز پریود تأثیر می‎گذارند.
تحقیقات نشان می‎دهند که 50 تا 90 درصد زنان باردار در ایالات متحد آمریکا دچار ولع غذا هستند.
بسیاری از زنان دچار ولع نسبت به غذاهای خاصی بوده و نسبت به بقیه غذاها دچار بیزاری و دلزدگی می‎شوند و این غذاها به مشام آنها دارای بوی ناخوش جلوه می‎کند. دلزدگی غذایی در زنان دچار PMS کمتر شیوع دارد.
برخی زنان باردار نسبت به اقلام غیر غذایی مثل یخ یا خاک و گل دچار ولع می‎‎شوند. اصطلاح پزشکی مربوط به این وضعیت پیکا است. هر کسی که دچار پیکا باشد باید به پزشک مراجعه کند.

علایم خاص بارداری
برخی علایم بیش از آنکه نشان دهنده قریب‎الوقوع بودن پریود باشند نشان دهنده اوایل بارداری هستند. به هر حال، اطمینان از علت بسته به انجام تست بارداری خانگی یا مراجعه به پزشک است.
علایمی که بیشتر محتمل است پیامی از بارداری باشند عبارتند از:

قطع پریود
قطع پریود یکی از نشانه‎های بسیار آشکار باردار بودن زن است. اگر پریود یک هفته به تأخیر افتاده و بارداری یک احتمال باشد، زنان باید تست بارداری انجام دهند.
بسیاری از تست‎ها دارای حساسیت بالایی هستند و می‎توانند هورمون‎های بارداری را چندین روز پیش از قطع پریود کشف کنند.
در هر حال برای قطع پریود علل دیگر شامل موارد زیر نیز مطرح است:
استرس
کمبود وزن بدن
• سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS)
• قطع استفاده از روش‎های کنترل بارداری یا آغاز استفاده از آنها یا تغییر روش در این مورد
• ابتلاء به یک اختلال پزشکی مثل مشکلات تیروئید یا بیماری دیابت
یائسگی

تهوع
در حالی که ناراحتی گوارشی خفیف در آستانه شروع پریود امکان بروز دارد، تهوع و استفراغ علایم شاخصۀ PMS محسوب نمی‎شوند.
به هر حال اینها جزء علایم شایع اوایل بارداری به حساب می‎آیند. تهوع مشکلی است که تا 80 درصد زنان باردار با آن مواجه هستند. تهوع و استفراغ به طور معمول پیش از هفته 9 بارداری آغاز می‎شوند.
به طور معمول علایم مزبور در سه ماهه دوم بارداری فروکش می‎کنند اما برخی از زنان در تمام طول بارداری با تهوع درگیرند.

تغییرات نوک پستان
اگرچه تغییرات پستان هم در PMS و هم در بارداری دیده می‎شود، تغییرات مربوط به نوک پستان به ندرت در PMS دیده می‎شود.
اگر هاله پستان تیره‎تر یا بزرگ‎تر شود این تغییر نشان دهندۀ بارداری است. این تغییرات ممکن است در فاصلۀ 1 تا 2 هفته پس از تشکیل نطفه بروز کنند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
زنانی که ظن به باردار بودن در موردشان مطرح است باید تست بارداری انجام دهند. اگر نتیجه تست مثبت باشد، زنان باید برای تأیید بارداری و برنامه‎ریزی برای آینده آن به دکتر مراجعه کنند.
اگر تست بارداری منفی باشد، اما به فاصله 1 تا 2 هفته پس از زمان معمول پریود انجام نگیرد، کماکان مراجعه به پزشک ایده خوبی محسوب می‎شود.
پزشک می‎تواند دلیل قطع پریود را مشخص کرده و گزینه‎های درمانی درخور را برای آن توصیه کند. پزشک در عین حال می‎تواند در مورد هر گونه علایم نامعمول بررسی لازم را انجام دهد./

Source:
How to tell the difference between PMS and pregnancy symptoms
Last reviewed Thu 20 September 2018
By Jayne Leonard
Reviewed by Holly Ernst, PA-C

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

زنان در هر سنی از درد سینه خبر می‌دهند که به نام ماستالژیا نیز شناخته می‌شود. درد مزبور می‌تواند هم در دوران پیش از یائسگی و هم پس از آن بروز کند. در هر حال درد سینه در میان زنان جوان در دوران قاعدگی

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

سلامت مادری در سطح جهان موضوع بحث یک‌سری مقالات منتشر شده در لنست / The Lancet است، و نگرانی نویسندگان چیزی مگر نابرابری میان کشورها در مورد سرویس‌های مراقبت بهداشتی برای زنان در انتظار مادر شدن و فرز