دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا ممکن است که زن پریود نشود و باردار نیز نباشد؟ بررسی تمامی علل محتمل

پریود، عادت ماهانه، بارداری، ورزش بیش از حد، گونادوتروپین جفتی انسان، hCG، آمنوره، اختلالات خوردن، آنورکسیا، قطع پریود، اختلالات هورمونی، پیش‌یائسگی، اختلالات تیروئید، پرولاکتین، سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS)

اگر زنی در طول سه ماه متوالی پریود نشود این وضعیت زیر عنوان آمنوره شناخته می‎شود. وضعیت مزبود دچار 3 تا 4 درصد زنان است.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• آماندا بارل، والیندا ریجینز ان‎وادایک
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

بسیاری از زنان که یکی از پریودهایشان صورت نمی‎گیرد تست بارداری انجام می‎دهند. اگر نتیجه تست بارداری منفی باشد، طیفی از اختلالات و عوامل را می‎توان مسؤول عدم وقوع پریود قلمداد کرد.

[مطالب این مقاله:]
• این وضعیت چه معنایی دارد؟
• علل
• دقت تست بارداری
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم

آیا ممکن است که زنی پریود نشود و باردار هم نباشد؟
تخمدان‎ها در فرآیندی که تـــقریباً هر 28 روز یک بار اتفاق می‎افتد و تخمک‎گذاری نام دارد یک تخمک آزاد می‎کنند. اگر هیچ اسپرمی تخمک را در این فاصله بارور نکند، پریود زن به طور معمول در حدود 14 روز بعد شروع می‎شود.
اگرچه عدم بروز پریود یکی از نخستین نشانه‎های باردار بودن است، طیفی از دلایل دیگر می‎توانند باعث بروز آن شوند.
اگر زنی در طول سه ماه متوالی پریود نشود این وضعیت زیر عنوان آمنوره شناخته می‎شود. وضعیت مزبود دچار 3 تا 4 درصد زنان است.

علل
آمنوره معمولاً هنگامی بروز می‎کند که تخمدان‎ها به قدر کافی هورمون زنانه استروژن تولید نمی‎کنند. طیفی از عوامل شامل موارد فهرست زیر می‎توانند سبب ایجاد کمبود استروژن شوند.

1. تغییرات وزن
کاهش وزن سریع یا افزایش وزن سریع به میزان قابل توجه می‎تواند به عدم تعادل هورمونی منجر شود. این عدم تعادل هورمونی می‎تواند بدواً باعث قطع پریود زنان شود اما این وضعیتی است که گرایشی به برطرف شدن به مرور زمان در آن به چشم می‎خورد.

2. استرس
استرس شدید یا درازمدت قادر است بر بخشی از مغز که کنترل بازتولید هورمون‎ها را بر عهده دارد تأثیر منفی بگذارد. این وضعیت می‎تواند به توقف تخمک‎گذاری و پریود منجر شود.
وقتی علت بروز استرس از بین می‎رود یا فرد راه مقابله با آن و مدیریت وضعیت را پیدا می‎کند، چرخه عادت ماهانه به روال منظم خود برمی‎گردد.

3. ورزش بیش از حد
ورزش سنگین به ویژه در زنان دچار کمبود وزن یا چربی بسیار کم می‎تواند به قطع پریود منجر شود. قطع پریود به علت ورزش بیش از حد آمنوره مرتبط به ورزش نامیده می‎شود.

4. تولید پرولاکتین بیش از حد
پرولاکتین، هورمونی است که بدن به طور معمول در هنگام شیردهی از پستان آن را تولید می‎کند. این هورمون می‎تواند باعث توقف عادت ماهانه شود و این دلیل آن است که چرا اغلب زنان شیرده دچار قطع پریود می‎شوند.
در زنان غیر شیرده وجود یک ترشح شیری از نوک پستان می‎تواند نشانۀ آن باشد که بدن در حال تولید مقادیر غیر نرمال پرولاکتین است. پزشکان می‎توانند تولید بیش از حد پرولاکتین را با دارو درمان کنند.

5. مشکلات تیرویئد
تیروئید غده‎ای است که برخی هورمون‎ها را برای کنترل متابولیسم بدن تولید می‎کند.
هیپوتیروئیدیسم یا کم‌کاری تیروئید اختلالی است که در آن غده تیروئید مقدار کافی هورمون مزبور را تولید نمی‎کند. هیپوتیروئیدیسم، یا پرکاری تیروئید باعث افزایش زیاد مقادیر هورمون‎های تیروئید در بدن می‎شود.
هر دو اختلال مزبور می‎توانند بر فواصل زمانی بروز پریود تأثیر بگذارند. دیگر نشانه‎هایی که باید متوجه آنها بود عبارتند از:
خستگی مفرط یا کسالت جسمانی در درازمدت
• ریزش مو
• افزایش وزن یا کاهش وزن غیر قابل توجیه
• احساس گرما یا سرما در تمام مدت
پزشکان به طور معمول می‎توانند مشکلات تیروئید را با یک تست خون ساده تشخیص دهند.

6. سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS)
مردم مبتلا به PCOS دچار نوعی عدم تعادل هورمونی هستند که به سلامت عمومی و نمای ظاهری فرد در عین ایجاد کیست‎ تخمدان تأثیر می‎گذارد.
در حدود 10 درصد زنان در سنین باروری دچار PCOS هستند و ممکن است تخمدان‎های آنها بر اثر توده‎های کیست‎های کوچک خوش‎خیم بزرگ شود.
نشانه‌های PCOS عبارتند از:
• بی‌نظمی پریود یا قطع آن
• خونریزی بسیار سبک یا بسیار سنگین یا غیر قابل پیش‎بینی در طول پریود
• مشکلات پوستی مثل آکنه، لکه‎های تیره رنگ یا لک‎های پوستی
• افزایش وزن یا چاقی
• کم‌پشت شدن مو
آپنه خواب
• دشواری در باردار شدن
• افزایش مو در ناحیه صورت، پشت یا کشاله ران

7. اختلالات خوردن
اختلالات خوردن مشخصاً آنورکسیا می‎توانند باعث توقف پریودها شوند. این اتفاق زمانی رخ می‎دهد که چربی بدن زنان برای بروز تخمک‎گذاری بیش از حد پایین است.

8. پیش‌یائسگی
زنان زمانی وارد دوره یائسگی می‎شوند که به مدت 12 ماه متوالی پریود برای آنان رخ نمی‎دهد. سن متوسط زنان برای ورود به دوره پیش‌یائسگی در ایالات متحد آمریکا 52 سال است. به هر حال، انتقال به دوره یائسگی که زیر عنوان پیش‎یائسگی شناخته می‎شود می‎تواند سبب بروز علایمی شود که در سنین کمتر آغاز می‎شوند.
علایم پیش‌یائسگی شامل موارد زیر است:
• بی‎نظم شدن پریودها
• پریودهای سنگین‎تر یا سبک‎تر از موارد معمول
گرگرفتگی
• مشکلات خواب
• نوسانات خلقی یا تحریک‎پذیری
خشکی واژن
• کاهش علاقه به سکس
تست‎های بارداری چقدر دقیق هستند؟
تست‎های خانگی بارداری گاهی از اوقات ممکن است نتایج مثبت کاذب یا نتایج منفی کاذب ارائه دهند که نشان دهندۀ آن است که زن خلاف نتایج تست باردار نیست.
دقت تست بارداری خانگی بسته به چگونگی استفاده و زمان استفاده از این تست‎ها متفاوت است. برخی از دلایلی که ممکن است به ایجاد نتیجه منفی کاذب در تست منجر شود عبارتند از:
• استفاده از تست در زمان نامناسب. تست‎های خانگی بارداری میزان گونادوتروپین جفتی انسان (hCG) را در ادرار جستجو می‎کنند. اگرچه برخی از تست‎ها می‎توانند hCG را از نخستین روز قطع پریود کشف کنند میزان دقت آنها با گذشت زمان افزایش می‎یابد.
• کمبود هورمون‎ها. تست‎های مورد بحث به طور معمول هنگامی دقیق‌تر هستند که به عنوان نخستین کار در هنگام صبح از آنها استفاده شود زیرا در این زمان از روز ادرار کمتر رقیق است. این موضوع باعث می‎شود تا کشف hCG در ادرار راحت‎تر صورت گیرد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
زنانی که بیش از 3 پریود به طور متوالی در آنان انجام نمی‎شود و در تست بارداری نتیجه منفی است باید به پزشک مراجعه کنند.
زنان به دلایل مختلف شامل ابتلاء به برخی اختلالات خاص پزشکی ممکن است با قطع پریود مواجه شوند، بنابراین برخورداری از تشخیص دقیق علت امری حیاتی است.
برای اطمینان از دقت تست خانگی بارداری زنان باید دستورالعمل مربوط به انجام تست را به طور کامل مطالعه و مراعات کنند و برای انجام تست حداقل به مدت یک هفته از زمان قطع پریود صبر نمایند./

Source:
Can you miss a period and not be pregnant?
Last reviewed Tue 28 August 2018
By Amanda Barrell
Reviewed by Valinda Riggins Nwadike

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.