دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پیچ‎خوردگی تخمدان و آنچه دانستنش نیاز است

پیچ خوردگی تخمدان، رباط تخمدان، فناوری کمک باروری، تخمک‎گذاری، سنگ کلیه، آپاندیسیت، عفونت دستگاه ادراری، گاستروانتریت،  پیچ‎خوردگی ادنکسال، اولتراسوند ترانس‌واژینال

زنان در سنین بین 20 تا 40 سالگی در بالاترین ریسک برای ابتلاء به پیچ‎خوردگی تخمدان قرار دارند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• ریچل نل، هالی ارنست
• ترجمه هستی فراست‌فر

پیچ‎خوردگی تخمدان اختلالی است که هنگامی بروز می‎کند که یک تخمدان دور محور رباطی که تخمدان را سر جای خود نگه می‎دارد دچار پیچ‎خوردگی می‎شود. این پیچش می‎تواند باعث توقف جریان خون در تخمدان و لوله‎های تخم‌بر (فالوپ) شود.
پیچ‎خوردگی تخمدان می‌تواند باعث ایجاد درد شدید و دیگر علایم شود زیرا در صورت بروز این اختلال خون کافی به تخمدان نمی‎رسد. اگر محدودیت خونرسانی مدتی طولانی ادامه پیدا کند این وضعیت به مرگ بافت منجر می‎شود.
پیچ‎خوردگی تخمدان به طور معمول فقط به یک تخمدان آسیب می‎زند. پزشکان در عین حال این وضعیت را پیچ‎خوردگی ادنکسال می‎نامند.

[مطالب این مقاله:]
• علایم پیچ‎خوردگی تخمدان
• مراجعه به پزشک
• علل پیچ‎خوردگی تخمدان
• درمان پیچ‎خوردگی تخمدان
• کمک‎باروری
• عوارض پیچ‎خوردگی تخمدان
• دورنما

علایم پیچ‎خوردگی تخمدان
علایم پیچ‎خوردگی تخمدان می‎تواند موارد زیر را شامل شود:
توده ادنکسال یا لگن
تهوع
• درد شدید لگن
استفراغ
تب
• خونریزی غیر نرمال
در هر حال تشخیص پیچ‎خوردگی تخمدان می‎تواند موضوعی چالش برانگیز باشد زیرا علایم این اختلال مشابه علایم مربوط به سنگ کلیه، آپاندیسیت، عفونت دستگاه ادراری، گاستروانتریت و برخی اختلالات دیگر است.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که زنان دچار هر یک از علایم پیچ‎خوردگی تخمدان شده باشند باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند.
برای تشخیص پیچ‎خوردگی تخمدان دکتر می‎تواند از تست‎های زیر استفاده کند:
• اولتراسوند ترانس‌واژینال، که شامل فرو بردن یک کاوشگر اولتراسوند کوچک به داخل واژن است.
• اولتراسوند شکم که از کاوشگر اولتراسوند بر روی ناحیۀ خارج شکم استفاده می‎کند.
• دیگر تست‎های تصویربرداری مثل CT اسکن یا MRI
• تست شمارش کامل خون یا CBC که می‎تواند تعداد گلبول‎های سفید خون را در بدن اندازه‌گیری کند.
در هر حال، برای پزشکان امکان تأیید پیچ‎خوردگی تخمدان بدون انجام جراحی برای مشاهدۀ وضعیت رحم وجود ندارد.

علل پیچ‎خوردگی تخمدان
زنان در سنین بین 20 تا 40 سالگی در بالاترین ریسک برای ابتلاء به پیچ‎خوردگی تخمدان قرار دارند. اما به هر حال زنان در هر سنی، از دوران نوزادی تا دوران پس از یائسگی ممکن است دچار پیچ‎خوردگی تخمدان شوند.
برخی از اوقات وجود یک کیست تخمدان یا دیگر توده‌های بافت در تخمدان می‎تواند باعث جابجایی تخمدان شود. وجود وزن یا توده اضافی روی تخمدان می‎تواند آغازگر چرخش تخمدان و پیچش آن به دور رباط‎های حمایت کننده تخمدان شود.
یک علت شایع دیگر وجود یک رباط تخمدان است که تخمدان را به رحم متصل می‎کند. در صورتی که این رباط درازتر از وضعیت نرمال باشد، بلندتر از حد متعارف بودن رباط تخمدان احتمال پیچ‎خوردگی تخمدان را افزایش می‎دهد.
فناوری‎های کمک به باوری (ART) مثل القاء تخمک‌گذاری عامل دیگری است که می‎تواند ریسک ابتلاء به پیچ‎خوردگی تخمدان را افزایش دهد.
زنان باردار نیز احتمال دارد همانند زنان غیر باردار به پیچ‎خوردگی تخمدان مبتلاء شوند. در سه ماهه اول بارداری زنان ممکن است دچار کیست‎های کورپوس لوتیوم شوند که باعث پیچ‎خوردگی تخمدان می‎شوند.
بالا رفتن میزان هورمون در طول بارداری نیز می‎تواند باعث شل شدن بافت‎های بدن شامل رباط‎هایی شود که تخمدان‎ها را سر جای خود نگه می‎دارند. اگر رباط‎ها به حالت سفت و سخت نباشند احتمال پیچ‎خوردگی در آنها افزایش خواهد یافت.

درمان پیچ‎خوردگی تخمدان
عمل جراحی تنها راه برای خارج کردن تخمدان‌ها از حالت پیچ‎خوردگی است. دکتر در عین حال ممکن است داروهایی را برای کاهش درد و تهوع در راستای ایجاد آرامش بیشتر در زمان پیش از عمل جراحی تجویز کند.
پزشک در اغلب اوقات انجام عمل جراحی را در اولین فرصت ممکن توصیه می‎کند. اگر پیچ‎خوردگی تخمدان جریان خون را به مدتی طولانی محدود کند احتمال مرگ بافت تخمدان وجود دارد و آنگاه جراح ناچار خواهد بود تا تخمدان را از بدن خارج کند.
شکل ایده‎آل عمل آن است که پزشک بتواند جراحی را به روش لاپاروسکپی انجام دهد. لاپاروسکپی مستلزم ایجاد یک یک برش جراحی کوچک موسوم به سوراخ کلید در ناحیه شکم است.
پزشک چند وسیله پزشکی شامل یک دوربین ویدیویی را به درون شکم فرو برده و کوشش می‎کند تا پیچ‎خوردگی تخمدان را برطرف کند.
برخی از اوقات اگر پزشک دید مناسبی در مورد تخمدان نداشته باشد نیاز به عمل جراحی باز مطرح خواهد بود. این عمل به معنی ایجاد یک شکاف بزرگ زیر ناحیه ناف برای دسترسی به تخمدان و رفع پیچش ایجاد شده در آن است.
اغلب موارد این امکان وجود دارد که زنان در همان روز پس از انجام عمل جراحی از بیمارستان مرخص شوند.
در هر حال پزشک پس از عمل نیز پایش تخمدان را ادامه می‎هد تا از کافی بودن جریان خون در آن پس از پیچ‎خوردگی تخمدان مطمئن شود. اگر پایش مزبور نشانگر نشانه‎هایی از مرگ بافت باشد آنگاه پزشک در عمل جراحی بعدی تخمدان را به طور کامل از بدن زن خارج خواهد کرد.
پزشک ممکن است توصیه‎هایی در مورد مراقبت‎های بعدی مثل اجتناب از بلند کردن اشیاء سنگین یا فعالیت جسمانی شدید به مدت چند هفته داشته باشد.
زنان می‎توانند با استفاده از داروهای ضد درد غیر نسخه‎ای مثل ایبوپروفن و استامینوفن درد و ناراحتی مبتلابه خود را کاهش دهند.
در عین حال زنان باید نشانه‎های مربوط به عفونت یا دیگر عوارض را در اولین فرصت ممکن به پزشک اطلاع دهند. نشانه‎های بروز و وجود عفونت شامل موارد زیر است:
• تب
• بروز سرخی و التهاب در محل برش جراحی
• ترشحات بدبو
• وجود زخمی که التیام پیدا نمی‎کند
• افزایش درد لگن

پیچ‎خوردگی تخمدان و فناوری کمک‎باوری
زنانی که تحت ART قرار می‎گیرند در مقایسه با زنانی که از این فناوری استفاده نمی‎کنند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به پیچ‎خوردگی تخمدان قرار دارند.
افزایش ریسک معمولاً به علت هورمون‎هایی است که برای باروری آزمایشگاهی یا القاء تخمک‎گذاری نیاز است.
هورمون‎های مزبور ممکن است باعث بزرگ شدن تخمدان شده، به ایجاد کیست‎های متعدد یا هر دو مشکل منجر شوند. اگرچه کیست‎های تخمدان به طور معمول بی‌ضرر هستند، در عین حال می‎تواند ریسک پیچ‎خوردگی تخمدان را افزایش دهند.
اگرچه ART می‎تواند در صورت مواجه بودن زنان با مشکل لقاح درمان موفقی باشد، آنان باید در مورد ریسک‎های محتمل با پزشک مشورت کنند و در صورت مواجهه با علایم پیچ‎خوردگی تخمدان تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند.

عوارض پیچ‎خوردگی تخمدان
یک عارضۀ محتمل در پیچ‎خوردگی تخمدان بروز نکروز است. نکروز تخمدان اشاره به مرگ بافت تخمدان به علت کاهش جریان خون دارد. پزشک در صورت بروز نکروز تخمدان نسبت به خارج کردن آن از بدن اقدام خواهد کرد.
عمل جراحی برای نکروز تخمدان می‎تواند بر باروری تأثیر منفی داشته باشد زیرا تخمدان‎ها محل تولید و رها کردن تخمک برای باروری هستند.
به هر حال اگر پزشک تخمدان را از بدن خارج نکند زنان در ریسک عفونت‎های تخمدان قرار خواهند داشت که می‎توانند سبب ایجاد آبسه یا پریتونیت شوند.
این موضوع ضروری است که زنان دچار پیچ‎خوردگی تخمدان برای ویزیت‎های پیگیری به پزشک مراجعه کنند تا از التیام مناسب تخمدان و جریان یافتن خون به میزان کافی اطمینان حاصل شود.

دورنما
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی جراحی کودکان" پیچ‎خوردگی تخمدان پنجمین علت شایع اورژانس‎های پزشکی در مورد مشکلات ارگان‎های تولید مثل زنان است.
اگر زنان تحت مراقبت فوری پزشکی قرار گرفته و عمل جراحی در مورد آنان برای کاهش پیچ‎خوردگی تخمدان انجام شود، احتمال دچار شدن به عوارض دیگر منتفی تلقی می‎شود.
در هر حال، اگر پیچ‎خوردگی تخمدان باعث محدود کردن جریان خون به تخمدان در طولانی مدت شده یا زن دچار کیست یا تومور باشد، به درمان بیشتری در مورد وی نیاز خواهد بود./

Source:
Ovarian torsion: Everything you need to know
Last reviewed Thu 2 August 2018
By Rachel Nall, RN, BSN, CCRN
Reviewed by Holly Ernst, PA-C

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.