دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ترشح زردرنگ از واژن - چه علتی دارد؟

تریکومونیازیس، تریک، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها، CDC، ترشح زردرنگ واژن، واژینوزیس باکتریایی، عفونت واژن، بارداری، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

ترشح زرد رنگ توأم با بوی قوی یا تند عنوان کنندۀ وجود عفونت است. عفونت مزبور می‎تواند ناشی از عوامل مختلف مثل واژینوزیس باکتریایی یا عفونت‏‌های واگیردار جنسی باشد.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• جنیفر لی روکس، والیندا ریجینز انوادایک
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

بروز ترشح زرد رنگ واژن پیش از پریود دلایل متعددی می‎تواند داشته باشد. اغلب این ترشحات علتی برای نگرانی ندارند اما برخی از آنها عنوانگر وجود عفونت هستند و نیز احتمال دارد که نشانه‎های اولیه بارداری باشند.
ترشحات واژن به رنگ‎های مختلفی ممکن است بروز کنند. رنگ و قوام ترشح تحت تأثیر عوامل مختلفی شامل تغذیه، استرس، دارو و فعالیت جنسی تغییر می‎کند.
زردی رنگ ترشح واژن نسبتاً شایع است و به طور معمول علامت هشدار محسوب نمی‎شود. وجود این رنگ در ترشحات واژن می‏‌تواند نشان دهندۀ موارد مختلفی باشد. علل ترشح زرد رنگ طیفی از عملکردهای نرمال بدن تا عفونت و بارداری را شامل می‎شود.
این موضوع ضروری است به خاطر بسپریم که در صورت وجود هر گونه نگرانی در مورد ترشحات واژن، به ویژه اگر این ترشحات با علایم دیگری نیز همراه باشد، باید با پزشک تماس گرفت.
سه علت شایع ترشح زردنگ واژن در زیر فهرست شده است.

[مطالب این مقاله:]
• ترشح باریک، آبکی و زرد رنگ
• ترشح غلیظ و زرد رنگ
• ترشح بویناک و زرد رنگ
• پیام همراه

1. ترشح زرد رنگ باریک و آبکی
ترشح زرد رنگ باریک و آبکی به طور معمول علتی برای نگرانی محسوب نمی‎شود. این نوع ترشح معمولاً نشان دهندۀ آن است که زن در پیرامون عادت ماهانه قرار دارد و پریود وی نزدیک است.
در اغلب موارد، ته‎رنگ زرد صرفاً خون اولیه عادت ماهانه است که با مخاط مخلوط شده است.
دیگر نشانه‎هایی که دال بر نقش پریود است شامل سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است که علایم آن عبارتند از:
آکنه یا بروز لکه‎های متعدد روی پوست
• ناسور یا حساس شدن پستان‌ها
• احساس خستگی بیش از اوقات معمول
• کرامپ‎های شکم (گرفتگی عضلانی ناحیه شکم)
• تغییر در عادات حرکات روده مثل یبوست یا اسهال
• احساس دچار شدن به نفخ یا گاز
سردرد و افزایش نوسانات خلقی
• احساس اضطراب یا افسردگی
زنانی که دچار هیچ‎یک از نشانه‌های دال بر نقش پریود در این مورد نمی‎شوند، یا دیگرانی که مطمئن هستند نشانه‎های مزبور به علت پریود در آنها نیست، باید بدانند که ترشح زرد رنگ آبکی در عین حال می‎تواند نشانه‌ای از وجود عفونت باشد.

2. ترشح زردرنگ غلیظ
ترشح زرد رنگ غلیظ و بدون بو در عین حال می‎تواند نشانه‌ای از قریب‌الوقوع بودن پریود یا یکی از نشانه‌های زودرس بارداری باشد. دلیلش آن است که وجود ته‎رنگ زرد پیامی از آن است که مقداری خون تازه یا کهنه در مخاط وجود دارد.
ته‎رنگ زرد در عین حال ممکن است از خونریزی تشکیل نطفه در اوایل بارداری ناشی شده باشد، که این مورد نیز سبب ایجاد علایم مشابه می‎شود. بر این اساس، همیشه موضوع ارزش انجام یک تست بارداری را دارد به ویژه در مواقعی که یکی از پریودها صورت نگرفته باشد.
بسیاری زنان از این موضوع باخبر نیستند که خونریزی ممکن است در طول تشکیل نطفه نیز ایجاد شود، اما خونریزی مورد بحث بیش از آنکه به صورت جریان خون خود را نشان دهد معمولاً خفیف‎تر بوده یا به شکل لکه‎بینی بروز می‎کند.
دیگر نشانه‎های اولیه بارداری که می‎توان به آنها دقیق شد شامل موارد زیر است:
خستگی مفرط
• ولع غذا یا اشتهای زیاد به غذا
تهوع یا سرگیجه خفیف
• یبوست و نفخ یا کرامپ
• نوسانات خلقی
این علایم بسیار شبیه به علایم عادت ماهانه هستند، بنابراین این موضوع مهم است که زنان در صورتی که ظن به باردار بودن خود داشته باشند یک تست بارداری انجام دهند.
در هر حال، حتی اگر فردی در زمان سررسیدن موعد پریود خود باردار باشد، نتیجۀ مثبت ممکن است بلافاصله به دست نیاید. زنان بیشتر محتمل است که چند روزی پس از یک پریود انجام نشده به نتیجه قطعی برسند. همچنین زنانی که چند مورد خونریزی را تجربه کرده‎اند ممکن است پس از گذشت چند روز از فروکش خونریزی به نتیجه شفاف‎تری برسند.
اگر زنی متوجه باردار شدن خود شود، باید این انتظار را داشته باشد که ترشحات واژن وی در سراسر دورۀ باداری دچار افزایش شود. این ترشح ممکن است بدون بو بوده یا بوی خفیفی داشته و سفید شیری رنگ باشد. این ترشح که به نام لکوریا شناخته می‎شود بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی بارداری" رخدادی کاملاً نرمال محسوب می‎شود.

3. ترشح زرد رنگ بویناک
ترشح زرد رنگ توأم با بوی قوی یا تند عنوان کنندۀ وجود عفونت است. عفونت مزبور می‎تواند ناشی از عوامل مختلف مثل واژینوزیس باکتریایی یا عفونت‏‌های واگیردار جنسی باشد. یک مثال از عفونت واگیردار جنسی شامل تریکومونیازیس یا "تریک" است.
تخمین زده می‎شود که 3.7 میلیون نفر فقط در سطح ایالات متحد آمریکا دچار تریک هستند، که صرفاً 30 درصد آنان دارای علامتند. علایمی که مردم می‎توانند در مورد تریک پیگیر وجود آنها باشند عبارتند از:
• ترشح همراه بوی نامعمول ماهی
• ناسور شدن، خارش، سرخی یا سوزش
• افزایش حجم ترشح که ممکن است زردرنگ و نیز سفید، شفاف یا سبز رنگ باشد
• احساس ناراحتی در طول مقاربت جنسی
اگر زنی ظن ابتلاء به تریک در مورد وی مطرح باشد، باید به پزشک مراجعه کند. "مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها" (CDC) می‎گوید که عفونت ناشی از تریک می‎تواند در صورت عدم درمان ماه‌ها یا حتی سال‎ها ادامه داشته باشد.
اگر عفونت مورد بحث از واژینوزیس باکتریایی ناشی شده باشد، این ترشح احتمالاً بیش از آن که زرد رنگ باشد اندکی به سبز یا خاکستری شبیه‎تر خواهد بود.
حتی اگر ترشح مورد اشاره زرد رنگ یا سفید باشد، کماکان احتمال ابتلاء به واژینوزیس باکتریایی در مورد فرد مطرح خواهد بود اگر که نشانه‎های زیر در مورد وی مصداق داشته باشند:
• متصاعد شدن بوی شبیه به بوی ماهی از واژن
• ترشحات خاکستری رنگ، سفید، سبز و رشته‎ای یا باریک
خارش واژن
• احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
هر زنی که دچار ترشحات تازه با بوی تند و قوی شده باشد باید فارع از موضوع رنگ و میزان قوام ترشح واژن خود به پزشک مراجعه کند.

پیام همراه
شاید برای برخی از زنان صحبت کردن در مورد ترشحات واژن کار دشواری باشد، اما این موضوع مهم است که به خاطر داشته باشیم که ترشحات واژن یک بخش نرمال و سالم سیستم تولید مثل است.
رنگ متعارف و معمول در این مورد شفاف یا سفید شیری رنگ است و رنگ مزبور به مرحلۀ چرخۀ عادت ماهانه بستگی دارد. بوی ترشح مزبور باید ملایم بوده و نباید تند یا قوی باشد.
اگر کسی دچار علایم فهرست زیر شده باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند:
ورم
• سرخی
• خارش
• ترشحات سبز رنگ
هر قدر زنان زودتر به تشخیص و درمان برسند هر گونه مشکل احتمالی در مورد آنان زودتر برطرف خواهد شد./

Source:
What causes a yellow vaginal discharge?
Last reviewed Fri 27 April 2018
By Jennifer Le Roux
Reviewed by Valinda Riggins Nwadike 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.