دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آبسه هاله پستان - علایم، علل، درمان، و عوارض

صابون آنتی باکتریال، MRI، بیوپسی، عکسبرداری اشعه ایکس، معکوس شدن نوک پستان، لاسیفروس فیستولاس، بیماری زوسکا، پیرسینگ

هر عفونتی در زنان غیر شیرده پتانسیل این را دارد که نوعی نادر از سرطان پستان باشد

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• کریستین کیس - لو، دکتر دِبرا سولیوان
• ترجمه هستی فراست‌فر


یکی از انواع عفونت پستان که امکان بروز آن در زنان غیر شیرده وجود دارد آبسه هاله پستان است. آبسه‌های هاله پستان توده‌هایی هستند که در محدودۀ هاله پستان، ناحیۀ رنگی دور نوک پستان ظاهر، می‌شوند. آبسه ناحیۀ متورمی در بدن است که از مایع یا چرک پر می‌شود. چرک مایعی پر از سلول‌های سفید خون مرده است.
ورم و چرک بر اثر عفونت‌های موضعی ایجاد می‌شوند. عفونت موضعی در آنجا مطرح است که باکتری‌ها به یک منطقه خاص در بدن حمله می‌کنند و همان جا باقی می‌مانند. در عفونت موضعی باکتری‌ها به دیگر نقاط بدن سرایت نمی‌کنند.
در گذشته این عفونت‌های موضعی زیر عنوان "لاسیفروس فیستولاس" یا "بیماری زوسکا" نامیده می‌شدند که نام پزشکی بود که برای اولین بار در این موارد ادبیات نوشتاری ارائه داد.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
انواع مختلف نوک پستان


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
مسائل پستان زنان پس از شیردهی


[مطالب این مقاله:]
• علایم
• علل
• تشخیص
• درمان
• عوارض
• دورنما
• مداوای خانگی
• پیشگیری


علایم آبسه‌ هاله پستان
وقتی آبسه‌های هاله پستان در مرحلۀ اول بروز خود قرار دارند زنان ممکن است متوجه وجود درد در ناحیۀ مورد بحث شوند. چرک ممکن است تخلیه و از توده پستانی خارج شود یا زنان آن را بفشارند یا توده بریده شده و سر باز کند.
در صورت عدم درمان عفونت می‌تواند شروع به ایجاد یک فیستول کند. فیستول نوعی حفره یا سوراخ غیر نرمال است که از مجاری پوست بیرون می‌زند. اگر عفونت به قدر کافی شدید باشد، امکان معکوس شدن حالت قرارگیری نوک پستان وجود خواهد داشت. این هنگامی مطرح است که نوک پستان به جای بیرون زدن از بافت پستان به سمت درون آن رانده می‌شود. زنان ممکن است دچار تب شوند و احساس نوعی ناخوشی کل بدن به آنها دست دهد.


علل آبسه‌ هاله پستان
آبسه‌های هاله پستان بر اثر انسداد یک مجرا یا غدۀ داخل پستان ایجاد می‌شوند. این انسداد می‌تواند به بروز عفونت در زیر پوست منجر گردد. آبسه‌های هاله پستان معمولاً در زنان جوان یا میانسال در دورۀ غیر شیردهی ایجاد می‌شوند.
برخی ریسک فاکتورهای آبسه‌های هاله پستان در زنان غیر شیرده عبارتند از:
• پیرسینگ یا سوراخ کردن پستان
• مصرف سیگار (دخانیات)
دیابت

مقایسه آبسه‌ هاله پستان با ماستایتیس (ماستیت)
آبسه‌ها اغلب اوقات در زنان شیرده و در طول دورۀ شیردهی بروز می‌کنند. ماستیت عفونتی در زنان شیرده است که در کنار دیگر علایم سبب بروز ورم و سرخی در ناحیۀ پستان می‌گردد. ماستیت ممکن است زمانی بروز کند که یک مجرای شیر مسدود می‌شود. در صورت عدم درمان ماستیت می‌تواند به ایجاد آبسه در پستان منجر گردد.
آبسه‌های هاله پستان بافت دور نوک پستان یا غدد هالۀ پستان را درگیر می‌کنند. آبسه‌های هاله پستان معمولاً در زنان جوان یا میانسال ایجاد می‌شوند.


تشخیص آبسه‌ هاله پستان
پزشک برای ارزیابی توده ایجاد شده یک ارزیابی بالینی در مورد پستان انجام می‌دهد.
چرک جمع شده در آبسه جمع‌‌آوری شده و برای بررسی نوع عفونت ایجاد شده به آزمایشگاه ارسال می‌شود. پزشک باید دقیقاً از نوع باکتری مسبب عفونت آگاه باشد زیرا برخی از باکتری‌ها در برابر بعضی داروها مقاومت نشان می‌دهند. با تشخیص دقیق نوع باکتری موجود در آبسه پزشک این امکان را خواهد داشت که بهترین گزینۀ درمانی را انتخاب کند. احتمال استفاده از آزمایش‌های خون برای پیگیری عفونت و بررسی سلامت ایمنی زنان مبتلا مطرح است.
احتمال آن هست تا یک اسکن اولتراسوند پستان انجام شود تا تعیین گردد که کدام ساختارها در زیر پوست آسیب دیده‌اند و آبسه‌های ایجاد شده به چه میزان زیر پوست هاله پستان نفوذ کرده‌اند. هر از گاه در موارد شدت عفونت یا برگشت آن انجام یک اسکن MRI در دستور کار قرار می‌گیرد.


درمان آبسه‌ هاله پستان
نخستین مرحلۀ درمان شامل تجویز داروهای آنتی‌بیوتیک است. بسته به اندازۀ آبسه و میزان ناراحتی ایجاد شده برای زن، احتمال آن هست که پزشک نسبت به باز کردن آبسه و تخلیۀ آن اقدام کند. این کار در مطب پزشک انجام می‌شود. در اغلب موارد از بی‌حسی موضعی برای بی‌درد کردن ناحیۀ دچار مشکل استفاده می‌شود.
اگر عفونت با استفاده از یک دور مصرف دو آنتی‌بیوتیک برطرف نشود، یا عفونت پس ار برطرف شدن اولیه مجدداً بازگشت نماید، بیمار نیاز به عمل جراحی خواهد داشت. در طول عمل جراحی، آبسه‌های مزمن و هر غدۀ آسیب دیده از بدن خارج خواهد شد. اگر بیمار دچار وضعیت معکوس شدن حالت نوک پستان شده باشد، در طول عمل جراحی حالت قرارگیری نوک پستان بازسازی خواهد شد.
جراحی مزبور را می‌توان در مطب پزشک، در مراکز جراحی سرپایی یا در بیمارستان انجام داد، و انتخاب محل انجام جراحی به اندازه و شدت آبسه ایجاد شده بستگی دارد.


عوارض آبسه‌ هاله پستان
آبسه‌ها و عفونت‌ها حتی پس از درمان بیمار توسط آنتی‌بیوتیک‌ها امکان برگشت دارند. برای پیشگیری از بروز این مشکل نیاز است تا غدد آسیب دیده با عمل جراحی برداشته شوند.
احتمال معکوس شدن حالت قرارگیری نوک پستان نیز مطرح است. نوک و هاله پستان ممکن است زیر فشار آبسه تغییر شکل داده به سمت مرکز فشرده شوند که این وضعیت صدمات زیبایی شناختی به دنبال دارد حتی اگر عفونت با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها با موفقیت درمان شده باشد. برای رفع این عوارض راه‌حل‌های متکی به عمل جراحی در دسترس است.
در اغلب موارد مشکلات نوک پستان یا آبسه‌ها نشان دهندۀ احتمال سرطان پستان نیستند. به هر حال، هر عفونتی در زنان غیر شیرده پتانسیل این را دارد که نوعی نادر از سرطان پستان باشد. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان"، سرطان التهابی پستان در برخی از اوقات ممکن است با عفونت پستان اشتباه گرفته شود. زنان در صورت ابتلاء به آبسه‌های هاله پستان باید به پزشک مراجعه کنند.


چشم‌انداز درازمدت برای آبسه هاله پستان
اغلب آبسه‌های پستان با درمان آنتی‌بیوتیکی یا تخلیۀ آبسه‌ها مداوا می‌شوند. در هر حال، برخی از اوقات آبسه‌های شدید یا برگشت کننده نیاز به جراحی دارند. در اغلب موارد جراحی برای پیشگیری از بازگشت عفونت و آبسه رویکرد موفقی است.


نکاتی در مورد مراقبت خانگی
از آنجا که آبسه‌های هاله پستان نوعی عفونت است زنان برای کاهش میزان باکتری‌ها نیاز به استفاده از آنتی‌بیوتیک دارند. به هر جهت، برخی درمان‌های خانگی وجود دارد که زنان می‌توانند برای کاهش درد و ناراحتی در هنگام التیام آبسه‌های هاله پستان مورد استفاده قرار دهند:
• زنان می‌تواند از کمپرس یخ (یک پاره یخ پیـچیده در پارچه) به مدت 10 تا 15 دقیقه در هر بار کمپرس برای ناحیه آسیب دیده استفاده کنند. این کمپرس باید چند بار در روز انجام شود. این کار می‌تواند التیام و تورم ایجاد شده در پستان را کاهش دهد.
• زنان می‌توانند از برگ کلم تمیز شده برای گذاشتن آن روی پستان استفاده کنند. برگ کلم را پس از تمیز کردن در یخچال قرار دهید تا سرد شود. پایۀ برگ را بریده و خود برگ را روی ناحیۀ آسیب دیدۀ پستان قرار دهید. اگرچه این کار به شکل سنتی برای تسکین ماستیت انجام می‌شود، طبیعت سرد برگ کلم می‌تواند آرام‌ کننده باشد.
• پوست و نوک پستان را با استفاده از صابون‌های آنتی‌باکتریال ملایم شستشو دهید. پیش از پوشیدن سینه‌ بند یا پیراهن اجازه دهید تا پستان در معرض جریان هوا خشک شود.
• زیر سینه ‌بند از یک پد نرم پستان استفاده کنید تا به تخلیۀ چرک و کاهش سایشی که می‌تواند سبب افزایش ناراحتی شود، کمک گردد. این پدها به طور معمول یک سمت نرم و یک سمت چسبان دارند که به سینه‌ بند می‌چسبند.
• از داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای مثل ایبوپروفن یا استامینوفن برای کاهش درد و ناراحتی پستان استفاده کنید.
• از فشردن، چُلاندن، ضربه زدن، یا دیگر اعمال تحریک کنندۀ آبسه خودداری کنید زیرا این کارها به وخامت علایم منجر می‌شود.
در صورت تشدید علایم مثل تب بالا، گسترش دامنۀ سرخی پستان، خستگی مفرط یا ناخوشی که بسیار شبیه به حالت ابتلاء به آنفولانزا است به دکتر مراجعه کنید.


نکاتی در مورد پیشگیری از آبسه‌ زیر هاله پستان
رعایت بهداشت مناسب، تمیز نگه داشتن نوک و هالۀ پستان در صورت انجام پیرسینگ، و عدم مصرف سیگار می‏‌توانند از بروز آبسه‌های زیر هاله پستان پیشگیری کنند. در هر حال، از آنجا که پزشکان هنوز از علت خاص بروز این آبسه‌‏ها مطلع نیستند، در حال حاضر رویکردهای دیگری برای پیشگیری از این وضعیت وجود ندارد./


Source:
Medical News Today
Subareolar Breast Abscess
Medically reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, CNE, COI
on July 26, 2016 —
Written by Christine Case-Lo 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.