plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

تنگی واژن و گشادی واژن

استروژن، زایمان، لوبریکانت، سکس، دخول آلت مرد، حالت روغنی واژن،  ناخوشی، اختلالات مادرزادی، جراحت

از دست رفتن دایمی تنگی واژن نیز یک افسانه است. اگرچه واژن در طول سکس و زایمان بچه فراخ‌تر می‎شود، همیشه پس از خاتمۀ این فعالیت‎ها به شکل و وضعیت طبیعی خود برمی‎گردد.

مقالات زنان، زایمان و نازایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جنا فلچر، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‌فر


در برخی زمان‌ها زنان متوجه می‎شوند که واژن آنها تنگ‌تر از معمول به نظر می‌رسد. دلیلش این است که واژن به مرور زمان و گذشت سالیان در نتیجۀ پا به سن گذاشتن و تغییرات طبیعی مثل بارداری و زایمان دستخوش تغییراتی می‌شود.
گاهی از اوقات این تغییرات ممکن است سبب شوند که واژن تنگ‌تر از معمول احساس شود. در نتیجه برخی از زنان ممکن است فکر کنند که واژن آنها خیلی تنگ است، مشخصاً اگر در طول دخول جنسی دچار درد یا ناراحتی شوند. این باور نادرست است.


مطالب این مقاله:
• واژن خیلی تنگ
• چگونه تنگی واژن تغییر می‌کند
• واژن خیلی گشاد
• پیام همراه


آیا واژن می‎تواند خیلی تنگ شود؟
واژن زنان تقریباً هرگز آنقدر تنگ نیست که نتوانند مقاربت جنسی داشته باشند. احساس درد یا ناراحتی علامتی از مشکلی دیگر است. در وضعیت نابرانگیختۀ خود، واژن در حدود 8 تا 10 سانتی‎متر درازا دارد و ممکن است نتواند لیزی یا حالت روغنی کافی را برای مقاربت آسوده ایجاد کند.
به هر جهت وقتی واژن دچار برانگیختگی جنسی می‌شود در طول و عرض اتساع پیدا کرده و حالت لیزی لازم در آن به وجود می‎آید. زنان می‌توانند درد یا ناراحتی یا احساس تنگی بیش از حد واژن را با صرف وقت بیشتری برای برانگیختگی جنسی پیش از دخول و استفاده از یک لوبریکانت، در صورت نیاز، کاهش دهند.
برخی از دیگر علل شایع ناراحتی مورد بحث شامل موارد زیر است:
• ناخوشی
• اختلالات مادرزادی
• جراحت
• نوسانات هورمونی
استرس
تنگی واژن به علت هر یک از موارد ذکر شده در بالا را می‎توان به کمک یک متخصص پزشکی مدیریت یا درمان کرد.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
حس ارتعاش یا ویبره در واژن چه عللی دارد


چگونه میزان تنگی واژن تغییر می‌کند؟
واژن زنان در طول عمر آنان دچار تغییرات بسیاری می‌شود. تغییرات فهرست زیر به طور مستقیم بر واژن تأثیر می‌گذارند:
• تغییرات مرتبط به هورمون
• بارداری
• زایمان و شیردهی به نوزادان
• استرس
• سکس

تغییرات مرتبط به هورمون
واژن زن به طور طبیعی و بر اثر نوسانات هورمونی در کل زندگی وی دچار تغییر می‌شود. این تغییرات شامل چرخه‌های عادت ماهانه و سپس فقدان این چرخه‌ها پس از پا گذاشتن زنان به دورۀ یائسگی است.
وقتی زن در سالیان باروری زندگی خویش بسر می‎برد هورمون‌های وی در مقاطع مختلف چرخۀ پریود دچار تغییراتی می‌شود. وقتی زن به نخستین روز پریود خویش می‌رسد، سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون پایین می‎آید.
همچنان که چرخۀ پریود پیش می‎رود، زنان به تخمک‌گذاری نزدیک شده و میزان هورمون‎ها در آنها افزایش می‌یابد. افزایش میزان استروژن و پروژسترون ممکن است باعث لیزتر شدن واژن و افزایش انعطاف‌پذیری آن در این مقطع زمانی شود. پس از انجام تخمک‌گذاری هورمون‌ها دوباره کاهش می‎یابند و آنگاه ممکن است واژن دارای انعطاف‌پذیری کمتر و خشک‌تر شود، که این وضعیت به ایجاد حس تنگی واژن منجر می‎گردد.
در طول دورۀ یائسگی، سطح استروژن پایین آمده و بافت واژن باریک می‌شود. این تغییرات ممکن است نوع حس زن نسبت به واژن خود را در وی تغییر دهد، که این منجر به ایجاد این باور می‌شود که واژن بیش از حد تنگ شده است.


در زمینه مسائل واژن بیشتر بخوانیم:
آیا امکان دارد واژن گشاد شود؟


بارداری
بارداری می‎تواند به ایجاد تغییرات متعددی در واژن زن منجر شود. واژن برای تولد بچه آماده می‌شود و در نتیجۀ بزرگ شدن رحم، فشار اضافی بر واژن تحمیل می‌شود.
تغییرات واژن زنان در طول بارداری شامل موارد زیر است:
• تغییر رنگ
• احساس پربودگی یا فشار
• افزایش ترشح و لیز بودن
احساس پر بودن و فشار وارد شده بر واژن در طول بارداری ممکن است این حس را در زن ایجاد کند که واژن وی تنگ‌تر از حالت نرمال شده است. به هر جهت، افزایش لیزی واژینال به علت بارداری ممکن است باعث شود که زنان اینطور احساس کنند که واژن آنها منعطف‎تر از حالت معمول خود شده است.
واژن زنان پس از بارداری انعطاف‎پذیری طبیعی خود را مجدداً به دست می‎آورد.

زایمان و شیردهی به نوزاد
در طول زایمان واژن متسع می‌شود که بدان معنی است که رشد کرده و برای هماهنگی با وضع حمل بچه متسع می‎گردد. مدت زمانی پس از زایمان واژن منقبض شده به اندازۀ نرمال خود برمی‎گردد.
این موضوع بسیار شایع است که زنان پس از زایمان طبیعی تغییراتی را در واژن خود تجربه کنند. برخی از زنان ممکن است به دلیل پارگی واژن یا بر اثر اپیسیوتومی (ایجاد برش جراحی در واژن برای سهولت خروج بچه از کانال زایمانی) دچار جراحت واژن شوند. پس از التیام جراحات ایجاد شده در این مورد زنان ممکن است واژن خود را تنگ‌تر یا گشاد‎تر از حالت معمول احساس کنند.
همچنین زنانی که به نوزاد خود شیر پستان می‌دهند ممکن است به علت تغییرات هورمونی دچار خشکی واژن شوند. این خشکی ممکن است باعث ایجاد حس تنگی واژن در طول مقاربت جنسی شود.

سکس
وقتی زن دچار برانگیختگی جنسی می‌شود، واژن وی متسع شده و درازتر می‌شود و مواد لیز کنندۀ طبیعی ترشح می‌کند. تمامی این تغییرات به واژن زن کمک می‎کنند تا برای دخول آلت تناسلی مرد آماده شود.
اگر برانگیختگی جنسی کافی نباشد، واژن ممکن است به اندازۀ لازم متسع نشود که این می‎تواند سبب ایجاد ناراحتی و درد شده و حس تنگ‎شدگی کلی واژن را در زن ایجاد کند. برخی از زنان در طول یک پیش‌آمادگی طولانی یا نوازش درازمدت به برانگیختگی جنسی مورد نیاز دست پیدا می‎کنند. دیگر زنان از رسم‌های آرام‌بخش مثل گرفتن دوش پیش از مقاربت جنسی استفاده می‌کنند.
به هر جهت تحقیقات نشان داده‌اند که تقریباً تمامی زنان می‌توانند از لیز کردن اضافی سود ببرند. طیفی از لوبریکانت‌های مختلف در دسترس است که می‌توانند به لذت‌بخش‌تر شدن ارتباط جنسی کمک کنند. زنان در صورت استفاده از کاندوم توسط مرد باید از لوبریکانت‌های حلال در آب استفاده کنند زیرا دیگر روغن‌ها می‌توانند به پاره شدن کاندوم منجر شوند.


آیا ممکن است که واژن بیش از حد گشاد شود؟
برخی از زنان نگران این موضوع هستند که پس از زایمان طبیعی بچه واژن آنها دیگر هرگز به تنگی دورۀ پیش از زایمان نخواهد بود. اگرچه واژن در طول بارداری و زایمان دستخوش برخی تغییرات می‌شود، پس از پایان این دوره کم و بیش به همان اندازه و شکل پیش از بارداری برمی‌گردد.
پس از زایمان بچه، زنان ممکن است در صدد قوی کردن کف لگن خود برآیند. این افزایش قدرن ممکن است به زنان در زمینۀ پیشگیری از نشت ادرار و بهبود آرامش در خلال سکس کمک کند اما باعث ایجاد تغییر در شکل یا میزان انعطاف‌پذیری خود واژن نمی‌شود.

چگونه باید از تمرین‌های کیگل استفاده کرد
رایج‌ترین تمرینات برای کف لگن تمرینات کیگل نامیده می‌شود. برای انجام کیگل همان عضلاتی که می‌توانند باعث توقف جریان ادرار در میانۀ سرریز آن شوند به کار می‌رود. عضلات را برای لحظاتی کیپ نگه دارید و سپس آنها را شل کنید و این روند را دوباره از سر بگیرید.
زنان می‌توانند تمرینات کیگل را در سراسر روز انجام دهند. انجام این کار در طول روز کمک می‌کند تا زنان قدرت کف لگن خود را حفظ کرده یا تقویت کنند.

آیا یائسگی بر گشاد شدن واژن تأثیر منفی دارد؟
زنان در دورۀ ورود به یائسگی همچنین ممکن است نگران شل شدن واژن خود باشند زیرا در طول یائسگی بافت‎های واژن باریک‌تر می‎شوند. این تغییر ممکن است ایجادگر این حس باشد که زن در حال از دست دادن انعطاف‌پذیری و تنگی واژن خود است. به هر جهت، اگرچه بافت‎های واژن در طول یائسگی تغییر می‎کنند، واژن در این دوره گشاد نمی‌شود.


خلاصه
اگرچه برخی موقعیت‌ها یا شرایط ممکن است سبب ایجاد کاهش انعطاف‌پذیری یا ورم شود، واژن خود را ترمیم کرده و میزان نرمال تنگی خود را دوباره به دست می‌آورد. بسیاری از زنان به دلیل ناکافی بودن میزان برانگیختگی جنسی پیش از مقاربت جنسی یا تغییران هورمونی بر اثر زایمان، شیردهی و یائسگی دچار حس تنگی واژن می‌شوند.
از دست رفتن دایمی تنگی واژن نیز یک افسانه است. اگرچه واژن در طول سکس و زایمان بچه فراخ‌تر می‌شود، همیشه پس از خاتمۀ این فعالیت‌ها به شکل و وضعیت طبیعی خود برمی‌گردد. به هر جهت وقتی زنی زایمان می‌کند، این احتمال وجود دارد که ترمیم و بازگشت به میزان نرمال انعطاف‌پذیری واژن مستلزم زمان بیشتری باشد.
این موضوع حیاتی است که زنان در صورت مواجه شدن با هر علامتی از عفونت یا تغییرات ناگهانی در واژن خود به پزشک مراجعه کنند./


Source:
Medical News Today
Can a vagina be too tight?
Last reviewed Mon 19 February 2018
By Jenna Fletcher
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده