دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

موی نوک پستان یا نوک پستان مودار در زنان - آنچه دانستنش نیاز است

موی نوک پستان، نوک پستان مودار، هاله پستان، زنان، اصلاح مو، کندن مو، سندرم کوشینک، تستوسترون، نوسانات هورمونی، افزایش کورتیزول، لیزر درمانی، موزدایی، بهداشتی آرایشی، قیچی کردن مو، داروهای کورتیکوستروئیدی

تغییرات هورمونی در زنان می‎تواند سبب بروز علایم تعددی گردد که یکی از آنها تغییرات ایجاد شده در نوع رشد مو بر پستان و رنگ آن است.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• بتانی کدمن، دکتر استیسی سمپسون
• ترجمه هستی فراست‎فر


بروز مو در نوک پستان زنان و هالۀ دور این قسمت وضعیت شایعی است. مقدار موی روی پستان متفاوت است اما برخی زنان متوجه می‎شوند که این مو دراز، زبر و تیره رنگ می‎شود، و می‎تواند به موضوعی آزار دهنده و پریشانی‎آور تبدیل گردد.
نوک پستان مودار به ندرت علتی برای نگرانی است و به طور معمول نشان دهندۀ هیچ گونه اختلال زیربنایی در سلامت زنان نیست. به هر جهت، گاهی از اوقات موهای نوک پستان می‎تواند نشان دهندۀ مشکلی جدی‎تر باشد که در این موارد مراجعه به پزشک ضروری است.
تقریباً تمامی قسمت‌های بدن انسان با مو و فولیکول‎های مو پوشیده شده است. در برخی بخش‌های خاص بدن مثل سر مو به طور معمولاً رشد کرده بلند و زبر می‎شود در حالی که در دیگر قسمت‎های بدن این مو نازک و شفاف باقی می‎ماند.


مطالب این مقاله:
• علل مودار شدن نوک پستان
• درمان
• چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه


علل بروز مو در نوک پستان زنان
چند علت زیربنایی وجود دارد که می‎توانند سبب رشد مو در نوک پستان زنان شوند، و این علل عبارتند از:

نوسانات و تغییرات هورمونی
تغییرات هورمونی در زنان می‎تواند سبب بروز علایم تعددی گردد که یکی از آنها تغییرات ایجاد شده در نوع رشد مو بر پستان و رنگ آن است.
برخی تغییرات شایع هورمونی در طول بارداری و یائسگی بروز می‎کنند.
به هر جهت، تغییرات هورمونی می‎تواند در عین حال در سال‎های 20 و 30 زندگی زنان بروز نماید، که این تغییرات منجر به ایجاد تغییرات در نمای ظاهری موی پستان یا قابل توجه شدن آنها برای نخستین بار می‌شود.

تولید بیش از حد هورمون‌های مردانه
این احتمال وجود دارد که عدم تعادل هورمونی سبب ایجاد مو در نوک پستان زنان شود. تولید بیش از حد هورمون‎های جنسی مردانه شامل تستوسترون می‎تواند باعث رشد مو شود، در حالی که دیگر علایم در این مورد شامل موارد زیر است:
• روغنی یا چرب شدن پوست که سبب ایجاد آکنه یا ترک خوردگی پوست می‎شود
• توقف پریودهای عادت ماهانه
• افزایش تودۀ اسکلتی عضلانی
• بروز الگوی طاسی مردانه، که باعث ریزش موی سر زنان می‎شود
اگر ظن به بیش‎تولید هورمون‎های مردانه وجود داشته باشد، بهترین گزینه برای زنان مراجعه به پزشک است که می‎تواند با انجام یک تست ساده درستی یا نادرستی این حدس را تعیین کند.

سندرم تخمدان پلی‏‌کیستیک
سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS) به علت عدم تعادل هورمونی ایجاد می‎شود. PCOS اختلالی است که بر چگونگی کارکرد تخمدان‎ها در زنان تأثیر منفی می‎گذارد.
علایم شایع مرتبط به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک شامل موارد زیر است:
ناباروری
• ایجاد بی‎نظمی در عادت ماهانه
کیست‎های تخمدان
• رشد بیش از حد مو در مکان‌های نامعمول مثل نوک پستان
اعتقاد بر آن است که سندرم تخمدان پلی‎کیستیک مبتلابه 1 زن از هر 5 زن است.


در زمینه مشکلات مربوط به مو در زنان بیشتر بخوانیم:
هیرسوتیسم یا رشد مو بر مبنای الگوهای مردانه در زنان


دارو
عارضۀ جانبی برخی داروهای خاص می‎تواند رشد نامعمول مو باشد.
داروهایی مثل تستوسترون، گلوکوکورتیکوستروئیدها، و برخی داروهای ایمنی‎درمانی دیگر می‎توانند سبب بروز موی پستان شوند.

سندرم کوشینگ
سندرم کوشینگ یکی دیگر از اختلالاتی است که بر اثر عدم تعادل هورمونی ایجاد می‎شود. وقتی سندرم کوشینگ ایجاد گردد، بدن دچار افزایش میزان تولید کورتیزول می‎شود. در این مورد، فرد ممکن علایم متعددی شامل موارد زیر را تجربه کند:
• افزایش رشد مو
• پریودهای غیر نرمال در عادت ماهانه
• افزایش فشار خون
• افزایش ایجاد چربی بر روی قفسۀ سینه و شکم، در حالی که پاها و دست‌ها لاغر می‎شوند
• تشکیل چربی روی پشت و گردن و ناحیۀ شانه‎ها
• گرد و سرخ و پُف‌دار شدن صورت
• ایجاد کبودی در بدن به سهولت
• بروز لکه‎های بنفش رنگ بزرگ
• تضعیف بازوها و ناحیۀ لگن
• کاهش میزان شهوت جنسی
• بروز مشکلاتی در باروری
• نوسانات خلقی
افسردگی
• افزایش سطح گلوکز خون
سندرم کوشینگ نسبتاً نادر است، و علت آن بیش از آنکه به تولید بیش از حد خود هورمون در بدن مرتبط باشد به طور معمول با مصرف داروهای گلوکوکورتیکوستروئیدی مرتبط است.
به هر حال، این احتمال وجود دارد که ایجاد توموری در ریه، غدۀ هیپوفیز، یا غدۀ فوق کلیوی سبب آن باشد.

گزینه‌های درمانی کدامند؟
درمان موی نوک پستان معمولاً به دلایل مرتبط به سلامت مورد نیاز نیست.
به هر حال، بسیاری از زنان دچار این وضعیت ترجیح می‎دهند سعی کنند تا به تحریک انگیزه‌های مرتبط به بهداشت و زیبایی میزان بروز و نمای ظاهری مو بر نوک پستان خود را از بین ببرند یا کاهش دهند.
برای رسیدن به این منظور چند روش مختلف وجود دارد که زنان می‎توانند از آنها استفاده کنند:

پیرایش موی نوک پستان
ممکن است پیرایش موی مزبور برای از بین بردن جلوۀ ناخوشایند آن کافی باشد. قیچی‎های کوچک برای این منظور مطلوب هستند و می‎توان مو را در نزدیکی پوست قطع کرد. این موضوع مهم است که این کار با دقت و ظرافت انجام شود تا پوست دچار آسیب نگردد.
چیدن موها به این روش کاری است که باید منطماً انجام شود زیرا موها دوباره رشد می‎کنند.

کندن موهای نوک پستان
کندن موهای نوک پستان راه مؤثری برای خلاص شدن از دست این موهای ناخواسته است. به هر جهت، این گزینه ممکن است دردناک باشد زیرا ناحیۀ اطراف نوک پستان به طور مشخص دارای بافتی نرم و حساس است.
در عین حال این موضوع مهم است که زنان در پس‌زمینۀ ذهن خویش این نکته را به خاطر داشته باشند که این موها دوباره برمی‌گردند، و نیز کندن موها ریسک بروز عفونت و ایجاد موی درون‌رشد را افزایش می‎دهد.

اصلاح موی نوک پستان
اصلاح گزینۀ دیگری برای کاهش نمای ظاهری موی نوک پستان است. به هر جهت، این موضوع قابل توصیه است که برای پیشگیری از صدمه دیدن پوست حساس نوک پستان اصلاح مو در این ناحیه به دقت زیادی نیاز دارد.
گزینۀ مورد بحث در عین حال خطر افزایش رشد موی درون‎رشد را به همراه خواهد داشت.

موم‌مالی (موزُداها)
نرم یا موم‌مالی کردن در این مورد گزینۀ خوبی برای رفع موها است، اگرچه هر یک از آنها نیز ممکن است با درد توأم باشد. سالن آرایش بهترین مکان برای انجام این نوع درمان است، زیرا انجام آن در محیط خانه ممکن است با آسیب زدن به پوست همراه باشد. در این مورد نیز بروز عفونت و موی درون‎رشد ممکن است به عنوان یک ریسک مطرح باشد.

برداشتن موها با لیزر
این درمان عامه‌پسند می‎تواند به کاهش رشد مو و کند کردن یا حتی پیشگیری از رشد موی مزبور برای مدتی کمک کننده باشد. در هر حال استفاده از لیزر نیز می‎تواند با درد همراه شود.
درمان با لیزر با فاصلۀ زیاد از تمامی روش‌های دیگر گزینۀ گران‎تری است، زیرا انجام آن به جراح پلاستیک یا درماتولوژیست متخصص در زیبایی و بهداشت نیاز دارد.

درمان هورمونی
اگر علت بروز موی نوک پستان تغییرات هورمونی باشد، پزشک می‎تواند با هدف تنظیم مجدد تعادل هورمونی در زنان دارو تجویز کرده یا داروهای فعلاً مورد مصرف را تجدید تنظیم کند.

دیگر درمان‎ها و چگونگی انتخاب آنها
درمان‎های ذکر شده در بالا همگی به صورت شایع برای برداشتن موی نوک پستان و کاهش میزان آن به کار می‎روند و دارای حداقل عوارض جانبی هستند.
به هر جهت استفاده از کرم‎های پاک کننده یا پاک‎تراش کننده برای درمان این وضعیت جزء گزینه‌های قابل توصیه نیست زیرا این روش‌ها به طور معمول برای ناحیۀ حساس مورد بحث بسیار آزاردهنده و تهاجمی هستند و می‎توانند سبب بروز حالت تحریک‎پذیری پوست و صدمه به آن شوند.

 

در کدام مقطع زنان باید به پزشک مراجعه کنند؟
موی نوک پستان در زنان بسیار شایع است، و این وضعیت به طور معمول نیاز به مراجعه به پزشک دارد. به هر حال، اگر موی نوک پستان با علایم غیر معمول دیگر همراه باشد، زنان باید مراجعه به پزشک را در دستور کار قرار دهند.
پزشک می‎تواند برای تعیین علت زیربنایی بروز موی نوک پستان - مواردی مثل PCOS - برخی تست‎ها را انجام دهد. در صورت مشخص شدن علت بروز موی مزبور پزشک می‎تواند گزینه‎های درمانی لازم را تعیین نماید.
در عین حال پزشک می‎تواند در زمینۀ چگونگی برداشتن ایمن مو توصیه‎های لازم را در اختیار زنان قرار دهد.

پیام همراه
برای اکثریت زنان، موی نوک پستان ممکن است موضوعی ناخوشایند باشد اما این مو دلیلی برای ایجاد نگرانی در مورد وضعیت سلامت زنان محسوب نمی‌شود.
در هر حال از آنجا که برخی اختلالات پزشکی می‎توانند سبب تغییر رنگ، زبری و رشد موی نوک پستان شوند، این موضوع اهمیت دارد که در صورت بروز این موها زنان به پزشک مراجعه کنند.
موی نوک پستان را معمولاً به آسانی می‎توان مدیریت و درمان کرد، و زنان ممکن است به دلایل مرتبط به زیبایی و بهداشت مایل به برداشتن این موها باشند./


Source:
Medical News Today
What you should know about hairy nipples
Last reviewed Tue 6 February 2018
By Bethany Cadman
Reviewed by Stacy Sampson, DO 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هفتة 37 بارداری: مطلوب برای زایمان دوقلویی

دستورالعمل جدید غربالگری سرطان پستان

نظرات (1)

  1. شیرین

سلام من 23سالمه ی دختر دوساله دارم .چند وقته که روی سینه راستم چندتا موی ضخیم و بلند دیده میشه ومیخوام بدونم خطری نداره

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.