د÷ عوارض جانبی قرص‎های پیشگیری از بارداری - مهرین - اخبار سلامت
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

عوارض جانبی قرص‎های پیشگیری از بارداری

قرص پیشگیری از بارداری، قرص هورمونی، پروژسترون، استروژن، ریتگ پیشگیری از بارداری، وازکتومی، حلقه واژینال، IUD، سردرد، قطع پریود، عادت ماهانه، کاهش شهوت جنسی، لکه‌بینی، افزایش وزن

قرص‌های خوراکی پیشگیری از بارداری که عموماً زیر عنوان "قرص" به آنها اشاره می‎شود یک شکل هورمونی پیشگیری از بارداری هستند که فقط در سطح ایالات متحد آمریکا در حدود 12 میلیون زن برای جلوگیری از بارداری از آنها استفاده می‎کنند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• لوری اسمیت، دکتر هلن ویبرلی
• ترجمه هستی فراست‎فر

قرص‌های خوراکی پیشگیری از بارداری که عموماً زیر عنوان "قرص" به آنها اشاره می‎شود یک شکل هورمونی پیشگیری از بارداری هستند که فقط در سطح ایالات متحد آمریکا در حدود 12 میلیون زن برای جلوگیری از بارداری از آنها استفاده می‎کنند.
"قرص" روش بسیار مؤثری در پیشگیری از بارداری است اگر به شکل صحیح مصرف شود (در زمان مشخصی از روز)، و بر مبنای اعلام انجمن متخصصان بهداشت باروری (ARHP) در صورت استفادۀ صحیح از این قرص‌ها فقط 0.1% زنان دچار بارداری ناخواسته می‎شوند. در حدود یک درصد زنان مصرف کنندۀ قرص در طول یک سال اول استفاده از آن دچار بارداری ناخواسته می‎گردند.
به هر جهت، میزان بارداری به شکل چشمگیری در زنانی که مصرف حتی یک قرص را از یاد می‎برند افزایش پیدا می‎کند (بر مبنای اعلام ARHP این افزایش بین 30 تا 80 بار بیشتر می‎شود).
دو نوع قرص پیشگیری از بارداری وجود دارد که هر دو شامل اشکال شیمیایی هورمون‌های استروژن و پروژسترون (پروژستین) هستند. قرص‎های ترکیبی حاوی هر دو هورمون هستند در حالی که "مینی قرص" - که تحت عنوان قرص صرفاً پروژستین شناخته می‎شود - فقط حاوی هورمون پروژستین است.
قرص ممکن است در عین حال برای مقاصدی غیر از پیشگیری از بارداری و برای هدف گرفتن موارد مندرج در زیر مورد استفاده قرار گیرد:
• تنظیم پریودهای عادت ماهانه
• پریودهای نامنظم
• منوراژی (پریودهای شدید)
• دیس‎منوره (پریودهای دردناک)
اندومتریوز
سندرم پیش از عادت ماهانه (PMS) و اختلال دیس‎فوریک پیش از عادت ماهانه (PMDD)
آکنه، هیرسوتیسم (رشد بیش از حد مو) و آلوپسی (ریزش مو)
• کاهش ریسک کیست‎های پستان، کیست‎های تخمدان، بیماری التهاب لگن (PID) و بارداری در لوله‎های فالوپ
قر‎ص‌های پیشگیری از بارداری خوراکی همچنین ممکن است به عنوان روشی برای پیشگیری از سرطان‌های اندومتریال و تخمدان مورد استفاده قرار گیرند. این قرص‎ها از بیماری‎های قابل انتقال جنسی پیشگیری نمی‎کنند.

عوارض جانبی شایع قرص پیشگیری از بارداری
عوارض جانبی قرص‎های خوراکی پیشگیری از بارداری عبارتند از: لکه‎بینی بین عادت ماهانه، تهوع، حساسیت پستان، سردرد، افزایش وزن، تغییرات خلقی، قطع پریود، کاهش میزان شهوت جنسی، ترشحات واژنی و تغییرات بینایی با لنزهای تماسی.

1. لکه‎بینی بین قاعدگی
در حدود 50 درصد زنان استفاده کننده از قرص در فاصلۀ بین دوره‎های عادت ماهانه دچار خونریزی می‎شوند - که به نام خونریزی غیر منتظره نیز شناخته می‎شود - که اغلب آنها در حدود نخستین 3 ماه اول آغاز استفاده از قرص بروز می‎کنند. به طور معمول در 90 درصد موارد این مشکل پس از مصرف اولین بستۀ قرص از بین می‎رود.
در طول لکه‎بینی، در صورتی که قرص به صورت صحیح مصرف شده و خوردن هیچ دوزی از آن فراموش نشده باشد، قرص همچنان مؤثر است. زنانی که در هنگام مصرف فعال قرص‌ها دچار 5 روز یا بیشتر خونریزی می‌شوند یا دارای 3 روز یا بیشتر خونریزی شدید می‎گردند باید به دکتر مراجعه کنند.
لکه‎بینی بین قاعدگی شاید به این علت بروز می‎کند که رحم در روند تنظیم خود برای داشتن یک جدار باریک‎تر اندومتریال قرار دارد یا شاید علت این باشد که بدن در حال تنظیم خود برای کنار آمدن با سطوح متفاوت هورمون‎ها بسر می‎برد.

2. تهوع
برخی از زنان در هنگام اولین بار مصرف قرص دچار تهوع خفیف می‎شوند اما علایم به طور معمول پس از مدت کوتاهی از بین می‎رود. خوردن قرص همراه غذا یا در هنگام رفتن به بستر خواب می‎تواند احتمال بروز تهوع را کاهش دهد. هر زنی که دچار تهوع مداوم یا شدید می‎شود باید به پزشک مراجعه کند.

3. حساسیت پستان
قرص‎های کنترل باردای ممکن است سبب بزرگ شدن پستان یا بروز حالت افتادگی در آن شود. این عارضۀ جانبی گرایشی به رفع شدن در فاصلۀ چند هفته پس از آغاز مصرف قرص دارد، اما هر زنی که متوجه وجود توده‎ای در پستان خود شده باشد یا هر زنی که دچار تداوم درد و حساسیت پستان یا درد شدید پستان باشد باید به پزشک مراجعه کند.
کاهش مصرف نمک و کافئین می‎تواند میزان افتادگی پستان را کاهش دهد و نیز استفاده از سینه‎بند سفت نیز می‎تواند این نقش را داشته باشد.

4. سردرد
هورمون‎های جنسی بر توسعۀ سردرد و میگرن تأثیر دارند. قرص‎های دارای انواع و دوزهای مختلف هورمون می‎توانند به انواع مختلف سردرد منجر شوند. برخی مطالعات در گذشته عنوان کرده‎اند که امکان بروز سردرد با قرص‌هایی که حاوی حداقل دوزهای هورمون‎ها هستند کمترین احتمال را دارد.
علایم سردرد احتمال دارد که به مرور زمان بهبود یابد. هر زنی که در هنگام خوردن قرص دچار دور تازه‎ای از سردرد می‎شود باید به پزشک مراجعه کند.

5. افزایش وزن
مطالعات بالینی به هیچ ارتباط پایداری میان مصرف قرص کنترل بارداری و نوسانات وزن در زنان دست نیافته‎اند. به هر جهت، بسیاری از زنان مصرف کنندۀ قرص خبر از مقداری حبس مایعات مخصوصاً در ناحیۀ پستان و ناحیۀ کفل می‎دهند.
سلول‎های چربی نیز ممکن است توسط استروژن موجود در قرص‌های کنترل بارداری تحت تأثیر قرار گیرند، اگرچه هورمون سبب می‎شود که سلول‎ها به میزان زیادی بزرگ‎تر شوند.

6. تغییرات خلق
به مردم دارای سابقۀ افسردگی توصیه می‎شود که با پزشک خود مشورت کنند و نیز به زنانی که در هنگام مصرف قرص دچار افسردگی یا تغییرات عاطفی و احساسی می‎شوند چنین توصیه‎ای ضرورری است.
یک مطالعه بر روی 90 زن که در سال 2015 در "نقشه‎برداری انسان" منتشر شد پی برد که مصرف قرص با مقیاس‎های تراکم کمتر کورتیکال در کورتکس اربیتوفرونتال لاترال و کورتکس سینگیولت پشتی مرتبط است. این نواحی مغز با پاسخ پاداش و ارزیابی محرک‎های ورودی به بدن مرتبط هستند.
نویسندگان مطالعه می‎گویند که مطالعات بیشتری نیاز است تا بتوان تأیید کرد که آیا ارتباطی میان باریک شدن کورتیکال در این نواحی از مغز، تغییرات خلقی و مصرف قرص کنترل بارداری وجود دارد یا خیر.

7. از دست دادن پریود
مواقعی وجود دارد که علی‎رغم مصرف کامل قرص پریود انجام نمی‎شود یا از دست می‎رود. چندین عامل در این مورد نقش دارند که از جملۀ آنها می‎توان به استرس، بیماری، مسافرت، و ناهنجاری‎های هورمونی یا تیروئید اشاره کرد.
اگر در صورت مصرف قرص پریود صورت نگیرد یا بسیار سبک باشد، توصیه می‎شود که پیش از مصرف بستۀ بعدی قرص یک تست بارداری انجام شود. اگر پریودهای بیشتری انجام نگیرد یا میزان خونریزی در آنها بسیار اندک باشد مراجعه به پزشک توصیه می‎شود.

8. کاهش شهوت جنسی
هورمون یا هورمون‎های موجود در قرص پیشگیری از بارداری می‎توانند بر میزان شهوت جنسی در برخی زنان تأثیر بگذارند. به هر جهت، عوامل متعدد دیگری نیز قادرند تا به این کاهش میل جنسی کمک کنند. اگر کاهش شهوت جنسی مداومت داشته باشد و آزاردهنده شود، موضوع باید با پزشک مورد مشورت قرار گیرد.
به هر جهت، در برخی موارد قرص کنترل بارداری می‎تواند باعث افزایش میل جنسی شود. چنین افزایشی شاید به علت تسکین علایم دردناکی مانند گرفتگی‎های ناشی از عادت ماهانه، سندرم پیش از عادت ماهانه، اندومتریوز و فیبروئیدهای رحم باشد.

9. ترشح واژینال
برخی زنان در صورت مصرف قرص دچار تغییراتی در ترشحات واژن می‎شوند. این تغییر می‎تواند طیفی از کاهش تا افزایش ترشحات لیز کنندۀ