دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا پریود من تأخیر دارد؟ هشت دلیل ممکن

عادت ماهانه، پریود، قاعدگب، سندرم تخمدان پلی‎کیستیک، استرس، کاهش وزن، چاقی، اختلالات هورمونی، بارداری، حاملگی، استروژن، پرولاکتین، پروژسترون، پیشگیری از بارداری

دوره‎های طولانی استرس می‎تواند بر چرخۀ قاعدگی در زنان تأثیر بگذارد، و آن را طولانی‎تر یا کوتاه‎تر کرده یا حتی سبب قطع عادت ماهانه شود.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• نیکول گلن، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‎فر

به تأخیر افتادن عادت ماهانه می‎تواند موضوعی پریشانی‎آور باشد، به ویژه اگر زنان دارای پریودهای منظم بوده یا نگران بارداری ناخواسته باشند.
به هر جهت، دلایل متعدد دیگری وجود دارند که چرا یک زن ممکن است دچار تأخیر در قاعدگی شود، که این دلایل طیفی از کنترل بارداری تا استرس را شامل می‎شوند.

مطالب این مقاله:
• استرس
• پیش‎یائسگی
کاهش وزن
چاقی
• کنترل بارداری
• وضعیت‎های هورمونی
سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS)
• بارداری
• چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد

1. استرس
دوره‎های طولانی استرس می‎تواند بر چرخۀ قاعدگی در زنان تأثیر بگذارد، و آن را طولانی‎تر یا کوتاه‎تر کرده یا حتی سبب قطع عادت ماهانه شود.
برخی زنان نیز در هنگام مواجهۀ مداوم با استرس خبر از دردناک‎تر بودن عادت ماهانۀ خود می‎دهند.
اجتناب از موقعیت‎های استرس‌زا، ورزش منظم، و خواب کافی می‎توانند میزان استرس را کاهش دهند و باعث ایجاد نظم در چرخۀ عادت ماهانه شوند.
اگر زنی دچار استرس مزمن باشد، باید به پزشک یا مشاور مراجعه کند، و آنها می‎توانند در یافتن راه‌های مناسب برای مقابله با مشکل موجود به فرد کمک کنند.

2. پیش‎یائسگی
میانگین سن یائسگی در کل زنان در حدود 52 سالگی است و یائسگی به معنی قطع کامل عادت ماهانه به مدت 12 ماه کامل است.
بسیاری از زنان علایمی را در حدود 10 تا 15 سال پیش از یائسه شدن تجربه می‎کنند. این وضعیت زیر نام پیش‌یائسگی شناخته می‎شود و نشان دهندۀ آن است که سطح استروژن در حال نوسان است.
سطح نامنظم استروژن می‎تواند باعث ایجاد دگرگونی در چرخۀ قاعدگی زنان شود، که این موضوع سبب می‎شود تا در دورۀ پیش‎یائسگی بی‎نظمی در چرخۀ عادت ماهانه یا قطع آن شایع باشد. وقتی زنی یک سال کامل را بدون عادت ماهانه پشت سر بگذارد، وی وارد دورۀ یائسگی شده است.

3. کاهش وزن
کاهش وزن قابل ملاحظه یا ورزش سنگین می‎تواند سبب بی‎نظمی یا قطع پریود در زنان شود. کمبود وزن داشتن یا پایین بودن نسبت چربی بدن می‎تواند سطح هورمون‎های باروری را تغییر دهد، که این سبب کاهش آنها در سطحی می‎شود که تخمک‎گذاری و قاعدگی صورت نمی‎گیرند.
زنی که پس از کاهش وزن زیاد دچار از دست دادن یک مورد پریود یا تعداد بیشتری از آن شده باشد باید به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کند تا به میزان کافی ویتامین‎ها، مواد معدنی و مواد غذایی مورد نیاز بدن خویش دست یابد.

4. چاقی
درست همانند کمبود وزن که می‎تواند باعث قطع عادت ماهانه در زنان شود، چاقی نیز قادر است تا بر چرخۀ پریود در زنان تأثیر بگذارد.
چاقی و قطع عادت ماهانه برخی از اوقات پیامی در این مورد هستند که زن دچار یک اختلال پزشکی مثل سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS) است، بنابراین مراجعه به پزشک برای انجام تشخیص صحیح الزامی است.
دکتر ممکن است انجام تست‎های خون یا اولتراسوند را تجویز کند تا مطمئن شود که اختلالات پزشکی پنهان سبب قطع پریودها شده‎اند.

لکه‎بینی در برابر پریود: چگونه باید تفاوت‎ها را تشخیص داد
برای برخی زنان، لکه‎بینی کاملاً شایع است، اما یک زن چگونه می‎تواند به تفاوت میان این دو پی ببرد؟
لطفاً برای مطالعۀ این مورد روی لینک زیر کلیک کنید:
لکه‎بینی در برابر پریود

5. کنترل باروری
برخی از انواع کنترل باروری مشخصاً روش‌های هورمونی می‎توانند سبب بروز قطع عادت ماهانه در زنان شوند.
به طور معمول کنترل بارداری هورمونی شکلی از استروژن را در ترکیب با پروژسترون برای یک دورۀ زمانی مورد استفاده قرار می‎دهد، که با چندین روز وقفه در مصرف هورمون‎ها دنبال می‎شود. امتناع از استفاده از این هورمون‎ها محرک پریود می‌شود.
برخی از اوقات، هورمون‎ها جدارۀ رحم را چنان باریک می‎کنند که دیگر جدار کافی برای ایجاد عادت ماهانه وجود ندارد. این موضوع شامل تمام انواع داروهای پیشگیری از بارداری شامل قرص‎ها، پچ‌ها، تزریق‎ها، ایمپلنت‎ها و حلقه‎ها می‎شود.
در اغلب موارد این موضوع مضر نیست اما در صورت وجود هر گونه نگرانی در مورد روش پیشگیری از بارداری زنان باید با پزشک مشورت کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانیم:

14 علت شایع بی‌نظمی پریود یا پریود نامنظم

6. اختلالات هورمونی
برخی هورمون‎ها مثل پرولاکتین یا هورمون‎های تیروئید می‎توانند سبب بروز وقفه در عادت ماهانه شوند.
اگر عدم تعادل هورمونی عامل بروز وقفه یا تأخیر در پریود باشد، این موضوع را با انجام یک تست سادۀ خون می‎توان تشخیص داد.
تشخیص علت این عدم تعادل هورمونی نیاز به بررسی پزشکی دارد. برخی عدم تعادل‎های هورمونی مشکل شایعی هستند که در اعضاء برخی خانواده ادامه دارند، و نیز ممکن است این عدم تعادل ناشی از موارد بسیار جدی‎تر مثل وجود تومورهای مغزی باشد.
در بسیاری موارد، استفاده از دارو می‎تواند باعث بازگشت چرخۀ عادت ماهانه به حالت نرمال شود.

7. سندرم تخمدان پلی‎کیستیک
PCOS یکی از شایع‎ترین اختلالات هورمونی در میان زنان در سنین باروری است.
اگرچه علایم در میان زنان متفاوت است، زنان دچار PCOS گرایشی به ابتلاء به میزان‎های غیر نرمال هورمونی نشان می‎دهند، که این می‎تواند به ایجاد کیست‎های کوچک بر روی تخمدان، آکنه، موی صورت و بدن، طاسی با الگوهای مردانه و چاقی منجر گردد.
بی‎نظمی یا حتی وقفه در عادت ماهانه یک مشخصۀ رایج این بیماری است.
زنان مشکوک به ابتلاء به PCOS باید برای ارزیابی وضعیت به پزشک مراجعه کنند. اگر PCOS به طور کامل درمان نشود، وقفه میان پریودها در سالیان باروری زنان می‎تواند به بروز سرطان اندومتریوز منجر گردد.

8. بارداری
زنان باید در هنگام بروز وقفه یا تأخیر در عادت ماهانه، موضوع بارداری را از مد نظر دور نکنند، حتی اگر جزء آن گروه از زنان باشند که از روش‌های پیشگیری از بارداری به درستی استفاده می‎کنند. حتی در صورت استفادۀ صحیح از کنترل بارداری باز امکان حامله شدن برای زنان وجود دارد.
زنان فعال از نظر جنسی در صورت بروز تأخیر در عادت ماهانه باید تست بارداری انجام دهند. به خاطر سپردن این موضوع اهمیت دارد که هیچ روشی در کنترل بارداری به صورت 100% مؤثر نیست.
در صورت منفی بودن تست بارداری و در عین حال عدم آغاز عادت ماهانه، زنان باید به دکتر مراجعه کنند.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

چرا پریود من اینقدر سبک است؟

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
اگر زنی در مورد قطع پریودهای خود دچار نگرانی است، مفید خواهد بود که زمان بروز پریودهای خویش را ثبت کند، که این شامل زمان آغاز و پایان قاعدگی، و فهرستی از دیگر علایم مرتبط بدان می‎شود.
در صورت در اختیار داشتن چنین یادداشتی، پزشک قادر خواهد بود تا تشخیص دقیق‌تری در مورد علت قطع پریودها داشته باشد. استفاده از یک تقویم عادی در این مورد کارآیی دارد اما در عین حال اپلیکیشن‎هایی برای تلفن‎های همراه هوشمند نیز در دسترس هستند.
مراجعۀ منظم به متخصص زنان و زایمان می‎تواند به بسیاری از سؤالات مطرح در مورد چرخۀ عادت ماهانه جواب دهد. برخی از اوقات تأخیر در پریود یک اتفاق منفرد است و جای نگرانی ندارد.
به هر حال برخی علایم ممکن است نیازمند توجهات پزشکی باشند که عبارتند از:
• از دست دادن چند عادت ماهانه به صورت مداوم
• مثبت بودن تست بارداری
• داشتن علایم PCOS
• کاهش وزن زیاد یا افزایش وزن زیاد
• احساس استرس بیش از حد/

Source:
Why is my period late? Eight possible reasons
Last reviewed Tue 11 July 2017
By Nicole Galan
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

فشار خون زنان پیش از بارداری جنسیت فرزند را پیش‌بینی می‌کند

نظرات (1)

مقالات این سایت عالی تازه و از منابع موثق است. جامع و سالم و آموزشی. موفق باشید.

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.