دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هفت نکته برای خلاصی از بوی واژن

بوی واژن، دوش واژن، واژینوز میکربی، مخمر

کوشش برای از بین بردن بوی واژن نه کار سالمی است و نه ایمن است. در واقع، انجام چنین کاری به عفونت‎هایی منجر می‎شود که سبب ایجاد بوی ناخوشایند می‎شوند

مقالات بهداشت زنان / زنان و زایمان

• زاؤن ویلینز، دکتر دبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‎فر

بسیاری از زنان در مورد بوی واژن خود خودآگاه هستند. واژن درست مثل دهان، پوست، و دیگر قسمت‎های بدن بوی منحصر به فرد خود را دارد.
رژیم غذایی، سلامت، و دیگر عوامل می‎توانند بر بوی طبیعی انسان تأثیر بگذارند، که نباید به بوی بد تبدیل شود. کوشش برای از بین بردن بوی واژن نه کار سالمی است و نه ایمن است. در واقع، انجام چنین کاری به عفونت‎هایی منجر می‎شود که سبب ایجاد بوی ناخوشایند می‎شوند.
مطالب این مقاله:
• فهم انواع مختلف بوی واژن
• تمرین بهداشت ملایم
• استفاده از فرآورده‎های مناسب برای عادت ماهانه
• رابطه جنسی چگونه بر بوی واژن تأثیر می‎گذارد
• استفاده از پروبیوتیک
• استفاده از لباس مناسب
• رژیم غذایی سالم

فهم انواع مختلف بوی واژن
برای زنان عادی است که در مورد بوی واژن خود دارای خودآگاهی باشند. این احساس منفی می‎تواند به عزت نفس و تصویر بدنی آسیب برساند.
در هر حال، این نیز طبیعی است که واژن برای خود دارای بویی ملایم و مشک‎وار باشد. در واقع، تحقیقات عنوان می‎کنند که این بو بخشاً ناشی از مواد شیمیایی بوداری است که می‌توانند باعث افزایش جاذبۀ جنسی شوند و به شکلی ظریف اطلاعاتی در مورد باروری ارائه می‎کنند.
این بو بر اثر تغییرات هورمونی دوران بارداری، یائسگی، و چرخۀ عادت ماهانه تغییر می‎کند. بنابراین وجود یک بوی خفیف مایۀ نگرانی نیست. در هر حال، برخی بوهای دیگر هشداری برای مراجعه به دکتر هستند.

بوی ماهی‎وار واژن
واژینوز میکربی شایع‎ترین عفونت واژنی در میان زنان در سنین بچه‎آوری است. وقتی چیزی سبب آشفتگی شیمی پیچیدۀ واژن شود، باکتری‌های مضر می‎توانند به صورت خارج از کنترل رشد کرده بویی شبیه بوی ماهی ایجاد کنند.
برخی از زنان دچار واژینوز میکربی علایم دیگری نظیر خارش یا سوزش را تجربه می‎کنند، که شبیه عفونت‌های مخمری احساس می‎شود. اگرچه برای بسیاری از زنان این بو تنها علامت است. تجویز آنتی‎بیوتیک می‎تواند سبب درمان مشکل شود.
عادت‌های سالم نیز می‎توانند باعث کاهش خطر واژینوز میکربی شوند که شامل موارد زیر هستند:
• اجتناب از دوش واژینال که سبب آشفتگی توازن حساس اسیدیتۀ واژن می‌شود
• نباید از فرآورده‎های طعم‎دار در داخل و اطراف واژن استفاده کرد. عطرها و سایر فرآورده‎ها نظیر تامپون‎های معطر، می‎توانند شیمی واژن را تغییر داده و سبب واژینوز میکربی شوند.
• رعایت محدودیت در داشتن شریک جنسی و اقدام به داشتن ارتباط جنسی سالم. اگرچه واژینوز میکربی یک بیماری جنسی واگیردار نیست، تعدد شریک جنسی برای یک زن می‎تواند سبب آشفتگی تعادل باکتریایی واژن شده و واژینوز میکربی ایجاد کند.

بوی شیرین یا آبجووار واژن
رشد بیش از حد مخمر در واژن می‎تواند باعث ایجاد بویی شیرین، یادآور بوی عسل یا کلوچه باشد. در عین حال این امکان هست که واژن بویی شبیه به بوی آبجو، آرد یا نان از خود متصاعد کند.
برخی اوقات احتمال دارد که واژن بوی ترش از خود متصاعد کند اما این بو می‎تواند مطبوع هم باشد. سوزش شدید، خارش، یا احساس خشکی واژن معمولاً با عفونت‎های مخمری همراهند. این عفونت‎ها به تشدید در گذر زمان گرایش دارند و برخی زنان ممکن است متوجه ترشحاتی با بوی شبیه به بوی پنیر از واژن شوند.
این عفونت‎ها را با استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای نیز می‎توان درمان کرد. در هر حال اگر زنی اولین عفونت مخمری خود را تجربه می‎کند باید برای از تشخیص خارج شدن دیگر علل احتمالی به دکتر مراجعه کند.
بسیاری از همان موازین مربوط به واژینوز میکربی مثل اجتناب از محصولات معطر و عدم انجام دوش واژینال می‎توانند باعث پیشگیری از رشد بیش از حد مخمر شوند. دیگر راهکارها در این مورد شامل موارد زیر است:
• فقط در زمان ضرورت از آنتی‎بیوتیک استفاده کنید: در برخی زنان، آنتی‎بیوتیک‎ها باعث مرگ باکتری مفید در واژن شده و محرک رشد مخمر واژنی می‎گردند.
• زنان از رابطۀ جنسی دهانی با افراد دچار برفک دهان باید خودداری کنند.
• محدودۀ واژن باید نسبتاً خشک نگه داشته شود؛ چرا که مخمر در محیط مرطوب رشد می‎کند. زنان باید پس از حمام کردن یا دوش گرفتن خود را خشک کنند، و از نشستن با لباس خیس شنا یا زیرلباسی خیس خودداری کنند.

دیگر بوها
تغییرات هورمونی در طول یائسگی ممکن است بوی واژن را تغییر دهد، و باعث خشکی واژن شود.
برخی بیماری‎های جنسی مسری مشخصاً تریکومونا نیز می‎توانند باعث تغییر بوی واژن شوند. هر تغییری در بوی واژن، مشخصاً اگر بوی قوی و نامطبوع باشد، نیازمند مراجعۀ زنان به دکتر است. استفاده از عطر و ادکلن برای پوشش بو توصیه نمی‌شود.

تمرین بهداشت ملایم
استفاده از بهداشت ایمن و ملایم واژینال می‎تواند بوی واژن را کاهش دهد. برخی راهکارها در این مورد شامل موارد زیر هستند:
• پاک کردن از قسمت جلو به عقب: این کار مانع ورود احتمالی مواد مربوط به مدفوع در واژن می‌شود.
• زنان باید بلافاصله پس از رابطۀ جنسی ادرار کنند.
• استفاده از صابون ملایم و بدون رایحه صرفاً برای فرج. فرو کردن صابون به درون واژن می‌تواند سبب تغییر اسیدیتۀ واژینال شده و باعث بروز عفونت و بوی بد گردد.
• تعویض روزانۀ لباس زیر، یا وقتی که لباس زیر عرق کرده یا خاک‎آلود شده باشد.
• شستن لباس‎های زیر با فرآورده‎های بدون بو
• دوش گرفتن پس از تعریق یا ورزش، زیرا انباشت عرق می‎تواند بوی واژن را افزایش دهد.
• شستشوی فرج با آب اگر بوی ناخوشایندی از آن به مشام می‎رسد. در فاصلۀهنگام دوش گرفتن، زنان می‌توانند از لیف نرم برای کشیدن ملایم آن روی ناحیۀ تناسلی خود استفاده کنند، که باعث دور شدن عرق و دیگر منابع ایجاد بو می‎شود.

استفاده از فرآورده‎های مناسب برای عادت ماهانه
برخی زنان در هنگام عادت ماهانه متوجه وجود بوی قوی‎تری در واژن می‎شوند. بعضی از زنان بوی متالیک شبه‌آهن از خود متصاعد می‎کنند و دیگران بوی آمونیاک.
برخی محصولات مربوط به عادت ماهانه بودار هستند، که با اثر مزبور مخلوط می‌شود. برای کاهش این بو:
• سعی کنید از محصولات داخل واژنی استفاده کنید. رطوبت پدهای مکسی و استفادۀ مجدد از پدهای پارچه‎ای باعث تقویت بوی واژن می‌شود. نشستن روی پد خیس می‎تواند سبب عفونت نیز بشود.
• لوازم مربوط به عادت ماهانه را مکرراً تغییر دهید.

رابطۀ جنسی چگونه بر بوی واژن تأثیر می‎گذارد
برخی زنان بلافاصله بعد از مقاربت جنسی متوجه وجود یک بوی تند ماهی‌وار می‌شوند که بازگو کنندۀ نشانۀ واژینوز میکربی است. دیگران متوجه وجود بویی کمتر متمایز می‎شوند.
برخی اوقـات فعل و انفعال میان منی و مایعات واژن می‎تواند سبب ایجاد بوی واژن شود. برخی لوبریکانت‎ها نیز می‎توانند اسیدیتۀ واژن و بوی آن را تغییر دهند. برای کاهش بوی مرتبط به مقاربت جنسی واژینال موارد زیر را لحاظ کنید:
• برای پیشگیری از اختلاط منی مرد با مایعات واژینال از کاندوم استفاده کنید.
• پس از مقاربت جنسی واژینال، فرج و واژن را با آب تمیز شستشو کنید. دوش واژینال نگیرید.
• از کاربرد لوبریکانت‎های معطر یا بودار اجتناب کنید.

پروبیوتیک را در نظر داشته باشید
پروبیوتیک‌ها از باکتری‎های سالم در سراسر بدن شامل واژن حمایت می‎کنند. پروبیوتیک‎ها می‎توانند به پیشگیری از عفونت‎های واژینال به ویژه نوع مخمری آن پیشگیری کنند.
از طریق کنترل عفونت‎ها پروبیوتیک‎ها می‎توانند علل بوی واژن را کاهش دهند. از آنجا که پروبیوتیک‌ها به تجدید ذخیرۀ اسیدیتۀ نرمال واژن کمک می‎کنند، در عین حال بوی واژن را نیز کاهش می‎دهند.

از لباس مناسب استفاده کنید
لباس می‎تواند باعث به دام افتادن برخی چیزها در درون یا اطراف واژن شود:
• عرق
• پوست مرده
• ترشحات
• منی نشت یافته از مقاربت جنسی قبلی
• دیگر منابع بو
لباس‎های خیلی تنگ یــکی از مقصران همیشگی این وضعیت هستند. این موضوع برخی لباس‎های شکل دهندۀ بدن را شامل می‌شود. مواد مدفوع که به سمت واژن حرکت می‎کنند می‎توانند سبب بروز عفونت و بو شوند، بنابراین از پوشیدن لباس‌هایی که تقویت کنندۀ این وضعیت هستند خودداری کنید. این شامل لباس زیر خیلی تنگ هم می‌شود.
پارچۀ نخی راحت بهترین گزینه برای زنانی است که نگران بوی واژن خود هستند. کتان کمتر احتمال دارد که رطوبت را در اطراف واژن نگه دارد. این موضوع باعث می‌شود تا برای باکتری‎ها و دیگر منابع ایجاد بو انباشت در اطراف واژن و ایجاد بوی تند مشکل شود.

رژیم غذایی سالم داشته باشید
غذاهای حاوی قند زیاد می‎توانند محرک رشد بیش از حد مخمرها شوند، که این باعث تغییر بوی واژن می‎شود.
شواهدی در دست است که دیگر غذاهای دارای بوی قوی نیز باعث تغییر بوی واژن می‎شوند. پیاز، قهوه و دیگر غذاهای دارای بوی قوی می‎توانند از طریق تغییر بوی عرق و دیگر مایعات بدن سبب تغییر بوی واژن شوند.
تحقیقات علمی اندکی در حمایت از برخی مواد غذایی خاص برای تغییر بوی واژن در دسترس است. بعضی شواهد روایی اعلام می‎کند که برخی غذاهای دارای بوی شیرین مثل هندوانه، سیب و کرفس می‎توانند مفید باشند.
نوشیدن آب کافی نیز مهم است. سیراب ماندن بدن از رشد بیش از حد باکتری‎ها پیشگیری می‎کند. سیراب بودن بدن در عین حال مانع از ایجاد بوی بد در عرق می‌شود که این خود به کاهش بوی واژن می‎انجامد.

در مورد واژن بیشتر بخوانیم:

دوش واژینال - آیا فایده‎ای هم دارد؟

تنگی واژن و گشادی واژن - آیا ممکن است واژن بیش از حد تنگ باشد؟

Source:
Seven tips to get rid of vaginal odor
Written by Zawn Villines Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
Last reviewed: Sun 21 May 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.