دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کیست پستان در زنان سنین پیش از یائسگی، بین 35 تا 50 ساله، شایع است. اما این کیست‌ها را می‎توان در زنان با هر سنی مشاهده کرد.

کیست پستان در زنان سنین پیش از یائسگی، بین 35 تا 50 ساله، شایع است. اما این کیست‌ها را می‎توان در زنان با هر سنی مشاهده کرد. همچنین امکان بروز آنها در زنان یائسه که تحت هورمون درمانی قرار دارند، وجود دارد. کیست‌های پستان کیسک‎های* پر از مایع درون پستان هستند که به طور معمول سرطانزا نیستند (خوش‌خیم). زنان ممکن است یک کیست در پستان داشته یا دچار تعداد زیادی از آنها در یک پستان یا هر دو باشند. این کیست‌ها اغلب به شکل برجستگی‎های دایره یا بیضی شکل با مرزهای مشخص تعریف می‎شوند. کیست پستان معمولاً به شکل یک حبه انگور یا بادکنک پر از آب احساس می‎شود اما برخی از اوقات ممکن است سفت احساس شود. کیست پستان نیازی به درمان ندارد مگر اینکه بزرگ و دردناک یا ناراحت کننده باشد. در این وضعیت تخلیه مایع درون کیست باعث فروکش علایم می‎شود. 

زنان پس از سقط ناخواسته جنین یا پس از زایمان به ویژه به دنبال وضع حمل طولانی مدت یا زایمان به روش سزارین در خطر ابتلاء به عفونت‎هایی قرار دارند که می‎توانند باعث ایجاد اندومتریت شوند.

اندومیتریتیس [اندومتریت] یک وضعیت التهابی جدار دیواره داخلی رحم است و به طور معمول بر اثر عفونت ایجاد می‎شود. اندومتریت معمولاً مهلک نیست، اما درمان آن در اولین فرصت ممکن اهمیت دارد. اندومتریت عموماً در صورت درمان با آنتی‎بیوتیک برطرف می‎شود. عفونت‌های درمان نشده می‎توانند به ایجاد عوارضی در سیستم‎های تولید مثل، بافت‎ها و باروری و مشکلاتی برای سلامت عمومی فرد منجر شوند. اندومتریت عموماً بر اثر عفونت ایجاد می‎شود. عفونت‎هایی که می‎توانند اندومتریت ایجاد کنند عبارتند از: عفونت‎های واگیردار جنسی (STIs) مثل کلامیدیا و سوزاک، سل، عفونت‎های ناشی از مخدوش شدن باکتری‌های نرمال واژن

از آنجا که ورم پستان هر از گاه نشانه‌ای از ابتلاء به سرطان پستان است، انجام ماموگرام به صورت منظم برای زنان 45 ساله و مسن‎تر توصیه می‎شود

ورم پستان می‎تواند تغییرات ملموسی ایجاد کند. برای مثال پستان ممکن است به شکل قابل ملاحظه‌ای بزرگ‎تر شود. وریدهای داخل پستان ممکن است بیشتر مشهود شوند زیرا ورم باعث نزدیک‌تر شدن آنها به پوست پستان می‎شود. در برخی موارد پستان‌ها در لمس گرم یا حتی داغ احساس می‌شوند. امکان بروز توده‌های سفت در بافت پستان نیز به همراه ورم پستان محتمل است. اگرچه این وضعیت به طور معمول علتی برای نگرانی نیست در عین حال می‎تواند نشانه‌ای از سرطان پستان باشد. پستان از چهار ساختار بافتی اصلی تشکیل شده است: بافت چربی، مجاری شیر، غدد، و بافت متصل یا همبند. بافت چربی یا ادیپوز سوژه نوسانات حجم مایع است. این می‎تواند به ورم پستان منجر گردد که نتیجۀ آن ناسور شدن یا فروافتادگی پستان است. تغییرات دیگری نیز در بافت پستان ممکن است بر اثر ورم آن بروز کند.

ضربه به پستان پتانسیل ایجاد عوارض جانبی شدید را به علت ساختارهای پستان که امکان صدمه دیدن آنها هست، دارد

آسیب تروماتیک پستان ممکن است نتیجۀ هر چیزی باشد که سبب آسیب دیدن بافت پستان می‎شود. در اغلب موارد آسیب تروماتیک پستان باعث عوارض جانبی جدی نمی‎شود، اما عوارض نادر می‎تواند شامل خونریزی شدید باشد. هیچ تحقیقی تاکنون این ادعا را مطرح نکرده است که صدمات پستان می‎توانند به سرطان منجر شود. علامت بلافاصله آسیب تروماتیک پستان درد است. آسیب تروماتیک پستان می‎تواند سبب بروز درد ناشی از ضربه شود که با کبودی دنبال می‎گردد که به نوبه خود می‎تواند سبب درد و ناراحتی شود. در عین حال امکان بروز عوارض جانبی در کنار خونریزی مثل بروز برآمدگی پستان به علت خود آسیب یا فرآیند التیام آن وجود دارد. این برآمدگی‎ها ممکن است در ابتدا نگرانی‎آور باشند اما آنها سبب ایجاد سرطان نمی‎شوند.

مخاط سرویکال مایعی است که سرویکس (دهانه رحم یا گرن رحم) به درون واژن ترشح می‌کند. این مایع چند کارکرد مختلف دارد که لیز نگه داشتن واژن و پیشگیری از عفونت را شامل می‌شود.

مخاط سرویکال [مخاط دهانه رحم یا مخاط گردن رحم] در سرتاسر چرخه عادت ماهانه تغییر می‎کند. این نوعی ترشح سالم است و نشانه‌ای از تخمک‌گذاری منظم محسوب می‎شود. یک راه پایش باروری استفاده از تغییرات ایجاد شده در مخاط سرویکال برای پیش‎بینی تخمک‌گذاری است. مایع سرویکال بارور نشانه خوبی در مورد افزایش قدرت باروری است. هر زنی که در صدد باردار شدن است باید در طول مدتی که متوجه وجود ترشح بارور در خود می‌شود به مقاربت جنسی اقدام کند. پزشکان این مقطع زمانی را "پنجره باروری" می‎نامند. وقتی زنی بارور باشد، مایع سرویکال آبکی، رقیق، و لیز است، و شبیه به سفیده تخم مرغ به نظر می‌رسد.

تخمین زده می‎شود که 2 تا 10 درصد زنان دستکم در یک پستان با تورفتگی نوک پستان مواجهند و مردان نیز وضعیت مشابهی دارند.

اگر نوک پستان حالت تورفته یا معکوس داشته باشد، در ناحیه هاله پستان به شکل تخت ظاهر می‎شود یا به جای بیرون زدن از گردی پستان به سمت داخل فرو می‎رود. دیگر اصطلاح مورد استفاده برای توصیف این وضعیت نوک پستان عقب کشیده است. برخی از مردم با این شرایط به دنیا می‎آیند و مابقی در طول زندگی دچار آن می‎شوند. تورفتگی نوک پستان وضعیتی است که ممکن است هم در زنان و هم در مردان ایجاد شود. برخی از اوقات، فقط یکی از پستان‎ها دچار این وضعیت می‎شود. نوک پستان معکوس علتی برای نگرانی ندارد. همچنین این وضعیت لزوماً باعث ایجاد مشکلی برای شیردهی زنان نمی‎شود زیرا بچه در هنگام مک زدن به پستان کل هاله پستان را به دهان می‎گیرد.

در حدود 10 درصد زنان در سطح جهان دچار یک اختلال روانی هستند که شایع‌ترین نوع آن افسردگی است.

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) باعث ایجاد چند علامت می‎شود که شباهت زیادی به علایم مربوط به اوایل بارداری دارند. در نتیجه برخی از زنان در تشخیص این موضوع دچار مشکل می‎شوند که آیا باردار شده‎اند یا اینکه پریود آنان در آستانه شروع است. علایم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و نیز بارداری در هر زنی متفاوت است، اما آنها غالباً شامل حساسیت پستان‎ها، کرامپ و تغییرات خلق و خو هستند. احساس تحریک‎پذیری، نگرانی، یا اندوه، یا حملات گریه در اوایل بارداری و روزهای منتهی به پریود مشترکند.

مقالات دیگر...