دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه نیاز است در مورد درد مفصل ران پس از زایمان بدانیم

 تست ترندلنبورگ, تست رباط ساکروایلیاک پشتی بلند, تست گائنسلین

شایع‌ترین نوع درد مفصل ران در طول بارداری درد کمربند لگنی یا اختلال عملکرد سیمفایسیس پوبیس است

از آنجا که هر زن دارای سابقۀ بارداری احتمالاً می‌تواند بر این موضوع گواهی دهد درد عضلانی اسکلتی در طول بارداری ناشایع نیست. شما ممکن است در کنار دیگر موارد در طول این دوره دچار برخی رنجوری‌ها و دردها در ناحیۀ کمر، زانوها، قوزک پاها، و مفصل ران شوید. این دردها به ویژه در طول سه ماهۀ سوم بارداری یعنی در دوره به اصطلاح انتهای راه آزاردهنده باشند. اما برخی از این دردها ممکن است در دورۀ پس از زایمان نیز ادامه یابند.

نقش مشروب الکلی در ابتلا به سرطان دهانه رحم

استلدئید , DNA, دخانیات, ضعف سیستم ایمنی, غربالگری HPV

الکل طیفی گسترده از ریسک‌های محتمل در ایجاد سرطان را ایجاد می‌کند

سرطان سرویکال (سرطان دهانه رحم) در سلول‌های پوشش دهنده سرویکس، که بین رحم و دیواره واژن قرار دارد ایجاد می‌شود. در حالی که عفونت‌های پاپیلوماویروس انسانی (HPV) شایع‌ترین علت سرطان دهانه رحم به شمار می‌روند ریسک فاکتورهای دیگری نیز در این مورد مطرحند. مصرف الکل یک ریسک فاکتور شناخته شده برای سرطان‌های شایع‌تر است اما نقش مستقیم آن در ایجاد سرطان دهانه رحم کمتر روشن شده است.

آناتومی اندام تناسلی زنان: بخش‌ها و کارکردها

فولیکول‌های تخمدان, لوله‌های فالوپ, لوله‌های تخم‌بر, رحم, اندومتریوم, سرویکس, واژن, کلیتوریس, چوچوله, مادگی

سیستم تناسلی زنان گروهی از ارگان‌ها است که برای ایجاد توانایی تولید مثل، بارداری، و زایمان با یکدیگر کار می‌کنند

ارگان‌های تناسلی زنان شامل چند ساختار کلیدی مثل تخمدان‌ها، رحم، واژن و مادگی است. این ارگان‌ها در باروری، لقاح، بارداری و زایمان نوزاد دخالت دارند. اندام‌های تناسلی همچنین تأثیر قابل توجهی بر دیگر جنبه‌های سلامت دارند. برای مثال، تخمدان‌ها هورمون‌هایی ایجاد می‌کنند که بر تراکم استخوان، میزان کلسترول، سلامت قلب، و خلق و خو تأثیر می‌گذارند.

عوارض جانبی حلقه پیشگیری از بارداری

 سرگیجه, لخته خون, فشار خون بالا, سندرم شوک سمی, مشکلات کبد

عوارض جانبی حلقه کنترل بارداری به طور معمول صرفاً موقتی بوده و جدی نیستند

وقتی موضوع عوارض جانبی در میان باشد، استفاده از حلقه (رینگ) کنترل بارداری در عمل چندان متفاوت از مصرف قرص پیشگیری از بارداری نیست. حلقه کنترل بارداری همان هورمون‌های قرص‌های پیشگیری از بارداری ترکیبی (استروژن و پروژستین یا پروژسترون صناعی) را به کار می‌برد اما به جای جذب در گردش خون از طریق معده، این هورمون‌ها از راه دیواره واژن جذب می‌شوند. همانند قرص‌های پیشگیری، حلقه پیشگیری از بارداری نیز در مورد اکثر افراد ایمن است، اما به روز بودن در مورد عوارض جانبی بالقوه همیشه فکر خوبی است.

درد واژن پس از یائسگی: علل و درمان

اتروفی واژن, واژینیت اتروفیک, pH واژن, عملکرد ادراری, کاندوم, عفونت مخمری

در کنار خشکی واژن، درد واژن نیز ممکن است در زمان یائسگی افزایش می‌یابد

یائسگی تغییرات جسمی متعددی ایجاد می‌کند. تخمدان‌ها رهش تخمک را متوقف می‌کنند، دیگر پریود صورت نمی‌گیرد، گرگرفتگی آغاز می‌شود، و خشکی واژن بیشتر عمومیت می‌یابد. در کنار خشکی واژن، درد واژن نیز ممکن است در زمان یائسگی افزایش می‌یابد. بیشتر درد پس از یائسگی را می‌توان در یک مشکل دید: اُفت میزان هورمون استروژن. این هورمون مسؤول لیز کردن پوست داخل و پیرامون واژن است که به بافت‌های این ناحیه انعطاف‌پذیری بیشتری می‌دهد و pH واژن را در وضعیت نامتعادل نگه می‌دارد. (این به مهار کردن عفونت کمک می‌‌کند.) هر قدر میزان کاهش استروژن بیشتر باشد احتمال مشکلات مربوط به واژن مثل خشکی، زبری و درد واژن بیشتر خواهد بود.

پریود چقدر ممکن است به تأخیر بیفتد و چرا؟

کنترل بارداری هورمونی, پیش‌یائسگی, یائسگی زودرس, تیروئید, هیپوتالاموس, هیپوتیروئیدیسم, هیپرتیروئیدیسم, پرکاری تیروئید

در صورتی که 6 هفته بدون پریود سپری شده باشد شما می‌توانید پریود تأخیری را یک مورد فقدان پریود تلقی کنید

اگر زنی دچار هیچ وضعیت شناخته شده‌ای که بر عادت ماهانه وی تأثیر بگذارد، نباشد، پریود وی باید به فاصله 21 تا 35 روز از آخرین پریود وی شروع شود، که این زمان به چرخه نرمال او بستگی دارد. نظم پریودها متفاوت است. اگر چرخه منظم شما 28 روزه است و شما هنوز در روز بیست و نهم پریود نشده‌اید، پریود شما به شکل رسمی دچار تأخیر تلقی می‌شود. به همین شکل، اگر چرخه منظم شما 32 روزه باشد و شما در روز سی و سوم هنوز پریود نشده باشید این برای شما تأخیر به حساب می‌آید.

4 نوع اصلی لگن در زنان و تأثیر آنها بر زایمان

بریچ, ترانسورس, دهانه رحم, ساکروایلیت, استئیت پوبیس, سکس, تامپون

در مجموع ژنتیک و عوامل زیست محیطی شکل کلی لگن را تعیین می‌کنند.

لگن گروهی از استخوان‌ها در قسمت زیر تاب‌گشت است که بین کمر و ران‌ها قرار دارد. لگن چند عملکرد مهم شامل موارد زیر دارد: حمایت از وزن بالاتنه، عمل به عنوان نقطه اتصال برای اندام‌های تحتانی و همچنین عضلات مختلف، کمک به ایستادن، راه رفتن، یا دویدن، محافظت از ارگان‌های موجود در ناحیه لگن یا اطراف آن. شکل لگن اغلب در میان مردان و زنان متفاوت است. لگن زنان عموماً پهن‌تر بوده و بیشتر از لگن مردان باز می‌شود. این وضعیت به زایمان طبیعی کمک می‌کند. با وجود این حتی در میان زنان لگن شکل‌های متفاوتی دارد. به طور کلی چهار نوع اصلی لگن وجود دارد. نوع لگن می‌تواند بر امکان یا عدم امکان زایمان واژنی (زایمان طبیعی) تأثیر بگذارد.

مقالات دیگر...