دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آناتومی اندام تناسلی زنان: بخش‌ها و کارکردها

فولیکول‌های تخمدان, لوله‌های فالوپ, لوله‌های تخم‌بر, رحم, اندومتریوم, سرویکس, واژن, کلیتوریس, چوچوله, مادگی

سیستم تناسلی زنان گروهی از ارگان‌ها است که برای ایجاد توانایی تولید مثل، بارداری، و زایمان با یکدیگر کار می‌کنند

ارگان‌های تناسلی زنان شامل چند ساختار کلیدی مثل تخمدان‌ها، رحم، واژن و مادگی است. این ارگان‌ها در باروری، لقاح، بارداری و زایمان نوزاد دخالت دارند. اندام‌های تناسلی همچنین تأثیر قابل توجهی بر دیگر جنبه‌های سلامت دارند. برای مثال، تخمدان‌ها هورمون‌هایی ایجاد می‌کنند که بر تراکم استخوان، میزان کلسترول، سلامت قلب، و خلق و خو تأثیر می‌گذارند.

پریود چقدر ممکن است به تأخیر بیفتد و چرا؟

کنترل بارداری هورمونی, پیش‌یائسگی, یائسگی زودرس, تیروئید, هیپوتالاموس, هیپوتیروئیدیسم, هیپرتیروئیدیسم, پرکاری تیروئید

در صورتی که 6 هفته بدون پریود سپری شده باشد شما می‌توانید پریود تأخیری را یک مورد فقدان پریود تلقی کنید

اگر زنی دچار هیچ وضعیت شناخته شده‌ای که بر عادت ماهانه وی تأثیر بگذارد، نباشد، پریود وی باید به فاصله 21 تا 35 روز از آخرین پریود وی شروع شود، که این زمان به چرخه نرمال او بستگی دارد. نظم پریودها متفاوت است. اگر چرخه منظم شما 28 روزه است و شما هنوز در روز بیست و نهم پریود نشده‌اید، پریود شما به شکل رسمی دچار تأخیر تلقی می‌شود. به همین شکل، اگر چرخه منظم شما 32 روزه باشد و شما در روز سی و سوم هنوز پریود نشده باشید این برای شما تأخیر به حساب می‌آید.

4 نوع اصلی لگن در زنان و تأثیر آنها بر زایمان

بریچ, ترانسورس, دهانه رحم, ساکروایلیت, استئیت پوبیس, سکس, تامپون

در مجموع ژنتیک و عوامل زیست محیطی شکل کلی لگن را تعیین می‌کنند.

لگن گروهی از استخوان‌ها در قسمت زیر تاب‌گشت است که بین کمر و ران‌ها قرار دارد. لگن چند عملکرد مهم شامل موارد زیر دارد: حمایت از وزن بالاتنه، عمل به عنوان نقطه اتصال برای اندام‌های تحتانی و همچنین عضلات مختلف، کمک به ایستادن، راه رفتن، یا دویدن، محافظت از ارگان‌های موجود در ناحیه لگن یا اطراف آن. شکل لگن اغلب در میان مردان و زنان متفاوت است. لگن زنان عموماً پهن‌تر بوده و بیشتر از لگن مردان باز می‌شود. این وضعیت به زایمان طبیعی کمک می‌کند. با وجود این حتی در میان زنان لگن شکل‌های متفاوتی دارد. به طور کلی چهار نوع اصلی لگن وجود دارد. نوع لگن می‌تواند بر امکان یا عدم امکان زایمان واژنی (زایمان طبیعی) تأثیر بگذارد.

پتوزیس پستان یا افتادگی پستان‌ها: علل و درمان

شیردهی, سالخوردگی, گرانش, وراثت, طبقه‌بندی رگنولت, لیفت پستان, تقویت پستان

علت توسیس پستان روشن نیست.

طیفی از عوامل مثل سن، شاخص توده بدن (BMI) و بارداری می‌توانند به افتادگی پستان [توسیس پستان = پتوزیس پستان] منجر شوند. برخی پژوهشگران داشتن تاریخچه مصرف دخانیات (سیگارت و سیگار) را با افتادگی پستان مرتبط دانسته‌اند، اگرچه مطالعات دیگر این یافته را تأیید نمی‌کنند. پستان‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های بسیار متفاوتی ظاهر می‌شوند و ممکن است در طول زمان دستخوش تغییر گردند. تغییرات پستان به طور معمول خطرنک نیست، اما این تغییرات می‌توانند باعث کاهش اعتماد به نفس و تأثیر منفی بر کیفیت زندگی شوند. جراحی بازسازی پستان می‌تواند نمای ظاهری افتادگی پستان یا توسیس پستان / breast ptosis را بهبود ببخشد. به هر حال، دیگر موازین غیر تهاجمی نیز می‌توانند مفید باشند.

عوارض جانبی حلقه پیشگیری از بارداری

 سرگیجه, لخته خون, فشار خون بالا, سندرم شوک سمی, مشکلات کبد

عوارض جانبی حلقه کنترل بارداری به طور معمول صرفاً موقتی بوده و جدی نیستند

وقتی موضوع عوارض جانبی در میان باشد، استفاده از حلقه (رینگ) کنترل بارداری در عمل چندان متفاوت از مصرف قرص پیشگیری از بارداری نیست. حلقه کنترل بارداری همان هورمون‌های قرص‌های پیشگیری از بارداری ترکیبی (استروژن و پروژستین یا پروژسترون صناعی) را به کار می‌برد اما به جای جذب در گردش خون از طریق معده، این هورمون‌ها از راه دیواره واژن جذب می‌شوند. همانند قرص‌های پیشگیری، حلقه پیشگیری از بارداری نیز در مورد اکثر افراد ایمن است، اما به روز بودن در مورد عوارض جانبی بالقوه همیشه فکر خوبی است.

10 علامت که هیچ زنی نباید آنها را نادیده بگیرد

 کاهش وزن, موی قفسه سینه, موی صورت, خونریزی واژن, یائسگی, حمله ایسکمیک گذرا

ورم پستان ممکن است نرمال باشد.

برخی علایم وجود دارد که شناسایی آنها به عنوان مشکلات بالقوه جدی برای سلامت آسان است. درد قفسه سینه، تب بالا، و خونریزی همگی به طور معمول نشانه‌هایی از وجود مشکلی است که سلامت را تهدید می‌کند. بدن انسان در عین حال می‌تواند از راه‌های زیرکانه‌تری به صاحب خود هشدار دهد. برخی زنان ممکن است این نشانه‌ها را درک نکنند یا ندانند که آنها به توجه پزشکی نیاز دارند. ورم پستان ممکن است نرمال باشد. پستان‌های بسیاری از زنان پیش از پریود یا در کوران آن ورم می‌کنند. 

خارش واژن پیش از پریود: علل، مداوا و درمان

واژینوزیس باکتریایی, عفونت‌های واگیردار جنسی, کرم‌های موضعی, آنتی‌بیوتیک, پروبیوتیک, لوبریکانت‌ها, دوش واژینال

انواع عفونت واژن معمولاً مواردی جدی نیستند، با وجودی که در برخی مواقع نیاز به درمان پزشکی دارند

چرخش‌های هورمونی می‌توانند باعث ایجاد خارش واژن پیش از پریود شوند. در هر حال، برخی مواقع این خارش نتیجه عفونت است که در این مورد همزمانی خارش با پریود کاملاً تصادفی است. برخی دلایل شایع برای دچار شدن به خارش واژن در زمان پریود شامل عفونت قارچی، واژینوزیس باکتریایی، خشکی واژن، التهاب و استفاده از برخی محصولات مربوط به پریود است. انواع عفونت واژن معمولاً مواردی جدی نیستند، با وجودی که در برخی مواقع نیاز به درمان پزشکی دارند. زنانی که در زمان خاصی در هر پریود خود دچار خارش واژن می‌شوند ممکن است دچار ولوواژینیت چرخه‌ای باشند.• علل خارش واژن پیش از پریود
• تشخیص خارش واژن پیش از پریود
• درمان خارش واژن پیش از پریود
• مداوای خانگی برای خارش واژن پیش از پریود
• پیشگیری از خارش واژن پیش از پریود
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهچرخش‌های هورمونی می‌توانند باعث ایجاد خارش واژن پیش از پریود شوند. در هر حال، برخی مواقع این خارش نتیجه عفونت است که در این مورد همزمانی خارش با پریود کاملاً تصادفی است.
برخی دلایل شایع برای دچار شدن به خارش واژن در زمان پریود شامل عفونت قارچی، واژینوزیس باکتریایی، خشکی واژن، التهاب و استفاده از برخی محصولات مربوط به پریود است.
انواع عفونت واژن معمولاً مواردی جدی نیستند، با وجودی که در برخی مواقع نیاز به درمان پزشکی دارند. زنانی که در زمان خاصی در هر پریود خود دچار خارش واژن می‌شوند ممکن است دچار ولوواژینیت چرخه‌ای باشند.


علل خارش واژن پیش از پریود
در ادامه برخی از علل بالقوه خارش واژن پیش از پریود بررسی شده است.

خشکی واژن
سطح استروژن در کوران تخمک‌گذاری به اوج خود می‌رسد و سپس در روزهای منتهی به پریود به سرعت افت می‌کند. این وضعیت می‌تواند به خشکی واژن منجر گردد. خشکی واژن می‌تواند باعث ایجاد درد و خارش به ویژه در زمان سکس شود.
زنان در دوره نزدیک به یائسگی نیز ممکن است دچار خشکی واژن شوند. برخی از اوقات، زنانی که به تازگی زایمان داشته‌اند نیز در دوره پس از زایمان یا شیردهی با خشکی واژن مواجه می‌شوند.

التهاب
شواهدی وجود دارد که عنوانگر آن است که خونریزی عادت ماهانه حساسیت پوست را افزایش می‌دهد.
یک مطالعه مربوط به سال 1991 پی برده است که زنان در روز اول چرخه قاعدگی در مقایسه با دیگر نقاط در این چرخه بیشتر محتمل است که در صورت تماس بدن با یک تحریک کننده دچار تحریک شوند.
این می‌تواند بر اثر التهاب باشد. میزان التهاب در طول چرخه عادت ماهانه بالا و پایین می‌رود. محققان می‌گویند که این می‌تواند توضیحی برای این موضوع باشد که چرا برخی زنان دچار بیماری‌های مزمن متوجه می‌شوند که علایم مبتلابه آنان پیش از پریود یا در طول آن بدتر می‌شود.
اگر زنی دچار آلرژی، تحریک‌پذیری پوست، یا یک اختلال پوستی باشد، این امکان وجود دارد که میزان التهاب پیش از پریود باعث افزایش علایم و ایجاد خارش شود. به هر حال، این حیطه‌ای کماکان در دست تحقیق است بنابراین پژوهشگران هنوز به درک کاملی از ارتباط مزبور نرسیده‌اند.

محصولات مربوط به پریود
برخی زنان نسبت به محصولاتی که برای خونریزی عادت ماهانه به کار می‌برند دچار تحریک می‌شوند.
تامپون‌ها می‌توانند مواد لیز کننده طبیعی واژن را جذب کنند و باعث ایجاد حس خشکی و خارش در واژن شوند. مشابهاً محصولات معطر ممکن است سبب ایجاد واکنش‌هایی در زنان دارای پوست حساس یا آلرژی شوند.
اگر تحریک صرفاً زمانی رخ دهد که زن به پریود می‌رسد، این بدان معنی است که مقصر را باید محصولات بهداشتی مورد استفاده دانست. در این وضعیت زنان می‌توانند از نوار بهداشتی غیر معطر یا فنجان قاعدگی سیلیکونی استفاده کنند. این محصولات کمتر احتمال دارد که باعث خشکی یا واکنش پوستی شوند.

عفونت مخمری
عفونت مخمری نوعی عفونت قارچی است. داشتن مقداری قارچ یا مخمر روی پوست نرمال است اما مقدار زیاد آن می‌تواند باعث عفونت شود.
برخی عوامل - مثل بارداری، دیابت، و مصرف آنتی‌بیوتیک - نیز می‌توانند محرک بروز عفونت مخمری باشند.
عفونت‌های مخمری شایعند و ممکن است در هر زمانی در طول چرخه عادت ماهانه بروز کنند. اگر واژن و مادگی (فرج) دچار خارش بوده و ترشح غلیظ شبیه به پنیر خامه‌ای داشته باشند شخص ممکن است دچار عفونت مخمری باشد.

ولوواژینیت چرخه‌ای
ولوواژینیت چرخه‌ای یک عفونت مزمن است که پیش از پریود یا در طول آن به حالت برگشت کننده بروز می‌کند.
زن دچار ولوواژینیت چرخه‌ای ممکن است دچار علایم به شرح زیر شود:
• سوزش، خارش، یا حالت شبیه نیش خوردن درست پیش از پریود
• علایمی که پس از فعالیت جنسی بدتر می‌شوند
• علایم اندک یا فقدان علایم در فاصله بین پریودها
چند عامل شامل هر چیزی که باعث تغییر تعادل باکتریایی پیچیده واژن شود می‌تواند به عنوان تقویت کننده ولوواژینیت چرخه‌ای عمل کند. آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای پیشگیری از بارداری، محصولات شیمیایی، و برخی بیماری‌های مزمن ممکن است در این مورد نقش داشته باشند.
پزشکان ولوواژینیت چرخه‌ای را با یافتن علت عدم تعادل مزبور و درمان عفونت برطرف می‌کنند.

واژینوزیس باکتریایی
واژینوزیس باکتریایی یک عفونت باکتریایی واژن است. این اختلال در عین حال شایع‌ترین نوع عفونت واژن در زنان 15 تا 44 ساله محسوب می‌شود.
بیشتر زنان دچار این عفونت متوجه وجود بوی تند ماهی به ویژه پس از سکس می‌شوند. گاهی از اوقات، علایم مورد اشاره در برخی نقاط چرخه عادت ماهانه مثل زمان پیش از پریود تشدید می‌گردد.
بعضی زنان مبتلاء به واژینوزیس باکتریایی صرفاً دچار بو می‌شوند اما دیگران ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:
• خارش یا سوزش
• درد
• ترشح رقیق، سفید رنگ یا خاکستری
پزشکان همیشه قادر نیستند تا علل ایجاد واژینوزیس باکتریایی را بیابند. در هر حال، آنان تغییرات فلور واژن را می‌شناسند و انجام کارهایی مثل دوش واژینال می‌تواند احتمال ایجاد این وضعیت را افزایش دهد.

عفونت‌های واگیردار جنسی
برخی بیماری‌های واگیردار جنسی (STIs) مثل سوزاک، می‌توانند باعث خارش، ترشح واژن یا بوی نامطبوع در آن شوند.
این عفونت‌ها معمولاً در طول پریود یا پیش از آن بدتر نمی‌شوند. به هر حال، برخی زنان ممکن است علایم را نخستین بار پیش از شروع پریود تجربه کنند.
بیشتر انواع بیماری واگیردار جنسی قابل درمان هستند. اگر زنی دچار یکی از این بیماری‌ها باشد باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کند.


تشخیص خارش واژن پیش از پریود
پزشک ممکن است واژن و مادگی را برای ترشح، تحریک و صدمات احتمالی معاینه کند. وی در عین حال ممکن است یک سواب از واژن برای تست انواع عفونت بگیرد.
اگر هیچ نشانه آشکاری از عفونت یا آسیب وجود نداشته باشد پزشک توصیه خواهد کرد که زن دفترچه یادداشت روزانه از علایم و عوامل مربوط به سبک زندگی خود تهیه کند، به شکلی که بتوان علت خارش را شناسایی کرد.
برخی کمپانی‌ها اکنون کیت‌های تست خانگی برای کمک به تشخیص عفونت مخمری یا واژینوزیس باکتریایی ارائه می‌دهند. به هر حال، اگر علایم با درمان خانگی برطرف نشوند یا بدتر شوند، مراجعه به دکتر اهمیت دارد.


درمان خارش واژن پیش از پریود
هیچ درمان اختصاصی برای خارش مرتبط به التهاب در طول پریود وجود ندارد. برخی زنان ممکن است از کاربرد مرطوب کننده‌های واژن سود ببرند. این مرطوب کننده‌ها می‌توانند باعث کاهش خشکی واژن نیز بشوند.
در مورد تحریک، چرخش به سمت محصولات غیر معطر پریود، استفاده از جایگزین‌های تامپون، و اجتناب از صابون‌های قوی می‌تواند کمک کننده باشد.
عفونت‌های مخمری معمولاً به داروهای ضد قارچ غیر نسخه‌ای جواب می‌دهند. در هر حال برخی افراد ممکن است برای درمان یک مورد عفونت مخمری برگشت کننده یا مزمن نیاز به داروهای ضد قارچ خوراکی داشته باشد.
زنان دچار ولوواژینیت چرخه‌ای ممکن است به درمان‌های تهاجمی‌تری نیاز پیدا کنند. پزشک ممکن است کرم‌های موضعی نسخه‌ای و همزمان داروهای ضد قارچ خوراکی توصیه کند. در برخی موارد، شخص نیاز خواهد داشت تا درمان را برای چند ماه پس از فروکش علایم ادامه دهد.
در مورد واژینوزیس باکتریایی و عفونت‌های واگیردار جنسی دکتر ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند. عفونت‌های مختلف به آنتی‌بیوتیک‌های متفاوتی جواب می‌دهند، بنابراین این موضوع اهمیت دارد که برای تجویز آنتی‌بیوتیک درست تشخیص صحیح صورت گیرد.


مداوای خانگی
برخی مداواهای خانگی ممکن است در کاهش شدت خارش واژن پیش از پریود مؤثر باشند. در هر حال، روش مؤثر به علت بروز اختلال مورد بحث بستگی دارد.
این موضوع مهم است به خاطر بسپریم که مداوای خانگی قادر به علاج بیماری‌های واگیردار جنسی یا عفونت‌های جدی نیست.

پروبیوتیک
در مورد عفونت‌های مخمری یا واژینوزیس باکتریایی پروبیوتیک‌ها ممکن است مفید باشند. پروبیوتیک‌ها حاوی گونه‌هایی از باکتری‌های مفید هستند و به صورت خوراکی و موضعی عرضه می‌شوند.
به هر حال، تحقیق در مورد اثربخشی آنها قطعی نیست، و آنها قادر به علاج عفونت واژن شدید نیستند.

لوبریکانت‌ها و مرطوب کننده‌های واژن
برخی زنان با استفاده از مرطوب کننده‌های واژن از خشکی واژن و التهاب آن تسکین می‌یابند. مرطوب کننده‌ها متفاوت از لیز کننده‌ها هستند زیرا آنها رطوبت طولانی مدتی ایجاد می‌کنند و نه حالت لیز شدن موقتی برای فعالیت جنسی.


پیشگیری از خارش واژن پیش از پریود
برخی راهکارها، شامل موارد زیر، می‌توانند در کاهش ریسک تحریک واژن پیش از پریود، مفید باشند:
• پوشیدن لباس زیر نخی
• استفاده از محصولات بهداشتی و پریود فاقد تحریک و حالت خشک کننده
• درمان یا مدیریت اختلالاتی مثل دیابت که می‌توانند ریسک عفونت واژن را افزایش دهند
بر مبنای اعلام CDC، زنانی که هرگز رابطه جنسی نداشته‌اند به ندرت دچار واژینوزیس باکتریایی می‌شوند، که این موضوع عنوانگر وجود ارتباط بین فعالیت جنسی و ایجاد اختلال مورد بحث است.
محدود کردن فعالیت جنسی، محدود کردن شرکای جنسی، اجتناب از دوش واژینال، و استفاده از کاندوم می‌تواند برای پیشگیری از واژینوزیس باکتریایی مفید باشد. استفاده از کاندوم برای پیشگیری از بیماری واگیردار جنسی نیز امری اساسی است.
استفاده از یک پروبیوتیک موضعی یا غذاهای پروبیوتیک‌دار مثل ماست ممکن است به حفظ تعادل میکربی واژن کمک کند. به هر حال، شواهد کافی در اثبات کمک پروبیوتیک‌ها در پیشگیری از عفونت مخمری یا واژینوزیس باکتریایی وجود ندارد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر زنی دچار علایم یک عفونت - مثل بوی بد، ترشح، یا درد - باشد باید به پزشک مراجعه کند.
عفونت‌هایی مثل واژینوزیس باکتریایی احتمال ابتلاء زنان به عفونت واگیردار جنسی را افزایش می‌دهند. واژینوزیس باکتریایی همچنین می‌تواند به زنان باردار آسیب زده و با تولد نوزاد نارس و وزن کم هنگام تولد نوزاد مرتبط شده است.
برخی عفونت‌های واگیردار جنسی اثرات طولانی مدت دارند و می‌توانند بر باروری زنان تأثیر منفی بگذارند.
به هر حال، اگر زنی فقط دچار تحریک یا خارش بدون هر گونه علایم عفونت باشد در وهله اول می‌تواند از داروهای غیر نسخه‌ای و مداوای خانگی برای خشکی و التهاب استفاده کند.
اگر داروهای غیر نسخه‌ای کارآیی نداشته باشند یا اگر علایم حالت متناوب پیدا کنند زنان باید به پزشک مراجعه نمایند.


خلاصه
دچار شدن به خارش واژن پیش از پریود می‌تواند نشان دهنده ابتلاء به التهاب، تحریک، یا خشکی واژن باشد. استفاده از مداواهای غیر نسخه‌ای مثل مرطوب کننده‌های واژن ممکن است برای فروکش علایم مفید باشند.
ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی مثل تغییر محصولات بهداشتی مورد استفاده برای پریود نیز ممکن است جلو خارش را بگیرد.
به هر حال، برخی مواقع خارش واژن بر اثر عفونت یا اختلالات مزمن رخ می‌دهد. اگر زنان با استفاده از محصولات غیر نسخه‌ای در این مورد بهبود نیابند یا اگر علایم دیگر بروز کنند، باید به پزشک مراجعه نمایند./خارش واژن پیش از پریود: علل، مداوا و درمان
دکتر کارولاین کی، زاون ویلینز
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Medical News Today
Itchy vagina before period: Causes, remedies, and treatments
Medically reviewed by Carolyn Kay, M.D. —
Written by Zawn Villines
On June 5, 2020

مقالات دیگر...