دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کلسیم مورد استفاده در رژیم غذایی باعث ایجاد کلسیفیکیشن پستان نمی‎شود.

کلسیفیکیشن پستان (کلسیفیکاسیون پستان) تجمع توده‎های کوچک کلسیم در بافت پستان زنان است. کلسیفیکیشن‌های پستان بسیار شایع بوده و به طور معمول خوش‎خیم (غیر سرطانی) هستند. در برخی موارد بعضی انواع کلسیفیکیشن ممکن است عنوانگر مراحل اولیه سرطان پستان باشند. دو نوع کلسیفیکیشن وجود دارد: ماکروکلسیفیکیشن (ماکروکلسیفیکاسیون) و مایکروکلسیفیکیشن (میکروکلسیفیکاسیون). ماکروکلسیفیکیشن‎ها در ماموگرام (عکسبرداری اشعه X پستان) به صورت نقطه‎های سفید رنگ ظاهر می‎شوند و غالباً درون پستان دچار پراکندگی تصادفی هستند. ماکروکلسیفیکیشن‎ها شایعند - آنها تقریباً در پستان نیمی از زنان سنین بالای 50 سال و یک‎دهم زنان زیر سن 50 سال وجود دارند و غیر سرطانی تلقی می‎شوند. مایکروکلسیفیکیشن‎ها (میکروکلسیفیکاسیون‌ها) توده‎های کوچک کلسیم هستند که در ماموگرام به شکل لکه‌های سفید رنگ ریز دیده می‎شوند. مایکروکلسیفیکیشن‎ها معمولاً به سرطان منجر نمی‎شوند؛ اما اگر آنها در برخی الگوهای خاص و به صورت خوشه‎های کنار هم ظاهر شوند، می‎توانند نشانه‎ای از سلول‎های سرطانزا یا سلول‎های اولیه سرطان پستان باشند.

ترشح قهوه‎ای رنگ واژن که در کوران پریود نباشد می‎تواند باعث نگرانی باشد

ترشح قهوه‎ای رنگ واژن پیش از پریود معمولاً بی‌ضرر است، و دلایل متعددی برای آن وجود دارد. گاهی از اوقات، این ترشح نشان دهندۀ بارداری یا پیش‌یائسگی است. با شیوع کمتر، ترشح مزبور می‌‏تواند نشانه‎ای از یک اختلال زیربنایی در سلامت زن باشد. ترشح قهوه‎ای پیش از پریود به طور معمول ترشحی در واژن است که حاوی خون است. ترشح قهوه‎ای رنگ واژن که در کوران پریود نباشد می‎تواند باعث نگرانی باشد. به هر حال ترشح قهوه‎ای رنگ در کوران پریود به طور معمول جای نگرانی ندارد. ترشح واژن اغلب اوقات بر مبنای یک الگوی روزانه بروز می‎کند. به طور معمول ترشحات واژن رقیق و به رنگ شفاف یا سفید است. وقتی ترشح واژینال قهوه‎ای رنگ باشد این احتمال وجود دارد که مقدار کمی خون در واژن یافت شود. خون مانده‎ای که خروج آن از رحم زمان به طولانی‎تری نیاز داشته است می‏‌تواند قهوه‎ای رنگ باشد.

یک گزارش عنوان می‎کند که سقط‌های مکرر در زنان دارای رحم مشکل‎دار ممکن است رقمی بین 1.8 تا 37.6 درصد را شامل شود

رحم قلب‎مانند (رحم دو شاخه یا رحم دو شاخ) هنگامی مطرح می‎شود که رحم زن دارای شکلی قلب مانند است. از این رو به این وضعیت برخی از اوقات زیر عنوان "زهدان قلب مانند" اشاره می‎شود. رحم در بدن زن دستگاهی است که در آن تخمک بارور شده رشد کرده و به بچه تبدیل می‎گردد. شکل رحم زن زمانی اهمیت پیدا می‏کند که وی در صدد باردار شدن است و نیز این موضوع در طول بارداری وی دارای اهمیت است. زنان دارای رحم قلب ‎مانند ممکن است متوجه شوند که جنین در زهدان آنان در حالتی نامعمول قرار گرفته است که این موضوع عمل زایمان را با مشکل مواجه می‎کند.

دلایل بسیاری برای سفت شدن شکم در طول بارداری وجود دارد و علامت‌ها بر اساس هر یک از سه ماهه‎های بارداری متفاوتند

بارداری اغلب دوره‎ای هیجان‎انگیز از زندگی زنان محسوب می‎شود اما در عین حال زمانی پر از علایم یا تجارب جسمانی غریب است. سفت شدن شکم یکی از این علایم است که بسیاری از زنان در طول بارداری دچار آن می‎شوند. دلایل بسیاری برای سفت شدن شکم در طول بارداری وجود دارد و علامت‌ها بر اساس هر یک از سه ماهه‎های بارداری متفاوتند. در طول سه ماهه اول بارداری رحم رشد می‎کند و برای جا دادن جنین در حال رشد کش می‎آید. این وضعیت می‎تواند باعث ایجاد گرفتگی در ناحیۀ شکم شده و سبب بروز دردهای سوزان، خفقانی و تند و تیز در ناحیۀ شکم و همچنین کشیدگی رباط‎ها و دیگر بافت‎ها شود.

علت خاص بروز زایمان زودرس اغلب اوقات نامشخص است. برخی ریسک فاکتورها می‎تواند خطر مزبور را افزایش دهند اما زایمان زودرس در عین حال در زنان بارداری که فاقد هر گونه ریسک فاکتور مشخص هستند نیز رخ می‎دهد.

زایمان زودرس (زایمان زودهنگام یا زایمان پره‎ترم) هنگامی بروز می‎کند که انقباض‎های منظم باعث باز شدن گردن رحم پس از هفتۀ 20 و پیش از هفته 37 بارداری می‎شود. زایمان زودرس می‎تواند به تولد زودرس منجر شود. هر قدر تولد زودتر اتفاق بیفتد خطر بروز مشکلات سلامت در نوزاد بیشتر خواهد بود. بسیاری از نوزادان نارس نیاز به مراقبت‎های ویژه در بخش مراقبت ویژه نوزادان دارند. نوزادان نارس همچنین در خطر ناتوانی‎های درازمدت روانی و فیزیکی هستند. علت خاص بروز زایمان زودرس اغلب اوقات نامشخص است. برخی ریسک فاکتورها می‎تواند خطر مزبور را افزایش دهند اما زایمان زودرس در عین حال در زنان بارداری که فاقد هر گونه ریسک فاکتور مشخص هستند نیز رخ می‎دهد.

هر عفونتی در زنان غیر شیرده پتانسیل این را دارد که نوعی نادر از سرطان پستان باشد. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان"، سرطان التهابی پستان در برخی از اوقات ممکن است با عفونت پستان اشتباه گرفته شود

یکی از انواع عفونت پستان که امکان بروز آن در زنان غیر شیرده وجود دارد آبسه هاله پستان است. آبسه‎های هاله پستان توده‎هایی هستند که در محدودۀ هاله پستان، ناحیۀ رنگی دور نوک پستان ظاهر، می‎شوند. آبسه ناحیۀ متورمی در بدن است که از مایع یا چرک پر می‎شود. چرک مایعی پر از سلول‎های سفید خون مرده است. ورم و چرک بر اثر عفونت موضعی ایجاد می‎شود. عفونت موضعی در آنجا مطرح است که باکتری‎ها به یک منطقه خاص در بدن حمله می‎کنند و همان جا باقی می‎مانند. در عفونت موضعی باکتری‎ها به دیگر نقاط بدن سرایت نمی‎کنند. در گذشته این عفونت‌های موضعی زیر عنوان "لاسیفروس فیستولاس" یا "بیماری زوسکا" نامیده می‎شدند که نام پزشکی بود که برای اولین بار در این موارد ادبیات نوشتاری ارائه داد.

از آنجا که زنان پس از زایمان به طور مشخص در ریسک بالایی از ابتلاء به لخته خون در ورید قرار دارند، آنها باید از تمامی نشانه‎های بالقوه که می‎توانند به ایجاد لخته تهدیدگر زندگی منجر شود آگاه باشند

این موضوع طبیعی است که زنان پس از زایمان دچار خونریزی شوند و مقداری لخته خون از بدن آنها خارج گردد زیرا رحم در این زمان منقبض و کوچک‎تر می‎شود. در طول این دورۀ بهبود، بدن زن فرآیند احیاء خود را به وضعیت پیش از زایمان آغاز و خود را برای شیردهی از پستان آماده می‎کند. دو نوع لختۀ خون وجود دارد که زنان باید پس از زایمان در انتظار خروج آنها از بدن خود باشند: لخته‎هایی که در روزهای پس از تولد بچه از واژن زن خارج می‎شود، که ایجاد آنها ناشی از ریزش دیوارۀ رحم و جدا شدن جفت است؛  لخته‌هایی که داخل وریدهای بدن شکل می‎گیرند - این لخته‎ها نادرند اما می‎توانند تهدیدی برای حیات زنان باشند. در حالی که برخی خونریزی‎ها و لخته‎ها مسائلی قابل انتظار به شمار می‎روند، در صورت زیاد بودن میزان لخته‌ها یا بزرگ بودن اندازۀ آنها، بروز خونریزی به صورت نامعمول یا وجود هر گونه علایم نگران کننده، زنان باید به پزشک مراجعه کنند.

مقالات دیگر...