دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تخمین زده می‎شود که 2 تا 10 درصد زنان دستکم در یک پستان با تورفتگی نوک پستان مواجهند و مردان نیز وضعیت مشابهی دارند.

اگر نوک پستان حالت تورفته یا معکوس داشته باشد، در ناحیه هاله پستان به شکل تخت ظاهر می‎شود یا به جای بیرون زدن از گردی پستان به سمت داخل فرو می‎رود. دیگر اصطلاح مورد استفاده برای توصیف این وضعیت نوک پستان عقب کشیده است. برخی از مردم با این شرایط به دنیا می‎آیند و مابقی در طول زندگی دچار آن می‎شوند. تورفتگی نوک پستان وضعیتی است که ممکن است هم در زنان و هم در مردان ایجاد شود. برخی از اوقات، فقط یکی از پستان‎ها دچار این وضعیت می‎شود. نوک پستان معکوس علتی برای نگرانی ندارد. همچنین این وضعیت لزوماً باعث ایجاد مشکلی برای شیردهی زنان نمی‎شود زیرا بچه در هنگام مک زدن به پستان کل هاله پستان را به دهان می‎گیرد.

ضربه به پستان پتانسیل ایجاد عوارض جانبی شدید را به علت ساختارهای پستان که امکان صدمه دیدن آنها هست، دارد

آسیب تروماتیک پستان ممکن است نتیجۀ هر چیزی باشد که سبب آسیب دیدن بافت پستان می‎شود. در اغلب موارد آسیب تروماتیک پستان باعث عوارض جانبی جدی نمی‎شود، اما عوارض نادر می‎تواند شامل خونریزی شدید باشد. هیچ تحقیقی تاکنون این ادعا را مطرح نکرده است که صدمات پستان می‎توانند به سرطان منجر شود. علامت بلافاصله آسیب تروماتیک پستان درد است. آسیب تروماتیک پستان می‎تواند سبب بروز درد ناشی از ضربه شود که با کبودی دنبال می‎گردد که به نوبه خود می‎تواند سبب درد و ناراحتی شود. در عین حال امکان بروز عوارض جانبی در کنار خونریزی مثل بروز برآمدگی پستان به علت خود آسیب یا فرآیند التیام آن وجود دارد. این برآمدگی‎ها ممکن است در ابتدا نگرانی‎آور باشند اما آنها سبب ایجاد سرطان نمی‎شوند.

در صورت مصرف درست، قرص‎های پیشگیری از بارداری در پیشگیری از باردار شدن زنان به میزان 91 درصد مؤثر هستند

هفته آخر مصرف قرص‎های پیشگیری از بارداری به طور معمول شامل مصرف قرص‎های غیر فعال است که حاوی هیچ هورمونی نیستند. این قرص‌ها گاهی از اوقات پلاسبو (دارونما) یا قرص‌های قند نامیده می‎شوند. انواع متفاوتی از قرص کنترل بارداری وجود دارد. یکی از رایج‎ترین اشکال آن قرص ترکیبی است که شامل اشکال صناعی هورمون‎های استروژن و پروژسترون است. انواع و برندهای مختلف قرص پیشگیری از بارداری ممکن است حاوی مقادیر متفاوتی از قرص دارونما در هر بسته خود باشند. 

اگر زنی در طول سه ماه متوالی پریود نشود این وضعیت زیر عنوان آمنوره شناخته می‎شود. وضعیت مزبود دچار 3 تا 4 درصد زنان است.

بسیاری از زنان که یکی از پریودهایشان صورت نمی‎گیرد تست بارداری انجام می‎دهند. اگر نتیجه تست بارداری منفی باشد، طیفی از اختلالات و عوامل را می‎توان مسؤول عدم وقوع پریود قلمداد کرد.زنانی که بیش از 3 پریود به طور متوالی در آنان انجام نمی‎شود و در تست بارداری نتیجه منفی است باید به پزشک مراجعه کنند. زنان به دلایل مختلف شامل ابتلاء به برخی اختلالات خاص پزشکی ممکن است با قطع پریود مواجه شوند، بنابراین برخورداری از تشخیص دقیق علت امری حیاتی است. برای اطمینان از دقت تست خانگی بارداری زنان باید دستورالعمل مربوط به انجام تست را به طور کامل مطالعه و مراعات کنند و برای انجام تست حداقل به مدت یک هفته از زمان قطع پریود صبر نمایند.

در حدود 10 درصد زنان در سطح جهان دچار یک اختلال روانی هستند که شایع‌ترین نوع آن افسردگی است.

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) باعث ایجاد چند علامت می‎شود که شباهت زیادی به علایم مربوط به اوایل بارداری دارند. در نتیجه برخی از زنان در تشخیص این موضوع دچار مشکل می‎شوند که آیا باردار شده‎اند یا اینکه پریود آنان در آستانه شروع است. علایم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و نیز بارداری در هر زنی متفاوت است، اما آنها غالباً شامل حساسیت پستان‎ها، کرامپ و تغییرات خلق و خو هستند. احساس تحریک‎پذیری، نگرانی، یا اندوه، یا حملات گریه در اوایل بارداری و روزهای منتهی به پریود مشترکند.

رکتوسل معمولاً به همراه بارداری و زایمان رخ می‎دهد اما ریسک بروز همراه بالا رفتن سن افزایش می‎یابد و عوامل دیگری نیز ممکن است در این مورد نقش داشته باشند

رکتوسل نوعی پرولاپس یا فروافتادگی دستگاه لگن است. رکتوسل هنگامی بروز می‎کند که رباط‎ها و عضلات حمایت کننده لگن در کف آن تضعیف می‎شوند. نام‎های دیگری که برای رکتوسل مورد استفاده قرار می‎گیرد شامل پرولاپس دیواره خلفی واژن یا پروکتوسل است. زایمان بچه، بالا رفتن سن، و طیفی از عوامل دیگر می‎توانند باعث شوند حایل‎ معمولاً زبر، فیبروزی و ورقه مانند بین راست روده و واژن ضعیف شود. رکتوسل می‎تواند باعث ایجاد یبوست و ناراحتی شود اما اگر کوچک باشد احتمال آن هست که علایمی به همراه نداشته باشد. اغلب زنان می‎توانند رکتوسل را در محیط خانه درمان کنند اما موارد شدید آن نیاز به عمل جراحی دارد.

عوامل متعددی مثل رژیم غذایی، ورزش، قرص‎های کنترل بارداری یا اختلالات مربوط به سلامت می‎توانند باعث ایجاد پریودهای سبک شوند

عوامل زیادی می‎توانند جریان قاعدگی را در زنان دگرگون کنند و باعث شوند تا پریود آنان به شکل غیر معمول سبک‎تر گردد. وزن بدن، ورزش، و استرس همگی سبب ایجاد پریودهای ملایم یا خفیف می‎شوند و دانستن علت این وضعیت مفید می‎تواند مفید باشد. پریودهای خفیف‎تر از نرمال معمولاً علتی برای نگران شدن نیست. زنان اغلب متوجه تغییرات پریود خود در ماه‎های مختلف می‎شوند، و این پریودها در برخی ماه‎ها سبک‎تر از ماه‎های دیگر هستند. در برخی موارد سبک بودن پریود ممکن است نشان دهنده باردار بودن زن یا یک اختلال مرتبط به هورمون‌ها باشد. مشابهاً زنان ممکن است چنین فکر کنند که دچار پریود سبک شده‎اند اما در واقع در حال پشت سر گذاشتن لکه‌بینی یا ترشحات رنگ‎دار باشند.

مقالات دیگر...