دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کج شدن رحم وضعیت بسیار شایعی است و از هر 100 زن 20 نفر آنان دچار این اختلال می‎شوند.

در برخی زنان رحم یا زهدان به سمت عقب کج می‎شود و به طـرف کمر متمایل می‎گردد. این وضعیت زیر عنوان رحم به عقب برگشته، رحم کج شده یا کج شدگی رحم شناخته می‎شود. به طور معمول رحم در حالت سر بالا در یک وضعیت عمودی یا بالا و پایین قرار دارد. کج شدن رحم وضعیت بسیار شایعی است و از هر 100 زن 20 نفر آنان دچار این اختلال می‎شوند. بسیاری از زنان نگران این موضوع هستند که کج بودن رحمشان بر توانایی بارداری آنان تأثیر منفی خواهد داشت. به هر جهت، وضعیت قرارگیری رحم معمولاً بر باروری تأثیر منفی ندارد. دکترها هنگامی این وضعیت را مشکل تلقی می‎کنند که زن در باردار شدن دچار مشکل شود، اما این موضوع صرفاً هنگامی در دستور کار قرار خواهد گرفت که دیگر علل مرتبط به باروری از تشخیص خارج شده باشند.

نوزادان دختر ممکن است در طول یک ماه اول زندگی خود دچار مقداری خونریزی واژن شوند. خونریزی بیش از حد در این بازۀ زمانی یا ادامۀ آن پس از این دوره نیاز به بررسی توسط پزشک دارد.

خونریزی غیر نرمال واژن هر نوع خونریزی از واژن است که مرتبط به خونریزی نرمال پریود یا عادت ماهانه نباشد. این نوع خونریزی از واژن ممکن است شامل دیدن لکه‌‏های کوچک خون در فاصلۀ بین پریودها - اغلب روی کاغذ توالت پس از پاک کردن واژن - یا پریودهای سنگین باشد که در آنها زنان هر یک تا دو ساعت یک بار به مدت دو ساعت یا بیشتر پدها یا تامپون‎های مورد استفادۀ خود را خیس از خون می‎بینند. خونریزی نرمال واژن یا عادت ماهانه هر 21 روز تا 35 روز یک بار رخ می‎دهد که در آن رحم یا زهدان دچار ریزش سلول‏‎های جدار رحم می‎شود و نشانۀ دور تازه‎ای از چرخه یا سیکل تولید مثل محسوب می‎گردد.

در سطح ایالات متحد آمریکا از هر 3 بچه 2 تن به روش زایمان طبیعی متولد می‎شوند

مادران باردار باید در مورد برنامۀ وضع حمل خود و تمامی مزایا و معایب روش‌های مختلف زایمان با پزشک خود مشورت کنند. بچه از دو طریق به دنیا می‎آید: زن باردار می‎تواند می‎تواند یا از طریق واژینال زایمان کند یا اینکه بچه را از طریق عمل سزارین به دنیا بیاورد، اما در نهایت هدف اصلی به دنیا آوردن فرزندی سالم است. در برخی موارد زایمان برای سزارین برنامه‎ریزی می‎شود و دلیل آن خطراتی است که در زایمان طبیعی برای مادر و بچه وجود دارد. زن ممکن است از پیش بداند که به دلیل بارداری دوقلویی یا چندقلویی یا بر اثر ابتلا به برخی مشکلات پزشکی مثل دیابت یا فشار خون بالا یا عفونتی که باعث پیچیدگی بارداری شده است، یا به دلیل ابتلاء به ویروس‎هایی مثل HIV یا هرپس و یا به علت داشتن مشکلاتی در پیوند با جفت در طول بارداری، زایمان در بخش سزارین در انتظار او است. 

علامت اصلی بی‌نظمی قاعدگی این است که بیش از 35 روز طول می‎کشد یا اینکه از نظر زمانی متغیر است

پریودها به طور معمول در طول بلوغ، در فاصلۀ سنین 10 تا 16 سالگی، شروع می‌شوند، و تا زمان یائسگی زنان، یعنی سنین 45 تا 55 سالگی ادامه پیدا می‌کنند. پریودهای نامنظم، که به نام الیگومنوره نیز شناخته می‌شود، ممکن است در صورت تغییر روش پیشگیری از بارداری، عدم توازن هورمونی، تغییرات هورمونی در طول دورۀ منجر به یائسگی، و ورزش‌های استقامتی ایجاد گردد. درمان بی‌نظمی در پریودها در طول دوران بلوغ و در پیرامون دورۀ یائسگی معمولاً ضروری نیست، اما اگر این بی‎نظمی در طول سال‎های باروری زنان، و یا استفاده از دستگاه‎های پزشکی رخ دهد، ممکن است انجام درمان ضروری باشد.

تغییرات هورمونی در زنان می‎تواند سبب بروز علایم تعددی گردد که یکی از آنها تغییرات ایجاد شده در نوع رشد مو بر پستان و رنگ آن است.

بروز مو در نوک پستان زنان و هالۀ دور این قسمت وضعیت شایعی است. مقدار موی روی پستان متفاوت است اما برخی زنان متوجه می‎شوند که این مو دراز، زبر و تیره رنگ می‎شود، و می‎تواند به موضوعی آزار دهنده و پریشانی‎آور تبدیل گردد. نوک پستان مودار به ندرت علتی برای نگرانی است و به طور معمول نشان دهندۀ هیچ گونه اختلال زیربنایی در سلامت زنان نیست. به هر جهت، گاهی از اوقات موهای نوک پستان می‎تواند نشان دهندۀ مشکلی جدی‎تر باشد که در این موارد مراجعه به پزشک ضروری است. تقریباً تمامی قسمت‌های بدن انسان با مو و فولیکول‎های مو پوشیده شده است. در برخی بخش‌های خاص بدن مثل سر مو به طور معمولاً رشد کرده بلند و زبر می‎شود در حالی که در دیگر قسمت‎های بدن این مو نازک و شفاف باقی می‎ماند.

از آنجا که هیدروسالپینکس بر باروری زنان تأثیر منفی دارد، بسیاری از زنان تنها در زمان تلاش برای باردار شدن متوجه ابتلاء خود به هیدروسالپینکس می‎شوند.

هیدروسالپینکس نام اختلالی است که در آن لوله‎های تخم‌بر (لوله‎های فالوپ) زنان با مایع مسدود می‎شود. این اختلال به علل متفاوتی امکان بروز دارد و علایم آن بسته به شخص متفاوت است. برخی از زنان هیچ علامتی را تجربه نمی‎کنند اما در عین حال هیدروسالپینکس می‎تواند تأثیرات شدیدی بر باروری زنان داشته باشد. علایم هیدروسالپینکس شامل موارد زیر است: درد در ناحیۀ شکم و لگن، خروج ترشحات غیر معمول از واژن، به هر جهت این احتمال وجود دارد که زنی دچار هیدروسالپینکس باشد و در عین حال هیچ علامتی از این وضعیت در وی نباشد. از آنجا که هیدروسالپینکس بر باروری زنان تأثیر منفی دارد، بسیاری از زنان تنها در زمان تلاش برای باردار شدن متوجه ابتلاء خود به هیدروسالپینکس می‎شوند.

در بخش‌هایی از سومالی که در آنجا هیچ آنتی‎بیوتیکی وجود ندارد، بر مبنای آمارها از هر سه دختری که تحت این عمل قرار می‎گیرند یک نفر جان خود را از دست می‎دهد

قطع اندام تناسلی زنان به برداشتن کلی یا جزئی بخش بیرونی دستگاه تناسلی زنان اشاره دارد. این عمل به طور معمول در دوران نوزادی تا سن 15 سالگی انجام می‎شود، اما انجام عمل مزبور در مورد زنان بزرگسال نیز صورت می‎گیرد. قطع اندام تناسلی زنان (FGM) ، شامل آسیب زدن به آلت تناسلی زنان یا دختران به دلایلی غیر پزشکی و عمدتاً مذهبی صورت می‎گیرد. اعتقاد بر آن است که ریشۀ این عمل به دوران پیش از ادیان بزرگ مثل مسیحیت و اسلام برمی‎گردد. FGM گاهی از اوقات ختنه زنان نیز نامیده می‎شود اما پیامدهای FGM در زنان کاملاً متفاوت از تبعات ختنه در مردان است.

مقالات دیگر...