دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در میان حدود نیمی از موارد علت مرده‌زایی ناشناخته باقی می‌ماند

مرده‌زایی زایمان نوزاد مرده پس از هفته 20 بارداری است. از دست دادن نوزاد پیش از هفته بیستم بارداری سقط جنین ناخواسته [از دست دادن بارداری] نامیده می‌شود. در هر 200 مورد بارداری در حدود 1 مورد آن با تولد نوزاد مرده همراه است. از آنجا که بسیاری از موارد مرده‌زایی در بارداری‌های به ظاهر نرمال رخ می‌دهد این واقعه می‌تواند برای والدین بسیار آسیب زننده باشد. بسیاری از زنان دچار مرده‌زایی این امکان را دارند که در بارداری بعدی خود نوزاد زنده و سالم به دنیا بیاورند. اگر مرده‌زایی بر اثر برخی مشکلات کروموزومی یا مشکل مربوط به بند ناف باشد

علایم آزردگی مادگی بر مبنای علت تحریک متفاوت است

والوا [مادگی، فرج، شرمگاه، ماداله] بخش بیرونی ناحیه تناسلی زنان است. مادگی ناحیه بسیار حساسی در پوست است که زنان باید برای پیشگیری از آزردگی یا تحریک آن مراقبت محتاطانه‌ای را اعمال کنند. آزردگی مادگی چندین علت بالقوه می‌تواند داشته باشد. این علل طیفی از اختلالات خوش‌خیم مثل درماتیت تماسی تا اختلالات شدید را شامل می‌شوند. زنان به طور معمول می‌توانند آزردگی مادگی را با درمان خانگی برطرف کنند. به هر حال، اگر آزردگی برطرف نشود یا تشدید شود زن باید به پزشک مراجعه کند. در برخی موارد امکان آن هست که تحریک مزبور با استفاده از مداوای خانگی برطرف شود. اگر زنی در مورد آزردگی مادگی نگران است باید به دکتر مراجعه کند.

خارش مادگی می‌تواند ناراحت کننده بوده و باعث مختل شدن خواب شبانه شود

خارش مادگی [فرج، عورت زن، شرمگاه زن] می‌تواند ناراحت کننده بوده و باعث مختل شدن خواب شبانه شود. اگرچه برخی اختلالات مسبب خارش مادگی ممکن است در طول شب تشدید شوند، بیشتر محتمل است که خارش به این دلیل در طول ساعات شب تشدید گردد که در طول شب عوامل منحرف کننده تمرکز بر موضوع کمترند. بدون موارد موجب انحراف حواس اوقات روز خارش ممکن است در طول شب شدیدتر به نظر برسد. اگر علایم پس از مدتی برطرف نشود یا در کنار آنها علایم دیگری بروز کند مردم باید به پزشک مراجعه کنند. در بیشتر موارد درمان می‌تواند به طور مؤثر عفونت اختلال را ریشه‌کن کرده و یا علایم خارش را کاهش دهد.

پلی‌هیدرامنیوس یا هیدارمنیوس به مقدار بیش از حد مایع آمنیوتیک در اطراف جنین داخل رحم اشاره دارد

پلی‌هیدرامنیوس یا هیدارمنیوس به مقدار بیش از حد مایع آمنیوتیک در اطراف جنین داخل رحم اشاره دارد. زنان زمانی دچار پلی‌هیدرامنیوس می‌شوند که مقادیر بیش از حد مایع آمنیوتیک جنین را در محیط رحم احاطه می‌کند. این مایع اضافی می‌تواند خطر عوارض در طول بارداری و وضع حمل را تا حدودی افزایش دهد. در نتیجه، پزشکان معمولاً مقادیر مایع را تا زمان آمادگی زنان برای زایمان پایش می‌کنند. مقدار مایع آمنیوتیک در رحم به شکل پایدار تا حدود 1 کوارت [در حدود 1 لیتر] در هفته تا هفته 36 بارداری افزایش پیدا می‌کند. پس از این زمان مقدار مایع مزبور گرایشی به کاهش از خود نشان می‌دهد.

زنان در هر سنی ممکن است دچار درد واژن شوند

علایم خاص درد و ناراحتی واژن بر مبنای علت زیربنایی بروز درد متفاوتند. برای مثال وستیبولیت مادگی (وستیبولیت وُلوار) اختلالی است که فقط هنگامی باعث ایجاد درد می‌شود که واژن تحت فشار قرار گیرد. در مقابل ولوودینیا اختلالی است که می‌تواند درد مزمن مداوم ایجاد کند. بسته به اختلال خاص مبتلابه زنان، آنان ممکن است یکی از علایم زیر یا تعداد بیشتری از آنها را به همراه درد واژن تجربه کند: سوزش، خارش، زخم، حالت نیش خوردن، خفقان، حالت چاییدن، درد در هنگام مقاربت جنسی. اگر درد واژن نتیجه یک عفونت باشد زن ممکن است دچار ترشحات واژن غیر نرمال شود. 

مایعات واژن برای سالم نگه داشتن واژن و ایجاد آرامش برای فعالیت جنسی نقش اساسی دارند

واژن یک غشاء مخاطی است که این بدان معنی است که پوست و بافت واژن سالم همیشه مرطوب است. عوامل بسیاری می‌توانند بر مقدار مایع تولید شده در واژن تأثیر بگذارند. به طور معمول محیط داخل واژن اندکی مرطوب احساس می‌شود. چرخش‌های هورمونی، وضعیت باروری، و برانگیختگی جنسی می‌توانند مقدار، قوام، و رنگ مایعات واژن را تغییر دهند. واژن ممکن است در طول تحریک جنسی، بسیار خیس احساس شود در حالی که یائسگی می‌تواند باعث خشکی واژن گردد. مایعات واژن برای سالم نگه داشتن واژن و ایجاد آرامش برای فعالیت جنسی نقش اساسی دارند. در هر حال برخی از زنان در مورد مایعات واژن خود دچار نگرانند. 

درمان سندرم شیهان مستلزم درمان جایگزینی هورمون مادام‎العمر است

سندرم شیهان اختلالی است که زنانی دچار آن می‌شوند که مقدار مهلکی از خون خود را در طول زایمان از دست داده باشند، یا در طول زایمان یا پس از آن دچار افت شدید فشار خون شده باشند، که این می‎تواند سبب محرومیت بدن از اکسیژن شود. در سندرم شیهان فقدان اکسیژن می‌تواند به غده هیپوفیز آسیب برساند. سندرم شیهان باعث می‌شود تا غده هیپوفیز نتواند هورمون‌های هیپوفیزی کافی تولید کند. سندرم شیهان که در عین حال هیپوپیتوایتاریسم پس از زایمان نامیده می‌شود در کشورهای صنعتی نادر است که علت این ندرت به میزان زیادی نتیجه مراقبت‌های زنان و زایمان است.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.