دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تغذیه نوزاد با شیر پستان باعث کاهش خطر عفونت‌های دستگاه گوارش می‌شود

بیمار شدن در زمان مادر بودن طاقت‌فرسا است. زن وقت کافی برای آرامش یا استراحت و ریکاوری ندارد و نمی‌تواند روز خود را کامل کند. نیازهای مربوط به انجام وظایف مادری 24 ساعته و 7 روز هفته است. به هر حال، بیماری مادر ممکن است کمترین نگرانی وی باشد. این امکان هست که مادر بیش از وضعیت خود نگران فرزند خویش باشد. از همه اینها گذشت هیچ پدر و مادری نمی‌خواهد فرزند خود را بیمار ببیند - یا علت بیمار شدن وی باشد. بنابراین آیا شیر دادن به فرزند در زمان بیمار بودن مادر ایمن است؟

این اختلال می‌تواند هر کسی شامل نوزادان تازه به دنیا آمده و مردان را درگیر کند.

دیاستسیس رکتی [دیاستزیس رکتی] انفصال کامل یا جزئی ابدومینوس رکتوس، یا عضلات "سیکس-پک" است که در ناحیه خط وسط معده به هم می‌رسند. دیاستزیس رکتی در طول بارداری یا پس از آن بسیار شایع است. علت آن است که رحم برای جا دادن بچه در حال رشد باعث کشیدگی عضلات شکم می‌شود. یک مطالعه به این نتیجه رسیده است که تا 60 درصد زنان ممکن است در طول بارداری یا پس از وضع حمل دچار دیاستزیس رکتی شوند. با وجود این وضعیت مورد بحث به بارداری محدود نمی‌شود. این اختلال می‌تواند هر کسی شامل نوزادان تازه به دنیا آمده و مردان را درگیر کند. در برخی موارد دیاستزیس رکتی بر اثر بلند کردن ناصحیح وزنه‌های سنگین با یا اجراء ورزش‌های ناسالم برای شکم یا ورزش سنگین بروز می‌کند.

خستگی پریود به فقدان انرژی یا افزایش خستگی به فاصله کوتاهی پیش از پریود یا در طول آن اشاره دارد

برخی زنان خبر از فقدان انرژی یا افزایش میزان خستگی به فاصله کوتاهی پیش از پریود یا در کوران آن می‌دهند. آنان به این دوره‌ها زیر عنوان "خستگی پریود" اشاره می‌کنند. خستگی پریود یک علامت سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است. PMS گروهی از علایم را شامل می‌شود که زنان در کوران پریود یا به فاصله کوتاهی پیش از آغاز آن دچارش می‌شوند. این علایم به علت تغیرات ایجاد شده پیرامون خونریزی عادت ماهانه ایجاد می‌گردند. بیش از 90 درصد زنان دارای پریود خبر از دچار شدن به علایم PMS می‌دهند. 

خونریزی پس از سکس از نظر پزشکی زیر عنوان خونریزی پست‌کوئیدال شناخته می‌شود

بسیاری از زنان هر از گاه دچار خونریزی پس از مقاربت جنسی می‌شوند. در واقع تا 63 درصد زنان پس از یائسه شدن خشکی واژن و خونریزی واژن یا لکه‌بینی پس از سکس را تجربه می‌کنند. به علاوه تا 9 درصد زنان در سنین دارای عادت ماهانه به خونریزی پُست‌کوئیتال (پس از سکس) دچار می‌شوند. خونریزی خفیف گهگاهی معمولاً علتی برای نگرانی نیست. اگر کسی دچار برخی ریسک فاکتورها بوده یا وارد دوره یائسگی شده باشد، خونریزی پس از مقاربت جنسی دلیلی برای مراجعه به پزشک خواهد بود.

پریود راهی است که بدن برای رهش بافتی که دیگر به آن نیاز ندارد استفاده می‌کند

پریود (خونریزی رحم در عادت ماهانه) در زنان نوعی خونریزی واژن نرمال است که قسمتی طبیعی از چرخه ماهانه زنان سالم محسوب می‌شود. هر ماه، در سال‌های بین دوره بلوغ (به طور معمول 11 تا 14 سالگی) و یائسگی (معمولاً در حدود سن 51 سالگی) بدن خود را برای بارداری آماده می‌کند. جدار رحم ضخیم می‌شود و تخمک رشد می‌کند و از یکی تخمدان‌ها آزاد می‌گردد. اگر بارداری اتفاق نیفتد میزان هورمون استروژن و هورمون پروژسترون افت می‌کند و در نهایت به سطحی می‌رسد که به بدن می‌گوید که خونریزی عادت ماهانه را شروع کند. در طول پریود، جدار رحم ریزش کرده و با مقداری خون از راه واژن از بدن خارج می‌شود. زنان معمولی حدود 2 تا 3 قاشق غذاخوری از خون خود را در طول پریود از دست می‌دهند.

غدد اسکین شامل دو مجرای کوچک در محدوده دو سمت مجرای ادرار در قسمت جلو دیواره واژن است

غدد اسکین نخستین بار توسط دکتر الکساندر جانستون چالمرز اسکین پزشک بریتانیایی – آمریکایی متخصص بیماری‌های زنان در اواخر قرن نوزدهم توصیف شد. اگرچه ممکن است بسیاری این موضوع را ندانند، غدد اسکین نقشی مهم هم در سلامت جنسی و هم جسمانی زنان ایفاء می‌کنند. گهگاه امکان التهاب یا عفونت غدد اسکین وجود دارد. این وضعیت می‌تواند در صورت عدم درمان مشکلات بیشتری ایجاد کند. اگرچه مورد نادری است، احتمال بروز سرطان در غدد مزبور وجود دارد.

27 تا حدود 50 درصد زنان دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک خبر از افسردگی می‌دهند

زنان مبتلاء به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) بیشتر محتمل است که دچار اضطراب و افسردگی شوند. مطالعات نشان داده‌اند که در هر بازه زمانی 27 تا حدود 50 درصد زنان دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک خبر از افسردگی می‌دهند در حالی که این رقم برای زنان فاقد ابتلاء به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک در حدود 19 درصد است. محققان دقیقاً نمی‌دانند چرا افسردگی و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک اغلب در کنار هم ایجاد می‌شوند. به هر حال، چند فرضیه دارای پشتوانه تحقیق در مورد این چرایی وجود دارد.

مقالات دیگر...