plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه چیز باعث سرمالرزه در زنان می‌شود؟

گرگرفتگی, برافروختگی, اضطراب, بارداری, مراقبه ذهنی, یوگا, بیماری قلبی

سرمالرزه به طور معمول در نتیجه نوسانات هورمونی و اضطراب رخ می‌دهد.

سرمالرزه زمانی مطرح است که شخص ناگهان دچار حالت لرز و چاییدن می‌شود. سرمالرزه ممکن است بر اثر نوسان هورمونی یا عاطفی ایجاد گردد. سرمالرزه ممکن است بر اثر تغییرات میزان هورمون یا به علت اضطراب و پانیک ایجاد گردد. قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس دمای داخلی بدن را تنظیم می‌کند. سرمالرزه ممکن است در زمانی ایجاد شوند که هورمون‌ها بر توانایی عملکرد درست هیپوتالاموس تأثیر می‌گذارند.

خونریزی پس از سکس: علل، تشخیص و درمان

 پولیپ, پارگی واژن, سرطان, سرطان سرویکال, سرطان رحم, پاپیلوماویروس انسانی , کولپوسکپ, استروژن درمانی

از نظر علل، سرطان دهانه رحم بزرگ‌‌ترین نگرانی محسوب می‎‌شود

بسیاری از زنان هر از گاه دچار خونریزی پس از مقاربت جنسی می‌شوند. در واقع تا 63 درصد زنان پس از یائسه شدن خشکی واژن و خونریزی واژن یا لکه‌بینی پس از سکس را تجربه می‌کنند. به علاوه تا 9 درصد زنان در سنین دارای عادت ماهانه به خونریزی پُست‌کوئیتال (پس از سکس) دچار می‌شوند. خونریزی خفیف گهگاهی معمولاً علتی برای نگرانی نیست. اگر کسی دچار برخی ریسک فاکتورها بوده یا وارد دوره یائسگی شده باشد، خونریزی پس از مقاربت جنسی دلیلی برای مراجعه به پزشک خواهد بود.

سونوگرافی پستان چیست و چه کاربردی دارد

 ترانس‌دیوسر,  کیست‌ها، تومورها, ادنوفیبروما, پستان فیبروکیستیک, پاپیلومای داخل مجرا, MRI , بیوپسی, اشعه X

سونوگرافی پستان از اشعه استفاده نمی‌کند و برای زنان باردار و مادران شیرده ایمن است

اولتراسوند پستان [سونوگرافی پستان] یک تکنیک تصویربرداری است که عموماً برای غربالگری تومورها و دیگر ناهنجاری‌های پستان به کار می‌رود. سونوگرافی پستان از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر دقیق از بافت‌های داخل پستان استفاده می‌کند. خلاف اشعه X و CT اسکن، سونوگرافی پستان از اشعه استفاده نمی‌کند و برای زنان باردار و مادران شیرده ایمن محسوب می‌شود. اگر برآمدگی یا توده مشکوکی در پستان تشخیص داده شود پزشک انجام سونوگرافی پستان را در دستور کار قرار خواهد داد. سونوگرافی به پزشک کمک می‌کند تا تعیین کند که توده مورد اشاره یک کیست پر از مایع است یا یک تومور صُلب. این تست در عین حال امکان تعیین محدوده قرارگیری و اندازه برآمدگی را به پزشک می‌دهد.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک چطور بر باروری تأثیر می‌گذارد و چه باید کرد

هورمون محرک فولیکول, متفورمین, گونادوتروپین, طب سوزنی, روغن‌های ضروری, گیاهان دارویی, اندومتریوز

5 تا 13 درصد زنان در سنین بچه‌دار شدن دچار PCOS هستند

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) اختلالی شامل عدم تعادل هورمونی و مشکلات متابولیسم است. این بیماری بر تخمدان‌ها تأثیر می‌گذارد اما لزوماً به ناباروری منجر نمی‌شود. در هر حال PCOS یک علت شایع ناباروری است. بر مبنای تخمین‌های موجود 5 تا 13 درصد زنان در سنین بچه‌دار شدن دچار PCOS هستند اما این اختلال قابل درمان است. نشانه‌ها و علایم PCOS معمولاً خود را در اواخر جوانی یا اوایل بزرگسالی زنان نشان می‌دهند.

راش در ناحیه واژن زنان: علل، و درمان

گال, شپش زهاری, هرپس تناسلی, زگیل تناسلی, پسوریازیس, لایکن اسکلروزیس

در صورتی که راشی در ناحیه تناسلی عامل نگرانی باشد زنان باید به پزشک مراجعه کنند

راش واژن معمولاً نه در واژن بلکه روی فرج (مادگی) ظاهر می‌شود. راش در این ناحیه می‌تواند باعث درد شدید و ناراحتی شدید به ویژه در زمان نشستن یا سکس شود. واژن قسمت داخلی ناحیه تناسلی زنانه است که در آن والوا (فرج، مادگی) قسمت خارجی ناحیه است که دهانه واژن را احاطه کرده است. این ترکیب به همراه لابیا آنچه را تشکیل می‌دهد که بسیاری از مردم آن را واژن می‌نامند. علل متعددی برای ایجاد راش در ناحیه واژن یا مادگی وجود دارد و همگی آنها مواردی جدی محسوب نمی‌شوند. برخی از آنها را می‌توان در محیط خانه درمان کرد اما مابقی این راش‌ها نیاز به مداخله پزشکی دارند. در صورتی که راشی در ناحیه تناسلی عامل نگرانی باشد زنان باید به پزشک مراجعه کنند.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و افسردگی

کیست فولیکولی , داروهای ضد افسردگی, سلامت روانی, درمان شناختی رفتاری

محققان دقیقاً نمی‌دانند چرا افسردگی و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک اغلب در کنار هم ایجاد می‌شوند

زنان مبتلاء به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) بیشتر محتمل است که دچار اضطراب و افسردگی شوند. مطالعات نشان داده‌اند که در هر بازه زمانی 27 تا حدود 50 درصد زنان دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک خبر از افسردگی می‌دهند در حالی که این رقم برای زنان فاقد ابتلاء به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک در حدود 19 درصد است. محققان دقیقاً نمی‌دانند چرا افسردگی و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک اغلب در کنار هم ایجاد می‌شوند. به هر حال، چند فرضیه دارای پشتوانه تحقیق در مورد این چرایی وجود دارد.

غدد اسکین یا پروستات زنانه و نقش آنها در سلامت جنسی و جسمانی زنان

غدد پری‌‌اُرترال, عفونت دستگاه ادراری, اسکینیت, سرطان, سرطان غدد اسکین

غدد اسکین نقشی مهم هم در سلامت جنسی و هم جسمانی زنان ایفاء می‌کنند

غدد اسکین نخستین بار توسط دکتر الکساندر جانستون چالمرز اسکین، پزشک بریتانیایی – آمریکایی متخصص بیماری‌های زنان، در اواخر قرن نوزدهم توصیف شد. اگرچه ممکن است بسیاری این موضوع را ندانند، غدد اسکین نقشی مهم هم در سلامت جنسی و هم جسمانی زنان ایفاء می‌کنند. گهگاه امکان التهاب یا عفونت غدد اسکین وجود دارد. این وضعیت می‌تواند در صورت عدم درمان مشکلات بیشتری ایجاد کند. اگرچه مورد نادری است، احتمال بروز سرطان در غدد مزبور وجود دارد.

مقالات دیگر...