دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سیستم تنفسی چیست و چطور کار می‌کند؟

بیماری انسدادی مزمن ریه, COPD, برونشیت, سینوزیت, پنومونی, سرطان ریه

برای حفظ کیفیت زندگی برخورداری از یک سیستم تنفسی کارآمد حیاتی است

سیستم تنفسی به ما امکان تنفس می‌دهد. این سیستم از چند ارگان و ساختار تشکیل شده است که هوا را وارد ریه‌ها کرده و از آن خارج می‌کنند، و تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن را انجام می‌دهند. سیستم تنفسی در عین حال که به ما در تنفس کمک می‌کند، در برابر ورود ذرات مضر از طریق سرفه، عطسه یا بلعیدن سدی محافظ ایجاد می‌نماید. به طور متوسط هر کسی بین 10 تا 20 تنفس در هر دقیقه انجام می‌دهد. این بدان معنی است که برای حفظ کیفیت زندگی برخورداری از یک سیستم تنفسی کارآمد حیاتی است.

سرفه صبحگاهی چه علتی دارد؟

, آسم, برونشیت, عفونت ویروسی, آنتی‌بیوتیک, خشکی دهان, بیماری انسدادی مزمن ریه, بیماری تیروئید, سرطان ریه

اکثر موارد سرفه قابل درمان است

سرفه صبحگاهی علامتی شایع و دارای علل بالقوه متعددی است که اکثریت آنها مواردی نسبتاً خفیف محسوب می‌شوند. سوزش سر دل بر اثر بیماری ریفلاکس معده به مری (GERDبرونشیت، آبریزش عقب بینی، یا آسم همگی می‌توانند باعث سرفه صبحگاهی شوند. در بعضی موارد سرفه صبحگاهی می‌تواند به علت یک بیماری مزمن مثل بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) ایجاد گردد. اکثر موارد سرفه قابل درمان است. 

سندرم اختلال عملکرد راه‌های هوایی واکنشی

آتش‌نشان‌ها, نظافتچی‌ها, مزرعه‌دارها, دامدارها, پلیس, جوشکارها, اسپیرومتری, برونکودیلاتورها

هر کسی ممکن است به سندرم اختلال عملکرد راه‌های هوایی واکنشی مبتلاء شود

سندرم اختلال عملکرد راه‌های هوایی واکنشی (RADS) مشکلات تنفسی ناشی از یک مورد منفرد قرارگیری در معرض مقادیر بالای انواع گاز، دود، عطر یا بخار تحریک‌ کننده سیستم تنفسی را توصیف می‌کند. هر کسی ممکن است به سندرم اختلال عملکرد راه‌های هوایی واکنشی مبتلاء شود. این بیماری نتیجه قرار گرفتن در معرض مقادیر بالای گاز، دود، عطر و بخار محرک سیستم تنفسی است. این وضعیت ممکن است ناشی از نشر مواد شیمیایی، نشت یا آتش‌سوزی باشد.

احساس سوزش ریه‌ها: علل شایع، و علل کمتر شایع

حمله آسم, آمبولی پولمونری , سرطان ریه, COVID 19, استتوسکپ, عکسبرداری اشعه X

درد قفسه ممکن است مرتبط به هر ارگان و سیستمی باشد که در آن قسمت از بدن قرار دارد.

علل متعددی در مورد حس سوزش در قفسه سینه مطرحند. اغلب آنها مثل سوزش سر دل علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شوند. به هر حال، برخی علل مثل حمله قلبی موارد اورژانسی محسوب می‌شوند. هر کسی که فکر می‌کند خودش یا دیگری دچار حمله قلبی شده است باید اورژانس خبر کند. پزشکان هنوز نمی‌دانند که آیا درد قفسه سینه یک علامت COVID-19 است اما برخی بر این باورند که چنین است.

بیماری راه هوایی واکنشی چیست؟

بیماری انسدادی مزمن ریه, COPD, خس خس, ورم جدار راه‌های هوایی, استرس, آلرژی, آنتی‌هیستامین, استرس

گاهی از اوقات اصطلاحات آسم و بیماری راه هوایی واکنشی به جای یکدیگر به کار می‌روند.

بیماری راه هوایی واکنشی توصیف‌گر مجموعه‌ای از علایم است که ممکن است ناشی از آسم باشد یا نباشد. این علایم سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس را شامل می‌شود. گاهی از اوقات اصطلاحات آسم و بیماری راه هوایی واکنشی به جای یکدیگر به کار می‌روند. به هر حال، بین این دو وضعیت تفاوت‌های مهمی وجود دارد. این اصطلاحی است که پزشکان به عنوان یک امکان ذخیره برای تشخیص در نظر می‌گیرند. بیماری راه هوایی واکنشی اصطلاحی است که برای توصیف علایمی به کار می‌رود که نشان می‌دهند شخص دچار اسپاسم برونکیال است. اسپاسم برونکیال واکنشی در راه هوایی بیمار است که نیاز به بررسی بیشتر را ضروری می‌سازد.

نارسایی تنفسی مزمن - علایم، علل، درمان و عواقب

خستگی مفرط, اضطراب, گیجی, سردرد, COPD, پنومونی, استروک, دیستروفی عضلانی

این بیماری به تدریج و در گذر زمان ایجاد می‌شود و به درمان طولانی مدت نیاز دارد

نارسایی تنفسی زمانی بروز می‌کند که سیستم تنفسی قادر نیست در حد لازم دی‌اکسید کربن را از خون خارج کند، که این وضعیت باعث انباشت گاز مزبور در بدن می‌شود. این اختلال در عین حال ممکن است بر اثر عدم توانایی بدن در گرفتن اکسیژن کافی بروز کند که منجر به کاهش اکسیژن خون در سطوح خطرناک می‌گردد. نارسایی تنفسی ممکن است حاد یا مزمن باشد. نارسایی تنفسی حاد یک اختلال کوتاه مدت است. این بیماری به شکل ناگهانی ایجاد می‌شود و به عنوان یک موقعیت اورژانسی مورد درمان قرار می‌گیرد. در هر حال نارسایی تنفسی مزمن یک بیماری طولانی مدت است. این بیماری به تدریج و در گذر زمان ایجاد می‌شود و به درمان طولانی مدت نیاز دارد.

کبودی ریه (کوفتگی ریوی) چیست؟

 ARDS, تنگی نفس, سیانوز, هموپتیزیس, سرفه خونی, هموتوراکس, پنوموتوراکس, BiPaP,  CPAP

کبودی ریه نتیجه آسیب دیدگی رگ‌های کوچک خونی ریه است.

کبودی ریه (کوفتگی ریوی) اغلب پس از اصابت ضربه به قفسه سینه ایجاد می‌شود. ضربه شدید می‌تواند باعث آسیب دیدن رگ‌های خونی شده سبب انباشت خون و مایع در ریه‌ها شود. وجود مایع اضافی در ریه‌ها می‌تواند مقدار اکسیژن دریافتی بدن را کاهش دهد. کوفتگی ریوی (کوفتگی پولمونری) شایع‌ترین آسیب ریه در افراد دچار ترومای ناش از ضربه به قفسه سینه است. کبودی ریه همچنین کوفتگی پولمونری نامیده می‌شود. در صورت رها شدن بدون بررسی کبودی ریه می‌تواند پیامدهای مهلک در پی داشته باشد. کبودی ریه نتیجه آسیب دیدگی رگ‌های کوچک خونی ریه است. این اختلال به پارگی‌های بافت ریه مرتبط نیست.

مقالات دیگر...