دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

همانند مورد زخم‌های روی پوست، زخم‌های ریه نیز دایمی هستند و معمولاً برداشتن یا رفع آنها ممکن نیست

وجود جراحت یا زخم در ریه باعث ضخیم شدن آن و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی یا انعطاف‌پذیری موجود در ریه‌های سالم می‎شود. چندین اختلال می‎توانند باعث ایجاد زخم در ریه شوند. همانند زخم‎ها یا جراحات پوستی، زخم‌های ریه نیز پایدار هستند. زخم‎های کوچک ممکن است باعث بروز علایم قابل توجهی نشوند، اما جراحات شدید کار انتقال اکسیژن به درون جریان خون را برای ریه‌ها دشوار می‎سازد. در این مقاله به درمان و پیشگیری زخم ریه و همچنین برخی علل و علایم آن خواهیم پرداخت.

پنومونی (ذات‌الریه) و سرطان ریه هر دو در ریه‌ها بروز می‌کنند و یک‌سری علایم مشابه دارند. پنومونی یک عفونت رایج ریه است که توسط باکتری، ویروس یا قارچ ایجاد می‌شود. سرطان ریه نوعی تومور مُضر است که اغلب اوقات بر اثر مصرف دخانیات بروز می‌کند. این مقاله در این مورد بحث می‌کند که سرطان ریه و پنومونی چگونه بر بدن تأثیر می‌گذارند، چطور هر یک از این دو بیماری تشخیص داده و درمان می‌گردد و دورنماهای مرتبط به آنها کدامند.

داروها و سبک زندگی برای کاهش علایم این بیماری مفیدند اما در نهایت قادر به متوقف کردن سیر پیشرفت بیماری نیستند. در حال حاضر درمانی برای COPD وجود ندارد.

بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) اختلالی است که به ریة افراد آسیب می‌رساند و تنفس را برایشان دشوار می‌کند. شایع‌ترین علت بروز این بیماری مصرف دخانیات است. COPD یک بیماری پیشرونده است. مراحل این بیماری بر اساس چگونگی کارکرد ریه‌های بیمار طبقه‌بندی شده‌اند. شدیدترین سطح این بیماری مرحلة آخر COPD است. در این مرحله، فرد ممکن است اختلالات شدید در فعالیت و عملکرد روزانة زندگی را تجربه کند. داروها و سبک زندگی برای کاهش علایم این بیماری مفیدند اما در نهایت قادر به متوقف کردن سیر پیشرفت بیماری نیستند. در حال حاضر درمانی برای این COPD وجود ندارد.

گاهی از اوقات تنگی نفس می‌تواند علامتی از یک وضعیت تهدید کنندة حیات باشد

دیس‌پنه یک اصطلاح پزشکی برای تنگی نفس است که گاهی از اوقات به عنوان "ولع هوا" نیز توصیف می‌شود. تنگی نفس احساس ناخوشایندی است. تنگی نفس می‌تواند طیفی از خفیف و کوتاه مدت تا شدید و درازمدت را شامل شود. گاهی از اوقات تشخیص و درمان دیس‌پنه دشوار است زیرا این اختلال می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. تنگی نفس مشکل رایجی است. بر مبنای نظر "مرکز آموزش مداوم کلینیک کلیولند" از هر 4 فردی که توسط پزشکان معاینه می‌شوند 1 نفر دچار دیس‌پنه است. اپیزودهای دیس‌پنه همیشة اوقات به طور مستقیم مرتبط به سلامت فرد نیست. فرد ممکن است پس از انجام ورزش‌های سنگین، یا در هنگام سفر در ارتفاعات، یا در زمانی که در معرض تغییرات شدید دما قرار می‌گیرد، احساس تنگی تنفس پیدا کند.

تشدید علایم این بیماری می‎تواند حاد و مهلک باشد. با بروز نخستین نشانه‎های علایم فرد بیمار باید به سرعت به دنبال مداوای تخصصی باشد. بسته به شدت و علت وضعیت، بیماران اغلب نیازمند بستری شدن در بیمارستان هستند.

بیماری انسدادی مزمن ریه شامل گروهی از بیماری‎ها است که سبب انسداد راه هوایی و مشکلات تنفسی متعدد تا حد قطع کامل تنفس می‎شوند. این بیماری که اغلب به عنوان COPD از آن نام برده می‎شود، اصطلاحی برای توصیف آمفیزم و برونشیت مزمن است. COPD همچنین شامل برونشکتازی و در برخی بیماران آسم است. COPD در کوران پیشرفت بیماری رو به وخامت می‎رود و در مراحل نهایی بیماری، فرد ممکن است در تمامی مواقع حتی در زمان استراحت کامل دچار انقطاع تنفسی شود. COPD اغلب تشخیص داده نشده باقی می‎ماند و در صورت عدم درمان کامل می‎تواند کشنده باشد. تشدید حاد COPD اشاره به عود بیماری یا اپیزودهایی دارد که در آن تنفس برای فرد دشوارتر از مواقع معمول می‎شود. این وضعیت بسته به علت و شدت آن می‎تواند به عوارض کشنده منجر گردد.