دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پلورسی زمانی بروز می‌کند که پلورا آزرده و ملتهب می‌شود.

دو لایه بافت بزرگ و نازک به نام پلورا ریه‌ها را از دیواره قفسه سینه جدا می‌کند. یک لایه اطراف بخش خارجی ریه‌ها را می‌پوشاند. لایه دوم جدار داخلی قفسه سینه را تشکیل می‌دهد. بین این دو لایه یک فضای کوچک (فضای پلورال) وجود دارد که معمولاً با مقادیر بسیار کم مایع پر می‌شود. لایه‌های مزبور مثل دو لایه ساتن نرم عمل می‌کنند که بر روی هم می‌لغزند و امکان آن را ایجاد می‌کنند که ریه‌ها در طول عمل تنفس بدون هر گونه مقاومت از سوی جدار داخلی دیواره قفسه سینه منبسط و منقبض شوند. پلورسی (پلورزی) زمانی بروز می‌کند که پلورا آزرده و ملتهب می‌شود. 

آسپیراسیون دو معنی مرتبط به سلامت دارد. یکی از آنها یک وضعیت پزشکی بوده و دیگری یک اقدام پزشکی است

آسپیراسیون ریوی اصطلاح پزشکی برای مواردی است که در آنها شخص به شکل تصادفی شیء یا مایعی را از طریق استشناق وارد نای یا ریه‌های خود می‌کند. این وضعیت می‌تواند به سرفه، مشکلات تنفسی، ناراحتی و گاهی از اوقات به خفگی منجر شود. اغلب مردم گهگاه، هنگامی که چیزی را می‌خورند یا می‌نوشند که "مسیر اشتباهی را در بدن طی می‌کند" دچار آسپیراسیون ریوی می‌شوند. یا این امکان وجود دارد که آسپیراسیون یک مشکل مداوم باشد که بر اثر وجود معضلی زیربنایی در سلامت ایجاد می‌شود. اصطلاح آسپیراسیون در عین حال ممکن است برای یک اقدام پزشکی به کار برود که در آن پزشک از یک لوله ساکشن یا سرنگ برای خارج کردن مایعات غیر ضروری موجود در بخشی از بدن استفاده می‌کند.

جراحت ریه ایجاد شده بر اثر فیبروز ریوی قابل ترمیم نیست و در حال حاضر هیچ درمان مؤثری برای توقف پیشرفت این بیماری وجود ندارد.

فیبروز پولمونری [فیبروز ریوی] یک بیماری ریه است که هنگامی بروز می‌کند که بافت‎های ریه آسیب دیده و دچار جراحت می‌شوند. این بافت زمخت و سفت باعث می‌شود تا ریه نتواند با تمامی ظرفیت کار کند. همچنان که فیبروز ریوی رو به وخامت می‌رود فرد مبتلاء به این بیماری بیشتر و بیشتر دچار تنگی نفس می‌شود. جراحت همراه فیبروز ریوی ممکن است بر اثر عوامل متعددی ایجاد گردد؛ اما در اغلب موارد پزشکان قادر به مشخص کردن علت ایجاد مشکل نیستند. وقتی علتی نتوان یافت وضعیت زیر عنوان فیبروز ریوی با علت نامعلوم [فیبروز ریوی ایدیوپاتیک] شناخته می‌شود. آسیب ریه بر اثر فیبروز ریوی قابل ترمیم نیست اما داروها و درمان‌های موجود گاهی از اوقات می‌توانند باعث فروکش علایم شده و کیفیت زندگی بیمار را بهبود ببخشند. در مورد برخی از مردم دچار فیبروز ریوی به پیوند ریه نیاز است.

پنومونی (ذات‌الریه) و سرطان ریه هر دو در ریه‌ها بروز می‌کنند و یک‌سری علایم مشابه دارند. پنومونی یک عفونت رایج ریه است که توسط باکتری، ویروس یا قارچ ایجاد می‌شود. سرطان ریه نوعی تومور مُضر است که اغلب اوقات بر اثر مصرف دخانیات بروز می‌کند. این مقاله در این مورد بحث می‌کند که سرطان ریه و پنومونی چگونه بر بدن تأثیر می‌گذارند، چطور هر یک از این دو بیماری تشخیص داده و درمان می‌گردد و دورنماهای مرتبط به آنها کدامند.

تاکی‌پنه بیماری نیست، اما یک علامت آن است که بدن در حال رفع مشکلی دیگر بسر می‌برد.

تاکی‌پینیا [تاکی‌پنه] یک اصطلاح پزشکی است که به تنفس سریع و سطحی اشاره دارد. کمبود اکسیژن یا وجود مقدار زیاد دی‌اکسید کربن در بدن یک علت شایع بروز تاکی‌پنه است. تاکی‌پنه در عین حال ممکن است بر اثر برخی مشکلات سلامت ایجاد شود. تاکی‌پنه بیماری نیست، اما یک علامت آن است که بدن در حال رفع مشکلی دیگر بسر می‌برد. نوزادان دارای ریه در حال رشد ممکن است پس از تولد دچار تاکی‌پنه شوند. کودکان ممکن است در هنگام دچار شدن به یک عفونت ویروسی سیستم تنفسی مسبب تب یا خس خس سینه به تاکی‌پنه مبتلاء گردند. برونشیت و آسم نیز می‌توانند کودکان را به تاکی‌پنه دچار کنند.

همانند مورد زخم‌های روی پوست، زخم‌های ریه نیز دایمی هستند و معمولاً برداشتن یا رفع آنها ممکن نیست

وجود جراحت یا زخم در ریه باعث ضخیم شدن آن و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی یا انعطاف‌پذیری موجود در ریه‌های سالم می‎شود. چندین اختلال می‎توانند باعث ایجاد زخم در ریه شوند. همانند زخم‎ها یا جراحات پوستی، زخم‌های ریه نیز پایدار هستند. زخم‎های کوچک ممکن است باعث بروز علایم قابل توجهی نشوند، اما جراحات شدید کار انتقال اکسیژن به درون جریان خون را برای ریه‌ها دشوار می‎سازد. در این مقاله به درمان و پیشگیری زخم ریه و همچنین برخی علل و علایم آن خواهیم پرداخت.

تشدید علایم این بیماری می‎تواند حاد و مهلک باشد. با بروز نخستین نشانه‎های علایم فرد بیمار باید به سرعت به دنبال مداوای تخصصی باشد. بسته به شدت و علت وضعیت، بیماران اغلب نیازمند بستری شدن در بیمارستان هستند.

بیماری انسدادی مزمن ریه شامل گروهی از بیماری‎ها است که سبب انسداد راه هوایی و مشکلات تنفسی متعدد تا حد قطع کامل تنفس می‎شوند. این بیماری که اغلب به عنوان COPD از آن نام برده می‎شود، اصطلاحی برای توصیف آمفیزم و برونشیت مزمن است. COPD همچنین شامل برونشکتازی و در برخی بیماران آسم است. COPD در کوران پیشرفت بیماری رو به وخامت می‎رود و در مراحل نهایی بیماری، فرد ممکن است در تمامی مواقع حتی در زمان استراحت کامل دچار انقطاع تنفسی شود. COPD اغلب تشخیص داده نشده باقی می‎ماند و در صورت عدم درمان کامل می‎تواند کشنده باشد. تشدید حاد COPD اشاره به عود بیماری یا اپیزودهایی دارد که در آن تنفس برای فرد دشوارتر از مواقع معمول می‎شود. این وضعیت بسته به علت و شدت آن می‎تواند به عوارض کشنده منجر گردد.

مقالات دیگر...