دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فلِبایتیس [فلبیت] به معنی التهاب ورید است.

فلِبایتیس [فلبیت] به معنی التهاب ورید است. ترومبوفلبایتیس [ترومبوفلبیت] به علت یک مورد یا بیشتر لخته شدن خون در یک ورید ایجاد می‌شود که مسبب التهاب است. ترومبوفلبیت معمولاً در وریدهای پا ایجاد می‌گردد اما احتمال بروز آن در دست نیز وجود دارد. ترومبوز ورید باعث درد و آزردگی شده و ممکن است باعث انسداد جریان خون در وریدها شود. فلبیت ممکن است در وریدهای سطحی یا وریدهای عمقی بروز کند. فلبیت سطحی بر وریدهای سطح پوست لطمه می‌زند. این اختلال به ندرت جدی است و در صورت درمان کامل به طور معمول به سرعت برطرف می‌شود.

هر صدایی که در طول یک دوره طولانی از مفصل به گوش برسد یا سبب درد شود، موضوعی است که باید از سوی پزشک بررسی گردد

مفاصل انواع مختلف سر و صدا ایجاد می‌کنند. اصطلاح تکنیکی مربوط به این سر و صداها "کرِپیتوس" از ریشه لاتین "تق تق کردن" می‌آید. مردم در تمامی سنین ممکن است دچار کرپیتوس شوند اگرچه کرپیتوس با افزایش سن بیشتر می‌شود. در هر حال، چه چیزی عامل کرپیتوس است؟ شکل‌گیری حباب‌های هوا در فضای مفصلی شایع‌ترین علت سر و صدای شبه ترکیدن است که از مفصل به گوش می‌رسد. این صدا در مفاصلی ایجاد می‌شود که در آنها یک لایه مایع دو استخوان را از یکدیگر جدا می‌کند. مفاصل ممکن است بر اثر حرکات طبیعی هر روزه یا عامدانه، مثل موردی که شخص زیر دست یک استئوپات یا متخصص استخوان قرار می‌گیرد، با اعمال نیرو از هم جدا شوند.

روماتیسم التهابی توصیف کننده طیفی از اختلالات پزشکی است که سبب ایجاد درد و التهاب مفاصل، تاندون‎ها و استخوان‌ها می‌شوند

روماتیسم التهابی توصیف کننده طیفی از اختلالات پزشکی است که سبب ایجاد درد و التهاب مفاصل، تاندون‎ها و استخوان‌ها می‌شوند. اختلالات روماتیک (روماتیسمی) گرایشی به ایجاد درد در مفاصل نشان می‌دهند. برخی از مردم اصطلاح "روماتیسم التهابی" را برای ارجاع به اختلالات روماتیک شامل التهاب به کار می‌برند. روماتیسم کلمه‌ای است که پزشکان به شکل تاریخی برای تبیین اختلالات آسیب زننده به مفاصل استفاده می‌کرده‌اند. پزشکان اکنون دیگر از این اصطلاح استفاده نمی‌کنند. در عوض، از آنجا که انواع متعددی از اختلالات روماتیک با علل مختلف وجود دارد، پزشکان اصرار دارند که مردم باید مورد یک تشخیص مشخص قرار گیرند به شکلی که پزشک بتواند درمان صحیح را تجویز کند.

باکتری‌های مسبب ارتریت واکنشی بسیار شایعند.

ارتریت واکنشی می‌تواند به پاشنه پا، انگشتان پا، پشت کمر، و مفاصل به ویژه مفاصل مچ پا یا زانو آسیب برساند. با وجودی که این بیماری اغلب خود به خود برطرف می‎شود، ارتریت واکنشی می‎تواند طولانی مدت بوده و به قدری شدید شود که نیاز مراجعه به متخصص داشته باشد. درمان‌های مؤثری برای ارتریت واکنشی در دسترس است. باکتری‌های مسبب ارتریت واکنشی بسیار شایعند. در تئوری، هر کسی که توسط این اجرام دچار آلودگی یا عفونت می‎شود باید به ارتریت واکنشی مبتلاء گردد. با وجود این تعداد اندکی از مردم دچار اسهال باکتریایی در عمل به ارتریت واکنشی جدی مبتلاء می‎شوند. آنچه ناروشن باقی می‎ماند نقش عفونت کلامیدیا است که هیچ علامتی ندارد. این امکان وجود دارد که برخی موارد ارتریت با علت نامشخص نتیجه عفونت با کلامیدیا باشد.

بیش‌تحرکی به خودی خود یک اختلال پزشکی نیست و بسیاری از مردم ممکن است متوجه ابتلاء خود به آن نشوند تا زمانی که علایم ایجاد گردد.

معنی ساده هیپرموبیلیتی مفصل [بیش‌تحرکی مفصل] این است که شخص می‌تواند بعضی از مفاصل خود یا تمامی آنها را بیش از اغلب مردم حرکت دهد. شخص ممکن است از دوران اوایل زندگی متوجه شود که مفاصل وی انعطاف‌پذیرتر از مفاصل دیگر مردم است. وی ممکن است به این فکر بیفتد که انگار دو برابر مفصل دارد یا به اصطلاح دو مفصله است. اگر بعضی از مفاصل در این مورد تأثیر پذیرفته باشند پزشک ممکن است از اصطلاح بیش‌تحرکی مفصلی منتشر برای توصیف این وضعیت استفاده کند.  بیش‌تحرکی به خودی خود یک اختلال پزشکی نیست و بسیاری از مردم ممکن است متوجه ابتلاء خود به آن نشوند تا زمانی که علایم ایجاد گردد. این وضعیت حتی ممکن است در ورزش، نواختن آلات موسیقی یا رقص مزیت محسوب شود.

اسکلرودرما مُسری نیست. این بیماری ممکن است در خانواده‌ها ادامه یابد اما اغلب اوقات در بیماران فاقد تاریخچه خانوادگی ابتلاء به اسکلرودرما بروز می‌کند

اسکلرودرما (اسکلرودرمی) به طیفی از اختلالات اشاره دارد که در آنها پوست و بافت‌های متصل سفت و سخت می‌شوند. اسکلرودرما یک بیماری درازمدت و پیشرونده است. این بدان معنی است که بیماری مزبور به تدریج رو به وخامت می‌رود. اسکلرودرما نوعی بیماری روماتیک (روماتیسمی) و بافت متصل تلقی می‌شود. در عین حال آن را یک بیماری خودایمنی تلقی می‌کنند که در آن سیستم ایمنی خود بدن به بافت‎های آن حمله‎ور می‌شود. نتیجه این یورش تولید بیش از حد کلاژن است، پروتئینی که اساس بافت متصل را تشکیل می‌دهد. نتیجه سفت شدن یا فیبروز و جراحت بافت است. اسکلرودرما مُسری نیست. این بیماری ممکن است در خانواده‌ها ادامه یابد اما اغلب اوقات در بیماران فاقد تاریخچه خانوادگی ابتلاء به اسکلرودرما بروز می‌کند. بیماری مزبور طیفی از خفیف تا بالقوه کشنده را شامل می‌شود. از هر 3 فرد مبتلاء به این اختلال یک نفر دچار علایم شدید آن می‌گردد.

روماتیسم هنوز در فرهنگ‎های لغت وجود داشته و به تعدادی از اختلالات عضلانی و مفصلی اشاره دارد

گیج شدن بین اصطلاحات ارتریت و روماتیسم قابل درک است. اگرچه کلمه "روماتیسم" دیگر در فرهنگ لغات پزشکی جایی ندارد، کماکان به شکل غیر رسمی برای توصیف علایم مشابه علایم مرتبط به استئوارتریت به کار می‎رود. در گذشته روماتیسم و ارتریت هر دو برای توصیف طیفی از علایم مثل درد و التهاب مفصل به کار می‎رفتند. در این مقاله به شکل دقیق معنی اصطلاحات "ارتریت" و "روماتیسم" توضیح داده می‌شود و اینکه اصطلاحات دوران مدرن چگونه این دو اختلال متفاوت را توضیح می‎دهند: استئوارتریت و ارتریت روماتوئید. به طور خلاصه می‎توان گفت: متخصصان مراقبت‎های پزشکی دیگر از لغت "روماتیسم" استفاده نمی‎کنند، اما این کلمه در تداول عام باقی مانده است، و هیچ تفاوت واقعی بین روماتیسم و ارتریت وجود ندارد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.