دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عقده سیندرلا (سندرم سیندرلا) چیست؟

کولت داولینگ, مشکلات عاطفی, عزت نفس, بت‌سازی, واقع‌گرایانه, فرزندپروری

زنانی که از این کمپلکس (عقده) رنج می‌برند به علت ترس از تنهایی غالباً روابط دچار مشکل سوءاستفاده یا فحاشی و ناکارآمدی را بر اثر پایین بودن عزت نفس تحمل می‌کنند

مقالات روان‌پزشکی، روان‌شناسی و روانکاوی

اصطلاح عقده سیندرلا [سندرم سندرلا] برای توصیف ترس از استقلال یا عدم وابستگی از سوی زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. عقده سیندرلا بر این ایده یا فکر استوار است که بسیاری از زنان باور ندارند که می‌توانند از خود مراقبت کنند، بلکه در عوض معتقدند برای مراقبت از خود نیاز به شخصیتی مردانه در زندگی خود دارند. این زنان خود را همچون شاهزاده خانم‌هایی می‌بینند که در انتظار آنند تا شاهزاده‌ای برای نجات آنان از راه برسد. زنانی که از این کمپلکس (عقده) رنج می‌برند به علت ترس از تنهایی غالباً روابط دچار مشکل سوءاستفاده یا فحاشی و ناکارآمدی را بر اثر پایین بودن عزت نفس تحمل می‌کنند.
باور بر آن است که یک درمانگر نیویورکی به نام کولت داولینگ / Collette Dowling روانشناسی بود که برای نخستین بار اصطلاح "عقده سیندرلا" را در کتابی به همین نام که متعلق به اوست به کار برد. در این کتاب پرفروش، داولینگ علایم کمپلکس مزبور را مشخص کرده و برخی راه‌ها را برای کمک به زنان در راستای غلبه بر ترس مزبور و رسیدن به عدم وابستگی ارائه می‌دهد. بسیاری از پزشکان معتقدند که زنان رنجور از این کمپلکس معمولاً با مشکلات عاطفی دیگر مثل کمبود عزت نفس و دشواری‌های مرتبط به وابستگی دست و گریبانند.
بعضی زنان دچار عقده سیندرلا نمی‌توانند به روشی سالم مردان را وارد زندگی خود کنند. این زنان بیش از آنکه مردان را به شکل اشخاصی نرمال ببینند اغلب به بت‌سازی از آنها روی می‌آورند. این نوع بت‌سازی بیشتر اوقات به ایجاد انتظاراتی منجر می‌شود که واقع‌گرایانه نیستند و تحقق آنها غیر ممکن است. زنان دارای چنین انتظارات غیر واقع‌گرایانه ممکن است از نظر عاطفی در مقابل رفتارهایی دچار زخم‌های عاطفی شوند که برای زنان دیگر نامنتظره یا کن‌فیکون کننده زمین تلقی نمی‌شود. برای مثال یک زن دچار رنج ناشی از عقده سیندرلا ممکن است به تأخیر در آمدن سر یک قرار ملاقات به چشم طرد کامل نگاه کند، در حالی که زنان دیگر احتمالاً از چنین موضوعی فقط رنجیده می‌شوند.
در مورد زنان دچار کمپلکس‌‌های نوع سیندرلایی، به نظر می‌رسد که وابستگی و کمبود عزت نفس ریشه مشکل باشد. اکثریت روانشناسان بر این باورند که در بسیاری موارد مشکلات مرتبط به وابستگی ممکن است نتیجه فرزندپروری بیش از حد محافظه‌کارانه باشد. در واقع چنین والدینی ممکن است رفتار محافظتی نرمال را به کنترل سوءاستفاده‌گرانه تبدیل نمایند، و حتی در برخی موارد فرزند خود را بر اثر نشان دادن نشانه‌های عدم وابستگی تنبیه کنند. همچنین این احتمال مطرح است، زنانی که از عقده سیندرلا رنج می‌برند در طول سالیان رشد خود با تحقیر در محیط اجتماعی مواجه شده باشند، که در اغلب موارد علت پایین بودن عزت نفس محسوب می‌شود.
درمان عقده سیندرلا غالباً شامل روان‌درمانی برای بهبود عزت نفس و مقابله با مشکلات وابستگی است. در بسیاری موارد این درمان ممکن است طولانی مدت باشد زیرا بیماران به قدری دچار وابستگی هستند که ممکن است از تن دردادن به درمان خودداری کنند. در بسیاری موارد، آنان در جلسات گروه درمانی بازخورد خوبی نشان می‌دهند زیرا این نوع درمان به آنان اجازه می‌دهد که مشکلات را از بیرون خود ببینند، که گاه باعث می‌گردد تا آنان این مشکلات را به شکلی واقع‌گرایانه‌تر مشاهده کنند./عقده سیندرلا (سندرم سیندرلا) چیست؟
سوزان گرینداستاف

ترجمه هامیک رادیان

Source:
Wise-gee.com
What Is the Cinderella Complex?
Susan Grindstaff

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.