دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در مورد دروغگویی مرضی یا دروغگویی بیمارگونه چه می‌دانیم

دروغگویی مرضی، دروغگویی بیمارگونه،  دروغگوی پاتولوژیک، دروغگویی غیر مرضی، اختلال وانمودی، اختلال ساختگی، اختلالات شخصیتی، زوال عقل، فرونتوتمپورال، دروغگو

دروغگویی مرضی می‌تواند نشانه یک اختلال در سلامت روانی مثل اختلال شخصیت باشد

مقالات روان‌پزشکی، روان‌شناسی و روانکاوی

• دروغگویی مرضی چیست؟
• علل دروغگویی مرضی
نشانه‌ها و علایم دروغگویی مرضی
• تشخیص دروغگویی مرضی
• چگونه با دروغگویان مرضی مقابله کنیم
• درمان دروغگویی مرضی
• خلاصهدروغگوی مرضی [دروغگوی پاتولوژیک] بدون انگیزه روشن از سر اضطرار دروغ می‌گوید. این نوع دروغگویی متفاوت از دروغگویی غیر مرضی است که در آن دروغ به نوعی مفید فایده‌ای است.
دروغ گفتن یک خصلت رایج فعل و انفعال اجتماعی در نوع انسان است. این رفتار حتی در میان برخی حیوانات مثل میمون‌ها نیز دیده می‌شود.
دروغ اغلب به سودی منتج می‌شود. برای مثال، شخص ممکن است برای پیشگیری از خجلت اجتماعی دروغ بگوید. در حالی که برخی از مردم بیش از دیگران دروغ می‌گویند، این رفتار به طور معمول نشانه یک اختلال در سلامت روانی نیست.
دروغگویی مرضی [دروغگویی بیمارگونه یا دروغگویی پاتولوژیک] متفاوت است. دروغگویی مرضی می‌تواند نشانه یک اختلال در سلامت روانی مثل اختلال شخصیت باشد.

دروغگویی مرضی چیست؟
دروغ گفتن به ایراد اظهارات خطا به قصد فریب ارادی دیگران اشاره دارد که اغلب بر مبنای تلاش برای رسیدن به نوعی نفع شخصی انجام می‌شود.
دروغگویی غیر مرضی [غیر پاتولوژیک] رایج است و نشانه یک اختلال محسوب نمی‌شود. فردی که به شکل مرضی دروغ می‌گوید این کار را از سر نوعی تکانش و بدون هر گونه سود مشخص برای خود انجام می‌دهد.
کوشش‌هایی برای ایجاد تمایز بین دروغ مرضی و دروغ غیر مرضی صورت گرفته است اما برای ایجاد مرزبندی متناسب تحقیق بیشتر در این زمینه ضروری است.
یک خصلت کلیدی دروغ مرضی این است که هیچ انگیزش آشکاری در آن نیست. به طور معمول این امکان وجود دارد که بتوان تعیین کرد چرا کسی موضوعی را به دروغ گفته است - مثل سودی که متوجه شخص می‌شود یا اجتناب از افتادن در موقعیتی شرم‌آور یا استرس‌زا - اما دروغگویی مرضی بدون هیچ دلیل روشنی بروز می‌کند و به نظر نمی‌رسد که سودی برای شخص دروغگو در بر داشته باشد.
این موضوع روشن نیست که شخصی که به شکل مرضی دروغ می‎گوید از فریبکاری خود آگاه بوده یا قادر باشد که به شکل عقلایی در مورد دروغ‌های خود فکر کند.
دروغگویی مرضی ممکن است باعث دشوار شدن معاشرت با دیگران شود و به بروز مشکلات جدی با نزدیکان و همکاران شخص دروغگو بینجامد.

علل دروغگویی مرضی
در این حوزه تحقیق اندکی انجام شده است و علل دروغگویی مرضی شناخته شده نیست.
این موضوع روشن نیست که دروغگویی مرضی یک علامت اختلالی دیگر است یا خود به طور مستقل یک اختلال باید محسوب شود.
برای مثال، دروغ گفتن تکانشی یک ویژگی چند اختلال دیگر مثل اختلال وانمودی و اختلالات شخصیتی است.

اختلال وانمودی یا ساختگی
اختلال ساختگی - که برخی اوقات سندرم مونشهاوزن نامیده می‌شود - اختلالی است که در آن شخص چنان عمل می‌کند که گویی از نظر فیزیکی یا روانی دچار بیماری است حال آنکه در واقعیت چنین نیست.
سندرم مونشهاوزن از سوی دیگری هنگامی مطرح است که فرد در مورد بیمار بودن دیگری دروغ می‌گوید. این اختلال بیشترین شیوع را در میان مادران دارد، که به جعل بیماری در مورد بچه خود دست زده و در مورد فرزند خود به دکتر دروغ می‌گویند.
علل اختلال ساختگی روشن نیست. نظریه‌ها در این مورد عبارتند از:
• علل بیولوژیک یا ژنتیک
• قرار گرفتن در معرض سوءاستفاده یا بی‌اعتنایی در دوران بچگی یا
• کمبود عزت نفس
• وجود یک اختلال شخصیتی
• سوءمصرف مواد مخدر
افسردگی

اختلالات شخصیتی
دروغگویی مرضی یک علامت محتمل برخی اختلالات شخصیتی شامل موارد زیر است:
• اختلال شخصیت مرزی (BPD)
• اختلال شخصیت خودشیفتگی (NPD)
• اختلال شخصیت ضد اجتماعی (APD)
اختلال شخصیت مرزی اختلالی است که تشخیص تنظیم احساسات را برای شخص با مشکل مواجه می‌کند. مردم دچار این اختلال ممکن است دچار چرخش‌های شخصیتی شدید، احساس ناپایداری و عدم امنیت شدیدتر بوده و نسبت به خود ثبات عقیده نداشته باشند.
نشانه‌های اختلال شخصیت خودشیفتگی خیالپردازی‌های شدید و نیاز به ستایش بوده و به درمان‌های خاص نیاز دارد.
محققان اصرار دارند که اگرچه در نظریه این امکان وجود دارد که دروغگویی مرضی در مردم دچار اختلال شخصیت ضد اجتماعی بروز کند، افراد دچار این اختلال اغلب برای نفع شخصی یا لذت دروغ می‌گویند.
شخص دچار BPD یا NPD ممکن است بیش از راست دروغ بگوید تا واقعیت را به سمت چیزی که با احساسات و عواطف وی هماهنگی دارد منحرف کند.
این اختلالات شخصیتی می‌توانند به چالش‌های قابل توجهی در روابط بین فردی منجر شوند.

زوال عقل فرونتوتمپورال
یک مطالعه موردی در مورد شخصی دچار نشانه‌های دروغگویی مرضی پی برده است که الگوهای رفتاری وی مشابه مواردی است که در زوال عقل فرونتوتمپورال بروز می‌کند.
زوال عقل فرونتوتمپورال یکی از اشکال زوال عقل است که به نواحی فرونتال و تمپورال مغز آسیب می‌زند و باعث ایجاد تغییراتی در رفتار و زبان می‌شود.
این تغییرات شامل موارد زیر است:
• رفتار اجتماعی نامتناسب
• فقدان روحیه همدردی
• از دست دادن بینش دورنی در مورد رفتار دیگران و خود
• تغییر ترجیحات غذایی
• رفتار تکانشی
• دلزدگی و ملالت
• آشفتگی

نشانه‌ها و علایم دروغگویی مرضی
دروغگویان مرضی از کرده خود ناگزیرند و ممکن است در عملشان در موارد کوچک بروز کنند. دروغ‌ها ممکن است به تدریج بسط بیشتری یافته و چشمگیرتر شوند، به ویژه اگر برای سرپوش گذاشتن بر دروغ‌های پیشتر گفته شده ضروری باشند. این دروغ‌ها با مقادیر زیادی شاخ و برگ یا مسائل جزئی پیچیده‌تر می‌شوند.
مردمی که مکرراً دروغ می‌گویند لزوماً دروغگوی مرضی نیستند. شاخص‌ترین وجه تمایز یک دروغ آسیب‌شناختی این است که انگیزه‌ای پشت آن نیست.
بنابراین کسی که مکرراً داستان‌هایی را اغراق‌آمیزتر می‌کند تا آنها را جالب نظرتر جلوه‌ دهد یا مداوماً برای سرپوش گذاشتن خطاهایی که مرتکب شده است دروغ می‌گوید نامحتمل است که دروغگوی مرضی باشد. این گروه از افراد انگیزش‌های روشنی دارند که بر مبنای آنها علایق مشخصی را به پیش می‌برند.
ممیزی دروغگویی مرضی برای دیگران آسان است، و در نهایت می‌تواند برای خود فرد دروغگو مضر باشد. برای مثال، رو کردن دست فردی که شاخ و برگ خطا یا ادعاهای پرآب و تاب در مورد گذشته خود سر هم می‌کند برای دیگران دشوار نیست.

تشخیص دروغگویی مرضی
دروغگویی مرضی دارای رویکرد تشخیصی فرمال یا قراردادی ندارد، اما پزشک یا درمانگر می‌تواند این رفتار را به عنوان نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی دیگر مثل اختلال شخصیت یا اختلال ساختگی شناسایی کند.
این اختلالات دارای علایم برخوردار از ویژگی همپوشانی شامل دروغگویی تکانشی هستند. مردم دچار این اختلالات نشانه‌های دیگری نیز دارند.
این امکان وجود دارد که دروغگویی مرضی به صورت یک علامت مستقل بروز کند، زیرا برخی از مردم بدون وجود هر گونه اختلال پزشکی زیربنایی دچار این نوع دروغگویی می‌شوند.
ممکن است برای پزشک تعیین اینکه شخصی دچار دروغگویی مرضی است چالش‌برانگیز باشد زیرا در مورد این نوع دروغگویی هیچ نوع تست روان‌شناختی یا بیولوژیکی وجود ندارد.
برای تشخیص بیشتر اختلالات سلامت روانی، پزشک از یک مصاحبه بالینی استفاده می‌کند. اگر شخص در مورد دروغگویی خود صادق نباشد ممکن است برای دکتر لازم شود که با اعضاء خانواده یا دوستان شخص برای شناسایی الگوهای دروغگویی مرضی صحبت کند.

چگونه با دروغگویان مرضی مقابله کنیم
مقابله با یک دروغگوی مرضی ممکن است موضوعی چالش‌برانگیز باشد. شکل‌دهی و حفظ یک ارتباط قابل اعتماد با چنین فردی ممکن است به زمان و حوصله نیاز داشته باشد.
این موضوع مهم است که به خاطر داشته باشیم که چنین شخصی ممکن است قصدی برای ایجاد ضرر یا کسب سود بر اثر دروغ‌های خود نداشته باشد. دروغگویی مرضی می‌تواند تکانشی باشد و اغلب برای شخص دروغگو به عواقب منفی منجر می‎شود. بنابراین، مردم باید از خشم نسبت به این اشخاص یا ملامت آنان برای دروغ‌هایشان خودداری کنند.
آگاهی از این موضوع نیز مهم است که دروغگویی مرضی می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی سلامت روان باشد. صحبت با شخص در مورد دیگر علایم احتمالی مبتلابه وی می‌تواند به شناسایی مشکل و کمک گرفتن از دکتر یا درمانگر کمک کننده باشد.

درمان دروغگویی مرضی
از آنجا که دروغگویی مرضی به عنوان یک اختلال مستقل شناسایی نشده است هیچ درمان قراردادی یا رسمی برای آن وجود ندارد.
اگر پزشک به وجود یک اختلال زیربنایی به عنوان مسبب دروغگویی مشکوک باشد، می‌تواند درمان اختلال مورد اشاره را در دستور کار قرار دهد.
برای مثال، درمان اختلالات شخصیتی به طور معمول مستلزم استفاده از روان‌درمانی یا دارودرمانی است.
از آنجا که دروغگویی مرضی می‌تواند برای دیگران مضر باشد، پزشک ممکن است درمان را برای افراد نزدیک به شخص دروغگو نیز پیشنهاد دهد. درمانگران با این افراد در راستای مدیریت پاسخ‌های آنها به مشکل مورد بحث کار خواهد کرد.

خلاصه
دروغگویی مرضی زمانی مطرح است که شخص به صورت تکانشی در شرایط عدم وجود انگیزش آشکار برای انجام این کار، دروغ می‌گوید. این دروغ‌ها ممکن است شاخ و بال داده شده و با جزئیات همراه شوند اما اغلب مواقع ممیزی آنها آسان است.
دروغ‌های پاتولوژیک به هیچ نوع سود پایدار برای شخص دروغگو منجر نمی‌شود، و این دروغ‌ها می‌توانند برای دیگران مضر باشند.
این موضوع حیاتی است که به خاطر داشته باشیم دروغ گفتن یک ناگزیری است و شخص مرتکب دروغگویی دروغگویی مرضی قصدی برای ضرر زدن به دیگران یا بهتر کردن حال و روز خود ندارد.
از آنجا که دروغگویی مرضی به عنوان یک اختلال شناسایی نمی‌شود هیچ نوع درمان قراردادی یا فرمال برای آن در دست نیست. به هر حال، دروغگویی مرضی می‌تواند نشانه یک اختلال زیربنایی مثل اختلال شخصیتی باشد که دکتر می‌تواند در مورد آن کمک کند./


• آرون کاندولا، دکتر تیموتی جی. لگ
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Medical News Today
What to know about pathological liars
Last reviewed Wed 7 August 2019
By Aaron Kandola
Reviewed by Timothy J. Legg, PhD, CRNP

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.