دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پدوفیلیا [پدوفیلی، بچه‌نوازی] یا کشش جنسی مدام در مورد کودکان زیر سن بلوغ

پدوفیلیا، پدوفیلی، بچه‌نوازی، کشش جنسی، فانتزی جنسی، اختلال پدوفیلیک، لمس ناحیه تناسلی کودک، هورمون‌های جنسی مردانه،   ماده شیمیایی سروتونین، مدروکسی‌پروژسترون استات، پراورا،  لیوپرولاید استات، لوپرون، مهار کننده‎های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)،  سرترالین، زولافت، فلوکستین، پروزاک، فلووکسامین، لووکس، سیتالوپرام، سلکسا،  پاروکستین، پاکسیل

پدوفیلیا به عنوان فانتزی جنسی یا اقدام به فعالیت جنسی با کودکانی تعریف می‎شود که عموماً 13 سال یا کمتر سن دارند. بچه‎نوازها به طور معمول مرد هستند و احتمال جذب آنها نسبت به هر دو جنس (پسر و دختر) مطرح است

مقالات روان‌پزشکی، روان‌شناسی و روانکاوی

• سایکولوجی‌ تودی
• ترجمۀ فرهنگ راد


پدوفیلیا [پدوفیلی، بچه‌نوازی] به عنوان کشش جنسی پایدار نسبت به کودکان زیر سن بلوغ تعریف می‎شود.

[در این مقاله:]
• تعریف پدوفیلیا
• علایم پدوفیلیا
• علل پدوفیلیا
• درمان پدوفیلیا

تعریف پدوفیلیا
پدوفیلیا نوعی پارافیلیا تلقی می‎گردد، اختلالی که در آن تحریک جنسی و لذت فرد به خیالپردازی و اقدام به رفتاری جنسی بستگی دارد که غیر متعارف و زیاده‎روانه است. پدوفیلیا به عنوان فانتزی جنسی یا اقدام به فعالیت جنسی با کودکانی تعریف می‎شود که عموماً 13 سال یا کمتر سن دارند. بچه‎نوازها به طور معمول مرد هستند و احتمال جذب آنها نسبت به هر دو جنس (پسر و دختر) مطرح است. چگونگی ارتباط آنها با جنس مخالف بزرگسال متفاوت است.
اختلال بچه‎نوازی را مـی‎توان در مردمی تشخیص داد که مایل به آشکار کردن این نوع پارافیلیا هستند و نیز در مردمی که منکر جاذبه جنسی نسبت به کودکان می‎شوند، علی‎رغم آنکه شواهد عینی مربوط به پدوفیلیا در آنها وجود دارد. برای تشخیص ابتلاء فرد به این اختلال، وی باید یا بر مبنای نیاز عاجل خود در این مورد وارد عمل شود یا در نتیجۀ نیاز عاجل یا خیالپردازی خویش دچار دیسترس یا پریشان‌حالی قابل توجهی شود. بدون وجود این دو مقیاس، فرد ممکن است دارای گرایش جنسی بچه‌نوازانه باشد اما دچار اختلال پدوفیلیک نباشد.
میزان شیوع اختلال پدوفیلیک مشخص نیست، اما بیشترین شیوع آن مربوط به مردان و تقریباً به میزان 3 تا 5 درصد کل جمعیت مزبور است. گمان می‎رود که میزان این اختلال در زنان به مراتب کمتر از مردان باشد.
تقریباً 20 درصد کودکان آمریکایی در معرض تعرض جنسی قرار گرفته‎اند، که این موضوع پدوفیلیا را به عنوان نوعی شایع از پارافیلیا مطرح می‌کند. متعرضان به طور معمول از دوستان خانواده یا خویشاوندان هستند. نوع اعمال بچه‌نوازانه متفاوت بوده و ممکن است صرفاً شامل تماشای کودک یا کندن لباس‌های وی و لمس او باشد. به هر جهت اعمال مورد اشاره اغلب شامل اقدام به سکس دهانی یا لمس ناحیه تناسلی کودک یا فرد متعرض است. مطالعات نشان داده‌اند که کودکان بی‌پناه یا تنها در ریسک بالاتری برای سوء استفاده جنسی قرار دارند.

علایم پدوفیلیا
برای تشخیص پدوفیلیا در فرد، مقیاس‌های زیر باید در مورد وی مصداق داشته باشند:
• فانتری‎ها، خواست‎ها یا رفتارهای شدید و برگشت کننده شامل فعالیت جنسی با کودکان زیر سن بلوغ (عموماً 13 ساله یا کمسن‎تر) برای یک دوره زمانی دستکم شش ماهه.
• این تمایلات جنسی عملی شده یا سبب ایجاد پریشان‌حالی بالینی قابل توجه یا اختلالاتی در محیط اجتماعی، شغلی یا دیگر عرصه‎های زندگی فرد شده باشد.
• فرد دستکم 16 سال سن داشته و لااقل 5 سال مسن‎تر از بچه‎ای باشد که مورد تعرض وی قرار گرفته است. به هر جهت این شامل فردی در سنین اواخر بلوغ که وارد یک رابطه جنسی ادامه‎دار با کودکی 12 یا 13 ساله شده باشد، نمی‌شود.
به علاوه تشخیص اختلال پدوفیلیک باید مشخص سازد که آیا فرد در عمل جذب کودکان می‌شود، جنسیت بچه‎ای که فرد به آن جذب می‌شود، چیست، و اینکه خواست‌های جنسی به محارم محدود می‎شود یا خیر.
مشکلاتی در مورد تشخیص پدوفیلیا وجود دارد. مردم دچار این اختلال به ندرت به شکل اختیاری دنبال کمک می‎روند. تن دردادن به مشاوره و درمان اغلب اوقات نتیجۀ درگیر شدن در یک مشکل قانونی یا سر و کار پیدا کردن با دادگاه است. مصاحبه‌ها، نظرسنجی‎ها یا موارد ثبت شده در اینترنت، به دست آمده از طریق تحقیقات جنایی می‎توانند شواهد مفیدی در تشخیص اختلال مورد بحث باشند. استفاده گسترده از پورنوگرافی کودکان یک نشانگر تشخیصی مفید برای اختلال پدوفیلیک است. به علاوه، برانگیختگی جنسی ناحیه تناسلی را می‎توان در تنظیمات آزمایشگاهی از طریق محرک جنسی و بر اساس تغییرات مرتبط به پاسخ آلت تناسلی اندازه‎گیری کرد.
پارافیلیاها به عنوان یک گروه از اختلالات جنسی دارای نرخ بالایی از همبستگی با یکدیگر و به همان اندازه نرخ بالایی از همبستگی با اضطراب، افسردگی اساسی یا اختلالات خلقی و اختلالات سوء مصرف مواد مخدر هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانیم:

پارافیلیا یا انحراف جنسی - انواع، علل، و درمان

علل پدوفیلیا
علل پدوفیلیا (و دیگر انواع پارافیلیا) شناخته شده نیستند. برخی شواهد در این مورد وجود دارد که پدوفیلیا در نسل‎های مختلف خانواده‌ها ادامه پیدا می‌کند، اگرچه مشخص نیست که در این مورد یک ریشه ژنتیکی مطرح است یا اینکه پدوفیلیا رفتاری اکتسابی است.
اثبات نشده است که عوامل دیگر، مثل ناهنجاری‎های هورمون‌های جنسی مردانه یا ماده شیمیایی سروتونین در مغز، به عنوان عواملی در توسعه پارافیلیا یا پدوفیلیا دخیل هستند. داشتن تاریخچه قرار گرفتن در معرض سوء استفاده جنسی نیز یک عامل بالقوه در توسعه پدوفیلیا محسوب می‌شود اما این مورد نیز اثبات نشده است.
مدل‎های یادگیری رفتاری عنوان می‌کنند، کودکی که قربانی یا شاهد رفتار جنسی نامناسب بوده است تقلید از این رفتارها را یاد می‎گیرد و در آینده همین رفتارها را تمرین و تقویت می‎کند. این افراد از تماس اجتماعی و جنسی نرمال محروم می‌شوند و بنابراین جاذبه جنسی را از طریق مفاهیم کمتر قابل پذیرش از سوی اجتماع جستجو می‌کنند. مدل‎های فیزیولوژیک بر ارتباط میان هورمون‎ها، رفتار، و سیستم عصبی مرکزی با گرایش مشخص به نقش پرخاشگری و هورمون‎های جنسی مردانه تمرکز می‎کنند.
افراد ممکن است در دوران پیرامون زمان بلوغ از علایق جنسی خود نسبت به کودکان آگاه شوند. بچه‌نوازی ممکن است به اختلالی مادام‎العمر تبدیل گردد اما اختلالات پدوفیلیک شامل ویژگی‎هایی است که ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردند (دیسترس، اختلالات فیزیولوژیک، گرایش به عمل بر مبنای خواست‎ها).

درمان پدوفیلیا
برای درمان اختلال پدوفیلیک می‎توان از دارو در کنار روان‎درمانی استفاده کرد. داروهای مورد اشاره شامل آنتی‎اندروژن‌ها برای کاهش میل جنسی، مدروکسی‌پروژسترون استات (پراورا) و لیوپرولاید استات (لوپرون) است. مهار کننده‎های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) برای درمان اختلالات جنسی تکانشی همراه و / یا رسیدن به هدف نفع ناشی از عوارض جانبی جنسی کاهش شهوت جنسی مفیدند. دوزهای بالا که به طور معمول برای افسردگی تجویز می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها شامل سرترالین (زولافت)، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین (لووکس)، سیتالوپرام (سلکسا) و پاروکستین (پاکسیل) است.
شدت میل جنسی همواره به رفتار پارافیلیایی مرتبط نیست و میزان بالای تستوسترون در جریان خون نیز فرد را همیشه در معرض ابتلاء به پارافیلیاها قرار نمی‌دهد. هورمون‌هایی مثل مدروکسی‌پروژسترون استات و سیپروترون استات سطح تستوسترون در جریان خون را کاهش می‌دهند و از این طریق میل جنسی و حالت تهاجمی را پایین می‌آورند. این هورمون‎ها باعث کاهش تعداد موارد نعوظ، خیالپردازی جنسی، و آغاز رفتارهای جنسی شامل خودارضایی و مقاربت جنسی می‌شوند. هورمون‌ها به طور معمول در کنار رفتار درمانی و درمان‌های شناختی مورد استفاده قرار می‌گیرند. داروهای ضد افسردگی مثل فلوکستین در کاهش میل جنسی مؤثر بوده‎اند اما در کاهش فانتزی‌های جنسی توفیقی نشان نداده‌اند.
تحقیق عنوانگر این موضوع هستند که مدل‎های شناختی - رفتاری در درمان مردم دچار اختلال پارافیلیک مؤثرند. چنین مدل‎هایی ممکن است شامل مواجهه با وضعیت‌های شرم‎آور، مواجه شدن با انحرافات شناختی، همدلی با قربانی (نشان دادن عواقب ایجاد شده برای قربانیان)، آموزش فرد آزارنده (پرورش مهارت‌های اجتماعی، مدیریت زمان، ساختار)، پیشگیری از عود (شناسایی عوامل پیش‌بینی کننده رفتار [موقعیت‌های با ریسک بالا] و چگونگی مختل کردن عوامل برانگیزاننده)، سیستم‎های نظرسنجی (اعضاء خانواده که به پایش رفتار بیمار کمک می‌کنند) و مراقبت مادام‎العمر باشند.
وضعیت‌های خشونت‌آمیز شامل کاربرد محرک‌های منفی برای کاهش یا از بین بردن یک رفتار است. این نوع درمان حساسیت‎زایی پنهان ایجاد می‎کند، که شامل آرام کردن و نمایش صحنه‌هایی از انحراف رفتار به دنبال یک اتفاق منفی مثل گیر کردن آلت تناسلی به دندانه‎های زیپ شلوار است. قرار دادن فرد در وضعیت نامطبوع کمکی شبیه حساسیت‌زایی پنهان است مگر در این مورد که واقعه منفی واقعی است و برای مثال به شکل پراکندن یک بوی ناخوشایند در هوا از سوی درمانگر انجام می‎شود. هدف در این مورد این است که بیمار رفتار انحرافی مورد درمان را با بوی ناخوشایند مربوط کند. برای مثال فرد متعرض باید فیلم‎هایی را در مورد بزه یا جرم خویش تماشا کند با این هدف که این تجربه برای فرد متعرض ناخوشایند و آزار دهنده خواهد بود.
رویکردهای وضعیت‎دهی مثبتی وجود دارند که بر محور پرورش مهارت‎ها و جایگزین‎ها و رفتارهای متناسب متکی هستند. برای مثال تجدید وضعیت‎دهی به بیمار بازخوردی فوری می‎دهد، که می‎تواند در تغییر رفتارش به او کمک کند. مثلاً، فرد ممکن است به یک ماشین زیست‎بازخورد متصل به یک چراغ وصل شود، و به وی آموزش داده شود تا وقتی در معرض موارد محرک جنسی قرار می‎گیرد چراغ را در یک طیف رنگی خاص روشن نگه دارد.
درمان‎های شناختی شامل تجدید ساختار تحریفات شناختی و پرورش همدلی است. تجدید ساختار تحریف‎های شناختی شامل تصحیح افکار فرد بچه‎نواز در این مورد است که گویا کودک قربانی مایل است تا در فعالیت مورد نظر بچه‎نواز مشارکت داشته باشد. فرد بچه‎نواز هنگام دیدن یک دختر خردسال در هنگام پوشیدن شورت ممکن است به اشتباه پیش خودش فکر کند، "اون منو می‎خواد!". پرورش همدلی شامل کمک به متعرض برای رسیدن به چشم‌اندازی از دیدگاه قربانی و همراهی با قربانی و درک مضراتی است که کودک تحمل می‎کند.
تعیین پیش‌آگهی برای پدوفیلیا دشوار است. برای افراد پدوفیلیک تغییر فانتزی‎های درازمدت شکل گرفته در مورد کودکان ممکن است دشوار باشد. درمانگر می‎تواند برای کاهش شدت فانتزی‎های پدوفیلیاک تلاش کند و راهکارهایی برای مقابله با این موارد را در بیمار ایجاد نماید، اما خود بیمار باید بخواهد که بداند مشکلی در کار است و نیز مایل باشد که همراه درمانگر برای موفقیت درمان مشارکت کند. روان‎درمانی دینامیک، تکنیک‎های رفتاری، رویکردهای مربتط به استفاده از مواد شیمیایی، و مداخلات جراحی نتایج متناقضی در پی داشته‌اند. مراقبت مادام‎العمر ممکن است رویکردی مصلحت‌گرایانه و واقع‎نگرانه باشد./


Source:
Psychology Today
Pedophilia
Last reviewed 03/06/2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.