دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فروتریزم یا تحریک جنسی بر اثر دستمالی دیگران بی‌خبر از ماجرا

پارافیلیا، فروتریزم، فروتریستیک، تاچبیزم، اختلال جنسی، تحریک جنسی، مالیدن دیگران، پارافیلیک، ارومای دوران کودکی، مدروکسی‌پروژسترون استات، عریان‌گرایی، برهنه‎گرایی، آلت‌نمایی

در حدود 30 درصد مردان در مقاطعی از زندگی به اعمال فروتریستیک مبادرت می‌ورزند. در میان مردان بزرگسال قرار گرفته تحت درمان برای اختلالات پارافیلیک، در حدود 10 تا 14 درصد موارد دچار فروتریزم هستند.

مقالات روان‌پزشکی، روان‌شناسی و روانکاوی

• دکتر جانت بریتو، جیمز رولاند
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

فردی که بر اثر مالیدن خود به دیگران بدون زمینه و توافق قبلی، و به طور معمول در مکان‎های پرازدحام، دچار تحریک یا برانگیختگی جنسی می‎شود ممکن است دچار یک اختلال جنسی موسوم به فروتریزم باشد. فروتریزم نوعی دلبستگی پارافیلیک یا پارافیلیا است. پارافیلیا اشتیاق جنسی نیرومند و نامتعارف نسبت به اشیاء، موقعیت‌ها، سرگرمی‎ها، رفتارها یا اشخاص محسوب می‌شود.
فروتریزم وضعیتی است که درک بسنده‌ای نسبت به آن وجود ندارد. میزان شیوع آن در کل جمعیت مشخص نیست. برخی تحقیقات عنوان می‌کنند که در حدود 30 درصد مردان در مقاطعی از زندگی به اعمال فروتریستیک مبادرت می‌ورزند. در میان مردان بزرگسال قرار گرفته تحت درمان برای اختلالات پارافیلیک، در حدود 10 تا 14 درصد موارد دچار فروتریزم هستند.

[مطالب این مقاله:]
• علایم فروتریزم
• ریسک فاکتورهای فروتریزم
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• تشخیص فروتریزم
• درمان فروتریزم
• عوارض فروتریزم
• دورنما فروتریزم
• حمایت در برابر فروتریزم

علایم فروتریزم
فروتریزم به طور خاص به شکل فانتری یا رفتار واقعی برقراری تماس جنسی با دیگران در مکان‎های عمومی خود را نشان می‎دهد. به طور معمول این رفتار خود به شکل دستمالی ناحیه باسن یا مالیدن آلت برافراخته به شخص بی‌اطلاع از موضوع نمود پیدا می‌کند.
فروتریزم از نظر بالینی به عنوان مبادرت به چنین رفتارها یا داشتن چنین سرگرمی‎هایی در یک بازه زمانی دستکم شش ماهه تعریف می‎شود. اگر اعمال یا افکار مورد اشاره در عملکرد روزمره فرد اختلال ایجاد کنند، آنها ممکن است مبتلاء به فروتریزم تشخیص داده شوند.
فروتریزم با تاچریزم تفاوت دارد. تاچریزم وضعیتی است که در آن فرد بر اثر گرفتن یا مالیدن دست‎ها و پستان‎ها، باسن یا ناحیه تناسلی مردم در یک مکان عمومی دچار برانگیختگی یا تحریک جنسی می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانیم:

پدوفیلیا [پدوفیلی، بچه‌نوازی]

پارافیلیا یا انحراف جنسی - انواع، علل، و درمان

علل و ریسک فاکتورهای فروتریزم
علل یا ریسک فاکتورهای دارای پشتوانه اثبات علمی برای اختلال مورد بحث وجود ندارد. در هر حال چند نظریه در این مورد مطرح شده است.
فردی که به شکل تصادفی خود را درون شلوغی به کسی می‌مالد و بر اثر آن دچار تحریک جنسی می‎شود ممکن است تمایلی برای تکرار این تجربه در خود احساس کند. این واقعه ضمنی یا اتفاقی می‌تواند جایگزین روش‌های مرسوم و سنتی برای رسیدن به تحریک یا برانگیختگی جنسی شود.
ترومای دوران کودکی مثل قرار گرفتن در معرض تعرض جنسی یا اختلال اضطراب می‎تواند مانع از رشد روان‎جنسی نرمال در فرد شود. مردم دچار این وضعیت ممکن است تماس بدنی با فردی بیگانه را همانند نوعی ناز و نوازش پیش از رابطه جنسی و خودمانی شدن احساس کنند.
دیگر دلیل محتمل برای بروز این رفتار این است که فرد ممکن است در رسیدن به خودمانی‎گری و رفتار صمیمانه جنسی دچار مشکل باشد. این وضعیت ممکن است بر اثر آناتومی غیر نرمال مغز که بر سلامت عاطفی و کنترل تکانش‌ها تأثیر می‎گذارد بروز کند.
نشانه‌های پارافیلیاها اغلب اوقات پیش از دوران بلوغ خود را نشان می‎دهند. فرد دارای ذهن مشغول و گرفتار به سکس در ریسک بالاتری برای ابتلاء به فروتریزم قرار دارد.
مردان در سنین بین 15 تا 25 سال در معرض بیشترین احتمال ابتلاء به این اختلال قرار دارند. اختلال مزبور همچنین در برخی افراد مسن‌تر، و مردان دچار عدم امنیت اجتماعی ثبت شده است. زنان عموماً هدف یا قربانی رفتارهای مورد بحث هستند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
فروتریزم یک اختلال جنسی است و باید به عنوان یک اختلال پزشکی مورد درمان قرار گیرد. داشتن چنین احساساتی گناه دارنده آنها نیست اما عمل به این احساسات باعث آزردن خود و دیگران می‎شود.
اگر کسی ظن ابتلاء خود به فروتریزم را دارد باید موضوع را به پزشک یا متخصص سلامت روانی اطلاع دهد. آگاهی در مورد احساسات خود و جستجوی کمک در مورد آنها نخستین قدم برای درمان اختلال مورد بحث محسوب می‎شود. مردم نباید در مورد احساساتی که دارند و در اختیار یا کنترل آنها نیست احساس شرمندگی کنند.

تشخیص فروتریزم
در هنگام صحبت با درمانگر یا روان‌پزشک این موضوع مهم است که فرد بتواند در مورد احساسات و رفتارهای خود صادقانه حرف بزند. تنها راه کمک به فرد این است که درمانگر میزان گسترش اختلال مورد بحث را در مورد فرد بداند.
درمانگران برای رسیدن به تشخیص از پرسشنامه‎های مختلفی استفاده می‎کنند. نخستین جلسه مشاوره به طور معمول صرف بررسی تاریخچه پزشکی و روان‌شناختی فرد می‎شود. اگر کسی مبتلاء به یک اختلال سلامت روانی تشخیص داده شده باشد، این مهم است که موضوع را با درمانگر خود در میان بگذارد. درمانگر در مورد تارخچه جنسی فرد شامل رفتارهای غیر معمول با وی صحبت خواهد کرد. در عین حال درمانگر از فرد در مورد افکار، احساسات و رفتارهای کنونی وی پرسش خواهد کرد.

درمان فروتریزم
در بسیاری از موارد مردمی که در صدد تشخیص وضعیت برمی‎آیند پیشتر بر اثر ارتکاب به یک تعرض جنسی یا رفتار بزهکارانه گرفتار شده‌اند. فرد ممکن است به دلیل شناخت نسبت به مشکل خود یا بر اثر پیشنهاد فرد دیگری که به وی نزدیک است در صدد درمان خود برآید.
درمان فروتریزم به طور معمول شامل استفاده از روان‌درمانی و رفتار درمانی است. روان ‎درمانی که زیر عنوان گفتار درمانی نیز شناخته می‌شود بر شناسایی محرک‎های رفتار فروتریزم و رسیدن به راهکارهایی برای تغییر راستای تفکرات و احساسات فرد متمرکز می‌شود. هدف رفتار درمانی آموزش چگونگی اعمال کنترل فرد بر تکانش‎های خود و عدم لمس افراد بی‌خبر از ماجرا است.
مصرف مدروکسی‌پروژسترون استات، که یک هورمون زنانه است نیز می‎تواند به کاهش تکانش‌های جنسی کمک کند.

عوارض فروتریزم
مردم باید پیش از آنکه در صدد عملی کردن امیال خود باشد به دنبال کمک بروند. فروتریزم نوعی تجاوز یا تعرض جنسی محسوب می‎شود. تماس ناخواسته با دیگران می‌تواند به دستگیری فرد از طرف قانون منجر شود.
فرد در عین حال ممکن است بر اثر تماس با مردم دچار دیسترس یا پریشان حالی گردد. این نیز امکان دارد که فروتریزم به تماس‌های جنسی خشونت‌بارتر با دیگران منجر شود. ابتلاء به فروتریزم خطر دچار شدن به دیگر انواع پارافیلیا مثل عریان‎گرایی را افزایش می‌دهد. عریان‌گرایی داشتن اشتیاق شدید به نشان دادن اندام‌های جنسی در ملاء عام است.

دورنما
فروتریزم را می‎توان با موفقیت درمان کرد، اگرچه تمامی مبتلایان به پارفیلیا را نمی‎توان به شکل کامل معالجه کرد. خلاصی از فروتریزم زمانی کامل تلقی می‌شود که فرد 5 سال را به دور از وسوسه ارتکاب مجدد آن سپری کرده باشد. بسیاری از مردم مبتلاء به این اختلال خود را مبتلاء به آن تلقی نمی‎کنند، بنابراین این موضوع اهمیت دارد که دوستان یا اعضاء خانواده چشم فرد مبتلاء را به روی واقعیت باز کنند. درمان درازمدت به کمک یک مشاور سلامت روانی نیز ممکن است مورد نیاز باشد.

در مورد فرد قرار گرفته در معرض تعرض فروتریزم چه می‎توان گفت؟
اگر کسی علی‎رغم میل خود مورد لمس قرار گرفته باشد و فرد مسؤول این عمل را بشناسد باید بلافاصله با وی مواجه شود. افراد دچار اختلال مورد بحث به طور معمول آماده تعارض یا فعل و انفعال واقعی با موضوع حرکت خود نیستند./

Source:
Healtline
What Is Frotteurism?
Medically reviewed by Janet Brito, PhD, LCSW, CST
on October 25, 2017 —
Written by James Roland

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.