دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

زن و ماه: آیا واقعاً میان چرخۀ عادت ماهانه در زنان و ماه ارتباطی هست؟

قاعدگی, خون, راکتا, سانسکریت, چاندار, ماه سفید, ماه سرخ, ماه صورتی, ماه بنفش

برای عامه مردم این ایده جذاب است که عادت ماهانه در زنان و ماه ممکن است به هم مرتبط باشند

برای قرن‌ها مردم در این اندیشه بوده‌اند که آیا ارتباطی میان مراحل گردش ماه به دور زمین و چرخۀ عادت ماهانه وجود دارد. دشوار نیست که بدانیم این فکر از کجا نشأت گرفته است. برای زنانی که عادت ماهانه در آنها آغاز می‌شود میانگین چرخه عادت ماهانه در حدود 29 روز است که همان تعداد روزهای چرخۀ قمری است. ما می‌دانیم که ماه جزر و مدهای کره زمین را کنترل می‌کند بنابراین دور از ذهن نیست که تصور کنیم ماه ممکن است بر فراز و فرودهای داخلی چرخه عادت ماهانه تأثیر داشته باشد. در حالی که بسیاری از مطالعات علمی این فرضیه را رد می‌کنند، برای عامه مردم این ایده جذاب است که عادت ماهانه در زنان و ماه ممکن است به هم مرتبط باشند.

عقده سیندرلا (سندرم سیندرلا) چیست؟

کولت داولینگ, مشکلات عاطفی, عزت نفس, بت‌سازی, واقع‌گرایانه, فرزندپروری

زنانی که از این کمپلکس (عقده) رنج می‌برند به علت ترس از تنهایی غالباً روابط دچار مشکل سوءاستفاده یا فحاشی و ناکارآمدی را بر اثر پایین بودن عزت نفس تحمل می‌کنند

اصطلاح عقده سیندرلا [سندرم سندرلا] برای توصیف ترس از استقلال یا عدم وابستگی از سوی زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. عقده سیندرلا بر این ایده یا فکر استوار است که بسیاری از زنان باور ندارند که می‌توانند از خود مراقبت کنند، بلکه در عوض معتقدند برای مراقبت از خود نیاز به شخصیتی مردانه در زندگی خود دارند. این زنان خود را همچون شاهزاده خانم‌هایی می‌بینند که در انتظار آنند تا شاهزاده‌ای برای نجات آنان از راه برسد. زنانی که از این کمپلکس (عقده) رنج می‌برند به علت ترس از تنهایی غالباً روابط دچار مشکل سوءاستفاده یا فحاشی و ناکارآمدی را بر اثر پایین بودن عزت نفس تحمل می‌کنند.

خموشی انتخابی یا لالمانی چیست؟

تأخیر رشد, مشکلات زبانی, اختلال وسواس ناگزیر, اختلال پانیک, روان‌درمانی

خموشی انتخابی [لالمانی خودخواسته] نوعی اختلال اضطراب در کودکان است

خموشی انتخابی [لالمانی خودخواسته] نوعی اختلال اضطراب در کودکان است که با ناتوانی در صحبت یا ارتباط برقرار کردن در برخی موقعیت‌ها مشخص می‌گردد. این اختلال معمولاً برای اولین بار در دوران کودکی تشخیص داده می‌شود. کودکان دچار خموشی انتخابی در بعضی موقعیت‌های خاص اجتماعی مثل زمان حضور در مدرسه یا اجتماعات از صحبت کردن خودداری می‌کنند. بنا به تخمین‌ها کمتر از 1 درصد کودکان دچار خموشی انتخابی هستند. نخستین مورد توصیف این اختلال به سال 1877 برمی‌گردد که پزشک آلمانی آدولف کوسمول / Adolph Kussmaulکودکانی را که بر اثر ابتلاء به "افاسیا ولونتاریا" از صحبت امتناع می‌کردند به این صفت متصف کرد.

آیا تماشای فیلم‌های پورنو باعث افسردگی می‌شود؟

 دو‌جنس‌گرا, سکس, خودارضایی, رفتارهای جنسی, اعتیادآور, آموزش جنسی, پورنوگرافی

مردمی که به کرات پورن تماشا می‌کنند بیشتر محتمل است که دچار احساس تنهایی شوند

عموماً چنین فکر می‌شود که تماشای فیلم‌های پورن باعث افسردگی می‌گردد اما شواهد کمی در اثبات این مورد وجود دارد. تحقیق نشان دهنده آن نیست که پورن بتواند محرک افسردگی باشد. به هر حال امکان تحت تأثیر قرار گرفتن از طرق دیگر وجود دارد - که تماماً وابسته به زمینه شخصی و چگونگی کاربرد پورنوگرافی از سوی شخص دارد. در حالی که برخی ممکن است لذت بردن از پورن را با رویکردی معتدل آسان ببینند دیگران ممکن است از پورن به شکلی ناگزیر استفاده کنند. بعضی‌ها ممکن است پس از تماشای پورن دچار احساس گناه یا شرمندگی شوند که این می‌تواند نقشی در سلامت عاطفی آنها بازی کند. این مقاله به آنچه نیاز تا در مورد ارتباط بین پورن و افسردگی بدانید، می‌پردازد.

آیا رویاهای جنسی ما سعی دارند تا چیزی را به ما بگویند؟

جنسیت غیر دودویی, بی‌جنس‌گرا, بی‌جنسیتند, قضایای جنسی, فانتزی‌های جنسی, خودارضایی, ارگاسم

رویاهای جنسی می‌توانند به شکل مستقیم بازتاب دهنده شرایط امروزه روز زندگی باشند.

رویاهای جنسی می‌توانند به شکل مستقیم بازتاب دهنده شرایط امروزه روز زندگی باشند. برخی از مردم دارای رویاهای جنسی در مورد کسانی هستند که هرگز عملاً در زندگی واقعی تمایلی به خوابیدن با آنان ندارند - اما به نوعی، این تجربه در رویای آنان لذت‌بخش به نظر می‌رسد و آنان را به بیدار شدن از خواب در شکلی گیج کننده وامی‌دارد. وقتی از دلفن خواسته شد تا مثالی در این مورد بیاورد، وی به داستانی کوتاه در مورد یکی از مراجعان خود اشاره کرد که دارای رویاهای جنسی در مورد شخصی بود که هرگز نمی‌خواست با او بخوابد.

آیا روان‌پزشکی آنلاین برای شما مناسب است؟

روان‌پزشکی آنلاین می‌تواند راهی مؤثر و قابل اعتماد برای رسیدن به اهداف درمانی سلامت روانی شما باشد. این مقاله به توضیح چگونگی کار روان‌پزشکی آنلاین، آنچه می‌تواند انجام دهد و آنچه نمی‌تواند، و چگونگی تعیین همخوانی آن با نیازهای شما می‌پردازد. نخستین قدم در مشخص کردن مناسب بودن روان‌پزشکی آنلاین بری شما این است که تعیین کنیم آیا یک روان‌پزشک می‌تواند برای نیازهای سلامت روانی شما گزینه مناسبی باشد یا یک روان‌شناس. از آنجا که روان‌پزشکی و روان‌شناسی خدمات مختلفی را به اشخاص ارائه می‌دهند، نوع خدمات آنلاین آنها نیز متفاوت است.

اختلال علایم جسمانی: علایم، علل، تشخیص، و درمان

هیپوکندریازیس, اختلال سوماتوفرم, اختلال تبدیل, اختلال صوری

درمان اختلال علایم جسمانی از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است

اختلال علایم جسمانی (SDD) یک اختلال روانی است که با شکایات قابل توجه، برگشت کننده، متعدد و فعلی بالینی در مورد علایم سوماتیک (بدنی، جسمانی) مشخص می‌شود. این اختلال که پیشتر زیر عنوان اختلال جسمانی‌سازی یا ناخوشی روان‌تنی شناخته می‌شود باعث ایجاد چنان نگرانی و مشغله‌ ذهنی می‌شود که زندگی روزانه فرد مبتلاء را دچار اختلال می‌کند. مردم مبتلاء به اختلال علایم جسمانی ممکن است اقدامات معمول در پزشکی یا اختلالات متعارف را به عنوان موارد تهدیدگر زندگی تلقی کنند. این احساسات و رفتارهای مرتبط به نگرانی پیرامون بیماری با گرفتن نتایج نرمال در تست‌های پزشکی تسکین نمی‌یابند. درمان اختلال علایم جسمانی شامل درمان شناختی رفتاری و برخی داروهای ضد افسردگی است.

مقالات دیگر...