دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بر مبنای ICD-11، مردم مبتلاء به اختلال گیمینگ در مورد مقدار زمان صرف شده برای بازی‎های دیجیتال و ویدیویی دچار مشکل هستند

در سال 2018 سازمان بهداشت جهانی (WHO) اختلال گیمینگ را در "طبقه‎بندی بین‎‏المللی بیماری‎ها" (ICD-11) قرار داد. ICD-11 فهرستی از بیماری‎ها و اختلالات پزشکی است که متخصصان مراقبت‎های پزشکی برای تشخیص و برنامه‎های درمانی مورد استفاده قرار می‎دهند. بر مبنای ICD-11، مردم مبتلاء به اختلال گیمینگ در مورد مقدار زمان صرف شده برای بازی‎های دیجیتال و ویدیویی دچار مشکل هستند. این گروه از مردم در عین حال پرداختن به این بازی‎ها را در در مقایسه با دیگر فعالیت‎ها در اولویت قرار می‎دهند و بر اثر رفتارهای مربوط به بازی کردن دچار تأثرات منفی می‎شوند. WHO تصمیم به این طبقه‎بندی را پس از مرور تحقیقات و مشورت با کارشناسان اتخاذ کرد. WHO مدعی است که این طبقه‎بندی به افزایش تمرکز بر اختلال گیمینگ و پیشگیری و درمان آن منجر خواهد شد.

فورمیکیشن علامتی از وجود یک اختلال زیربنایی است بنابراین درمان اختلال مزبور به طور معمول باعث رفع فورمیکیشن خواهد شد. اختلال مورد اشاره ممکن است جسمانی، روان‌شناختی یا مرتبط به سوء مصرف مواد مخدر باشد.

فورمیکیشن احساس خزیدن حشرات زیر پوست بدن است. این نام‌گذاری برگرفته از کلمه لاتینی "فورمیکا" به معنی مورچه است. فورمیکیشن نوعی توهم بساوایی (توهم لامسه‎ای) است، بدین معنی که فرد دچار نوعی احساس فیزیکی می‎شود حال آنکه هیچ علت فیزیکی برای ایجاد حس مزبور وجود ندارد. این حس می‎تواند به خارش منجر شود که ممکن است در طول شب تشدید گردد و می‎تواند به قدری شدید باشد که بر کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی بگذارد. احساس وجود چیزی بر روی پوست بدون محرک فیزیکی نوعی پارستزی است، که در عین حال می‎تواند با سوزش، مور مور، بی‎حسی و احساس سرما همراه گردد. فورمیکیشن با چند اختلال پزشکی مختلف و همچنین با ترک مواد مخدر و برخی داروها مرتبط شده است.

حمله پانیک و اختلال پانیک می‎توانند به هر فردی با هر پس‎زمینه نژادی و قومی آسیب برسانند، اما میزان شیوع آنها در میان زنان بیش از مردان است

حمله پانیک بر اثر اوج‎گیری اضطراب رخ می‎دهد. هر کسی ممکن است دچار آن شود اما در عین حال حمله پانیک یک علامت مشخصۀ اختلال پانیک است. حمله پانیک می‎تواند به تسریع ضربان قلب، سریع شدن آهنگ تنفس، تعریق، لرزش، و دیگر علایم منجر شود. در مردم فاقد ابتلاء به اختلال اضطراب، حمله پانیک فقط هنگامی بروز می‎کند که واقعه‎ای به عنوان محرک اضطراب‎ وجود داشته باشد. حمله پانیک و اختلال پانیک می‎توانند به هر فردی با هر پس‎زمینه نژادی و قومی آسیب برسانند، اما میزان شیوع آنها در میان زنان بیش از مردان است. حمله پانیک اغلب از یک عامل محرک یا حادثه نشأت می‎گیرد اما در عین حال ممکن است به صورت ناگهانی و تصادفی، بی وجود هر علت آشکار بروز کند. باور بر آن است که ریشه حمله پانیک نوعی پاسخ به خطر است که در جریان تکامل شکل گرفته است.

نشانه‎های ODD به طور کلی در سال‎های پیش از ورود به مدرسه خود را نشان می‎دهند. گاهی از اوقات ODD دیرتر شکل می‎گیرد اما تقریباً در تمامی موارد این شکل‎گیری به پیش از سال‎های اولیه نوجوانی برمی‎گردد.

حتی خوش‌خوترین کودکان ممکن است در برخی مواقع رفتاری چالش‌برانگیز از خود نشان دهند. اما اگر کودک یا نوجوان شما دارای یک الگوی رفتاری مداوماً حاکی از خشم، تحریک‎پذیری، مجادله، نافرمانی یا جسارت در برابر شما و دیگر چهره‎های دارای اقتدار در زندگی خود باشد، وی (دختر / پسر) ممکن است دچار اختلال نافرمانی ستیزه‎جویانه (ODD) باشد. به عنوان پدر یا مادر، شما ناچار نیستید که به صورت منفرد در مدیریت کودک دچار ODD کوشش کنید. دکترها، مشاورها و کارشناسان رشد کودک می‎توانند در این مورد به شما کمک کنند. درمان ODD شامل استفاده از مداوها، شکل‎دهی و پرورش فعل و انفعال مثبت در خانواده و مهارت‌های مدیریت رفتار، و احتمالاً داروهایی برای درمان اختلالات روانی مرتبط است.

کم‎فعالی جنسی ممکن است نوعی نشانه‌شناختی ADHD در برخی موارد باشد، و نیز این احتمال وجود دارد که این وضعیت نوعی اثرات جانبی داروهای ADHD یا داروهای ضد افسردگی باشد که اغلب اوقات برای درمان علایم ADHD مورد استفاده قرار می‎گیرند.

اختلال بیش‎فعالی کمبود توجه (ADHD) سبب بروز طیفی از علایم شامل بیش‌فعالی، دشواری توجه، و مسائل رفتاری می‎شود. ADHD در عین حال ممکن است بر زندگی عاشقانه، احساس ارزش قائل بودن فرد برای خود یا حتی توانایی عملکرد جنسی وی تأثیر منفی بگذارد. این مارکرها یا نشانگرها برای تشخیص اختلال به کار نمی‎روند و آنها ممکن است ناشی از خود اختلال بوده یا به عنوان یک عارضه جانبی داروهای مورد استفاده برای درمان ADHD بروز کنند. با وجودی که ADHD غالباً در دوران کودکی تشخیص داده می‎شود این اختلال بر زندگی بزرگسالان نیز تأثیر می‎گذارد. برخی از افراد بزرگسال مبتلا به ADHD خبر از ایجاد تغییراتی در زندگی جنسی خود می‎دهند. ایجاد چهارچوب مشخصی برای علایم مورد بحث دشوار است زیرا تغییرات ممکن است در هر فردی به شکلی متفاوت بروز کند.

توهم عظمت چیزی فراتر از صرف اعتماد به نفس بیش از حد یا حس خودمهم‎پنداری بیش از اندازه است. توهم عظمت بین فرد مبتلا به آن و جهان واقعی انفصالی عمیق ایجاد می‎کند

توهم عظمت باور یا تصور خطای فرد در مورد میزان بزرگی خود است. فرد دچار توهم عظمت برای مثال ممکن است بر این باور باشد که می‎تواند جنگ‎های بین‎المللی را خاتمه دهد یا حتی در مورد خود تصوری از موجودی فناناپذیر داشته باشد. توهم عظمت که به نام توهم خودبزرگ‎بینی نیز شناخته می‎شود اغلب با علایم مشکلات سلامت روانی شامل برخی توهمات دیگر همراه است. این نوع توهمات با اختلالات روانی یا جسمانی شامل اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی یا برخی انواع زوال عقل همراه هستند. مردم دچار توهم عظمت خود را بزرگ، بسیار فاضل، مهم‎تر از دیگران یا حتی موجودی جادویی می‎بینند. این توهم ممکن است مداوم باشد یا احتمال آن هست که به صورت متناوب ظاهر شود. برخی مردم دچار توهم عظمت در عین حال به دیگر توهمات مثل ترس از تحت تعقیب بودن یا باورهای غیر متعارف مذهبی دچار می‎شوند.

یک باور غلط عمومی این است که اسکیزوفرنی به معنی "تعدد شخصیتی" است. این واقعیت ندارد و توصیف کنندۀ این اختلال نیست

کسی که دچار اختلال طیف اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) باشد ممکن است به برخی توهمات دچار شود که عموماً زیر عنوان پارانویا شناخته می‎شوند. این توهمات ممکن است به این ترس و هراس دامن بزنند که گویا دیگران علیه فرد به توطئه‌چینی یا دسیسه مشغولند. هر کسی ممکن است در مقاطعی از زندگی خود دچار افکار پارانوئیدی شود. در یک روز سخت آدم ممکن است پیش خودش تکرار کند، "اوه پسر، همۀ دنیا زده‎اند بیرون تا حال مرا بگیرند!" اما ما می‏‌دانیم که موضوع چنین نیست. مردم دچار پارانویا اغلب دچار شبکۀ گسترده‎ای از افکار و ایده‌های پارانوئیدی هستند.

مقالات دیگر...