دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دیابت نوع 2 در کودکان: بیماری در حال گسترش سریع

تشنگی مفرط, افزایش گرسنگی, تست گلوکز خون ناشتا, تست A1C

نچه زمانی نوعی بیماری بود که صرفاً بزرگسالان با آن مواجه بودند اکنون در کودکان رو به افزایش دارد

مقالات دیابت

در این مقاله:
◄ علایم دیابت نوع 2 در کودکان
◄ علل دیابت نوع 2 در کودکان
◄ تشخیص دیابت نوع 2
◄ ریسک فاکتورهای دیابت نوع 2
◄ درمان دیابت نوع 2
◄ پیامدهای بالقوه دیابت نوع 2
◄ چگونه از دیابت نوع 2 در کودکان پیشگیری کنیم
◄ دورنماسالیان سال دیابت نوع 2 به عنوان نوعی بیماری صرفاً مبتلابه بزرگسالان تلقی می‌گردید. در واقع، دیابت نوع 2 زمانی دیابت با آغاز در دوره بزرگسالی نامیده می‌شد. اما آنچه زمانی نوعی بیماری بود که صرفاً بزرگسالان با آن مواجه بودند اکنون در کودکان رو به افزایش دارد.
دیابت نوع 2 نوعی اختلال مزمن است که بر چگونگی متابولیزه کردن قند (گلوکز) توسط بدن تأثیر منفی دارد.
در فاصله سال‌های 2014 و 2015 در حدود 24 درصد موارد جدید تشخیص دیابت در کودکان دیابت نوع 2 بود.


علایم دیابت نوع 2 در کودکان
مشخص کردن علایم دیابت نوع 2 همیشه کار آسانی نیست. در اکثریت موارد این بیماری به تدریج گسترش می‌یابد که این ویژگی باعث دشوار شدن شناسایی علایم آن می‌گردد. بسیاری از مبتلایان اصلاً هیچ‌گونه علامتی ندارد. در دیگر موارد کودکان ممکن است علامتی نشان ندهند.
اگر کسی ظن به ابتلاء کودک خود به دیابت داشته باشد باید در مورد شش علامت زیر گوش به زنگ عمل کند:

1. خستگی مفرط بیش از حد
اگر کودک شما بیش از حد خسته یا خواب‌آلود به نظر می‌رسد تغییرات قند خون ممکن است بر میزان انرژی وی تأثیرگذار باشد.

2. تکرر ادرار
بالا بودن میزان قند در جریان خون می‌تواند به ورود مقادیر بالای قند به ادرار منجر گردد که با آب همراه است. این وضعیت کودک را وامی‌دارد تا مکرراً ادرار کند.

3. تشنگی مفرط
کودکان دچار تشنگی مفرط ممکن است با مشکل بالا بودن میزان قند خون مواجه باشند.

4. افزایش گرسنگی
کودکان مبتلاء به دیابت دارای انسولین کافی برای تولید سوخت برای سلول‌های بدن خود نیستند. غذا به بهترین منبع انرژی بعدی تبدیل می‌شود، بنابراین کودکان مزبور ممکن است بیشتر دچار گرسنگی گردند. این وضعیت به نام پلی‌فاژیا (پلی‌فاژی) یا هیپرفاژیا (هیپرفاژی) شناخته می‌شود.

5. کند شدن روند التیام زخم‌ها
کند شدن روند التیام زخم‌ها یا عفونت‌ها مقاومت در این مورد ممکن است یک نشانه دیابت نوع 2 باشد.

6. تیره شدن پوست
مقاومت انسولین می‌تواند باعث تیره شدن پوست گردد، که بیشترین شیوع را در ناحیه زیربغل و گردن دارد. اگر کودکی دچار دیابت نوع 2 باشد، شما ممکن است بتوانید نواحی تیره شده پوست را در وی ببینید. این وضعیت زیر عنوان اکانتوسیس نیگریکانس (اکانتوزیس نیگریکانس) شناخته می‌شود.


علل دیابت نوع 2 در کودکان
داشتن اضافه وزن ارتباطی نزدیک با ابتلاء به دیابت نوع 2 دارد. کودکان دچار اضافه وزن با افزایش احتمال مقاومت انسولین مواجهند. از آنجا که بدن تقلا می‌کند تا انسولین را تنظیم کند، قند خون بالا به شکل بالقوه به برخی مشکلات جدی سلامت منجر می‌شود.


تشخیص دیابت نوع 2
دیابت نوع 2 در کودکان نیاز به بررسی از سوی یک متخصص بیماری‌های کودکان دارد. اگر پزشک به دیابت نوع 2 مظنون باشد تست گلوکز خون ناشتا، تست تحمل گلوکز، یا تست A1C درخواست خواهد کرد.


ریسک فاکتورهای دیابت نوع 2
دیابت در کودکان بیشتر در سنین 10 تا 19 سالگی متداول است.
کودک ممکن است در معرض افزایش خطر ابتلاء به دیابت نوع 2 باشد اگر:
• برادر یا خواهر یا خویشاوندی مبتلاء به دیابت نوع 2 داشته باشد
• علایمی از مقاومت انسولین شامل بروز لکه‌های تیره روی پوست که معمولاً در اطراف گردن یا زیر بغل ظاهر می‌شوند در وی دیده شود
• دچار اضافه وزن یا چاقی باشد
بر مبنای یک مطالعه مربوط به سال 2017، کودکان دارای شاخص توده بدن (BMI) بالای صدک 85 در حدود 4 بار بیشتر محتمل است که با تشخیص ابتلاء به دیابت نوع 2 مواجه شوند.
دستورالعمل‌های کنونی توصیه می‌کنند که تمامی کودکان دچار چاقی یا اضافه وزن و دارای دستکم یک ریسک فاکتور اضافی به شرح بالا، مورد دیابت تست شوند.


درمان دیابت نوع 2
درمان کودکان مبتلاء به دیابت نوع 2 شبیه به درمان بزرگسالان مبتلاء به این بیماری است. پلن درمانی بر مبنای نیازهای مرتبط به رشد و نگرانی‌های خاص مرتبط به کودک متفاوت است. کودکان در تمام دوره مصرف دارو باید زیر نظر قرار داشته باشند.
به هر حال پیش از آغاز مصرف هر دارویی، تغییرات مربوط به برنامه غذایی و سبک زندگی با کوشش در مسیر کنترل میزان قند خون باید لحاظ شود. اگر ورزش و رژیم غذایی کارآیی نداشته باشند، متخصص غدد داخلی و درون‌ریز در مورد بهترین روش دارودرمانی برای کودک تصمیم‌گیری خواهد کرد.
بسته به علایم کودک و داروهای مورد نیاز، آموزگاران، مربیان و دیگر افراد ناظر بر زندگی کودک ممکن است نیاز باشد تا در مورد درمان دیابت نوع 2 در مورد کودک مطلع شوند. برای رسیدن به برنامه‌ای در مورد اوقاتی که کودک دور از والدین خود بسر می‌برد با پزشک وی مشورت کنید.

پایش گلوکز خون
پایش روزانه قند خون در محیط خانه احتمالاً برای دنبال کردن وضعیت قند خون کودک و پایش پاسخ او به درمان مهم است. استفاده از یک سنجشگر قند خون در این مورد مفید خواهد بود.

برنامه غذایی و ورزش
پزشک کودک همچنین به والدین و کودک آنان توصیه‌هایی در مورد رژیم غذایی و ورزش با هدف حفظ سلامت کودک ارائه خواهد داد. والدین باید با دقت در مورد مقدار کربوهیدرات مصرفی کودکی در طول روز نظارت داشته باشند.
مشارکت در اشکال تأیید شده و دارای نظارت فعالیت فیزیکی روزانه به کودک در رسیدن به محدوده سالمی از وزن و کاهش اثرات منفی دیابت نوع 2 کمک خواهد کرد.


پیامدهای بالقوه دیابت نوع 2
کودکان دچار دیابت نوع 2 در کوران رشد خود با ریسک بالاتری برای ابتلاء به مشکلات جدی سلامت مواجه هستند. مشکلات عروقی مثل بیماری قلبی، یک عارضه شایع در مورد کودکان مبتلاء به دیابت نوع 2 محسوب می‌شود.
پیامدهای دیگری مثل مشکلات چشمی و صدمات عصب، ممکن است در مقایسه با کودکان مبتلاء به دیابت نوع 1 با سرعت بیشتر بروز کرده و پیشرفت کنند.
مشکلات مربوط به کنترل وزن، فشار خون بالا و هیپوگلیسمیا (هیپوگلیسمی) نیز در میان این گروه از کودکان مشاهده می‌شود. ضعف بینایی و عملکرد ضعیف کلیه نیز در ادامه زندگی در شرایط ابتلاء به دیابت نوع 2 مشاهده می‌شود.


چگونه از دیابت نوع 2 در کودکان پیشگیری کنیم
با تشویق کودکان به رعایت موارد زیر می‌توان به پیشگیری از ابتلاء کودکان به دیابت نوع 2 کمک کرد:
• داشتن عادات سالم. کودکانی که به صورت متعادل غذا می‌خورند و میزان قند و کربوهیدرات‌های فرآوری شده کمتری مصرف می‎کنند احتمال کمتری دارد که دچار اضافه وزن و دیابت شوند.
• تحرک. ورزش منظم برای پیشگیری از دیابت مهم است. ورزش‌های سازمان‌دهی شده یا بازی‌های کودکانه راه مناسبی برای حفظ تحرک در کودک به شمار می‌روند. زمان صرف شده در مورد صفحات نمایش مثل تلویزیون باید محدود گردد و بازی در فضای باز جایگزین آن شود.
• حفظ وزن در محدوده سالم. برنامه غذایی سالم و ورزش عاداتی هستند که به حفظ وزن در محدوده سالم کمک می‌کنند.
همچنین ارائه سرمشق برای کودکان مهم است. با کودک خود فعال باشید و با پیروی از این عادت‌ها کودک خود را به یادگیری و انجام آنها تشویق کنید.


دورنما
از آنجا که تشخیص و درمان دیابت در کودکان دشوارتر است، پیش‌بینی فرجام این بیماری در مورد کودکان آسان نیست.
دیابت نوع 2 در کودکان مشکل نسبتاً جدیدی در پزشکی به شمار می‌رود. تحقیق در مورد علل، فرجام و راهکارهای درمانی این مشکل کماکان ادامه دارد. مطالعات آینده نیاز به آنالیز پیامدهای طولانی مدت ابتلاء به دیابت نوع 2 از زمان خردسالی دارند./دیابت نوع 2 در کودکان: بیماری در حال گسترش سریع
دکتر میا ارمسترانگ، کیمبرلی هالند
ترجمه فرهنگ راد


Source:
Healthline
Type 2 Diabetes in Children
Medically reviewed by Mia Armstrong, MD —
Written by Kimberly Holland —
Updated on August 4, 2021

Type 2 Diabetes in Children: Symptoms, Causes, and More (healthline.com)

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.